ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Iaca aparui si eu! V-am lipsit?... Daca da, atunci iata-ma-s! Intr-o noua prezentare, varianta soft adica fara chistul de 7 cm...laparoscopiata, anesteziata si aproximativ refacuta
Din pacate, la mine s-a confirmat endometrioza. Banuiam eu, da' sa vad rezultatul scris negru pe alb...hmm...mai greu...
Deci, internata pentru chist endometriozic, operata si acum si cu confirmarea dr. ca a gasit si alte focare de endometrioza in pelvis. Singurul lucru care ma supara e ca nu mi-a spus gradul bolii. A spus doar ca a cauterizat si acum sunt "curata". Ah, si am ramas si cu o bucatica de ovar drept care s-ar putea sa functioneze in continuare...Asta nu stiu cat de bine e, pentru ca mi-a spus ca pe partea dreapta nu a trecut lichidul prin trompa, desi pavilionul pare liber...Deci pe dreapta sunt defecta ...Pe stanga stau bine de tot, sunt functionala
Acum exista pericol de extrauterina ma gandesc eu...da' mai bine nu ma gandesc!
Cu alte cuvinte, operatia e usoara...daca e de diagnostic si nu scoate nimic din tine. Neplacuta, oricum, dar pasabila
Cred ca totusi boala nu era atat de grava pentru ca dr. n-a protestat cand i-am zis ca nu vreau tratament hormonal; i-am spus ca vreau sa incerc sa obtin o sarcina cat mai curand si a fost de acord. A ramas sa fac monitorizari si poate chair o inseminare cand voi ovula pe stanga...N-as fi crezut sa ajung si aici, dar se pare ca mi-e dat sa traiesc destule
Oricum, starea de spirit e ok, tin regim pentru endometrioza, iau vitamine si naturiste si...sper! Sunt impacata cu mine, am facut-o si pe asta, am facut tot ce a tinut de mine...Si sunt convinsa ca mai devreme sau mai tarziu voi fi mama! Si voi trebuie sa credeti la fel, sa sperati!
Va pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Gabitu dragule stii cum se spune:curaj gaina ca te tai!. Vezi tu, cand am incercat, in disperare de cauza homeopatele prima oara, sotul meu nu credea un gram in ele.Dar o zis, ca bunica lui, la necaz omul mananca si untura de caine daca stie ca-i face bine.- n-a fost nevoie.Bun. cand un dr. i-a spus sotului sa se pregateasca de coroane pt un chist mare de 6cm ovar dr. am fugit la homeopata.Mi-a dat granule de tinut in gura, picaturi de diluat in apa,prafuri, dar mai ales niste injectii straineze de facut in burta subcutan in dreptul ovarului impricinat-paratulDe la injectii am avut dureri, dar intr-o luna am scapat de chist, partile s-au impacat, iar eu le-am ras in nas doctorilor. Am mers imediat la ea dupa laparo si norocul meu din pacate:doctorita cunoaste endo. pe pielea ei. Din pacate anul trecut n-am mai tinut cu strictete tratamentul, ca am avut o perioada in viata mea atat de stresanta si urata, ca de-abia de putin timp pot sa spun ca mi-am revenit. Cand am terminat totusi ce mi-a dat ea, fara injectii- alea le-am facut atunci, eram cu problema cu CM si durerile.Asa ca am fugit la ea si mi-o dat iar o tona,plus o tura de 3 feluri de injectii din care una f. dureroasa si din cate am citit eu pe net, recomandata in cazul tumorilor, cica are efecte miraculoase si pentru cancer.Oricum, sa-ti spun ca a doua zi dupa ea mi-au venit rushii?Z27.V-am povestit eu mai sus.Mi-a spus ca daca nu rezist sa o beau.Dar cum am invatat sa-mi clasific durerea dupa intensitate, ascultatoare am ales sa o fac in burta.Si toate se fac acolo.Una din ele este pt. dureri.Am facut-o aseara.Parca mi-o luat durerea cu mana.Iar CM n-am mai avut asa de cand eram fataAsa ca stiu cu certitudine ca fac bine.Amu depinde si de dr. Musai bun.Al meu, facea mishto, cand ne-am dus prima oara, ea plecase dupa tratament si intarzia sa apara:Ce acuma le face?(medicamentele, O plecat in gradina sa le culeaga?(plantele)Acum nu mai rade la mishto, ci chiar o iubeste pe doctoro ca ma face bine. Gata. Nu mai scriudulce fata si ai grija de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Adelamaria: GO!GO!Go!sper sa fugi repede, auzi tu?repede pe odisee!Iti doresc multa multa multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Adelamaria bine ai revenit si mai ales sa ai parte de un drum neted. Este super ca macar pe stanga esti functionala . Monitorizarile si inseminarile nu sunt chiar rele. Mai rea este boala asta . Cu ele te vei invata repede si vorba lucialu Go, Go, Go la Odisee.
Lucialu tu de unde esti si.... ce varsta ai? Sorry pentru indiscretie dar mi-ar face bine sa stiu. Eu am 32 de ani, din Bucuresti. Nice meeting you!
Va pupacesc.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

adelamaria ma bucur tare ca esti bine si vad ca si moralul e sus. asta e cel mai important !! eu propun sa mergem impreuna repede la Odisee .. le luam si pe Gabitu si Lucialu si gata, am plecat !!!! eu sunt foarte bine dispusa azi. Dupa vizita de aseara de la dr si eco cand am vazut ca totul e ok si cu ovarele si cu uterul, stau mai linistita. Sper sa fie si trompele ok, dar dr a zis ca aratau bine.
gabitu eu sunt din Bucuresti si am 27 de ani.

dar Ioanatugs unde e ?? IOANAAAAA !! unde o fi disparut ??

va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Gabitu, daca ti-ar face bine sa stii, permite sa raportez:eu mi-s mai mititica, 32 fac abia in zodia Balantei.Scuzati prosteala.Sunt din vestul salbatic Timisoara.
Scuze m-au molipsit fetele cu buna lor dispozitie.Pup dulce toate fetele si pe alea cu care ma prostesc pe aici si pe alea care tac chitic si numa ne citesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Adica pana acum sunt cea mai mica ... Cine liciteaza mai mult ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!!
Aici sunt, nu am disparut, va citesc mereu si ma bucur ca a-ti adus mult optimism aici, asa trebuie fetelor, ma bucur!! Felicitari fetelor ca sunteti asa de optimiste, bravo!!
Boo draga, eu licitez mai mult: 33 impliniti deja si sunt din Bucuresti(acum), dar m-am nascut in Braila.
Adelamaria bine ai revenit in forta de la laparo si felicitari pentru faptul ca nu a fost ceva grav. Daca medicul tau ti-a lasat o perioada de incercari imediat dupa laparo, inseamna ca endometrioza gasita la tine nu era de nu stiu ce grad, era in faza incipienta. Asa ca, acum e momentul cel mai bun si spor la treaba!
Lucialu, Gabitu va multumesc ca va ganditi la mine, dar sa stiti ca nu am facut nimic special. Pur si simplu mi-am dorit sa fie aceasta atmosfera calda, care este acum aici, pentru a ne putea incuraja una pe alta mereu. Si pentru asta, eu va multumesc ca sunteti asa de bune prietene si acest optimism o sa fie foarte constructiv o sa vedeti!! Sunt sigura ca in curand inca una din noi va sparge gheata si va ramane graviduta si pe urma vor urma si altele si altele. Avem atatea exemple fericite, asa ca trebuie sa ni se intample si noua minunea intr-o zi! Floricele pentru toate..... si sa ramanti mereu optimiste!!!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

fetele!
Booeu as licita.Dar in jos...Cam pe la 25 ca parca pe-acolo am ramas blocata, dar hai si 29 sa nu-l manii pe Dumnezeu se poate?
Ioanatugsmultumim pentru raspuns.Asa este, mai devreme sau mai tarziu toate fetele vor merge pe odisee.Dumnezeu asculta totdeauna rugile celor cuminti si curajosi!Important este sa fim sanatoase.
Gabitu ce faci?
Adelamariaai grija de tine in asa fel incat sa te recuperezi cat mai bine.BB are nevoie de o burtica bine pusa la punct
Va doresc un weekend placut si sa va bucurati din plin de zilele cu soare!
Pup fetele si mai vorbim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Gabitu, nu mi s-a spus ce grad a avut la mine endometrioza...nici pe fisa nu scrie...poate eventual daca ceream rezultatul ex. histopatologic! probabil a fost in faza incipienta, gr I. Si chiar m-ar interesa sa stiu. Mai ales ca as mai vrea un copil si mi-e frica sa mai trec prin problemele pe care le-am avut inainte...
apropo, mie mi-a venit CM la 8 luni dupa nastere si iara e dereglat rau......imi intarzie cate 10-20 zile, exact ca inainte de operatie!!! si ma tine cam 7 zile....ufff...si am dureri maaaari! vreau sa ma duc la dr. neaparat sapt. viitoare, sa vedem ce imi mai zice...
Lucialu, eu stiam ca HSG nu desfunda trompele, ci verifica doar permeabilitatea lor! tocmai asta era ideea, sa vad daca sunt permeabile, daca alte probleme nu aveam, mai ales ca la mine infertilitatea a fost secundara, adica ramasesem gravi cu cativa ani inainte fara prea mult efort. Altfel nu ma operam. Deci pe baza rezultatului HSG am fost trimisa la operatie, sa mi le desfunde.

Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze
ursuletul meu

Mergi la inceput