SARCINA EXTRAUTERINA...SAU NU?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabitzu37 spune:

Biby, poate se intampla ca la Oana, ce bine ar fi! Sper ca la urmatorul control sa constati ca sarcina e in uter si sper ca valoarea beta-HCG sa fie corespunzatoare unei sarcini normale! Oricum, e un semn bun faptul ca nu te mai doare!

Te si ai grija!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Fetelor nu stiu ce sa zic... eu sunt sigura ca e SEU ce sa mai.. in plus nu am absolut nici un simptom de sarcina.
A-propos fetelor: cat ar trebui sa fie valoarea la beta hcg la o sarcina extrauterina??? aveti idee???? La 6 se duce sotul sa ia rezultatul.



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Ma bibiroacsa ia gandeste tu pozitiv. Daca ovulatia a avut loc mai tarziu? S-or fi intalnit gigeii 'in centru' nu 'la coltu blocului'.
Hai fruntea sus!




Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Biby imi pare asa de rau, acum am citit si eu, subscriu si eu la ceea ce au spus fetele, mai cere o parere. Sunt atatia medici buni despre care se scrie pe forum, neaparat mai cere o parere...un medic bun, un echograf bun
in legatura cu RH nu-ti face probleme chiar daca il ai negativ sarcina este mica si nu se impune vaccinul. Oanabbb nici tu nu iti mai face probleme in legatura cu RH, uite si eu il am negativ si am avut o sarcina oprita din evolutie si eram disperata sa fac vaccinul iar medicul meu, dr Tutunaru mi-a spus ca nu este cazul la o sarcina mica de 6 saptamani care nu a avut activitate cardiaca.
Te pup si asteptam vestile de Betahcg



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Bibi, acum m-am prins ca e vorba de tine. AM tot vazut topicul asta dar nici prin cap nu mi-a trecut ca e vorba de tine.
Capu sus fata frumoasa! dar daca totusi e ceva mic si cu ochi? pup fata frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Inca o data va multumesc din suflet!!!
Daca era sa fie sarcina normala atunci ce s-a vazut pe trompa??? ca am poza! Plus durerile si sangerarile...
O sa-l sun pe dr-ul Tutunaru mai tarziu dar credeti ca ma asculta prin telefon? mai ales ca n-am nici programare ma va primi? eu sunt foarte rusinoasa din fire si mi-e tare jena sa deranjez oamenii...
Sunt foarte curioasa sa vad valoarea de la beta HCG!
Am RH pozitiv, grupa B3; sotul RH pozitiv, grupa 01! Am donat sange si trombocite pt o fata bolnava de leucemie care saraca... a murit din pacate... Am fost singurul donator cu toate analizele perfecte si totusi... uite ce patesc!



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

biby, multa sanatate si rabdare sa ai.Sigur DD va avea grija de tine.biby, nu ai de ce sa iti fie rusine, e importanta sanatatea ta.Hai ca esti tare si poti sa treci si peste asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

BIBI valoarea hcg la seu creste foarte putin asta doar in cazul in care embrionul nu s-a oprit din evolutie si creste,in caz contrario daca s-a oprit din evolutie valoarea incepe sa scada,incet,de aceea se repeta bbeta din2 in 2 zile,ca sa stie dr cu ce are de-a face,eu am dus extrauterina 8 saptamani(tot timpul asta am sangerat,aveam zile cand venea mai mult iar alte zile parca se oprea apoi iar incepea sa curga ca la un cm) in astea 8 sapt mi s-a repetat beta,si au vazut ca incepuse sa scada apoi intr-o seara faceam clatite si m-au luat niste dureri insuportabile,nu pteam nici sa respir,daca trebuia sa fac pipi ma stranngeam cu mainile de picioare sa pot face asa rau ma durea,m-am umflat la burta pe moment,parca eram in luna a 4 a asa balonata eram,am fugit la urgente mi-au facut eco si trompa era binisor nu s-a rupt desi aveam acele dureri infernale, m-au pus sub observatie m-au pregatit pt operatie in cazul in care me se rupea trompa,(apropo la eco au vazut lichid in douglas,cica exista in cazul unui seu)eu am avut noroc ca acele dureri pana la urma au fost din cauza unui avort tubar,am scapa fara operatie si fara acel trat cu methotrexate,dupa exact o luna de la data primei internari in care am continuat sa sangerez)am inceput tot asa cu dureri puternice,eram singura acasa si m-am pus in genunchi sa pot merge pana la telefon sa-mi sun sotul,a fost groaznic,a venit acasa m-a dus la spital si acela a fost al 2 lea avort tubar de care nici un medic nu a stiut deoarece beta imi scadea,si normal dupa un seu beta nu revine la zero de pe o zi pe alta ci in cateva sapt sau zile,si asta i-a dus in eroare si pe medici,nimeni nu s-a gandit vreo clipa ca as avea 2 embrioni implantati in amandoua trompele,sunt convinsa ca D-zeu m-a ajutat si am avut avort tubar ca altfel puteam ramane fara trompe dintr-o lovitura,eu am facut un fiv si din 3 embrioni transferat 2 s-au implantat in trompe,eu zic sa fi foarte atenta cu dr la care esti in evidenta,iar daca azi beta incepe sa scada este semn bun.

eu ti-am explicat cazul meu ca sa vezi ca se poate avea si avort tubar si nu trebuie sa intri in panica acum,incearca sa fi calma si sa-l ai pe sot aproape in cazul in care vei incepe cu dureri mari si din cate am auzit eu cat am stat in spital in cazul in care trompa incepe sa se rupa vor esxista si dureri de mana,adica daca extrauterina este pe partea dreapta doare piciorul drept si mana stanga,ca si cum radiaza durerea in partea opusa,imi pare rau ca treci prin asa ceva dar fi puternica.

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Biby scumpa,lasa rusinea deoparte,suna-l pe acel Tutunaru,si spune-i despre ce e vorba.Isi va da seama ca e o urgenta si sigur te va chema la el azi.Pune mana pe telefon si suna-l.Asteptam raspunsul!!!!

NUNTA
28.05.2005
http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel

in asteptarea gemenilor
http://tt.lilypie.com/V1-jp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juliada spune:


biby,eu cred ca ar trebui sa stai in spital,nu acasa, acolo e locul tau mai pui,...si de bine si de rau.

uite un link despre sarcina extrauterina


http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/articole/Obstetrica_gineco/Sarcina_ectopica_extrauterina_469.htm

numai bine

Mergi la inceput