ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mai revin cu un singur lucru de spus. Caut argumente pentru orice pas pe care trebuie sa-l fac, deorece NU MAI ACCEPT IN VIATA MEA sa fiu cobaiul nimanui.Prefer sa cunosc dinnainte orice risc, sa stiu daca mi-l asum sau nu. La ora acuala pentru mine a dat rezultate certe doar homeopatia. Dar nu neglijez , cum am mai spus nici ceaiurile, nici suplimentele si nici alimentatia.dulce fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Lucialu la mine au mers AC-urile. Eu cred ca am endometrioza de circa 13 ani, sau cel putin atunci tine eu minte ca a fost prima criza. In timp cand veneau rusii imi era din ce in ce mai rau . La un moment dat nu am mai rezistat si am mers la un cabinet de planning familial si am luat AC. Am luat circa 3 ani si ce sa-ti spun, in timp, durerile s-au estompat si menstra s-a reglat. A fost bine pana cand am dat de o nemernica de care mi-a spus ca este o prostie ce am facut si sa le intrerup . Asta a fost prin 2000 si in 2003 m-am operat de urgenta .
Asa ca vezi tu au fost foarte bune. In primul rand au pus ovarele in repaus si astfel secretia de estrogen a fost tinuta sub control astfel disparand treptat durerile. Ceea ce reprezinta o problema este faptul ca aceste tratamente nu sunt recomandate dupa 35 de ani. Asa ca trebuiesc gasite alte tratamente.
Eu citeam pe net si am gasit ca in China cu plante medicinale chinezesti au reusit sa trateze aceasta boala. Din pacate din cate stiu eu aici nu se gasesc aceste plante. Mai sap.
O zi buna si multumesc de sustinere .

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mda. Merci de raspuns Gabitu! Asata imi confirma inca o data ca fiecare corp reactioneaza altfel.Este foarte important dozajul hormonal care il iei la AC.Trebuie personalizat, ceea ce la noi ffff putini dr-i il fac.Iei alea si daca nu te simti bine cu ele vii si le schimbam- va suna cunoscut?De asta am spus ATENTIE la AC! Ca mie mi-or dat cand nu stiam ca endometrioza este problema, sa se absoarba chistul! si un an de zile pana la aflarea adevarului o fost ceva de genul:anexita- antibiotice, chist-anticonceptionale, nu mai venit CM in pauza de 7 zile, orgametril sau progesteron, sangerari intaramenstruale- AC si iarasi de la capat ca intr-un carusel.Pana cand la sfarsit:ai anexita cronica!POftim?!!!Da analiza aia de ce nu mi-ati facut-o?Da aialalta analiza de ce? de ce? de ce?
Pai eu atata pot sa fac, daca nu va convine puteti sa mergeti la alt dr.Merci!Dupa un an de dureri, de lacrimi, de nervi...Ce sa mai spun bani, cati?!!!Si alti 2 renumiti cica idem: operatie, pardon coroana pt. inmormantare, daca nu fac cu el maine! Si altu, no prob. AC si orgametril...Iar chistul pana sa fac homeopat crestea ca Fat Fumos 2 cm/saptamana sub AC.
Asa ca vezi de ce spun ATENTIE.
E bine ca putem vorbi.Sa le dea Dumnezeu sanatate la cine s-o gandit sa faca site-ul asta!Te si sper sa reusesti la unguri tot ce iti propui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Suna cunoscut daca nu e bun schimbam. Eu cand am luat AC mi-a fost completata o fisa cu multe informatii. Pe baza a ce am raspuns eu la intrebari mi s-au recomandat acele AC. Mai tarziu am schimbat stilul de viata si ma ingrasam. M-am dus inapoi si mi le-a schimbat si am inceput sa ma simt din nou bine. Eu am fost multumita.
Mutumesc pentru urari. Daca va fi sa fie sigur la Seged va fi. Eu stiu... Nu am ramas niciodata.. Oi putea ramane....
Am emotii. Sper sa-mi iasa bina analizele.
Te .

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Multumesc mult de raspunsuri !!

Legat de AC eu sunt total impotriva lor. Pot sa va spun ca am luat de doua ori in viata mea. Prima oara aproape un an si dupa vreo 8 luni mi-a explodat primul chist in burta, va povesteam mai devreme. A doua oara am luat acum vreo 2 ani si ceva cand mi s-a recomandat in ideea ca ar scadea al doilea chist care imi aparuse (asta pe care l-am scos acum in oct). N-au avut nici un efect, nu a scazut nimic, tot acolo era. Asa ca am renuntat. Plus ca m-am ingrasat vreo 2 kg si nu puteam deloc sa le dau jos.
Asa ca eu, NU MULTUMESC, nu mai iau AC niciodata.

Gabitu, nu ca mi-ar fi rusine sa intreb, dar eu nu prea le am pe astea si nu prea stiu ce sa intreb Noroc cu voi ca am mai aflat si eu niste lucruri noi.

Legat de efectele Diphereline-ului, eu simt ca innebunesc de la caldurile astea. Cateodata simt ca imi vine sa ies afara in frig in pielea goala sa ma racoresc. Si ma mai apuca si niste nervi ... Ma gandesc cum o sa fie oare cand o sa intru cu adevarat la menopauza. Oare tot asa??? Ar fi groaznic
Vroiam sa va intreb ceva. Cred ca v-am mai povestit ca e cam lipsa. Ma doare de mor ! Si nici chef deloc nu am din cauza asta. Eu ti-as urma sfatul Lucialu cu dar cu durerile astea simt ca ma urc pe pereti. Cat timp o sa ma mai doara asa rau ? Pana imi vine CM ??

la amamdoua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Boo sunt ca uluiul!Tin sub observatie DC ...
Iubita mie mi-a venit CM destul de repede dupa ce am terminat u dipherelinul pentru ca incepusem si tratamentul homeopat.Eu zic ca un mastodynon nu ti-ar face probleme.Se gaseste in farmacii, este homeopat.Dar cauta neaparat un homeopat daca nu ai si unul bun! Cumpara niste ceai verde este ala antiadipos chinezesc are mai multe in el, la pliculet.Si cumpara neaparat omega3(ulei de simnte de in) scrie cum trebuie sa iei.Daca ai terminat cu injectiile,asa am inteles, poti sa iei extract de muguri de zmeur, de coacaz negru si ceai neaparat de coada soricelului, cretisoara.Poti sa iei si de vasc.Vezi tu daca ultimul face bine la tine.Poti sa mai iei tot naturist supozitoarele Carpicon.Scrie exact cum sa le iei.Eu ma premiez cateodata cu calmante fff puternice, numai cand nu mai pot, care contin ibuprofen ori pastile 400 concentatie ori supozitoare, daca le suporti, de concentratie mai mica.Astea fac bine la pielea mea, dar doar pentru dureri crancene!
Daca faci tu toate astea cred ca o sa fie bine.Mai sunt echinaceea, evening primrose cu vitamina e- astea f. bune, coenzima Q10 in ulei de catina, eu iau si cartilaj de rechin ca am prob. cu umerii, special dr.
Vreau sa-ti mai spun sa nu disperi!!! Auzi nu-ti dau voie!
Performantele mele amoroase s-au imbunatatit formidabil dupa ce au venit rushii.Nu ma recunosc.Acum am lasat-o mai moale ca am avut dureri, dar I'll be back!Al meu a spus ca daca stia ma opera demult...HIHIHI mai glumim si noi.Iar ce simptome ai tu acum...hmmm parca ai fi sora-meaAm fost TERMINATOR cu adevarat, Arnold era copil mic pe langa mineDaca ai si partener pe masura si stie sa te inteleaga si cum sa te ia....o sa fie BINE.Ma scuzati...
Pup fetele si gata acum.Am fugit ca vorbesc prostii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Am fost la doctor !! Deci :
1. am avut gradul 3 de endometrioza. deci nu sunt cel mai disperat caz dar nici departe nu sunt
2. nu s-a uitat la trompe uffffff. a zis ca operatia a durat prea mult (3 ore ce-i drept s-a chinuit saracu sa-mi scormoneasca pe acolo si sa distruga aderentele) si ca si asa erau trompele traumatizate ca nu mai era cazul sa-mi mai faca ceva. Oricum cica aveau aspect normal. Mi-a spus ca nu e nevoie de HSG deocamdata, doar daca nu iese bebe in 6 luni sa ma mai caut.
3. mi-a facut eco transvaginala si totul e ok la mine acolo
4. acum tot ce pot sa face este sa astept sa-mi vina CM si pe urma sa ma apuc de treaba
5. cu bufeurile si uscaciunea vaginala ... nimic. a zis ca o sa treaca
6. nu trebuie sa facem niciunul nici o analiza, doar daca nu iese in 6 luni - un an sa mergem la control.
Si cam atat. Asta a fost.

lucialu mersi mult de tot pentru sfaturi. Eu nu am fost la nici un homeopat. Dar am inceput sa tin regim alimentar, asa cate un pic. La orice salata pun seminte de in, dovleac si floarea soarelui neprajite. Am trecut pe peste si pui. In fiecare zi mananc fructe. Aaaa si miez de nuca, stiu ca si asta e cu Omega 3. Si iau si multivitamine in fiecare zi. Ceaiuri intr-adevar nu am baut pana acum. O sa ma duc sa caut ceai de cretisoara si ce ai mai scris tu acolo, ca nu le tin minte.
Calmante tu de ce iei? Te doare ceva ? Pe mine nimic ... zici ca as fi perfecta

Legat de ar fi perfect sa fie asa cum spui. Ca altfel bebe cam greu .. cu Sf Duh poate Glumesc acum !!

Va pup tare si noapte buna !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Lucialu, ba mie HSG mi-a folosit f. mult!!! asa am aflat ca am ambele trompe infundate, iar peste o luna faceam deja laparoscopia! si mi le-a desfundat! apoi am facut 3 luni Diphereline si imediat ce am terminat trat. am si ramas !
am auzit multe pareri pro si contra...eu sunt pro. Eu am cerut expres doctorului sa-mi faca HSG, mai ales ca-mi gasise alte probleme si macar asa am stiut care e motivul pt. care nu raman. Si nu mi s-a parut asa dureroasa procedura! acuma, bineinteles, depinde de cum simte fiecare durerea. a fost asa, cam ca la CM.
trat. cu Diphereline l-am suportat f. usor, chiar eram ingrijorata ca poate nu-si face efectul, pt. ca n-am avut nici bufeuri, nici nu m-am ingrasat (chiar am slabit un pic), nici nu m-am certat cu nimeni...nush ce sa zic...depinde de fiecare organism...

Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze
ursuletul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

FETELOR SI EU AM FACUT HSG DAR NU MI-A FOLOSIT DECAT LA FAPTUL CA AM AVUT UN PUNCT DE PLECARE. oRICUM DOCTORUL MEU T. NICI NU S-A UITAT PESTE ANALIZA ORICUM IMI FACEA LAPARO DAR MI-A VERIFICAT PERMEABILITATEA TROMPELOR UNA BUNA IAR PE CEALALTA NU A PUTUT SA O DESFUNDE.


Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Boo nu este prea rau diagnosticul . Legat de dureri nu am inteles prea bine. Ai dureri la contact sau din cand in cand. Bufeurile, nervozitatea, uscaciunea vaginala vor trece la prima menstra. Apoi poti incerca sa faci . Sfatul meu este ca daca in 6 luni nu te ajuta Dumnezeu sa iti indeplinesti dorinta sa te duci la doctor pentru ca sa nu pierzi timpul, in timp endometrioza reapare.
Ariana1 la mine una era nepermeabila iar cealalta avea un blocaj pe la mijloc cred. Am sperat ca HSG-ul sa o desfunde dar nu a aprut .
Alinaalex sa te bucuri de puiutul tau. Ma bucur ca ai suportat asa de bine dipherilinul. Eu am avut si palpitatii nu numai bufeuri. Am o intrebare. Ce grad a avut endometrioza ta?
Lucialu .
Pupici

Gabita

Mergi la inceput