ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GEO30 spune:


Buna fetelor,
Am vazut ca scrieti despre efectele secundare ale Dipherelinului.
Sa stiti ca si eu m-am umplut de celulita si prima data cind am luat Dipherelin si acuma si m-am ingrasat de fiecare data cite doua kg ,dar motivat pentru ca am si mincat ,mi-a facut foarte mare pofta de mincare .De fiecare data cind am bufeuri simt ca imi este foame ,dar acum ma controlez insa prima data nu am stiut .
Am crezut ca numai eu am probleme cu celulita si ca asa s-a intimplat dar acuma sunt convinsa ca este din cauza Dipherelinului.
GEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!
Ariana1 tie ti-a spus dr. T de histeroscopul de la cabinet?? L-a adus deja?? Ca eu stiam doar ca o sa aduca unul performant, nu si ca l-a adus deja la cabinet. Cand o sa-l sun pt. programare la histeroscopie, o sa-l intreb. Multam' de pont. Eu fac histeroscopie din doua motive: 1. sa ma lamuresc daca e vreun polip in uter si cum e el pe dinauntru si 2. ca sa incerce sa-mi desfunde si mie o trompita infundata la baza uterului(pentru ca am una permeabila si una infundata proximal, deci la baza uterului). Sa-mi spui cand o sa faci tu histeroscopia??? Poate o facem impreuna, daca ne nimerim! sa mai scapam de frica. Iar eu nu vreau sub nici o forma fara anestezie, ca stiu ce-am patit la HSG, cand am lesinat pe masa mai mult de frica, nu de durere.

Fetelor, cred ca Diferelinul asta are multe efecte adverse, dupa cate aud de la voi, eu una nu l-am facut deloc. Acum nu stiu daca am facut bine sau rau, dar mie mi-a fost frica. Va felicit pentru curajul vostru. Eu insa nu sunt convinsa ca am avut endometrioza, din mai multe motive. Unul ar fi ca pe rez. histopatologic nu rezulta endometrioza si al doilea rand pentru ca nu am si nu am avut niciodata nici un fel de durere. Asta nu inseamna ca nu ma suspectez in continuare de endometrioza, dar nu prea stiu ce sa cred. Mi-a spus dr. T ca daca am endometrioza, se va vedea ceva si la histeroscopie si-mi va spune el mai multe atunci. Asa ca sper sa fie bine! Multa sanatate va doresc fetelor!! Ceai antiadipos SANYE a-ti incercat pentru celulita??? Eu am slabit o data de la el brusc in 2 saptamani si stiu ca functiona. Insa nu e indicat in fertilitate, din cate am aflat ulterior. Mult succes in lupta cu Kg !!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Fetelor legat de Dipherilin, bufeuri si dureri de cap am avut la greu. De celulita nu stiu ce sa zic. Este adevarat ca sint plina acum (merg la masaj si electro ca so o dau jos) dar nu pot sa spun ca o am de la tratament. Aveam si inainte, nu stiu cat, se poate sa aveti dreptate.
Ioanatugs la mine pe buletinul anatomopatologic scris clar endometrioza.
Mult succes fetelor la interventii si multa sanatate.
Va

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

uffff, m-am mai linistit un pic. nu mult ce-i drept, dar macar stiu ca nu sunt eu defecta de tot . multumesc mult pentru raspunsuri. legat de kilograme in plus, nu pot sa zic ca am luat in greutate de cand am facut tratamentul, doar ca nu pot sa dau jos nimic din ce aveam si ca m-am umplut de celulita. zau, nu am avut atata niciodata !!!! .

Tot citesc la voi cate analize v-au dat dr sa faceti si ma gandesc ca eu nici macar nu am auzit de ele, dar sa le mai si fac .. Oare nu ar trebui sa fac si eu ? Mie dupa laparo mi-a spus doar ca mi-a scos cele 2 chisturi dintre care unul era endometriozic si ca sunt ok. Nu stiu ce grad de endometrioza am avut, dar era grav sau nu, daca am trompele infundate si mai stiu eu ce ar trebui sa stiu. Doar ca aveam multe aderente de la o alta operatie clasica de acum 5 ani si ca aveam ovarele "lipite" (sincer nu mai stiu ce termen a folosit. oricum mi le-a dezlipit si ca acum ar fi ok). Concluzia a fost ca trebuie sa fac tratamentul cu D si pe urma un bebe, ca asta ar fi de fapt cel mai bun remediu.

Oricum, saptamana viitoare ma programez la dr si sper sa ma lamuresc.. Doar ca nu prea ma pricep si nu stiu ce sa-l intreb. Poate uit ceva pe drum

toate fetele !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Bun a fetelor!
Pei daca vorbiti de kg in plus, atunci eu cred ca sunt campioana. Inainte sa ma casatoresc, aveam 45 kg la 1.68m. Eram disperata. Am incercat toate metodele posibile de a ma ingrasa.Fraiera, ca de stiam ce ma asteapta, nu mai miorlaiam eu ca mi-s prea slaba. Asa ca atunci nu-mi veneau hainele bine din cauza scheletului.Dupa ce m-am apucat de, am devenit foarte pasiva cu miscarea si, sub inflenta AC, am inceput sa ma ingras moderat sa zicem. Apoi au venit dereglarile hormonale, a! uitasem inainte eram o mancacioasa,termita sau lacusta cum vreti- si am inceput sa ma ingras. Revenim. Nu cred ca bash dipherelinul te ingrasa si pune celulita, efectele lui le-am cunoscut mai nasol pe plan psihic, emotiv,crunte.Cred ca dereglarile hormonale fac sa avem retentie mai multa de apa si pofta de mancare, nu ma refer neaparat cantitativ, ci cum mancam si cand mancam si ce mancam.Acum putem sa mancam oricat de putin ca tot se pune.Si daca mai luam si vitamine....Eu am ajuns de la 45 la 68. Si daca nu i-au masuri, atuci cand o sa vina BB o sa fiu ca o balena esuata la mal.Totusi, vara anului trecut, dupa ce terminasem cu dipherelinul, am ajuns la 70 ca nu ma suport sa ma vad in pozele de la mare!!!!Dar am bagat cioco grupa mare.Cand am tinut post si dieta,de Craciun ajunsesem sa am 65.5kg de la 70.Si eram si eu, ca se uita al meu ca lupu la mine, nu ca acum nu s-ar uita.
In alta ordine de idei, incep sa cred ca doctorita mea hemato e meseriasa.In 2005 m-a scapat de chist ov.dr. 6cm intr-o luna.Acum am facut luni injectiile de la ea, dureroase, subcutan si cred ca vine CM. Azi mi-au aparut niste pete de sange rosu, cum n-am mai vazut din noiembrie de la ultimul CM adevarat. Si m-as incadra si eu in grafic daca este intr-adevar CM...
Asa ca in curand merg sa fac HSG si alte analize. Dr. mi-o dat sa iau pana atunci niste ovule cervugid sa pregateasca terenul.
Si cu depresia am terminat-o sigur pentru ca ieri am intrat pe forum si eu sunt floare la ureche fatza de alte fete care se chinuie de 5, 7, 12 ani sa aiba si au pierdut, unele, sarcini multe sau destul de avansate.Am plans citindu-le povestea si mi-e rushine de mine, cand ma gandesc prin ce trec ele.Sa le-a Dumnezeu sanatate si cat mai repede BB-ei sanatosi si mandri cati vor ele!!!
Vasi va si ne mai auzim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Vad ca ma intind ca panza de paianjen.Va rog sa ma scuzati. As vrea sa mai spun doar atat: forumul chiar da dependenta, dar tare bine ma simt de cand sunt si eu aici si pot vorbi cu voi.Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Ioana , inca nu a venit histeroscopul , mai dureaza 1 luna , asa mi-a zis Dr. T , dar si in decembrie tot asa mi-a zis .....asa ca inca nu se stie..... Parerea mea este sa faci la Elias cu anestezie , mai ales ca nu o s-o faci doar pt diagnostic..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Intru din nou. Acum zice la tv de un program national de consiliere pentru slabit, alimentatie corecta, program de consiliere gratuit.Nu stiu prea multe, acum am auzit si eu.Este un site, reductostart. Puneti voi w si ro.Si la capitolul celulita, toate cremele anticelulitice contin cafea.Am inteles ca masajul cu zatz de cafea da rezultate.Oricum, in primul rand trebuie sa slabim ca sa scapam de celulita si sa bem multe lichide, apa.Banuiesc ca multe dintre noi stim asta.ma retrag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Lauravoinicu eu una as vrea sa fac si eu histeroscopie cu anestezie la Elias dar din cate mi-a spus T. vrea sa imi faca la cabinet asa ca nu stiu daca depinde 100% de noi cum vrem sa ne faca histeroscopia.
Eu chiar i-am sugerat ca vreau cu anestezie pentru ca nu suport durerea iar el a zis ca nu o sa ma doara cu histeroscopul cel nou. Oricum cred ca voi mai insista pentru anestezie ca sunt varza de frica.


Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

fetele! Azi sunt la 2zi de CM si ma duc la doctor pentru programare histerosalpingografie pe seara.Asta inseamna ca,datorita injectiilor homeopate+tratamentele toate mi-a venit la 27 de zile, ultima oara l-am avut dupa 53 de zile!!!!Asa ca go go go!!!!!!!!!!!!!!!Mi-e frica de chestia aia ce trebuie sa-mi faca, unele fetele au spus ca doare ceva, dar sunt bucuroasa ca mi-o venit si mie chiar mai repede.Dupa diphereline inainte sa se deregleze venea la 32 zile. Doctora mea este cea mai cool homeopata de pe fatza pamantului!!!!Va si va doresc multa multa multa sanatate si BAFTA MARE in ceea ce faceti pentru a avea bb-ei! GO GO GO!!!! Fetele de-aici sunt cele mai tari, iubite, curajoase dragute si unite!!! Pusssssssssssiiii!!!

Mergi la inceput