ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Fetelor, bufeurile la mine au disparut in saptamina cind mi-a venit menstruatia, darin ultima luna au fost tot mai rare si mai slabe ca si intensitate.
In legatura cu raportul sexual la mine a fost pauza totala, nu pentru ca nu vroiam ci pentru ca nu am putut.Senzatia de uscaciune era cumplita si durerea la fel.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinette spune:


Fetelor,

Desteptati-ma si pe mine ce sunt IA-urile astea. Presupun ca e vorba de inseminari artificiale, dar imi spune si mie cineva ce presupune asta, care e procedura?
Va rog!!!! Multam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Corinette inseminarea e o procedura f. simpla: ti se urmareste ecografic ovulatia incepand cu z10, sau mai devreme, depinde de presupusa zi a ovulatiei tale, iar cand foliculii ajung la maturitate, insemnand peste 19mm si endometrul are cel putin 8, atunci vii cu sotul de manuta la spital / cabinet, unde se efectueaza procedura in sine. Am uitat sa-ti precizez ca ti se va face o injectie cu Pregnil, cu 24 ore inainte de IA. Sotul va dona sperma intr-un borcanel steril, cu numele lui pe el, va fi introdusa apoi la prelucrare, intr-o solutie speciala, care ai face mai iuti si mai multi. Dupa care vor fi introdusi in uterul tau cu o sonda fina si vei mai sta circa 30 minute pe masa respectiva. Asta e tot, dupa care multa bafta! Eu de ex. am facut 3 inseminari nereusite pina acum, dar voi mai incerca!!
Adelamaria mult noroc i-ti doresc la laparo!
Ariana1 referitor la intrebarea ta, eu aveam ceva dureri la CS, inainte de laparo, dar cred ca din cauza chistului de 4cm, pentru ca acum nu ma mai doare nimic si au trecut deja 8 luni de atunci. Poate la tine e din cauza fibromului, nu stiu ce sa zic.
Daciovi, Boo ma ingroziti, chiar atat de ciudat e tratamentul asta?? Sa renunti la CS???





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Ioanatugs nu as vrea sa te ingrozesc dar la mine cam asa este. Numai gandul ca o sa ma doara groaznic imi taie tot cheful.
Pe mine ma durea dintotdeauna la CS si explicatia doctorilor a fost ca am uterul retroves si din cauza asta ma doare. Acum, dupa laparo .. nu mai stiu ce sa-ti mai zic, ca nu prea am avut cand Durerea acum e cu totul alta, e ca o usturime, parca e pielea foooarte uscata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Dar parca nici nu ii simt lipsa, asta e mai ciudat. Parca nu am chef deloc .. Sper sa dispara asta cand se termina tratamentul ca ar fi tare nasol sa raman asa "defecta"

Daciovi spuneai ca bufeurile te-au tinut pana cand ti-a venit CM si din cate imi aduc aminte parca era dupa 3 sau 4 luni de la ultima injectie. Durerile astea la CS tot atat au tinut????

Voi ati facut vreo eco in timpul tratamentului cu D ? sau dupa aia ? Eu am avut niste dureri in dreptul ovarului drept si nu stiu daca sa ma duc la eco sau poate e normal sa ma mai doara din cand in cand dupa operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

Buna fetele,
Boo si eu ma trezesc de cateva ori pe noapte uda leoarca desi in camera am 17 grade.Am avut si eu o singura data dureri la ovarul drept (cam in perioada cand ar fi trebuit sa-mi vina CM).Despre CS ce sa va spun eu nu am dureri si nu am avut nici inainte de laparoscopie,dar de cand am inceput tratamentul nu mai am acelasi libidou.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viana spune:

Si eu am luat acum 8 ani 4 (parca) fiole de dipherelin ( probabil ca nu am scris bine)si aveam bufeuri.Am fost un an in menopauza si luam SEPIA 9 CH .Acum ia si mama mea si nu mai bufeuri.Incercati! Se ia tot tubul o singura data.
Nu disperati! Eu am doi copii,ultimul de 3 luni.Am ramas insarcinata dupa 3 ani de contact sexual neprotejat si asta pt ca stiam ca nu voi mai putea avea copii din cauza endometriozei.Oricum ,cel mai bun tratament impotriva endomertiozei este sarcina.Nu este sigur ca o sarcina vindeca boala.Poate e nevoie de 2,3 sarcini.Asta mi-a zis medicul din Budapesta care m-a operat.
V a urez succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

Viana multumim pentru raspuns.Sepia este un medicament homeopat?
Daca este homeopat nu cred ca poate fi luat in paralel cu Diphereline.
Tu in perioada celor trei ani pana sa obtii o sarcina ai mai facut ceva tratament?

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Fetelor !! Unde ati disparut ? Nu mai zice nimeni nimic ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Hai sa mai dau si eu o veste.
In decembrie am facut iar eco sa vedem ce se mai intampla si surpriza un chist (am 2) a scazut cu 5 mm. Asta dupa 6 luni in care n-am urmat nici un tratament. Iar in cele 12 luni de tratament nu scazusera decat cu 2 mm. Deci eu nu mai inteleg dar ma bucur enorm ca n-au crescut. Deocamdata stau cu ochii pe ei.

---------------
Just me

Mergi la inceput