Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru(21)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mteeuta spune:

Buna
Marti pe 23 este a 11 zi de la mens. si trebuie sa merg la prima monotorizare,din cite mia spus fetele o sa trebuiasca sa merg din 2 in 2 zile,dar stiti cumva cite zile va dura monot. sa stiu daca imi iau medical
maria08 - ai inceput sa faci polidin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Buna dimineata!

Mteeuta, monitorizarea se face din 2 in 2 zile, pana cand se produce ovulatie. Eu luna trecuta am inceput tot in z11 si am ovulat in z15, deci am facut 3 ecografii. Nefiind din Bucuresti, am fost nevoita sa-mi iau concediu medical. Dar daca esti din Bucuresti, ii spui ca te duci fie seara, la cabinet, fie dimineata devreme la spital (07h30). Bineinteles, ca daca nu poti ajunge dimineata la spital (din cauza serviciului) ii spui si mergi doar la cabinet.. Bafta si sa vii cu valori bune!

Ana-id , asteptam vesti!

Ysa, si de la tine vreau vesti, ca ultima data asteptai...

Kora, ai vazut, cum ai cerut noutati de la fete, a si intrat ana_id cu o veste super! Cred ca ai avea si tu o mana buna pentru deschiderea unui nou capitol...

Alinusha si eu stiam ca dr. Tutunaru nu este de acord cu hsg...El "prefera" laparoscopia", o metoda de diagnistic cu mult mai precisa decat hsg-ul. Dar stiu ca nu-ti face nici laparo, fara analize si monitorizare prealabila. Am vorbit o data cu o fata care devenise pacienta lui si ea ii arata bucuroasa rezultatul hsg-ului, dar pe el nu l-a prea impresionat, cica...Ca sa raspund la intrebarea ta: am o prietena care a facut histero (la un alt dr, alt spital): a stat internata o singura zi (s-a dus dimineata la spital, nemancata, nebauta, i-au facut niste analize de sange si de secretie, si pe la pranz i-au facut hsg-ul). A durut-o putin dupa, ca o durere la CM, dar dupa-amiaza a fost ok si a plecat acasa. Dr i-a dat niste anti-inflamatorii si cam atat. SUCCES!

Ioana, sa-ti traiasca mamica, sa fie sanatoasa si fericita alaturi de copii si de viitorii nepoti!

O zi frumoasa tuturor!


iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mteeuta spune:

Iyoana
iti multumesc mult pentru raspuns.
mai am o intrebare,la cabinet cit costa ecografia.
Imi cer scuze daca pun prea multe intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Fetelor am tot citit si voi tot spuneti ca trebuie mers la Dr. T cu lectia invatata fiindca altfel te expediaza. pai nu suna deloc a incurajare,. Eu vreau sa merg la un medic care sa aibe rabdare cu mine si sa ma ajute, nu sa ma expedieze....pai pentru asta vin eu din Ploiesti??? As simti ca innebunesc sa vin pentru 5 min de consultatie si sa plec nelamurita.
M-ati descurajat de tot zau asa..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Mteeuta, in primul rand nu ai de ce sa-ti ceri scuze. Unul dintre principiile forumului este tocmai sa raspunda la intrebarile fiecaruia, in masura posibilului.
O monitorizare costa 1,5 mil lei vechi (cel putin atat costa anul trecut in decembrie, nu stiu daca a mai evoluat pretul. Dai la prima eco 1,5 mil, si apoi nu mai platesti la urmatoarele ecografii. O singura ecografie (ocazionala, sa-i zicem), chiar nu stiu cat costa, cred ca mai putin de 1 mil, pentru ca eu nu am facut decat monitorizare la el.

iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_p spune:

mteeuta, monitorizarea lunara costa 1.500.000, indiferent cate ecografii iti face; de obicei 3 (in z.10, 12, 14). Bafta!


Edit: scuze, acum vad ca ai raspuns tu, Iyoana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Meteeuta, ti-am dat un PM cu mai multe informatii. Sper sa-ti fie de folos!

Ana_p, cum te mai simti?


iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mteeuta spune:

Iyoana
am primit pm iti multumesc foarte mult,chiar mia-i fost de mare ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_id spune:

din pacate nnu pot sa va dau nici oveste....asa cum se intampla de obicei , la ora 4.27 a ajuns controlul de la curtea de conturi la noi in serviciu.Cum lucrez in recuperari de creante, va dati seama......am stat pana la 11 si azi dimineata la ora 7 eram inapoi la munca....acum e prima pauza pe care o am si am o durere de cap ingrozitoare.
diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Hai ma Diana ( ana_id)macar azi vezi sa ajungi cumva la bhcg si roaga-ti sotiorul daca tu nu ai timp sa iti cumpere un test pe care sa il faci maine dimineata in prima urina...hai ca ne tii cu sufletul la gura!!![red
]hai DIANAAAA!!![/red]

Kora

Mergi la inceput