ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Hellooooooooufetele!!!!
Gabitu chiar este bune intrebarea ta! Unde sunteti toate, fetelor?Erati mai multe cand am postat prima oara...si acum...2 si cu mine 3!Ioanatugs, Adelamaria, Adifle,Geo30...Sunteri BINE????Daca este no news-goodnews atunci ok, dar mai scieti-ne.
Eu chiar am devenit dependenta de site-ul asta si din inima MULTUMESC ca invat multe multe multe...si imi revine pofta de viata.Auziti?Simtiti cum vine si creste pe zi ce trece?
Bun.Gabitu si Flr eu am citit povestile cu final fericit ale unor fete, care acum sunt deja veterane ca mamici.Sunt chiar pe prima pagina a forumului postate la inceput.In special povestea Papadiei m-a uns la inima, mai ales ca are un stil de a nara de...ffff. bine dus din codei mai ales ca este adevarat!Mie asta mi-o ridicat moralu' pana sus la cer.A ajuns si la voi moralu' meu?Daca da, tineti-l langa voi daca aveti nevoie de el si apoi trimiteti-l acasa!
Va si vasi tinem legatura.Ca eu tot pe aici.Cum altfel la cum zumzaie desprecopii de fete EXTRAORDINARE?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Lucialu a ajuns la mine entuziasmul tau, chiar aveam nevoie pentru ca tocmai am trecut de o criza a endometriozei . Multumesc pentru enstuziasm si optimism .
Nu stiu unde sunt celelalte fete dar sper sa fie bine, sanatoase si fericite.
Va .

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

fetelor, eu sunt aici. in fiecare zi citesc ce scrieti, intru de o mie de ori, dar nu am mai scris. nu prea stiu ce sa va spun. la mine totul e la fel, astept sa ma sune asistenta de la cabinetul dr sa ma cheme la consultatie. vreau neaparat sa merg sa vedem ce imi mai spune. as vrea sa il intreb o mie de chestii ...
va aduc aminte (poate o fi cazul la cata lume a scris aici ) ca m-am operat laparoscopic in oct si am facut tratamentul cu Diphereline. ultima injectie am facut-o pe 17 ian. sunt un pic speriata ca vad ca efectele de la injectiile astea sunt destul de puternice si sper ca efectul lor sa fie in consecinta. cred ca daca stiam cum o sa se manifeste corpul meu nu mai faceam tratamentul, dar faptul e consumat.
sunt intr-o mare dilema ca eu nu am facut nicio analiza din cate vad aici la voi. nici nu stiu daca trebuie sa fac si ce. in afara de analizele de rubeola, toxoplasma si CMV nu am facut nimic. iar in timpul operatiei nu stiu daca s-a uitat si la trompele mele de aia vreau neaparat sa merg la dr si sa-l intreb exact.

fetelor mai scrieti ca noi suntem aici !!!!!

la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Boo . Am si eu o intrebare la tine. Ce diagnostic ai avut la laparoscopie? Eu am fost operata clasic si singura analiza pe care o aveam de facut dupa (endometrioza la mine a fost grad 4) era HSG-ul pentru trompe. La diagnosticul meu daca asta iesea rau, ceea ce s-a intamplat , pentru a avea un copil mai aveam doar o sansa, FIV.
Multa sanatate fetelor, pupici.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Pai sa va povestesc : eu aveam un chist de vreo 2 ani pe care il urmaream ecografic. Am fost la cativa dr si toti mi-au spus ca 90% e endometriozic, dar ca trebuie sa fac laparo ca sa fie un diagnostic sigur. Prin mai 2006 mi-a mai aparut un chist dar care parea de alta natura si care a crescut destul de mare. Asa ca m-am hotarat sa fac laparo. Si dupa operatie dr mi-a spus : "intr-adevar unul dintre ele era endometriozic, aveai ovarele lipite si ai avut f multe aderente" (am mai fost odata operata clasic acum vreo 6 ani cand am ajuns la urgenta pentru "apendicita" dar cand m-au deschis aveam de fapt un chist explodat... mi-au scos si apendicul daca tot erau acolo). Si cam atat mi-a spus. Nici gradul de endometrioza, nici nimic. Doar ca dupa operatie totul e bine la mine acolo, sa fac Diphereline 3 luni si dupa aia sa incerc bebe.
Asta e tot ce stiu eu despre mine. Alte analize nu am facut decat ce spuneam mai sus. Nici macar pe foaia aia de externare din spital nu scrie nimic.
Oare trebuie sa mai fac ceva? Analize ? Partea proasta e ca nici nu ma pricep ce sa-l intreb pe dr ..
Ce as vrea eu sa va mai spun e ca eu inainte de operatie nu am incercat sa raman gravi pentru ca nu era cazul. M-am casatorit de abia in iulie anul trecut. Deci nici nu stiu daca o sa imi fie sau nu greu sa raman. Si pe mine gandul asta ma omoara. Foarte multe fete de aici au mai ramas si din vari motive nu au putut duce sarcina pana la capat, dar eu nici asta nu stiu. DACA POT SAU NU . Asta e temerea mea cea mai mare.

Hai ca am scris ceva Sper ca ti-am raspuns la intrebare Gabitu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Boo . Multumesc de raspuns. Ce sa spun, in mod normal pe foaia de externare trebuia sa scrie ceva legat de gradul endometriozei. Daca nu scrie, asta este.
Ce am citit eu pe net. Faci HSG pentru a vedea permeabilitatea trompelor, mai ales daca spui ca ai avut multe aderente. Daca iese buna analiza se trece la timp de 6 luni. Daca nu se intampla nimik in aceasta perioada inseamna ca trebuie sa faci mai multe investigatii la .
Sper ca ti-am dat o idee.
Numai bine, pupici.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Acum am percutat la ce ai scris de HSG Imi pare rau !!! Dar eu stiam ca in timpul laparoscopiei se pot verifica si trompele. De ce ti-a dat sa faci HSG dupa aia ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Aha. Am inteles Deci cand ma duc la dr il intreb daca la operatie s-a uitat la trompe si daca nu s-a uitat (la naiba !!!!) sa ii cer sa imi faca HSG.

Multumesc mult Gabitu !!!!

Alte sugestii ??? Sunt ca o sugativa sa stiti .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Boo . Eu am avut operatia pe stil clasic. A durat cam 4 ore. Nu avea cum sa se uite la trompe. Dupa am facut 1 an si 3 luni tratament hormonal, 3 luni dipherilin si 1 an anticonceptionale si abia apoi am vazut daca sunt trompele permeabile. La mine, in acea perioada, dupa operatie nici nu se punea problema sa raman .
Cum ai spus si tu la laparospopie teoretic iti putea desfunda si trompele. Oricum cand te duci la tau intreaba-l ce ai de facut in continuare si el trebuie sa stie. Eu mi-am inebunit cu intrebarile. Stiam imediat dupa operatie ce si cum. Nu-ti fie teama sau jena sa intrebi.
Lucialu .
Flr .
Va pupacesc.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

iubitelor! Buuuuuuuuuuun...Incep sa apara fetele.
Gabitu stai linistita iubito ca va fi bine! Boala asta, din pacate ne aduce crize de dureri, tii minte cum eram eu cand am postat prima oara aici.+depresii.
De asemenea sper ca tii minte cand am spus ca nu vreau sa ma invat sa traiesc cu ea, ci sa lupt cu ea..Buuuun...Am citit ieri o parte din cap. precedent, respectiv 3 si am vazut nishte chestii interesante spuse de fete cu capul bine pe umeri.Asa ca, zilele astea ma pun la studiu de cand au inceput discutiile cu acest subiect unde postam noi si voi face un rezumat cu lucrurile care imi par cel mai bine documentate si argumentate.Ca sa-mi fac ordine in cap si sa ne ajute, sper, pe toate...
Boo, ma bucur ca ai revenit!Eu sunt proba vie ca am trecut prin cele mai crunte efecte ale diphrelinului, iar sotul meu a fost victima in aceeasi masura ca mine.In legatura cu HSG-ul eu zic sa mergi sa vezi daca ti-a verificat trompele la laparo, ceea ce era obligatoriu sa faca. HSG-ul , daca ai vazut eu m-am hotarat sa nu-l mai fac.Motivul pentru care mi-a fost recomandat nu erau trompele. Dar cand il faci implica si trompele.Riscul unui HSG implica o boala inflamatori pelviana.Concluzia mea a fost ca la putine fete HSG-ul le-a folosit si cred, mai degraba ca au avut noroc.Cateva din ele sunt absolut convinse ca datorita lui au ramas insarcinate!Pentru ca cretinii vorbesc despre nu sh ce efect mecanic de dupa care da un astfel de rezultat.DAr multe fete , pe care le stiu personal au ramas cu probleme la trompe, iar pe altele le gasesti aici.Sorry fetele no ofence, dar chiar daca multe dintre ele nu vad legatura, eu ma intreb de ce multe care au prob. mai devreme sau mai tarziu cu trompele au in urma cel putin o experienta de HSG.Explicatia mi-a venit sau confirmat pe pagina de net a lui dr. Tutunaru, care la Pelvis explica de ce el nu face NICIODATA HSG sau instalatii.Cu atat mai mult ca HSG-ul nu desfunda trompele, ci doar constata.Urmeaza o histeroscopie sau laparoscopie in vederea incercarii de a le face permeabile, functionale.Dar mai ales mi-a placut explicatia unei fete de pe acel forum, care babeste spune ca in trompe exista o anumita flora si niste cili, adica perisori, picioruse care deplaseaza efectiv ovulul fecundat catre uter, deorecece ovulul nu are codita ca sa poata sa innoate singur.Aceasta flora cu cili poate fi periclitata de la substanta de contrast si presiunea cu care este introdusa in trompe, -ii spre deosebire innotand lin spre ovul.Si in fapt este important nu doar sa ajunca gica la ovul, ci si ovulul fecundat sa ajunga in uter.Deci, Tutunaru explica,chiar daca substanta reuseste sa intre pe trompe datorita presiunii exercitate nu garanteaza in cazul unor canale foarte inguste ca ovulul va putea trece. Hammmm ceea ce ma duce cu gandul la extrauterine!
Ceea ce am inteles eu de la dr. ca doar laparoscopia identifica endometrioza 100%, dar daca este raspandita mai mult nu mai poate sa rezolve nici ea, neajungand in acele locuri nici poate cu "privirea".Dar cica ar exista ecografe cu rezolutie mai mare, eco mai avansate care poate sa zica daca exista ceva leziuni sau nu.Ma voi interesa.
Pe mine in primul rand ma intereseaza sa tin nemernica asta sub control si eventual sa o nimicesc.Boo si eu m-am ferit, asa ca nu stiu cu certitudine daca pot sau nu sa fac.Am considerat ca boala este mult prea grava si da poate ataca embrionul, vo aduce argumentele ca nici eu nu mai imi amintesc tot.De asta spuneam ca va trebui un rezumat.De altfel nici nu mi-am permis sa incerc, ceea ce ma face sa stau cu teama, deoarece exact in timpul tratamentelor s-au intamplat destule in viata mea care sa-mi schimbe hotararea.Eu in 2004 am incercat, nu am ramas si de atunci au inceput problemele si drumul lung de 1 an cu doctori multi, pana am descoperit ce am.Tu, daca esti hotarata sa faci BB, trebuie sa-ti cunosti prioritatile, dupa difhreline ar fi cel mai bun moment.Mai ales daca faci si tratamente naturiste, moderate in ceea ce priveste cresterea nivelului de estrogen.Atentie la AC! Eu nu mai pun in gura in viata mea!Cu toate pauzele mele, AC au contribuit la dereglarea mea hormonala in mare masura.Iar asta, dupa cum stii poate fi o cauza de aparitie a endometriozei.
Sper ca ti-am dat cateva idei
Gabitu sunt alturi de tine si tot timpul sa te gandesti ca nu esti singura.Vezi cate suntem pe aici cu aceeasi problema din pacate.De asta va rog din suflet sa fim prezente si deschise sa vedem cum sa facem sa ne fie bine si noua si familiilor noastre care sunt afectate de ceea ce ni se intampla.
Va si va si iertati-ma daca am fost cumva plicticoasa sau eu stiu cum v-am parut, cumva nelalocul meu, nu ata a fost intentia.Vreau sa ne fie bine la toate. Si iertati-mi greselile de ortografie, ca numai la asta nu ma gandeam.Nu mai am chef sa verific.
Tinem legatura, sper...

Mergi la inceput