ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Alinaalex imi pare tare rau!Daca ai dureri atat de mari si dereglare e bine sa mergi repede repede la dr.Nu mai amana!Mai ales daca vrei sa mai faci un BB!In orice caz, nu te speria,incearca sa fii calma,sa poti lua deciziile cat mai corecte in legatura cu corpul tau.Vreau sa spun, in functie de ce zice dr. dar si de ceea ce consideri tu ca este bine pt. tine.Ai grija de tine!Si nu uita ca noi suntem aici sa ne sprijinim una pe alta si sa ne impartasim problemele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Lucialu, mersi, esti dragutza
abia astept sa ma duc la dr. de fapt ma programasem deja, ca eram ingrijorata ca nu mai vine CM, dar intre timp a venit... nu stiu care sunt sansele ca endometrioza sa apara din nou, stiu doar ca cel mai bun trat. este o sarcina, dar...ramane de vazut!
spuneam ca si inainte am avut CM neregulat, cu intarzieri, adica inainte de laparo, dar nu aveam dureri mari, erau suportabile. Acuma nu stiu ce sa zic, am crezut ca dupa nastere se va regla, mi-a venit in noiembrie cu surle si trambite, cu dureri mari, am pus asta pe seama faptului ca nu mi-a venit atata timp, apoi in decembrie fara dureri si doar niste pete maronii, iar acum cu niste dureri cumplite. Is f. curioasa ce-mi zice dr.

Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze
ursuletul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Alinaalex cred ca la tine va fi mult mai usor sa obtii o alta sarcina, pentru ca ai dus deja una la termen. Nu te mai ingrijora de reaparitia endometriozei, o sa-ti spuna cel mai bine medicul tau daca e cazul sa-ti faci griji sau nu. Eu i-ti doresc mult succes, sa ramai cat mai repede din nou graviduta!
Lucialu
Ca tot vorbeati de intarzieri, nici mie nu mi-au venit inca rushii, desi sunt in z35 deja. Eu am avut timp de 20 de ani un CM, f. regulat de 28 zile, asa ca pot spune ca nu am avut dereglari niciodata. Mi se mai intampla sa-mi vina mai devreme, adica prin z25, 26,(mai ales primele 3 luni dupa laparo), dar niciodata mai tarziu de z29. Cel mai lung CM al meu a fost luna trecuta de 32 zile si acum ma gandesc luna asta de cate zile va fi??? Ma tot gandesc ca poate acel presupus polip sa-mi dea intarzierea asta, ca altceva nu cred sa fie. Abia astept sa obtin o programare la histeroscopie, ca sa stiu sigur care e problema de fapt.



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Ioanatugs, multumesc pt. gandurile bune
sunt sigura ca il voi face fara probleme si pe bb2, nu asta ma ingrijoreaza, nici macar reaparitia endometriozei, ci faptul ca CM este iarasi asa de neregulat, adica ma asteptam sa fie mai bine...
am luat AC ani de zile din cauza asta...
in fine, nu mai vreau sa va plictisesc cu problemele mele, care nici macar nu-s asa mari...

deci zici ca a intarziat CM...hmmm, sa fie oare cu okisori????
oricum eu iti tin pumnii sa nu mai ajungi la histeroscopie, adica sa nu mai fie cazul!


Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze
ursuletul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Imi pare rau ca doar la ora asta am verificatDC-ul.
Nu stiu ce sa zic.Eu prima data cand m-am dereglat vizibil o fost cand am facut chistul pe ovarul dr.Inainte de laparo.Si s-a rezolvat homeopat.Si chistul si partial CM. Spun partial, pentru ca chiar daca venea la timp, era f. putin si de culoare inchisa.Apoi am fost la dr., asa era progamarea facuta imediat dupa ce am vazut ca sunt sigur curata, dar la control doctorul a scos manusa cu sange curat pe ea?!Atunci am auzit pentru prima oara cuvantul endometrioza.
Acum cand s-a dereglat din nou m-am speriat ca iar am chist.Dar nu a fost asta.(Am facut si test sarc., totusi)Si pentru ca ma durea am avut in gand mic mic si speriat ca poate a rabufnit endo.Dar se pare ca nu am de ce sa-mi fac prob.La eco arata tot curat.Iar cand am vazut ca homeopatele au facut sa vina CM ca la femeile normaleam preferat sa merg pe mana lor in continuare.HSG-ul imi fusese recomandat pt. ca sa vada uterul, Alinaalex, chipurile sa n-am leziuni de endo in el.Dar endometrioza este o boala exclusiv extrauterina, ravagiile se fac in afara, pentru asta nu mi s-a parut logic sa-l fac, mai ales ca implica si trompele la investigatie, care sunt OK, nu le-am avut niciodata cu prob.N-aveam chef sa le sensibilizez fara rationament.Asa ca am refuzat dr.-ul.Nu mi-a dat nici o explicatie logica pt. ca sa fac HSG-ul si care sa duca la elucidarea dereglarii mele anterioare.
Asa ca sincer nu stiu ce sa va zic...Oricum eu cred ca datorita stilului de viata din zilele noastre, mancarurilor pline de tot felul de hormoni si chimicale suntem clar mult expuse la tot felul de probleme pe care mamele noastre nu le-au avut, ca prea multe fete se plang.
Ioanatugsprietena mea in urma unei intarzieri de CM a ramas gravi, cand chiar nu se astepta.Nu stiu, ganditi-va si voi ce ati facut deosebit fata de cand era in regula.Daca ati schimbat aerul, ati fost stresate sau ati fost racite.
Si beti ceai de coada soricelului 3 cesti/zi.Asta este bun pentru orice fel de problema legata de CM.Regleaza in orice sens.It's safe.
Si am auzit o chestie interesanta azi la TV si o sa o pun in practica, poate stiti:rodiile sunt foarte bune pentru femei, regleaza hormonii, creste imunitatea, au un aport mare de vitamina C, impiedica dezvoltarea celulelor atipitice in corp, au rol vindecator asupra organelelor ginetale, indiferent de varsta femeii, atenuiaza efectele menopauzei si rezolva prostata la masculi
Este exact ce avem nevoie!Dar macar ceaiul de coada soricelului nu trebuie sa-l ocolim...
Mai vorbim...azi pe ziua.
Va pup si aveti grija de voi.Le pup si pe weekend-istele care au luat o pauza de DC. Sa se distreze sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

quote:
Originally posted by lucialu

Imi pare rau ca doar la ora asta am verificatDC-ul.
Nu stiu ce sa zic.Eu prima data cand m-am dereglat vizibil o fost cand am facut chistul pe ovarul dr.Inainte de laparo.Si s-a rezolvat homeopat.Si chistul si partial CM. Spun partial, pentru ca chiar daca venea la timp, era f. putin si de culoare inchisa.Apoi am fost la dr., asa era progamarea facuta imediat dupa ce am vazut ca sunt sigur curata, dar la control doctorul a scos manusa cu sange curat pe ea?!Atunci am auzit pentru prima oara cuvantul endometrioza.
Acum cand s-a dereglat din nou m-am speriat ca iar am chist.Dar nu a fost asta.(Am facut si test sarc., totusi)Si pentru ca ma durea am avut in gand mic mic si speriat ca poate a rabufnit endo.Dar se pare ca nu am de ce sa-mi fac prob.La eco arata tot curat.Iar cand am vazut ca homeopatele au facut sa vina CM ca la femeile normaleam preferat sa merg pe mana lor in continuare.HSG-ul imi fusese recomandat pt. ca sa vada uterul, Alinaalex, chipurile sa n-am leziuni de endo in el.Dar endometrioza este o boala exclusiv extrauterina, ravagiile se fac in afara, pentru asta nu mi s-a parut logic sa-l fac, mai ales ca implica si trompele la investigatie, care sunt OK, nu le-am avut niciodata cu prob.N-aveam chef sa le sensibilizez fara rationament.Asa ca am refuzat dr.-ul.Nu mi-a dat nici o explicatie logica pt. ca sa fac HSG-ul si care sa duca la elucidarea dereglarii mele anterioare.
Asa ca sincer nu stiu ce sa va zic...Oricum eu cred ca datorita stilului de viata din zilele noastre, mancarurilor pline de tot felul de hormoni si chimicale suntem clar mult expuse la tot felul de probleme pe care mamele noastre nu le-au avut, ca prea multe fete se plang.
Ioanatugsprietena mea in urma unei intarzieri de CM a ramas gravi, cand chiar nu se astepta.Nu stiu, ganditi-va si voi ce ati facut deosebit fata de cand era in regula.Daca ati schimbat aerul, ati fost stresate sau ati fost racite.
Si beti ceai de coada soricelului 3 cesti/zi.Asta este bun pentru orice fel de problema legata de CM.Regleaza in orice sens.It's safe.
Si am auzit o chestie interesanta azi la TV si o sa o pun in practica, poate stiti:rodiile sunt foarte bune pentru femei, regleaza hormonii, creste imunitatea, au un aport mare de vitamina C, impiedica dezvoltarea celulelor atipice in corp, au rol vindecator asupra organelelor ginetale, indiferent de varsta femeii, atenuiaza efectele menopauzei si rezolva prostata la masculi
Este exact ce avem nevoie!Dar macar ceaiul de coada soricelului nu trebuie sa-l ocolim...
Mai vorbim...azi pe ziua.
Va pup si aveti grija de voi.Le pup si pe weekend-istele care au luat o pauza de DC. Sa se distreze sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

AM facut o porcarie.Am incercat sa corecte cuv. atipic si in loc de reeditare a iesit asta.Im cer mii de scuze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Lucialu chiar a fost un week-end placut. Multumesc. Sper ca si al tau a fost la fel.
Ioanatugs multumesc frumos pentru raspuns. Este foarte bine ca sumtem aici toate . Impartasim din experiente personale si chiar legam prietenii. Ai avut o idee super . Iti urez multa sanatate si bafta la histero.
Boo bucuresteanca ca si fata.
Alinaalex ar fi bine sa mergi la . Nu este normal sa ai dureri asa de mari. Asa se spune, o sarcina rezolva endometrioza dar... Parerile sunt impartite. Ei nu pot spune sigur ce duce la aceasta afectiune cu atat mai putin ce o rezolva. Da, au existat cazuri care s-au rezolvat dupa o sarcina dar din ce am citit eu acest lucru este un mit nefondat.
Fetelor va si va urez sa aveti o saptamana minunata.


Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Hello, hello si buna dimineata!
Fetelor, multumesc de urari si de galerie si eu una va promit ca fac tot ce tine de mine ca sa ajung la Odisee Si cum sunt putin mai timida de fel, va rog din suflet sa nu ma lasati singurica pe acolo!...De fapt, mai bine ma asigur eu ca nu se intampla asta si va iau cu mine cand o fi, ok?
Eu licitez 27 (ani) inca...si mi-am jurat ca nu fac 28 pana nu am bebe in burtica Am eu o ambitie personala, uite-asa!...

Ioana, ce bine ca mai scrii si tu! Ce se intampla, de ce nu ai inca programare la histeroscopie? E dr. T atat de ocupat??? Stiu ca tu inclini sa crezi ca n-a fost endometrioza la tine, parca asa ziceai, nu?...Totusi, esti mamica spirituala a subiectului...nu se poate sa ne abandonezi Eu astept cu sufletul la gura vesti de la tine!...Sa ne spui cand afli ceva...Aaaaaa, si stai ca uitam...cum adica esti in Z35??? Adica ti-a intarziat si n-ai zis nika?...Pai de ce?...N-am facut niciodata galerie pentru nimeni pe DC ca n-am avut ocazia, da' aku e special ...Go, go, go, Ioana!

Eu sunt bine, mi-am revenit. Ma lupt cu dieta in continuare. Trebuie sa merg la scos firele si tare ma tem ca dr. n-are timp nici sa respire, daramite sa ma programeze la scos firele ...O sa aflu azi.
Mi-am reluat activitatile normale (adica...stiti voi ); desi spusese dr. ca n-o sa mai am dureri, ele exista inca...dar cauzele pot fi multiple, refuz sa ma ingrijorez
Ah, am si un plan de lupta pentru luna viitoare: ma gandesc sa iau Mastodynon sau Vitex...voi ati incercat?
Ufff...aku tre' sa fug la hartiile mele, da' mai vorbim curand!
Va pup pe toate si nu uitati: un psihic bun poate face minuni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Adelamaria sa inteleg ca a fost bine la laparoscopie daca ti-ai reluat activitatile normale. Legat de Mastodynon sau Vitex nu am luat pentru ca nu stiu ce contin. Trebuie sa ma feresc de estrogen suplimentar. Sunt interesata de dieta. Ce dieta tii?
In ceea ce priveste Odiseea... ma sa toate cu viteza. Fac deja galerie .
Pupici

Gabita

Mergi la inceput