Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru(21)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copilut spune:

Avalon, iubita anticorpii antispermatici i-a facut Matei odata cu spermogtama . La noi au iesit +++ din ++++. Deci nu e chiar ok.Sotul meu ia antibiotice pentru ca i-a iesit in sperma streptococ D - care este responsabil si de problemele digestive pe care le are de un an de zile - (S a vazut spermatozoizii aglutinati si i-a dat sa faca spermocultura).Desi mie nu mi-a iesit clamydia la analiza de sange (nu am facut-o pe cea din secretie), sotul meu a tinut sa faca aceasta analiza de sange.

Alexia, eu asa voi face pentru ca asa a zis S. Si eu ma gandisem sa fac o pauza pe perioada in care face tratament, nu de alta dar vreau sa iasa un copil sanatos si mancacios. Din cate stiu eu nici la femei nu este voie sa se ia antibiotice pe perioada sarcinii ( sau conceptiei ) pentru ca ies copii cu pb (din pacate am in familie un astfel de exemplu nefericit).

Laurici, vrei sa iti venim in ajutor? Ai incercat si niste homeopate?

Diddysor succes si fara frica.In martie aprilie sa auzim de bb, da?

Kora, tu ce vesti ne mai dai?

Felicia, si eu am perioade in care am dureri de sani in perioada ovulatiei si apoi ininte de CM, alteori si dupa, dar nu este la fel la fiecare CM. Fa-ti un test de prolactina te rog (stii ca la mine a iesit de 3 ori mai mare).Sa de-a DD sa nu fie nimic, dar asigura-te ca nu e nici o problema. E pacat sa pierzi timp pretios. Succes.

Pup toate tutunicile :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Copilut, chiar nu m-am gandit la dr.Matei... nu stiu cum de nu am ajuns noi tocmai la dr.Matei pentru analiza pana acum, probabil ca daca am fi ajuns as fi stiut ca face si analiza anticorpilor. Multumesc mult de tot, chiar o sa-l trimit pe sotul meu pt o spermograma la dumneaei cat de curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_p spune:

Buna, fetelor!
Am fost azi pentru internare, iar luni la 6.30 trebuie sa fiu la Elias. Mi-a luat sange o asistenta care imi cauta insistent venele, mi-a spart una si m-am ales cu doua vanatai, pe motiv ca am venele "foarte subtiri si friabile". Nu mi-a trecut prin cap sa-i zic ca la operatia precedenta nu am avut problema asta (s-or fi subtiat intre timp?). La mana a doua T nu ma opereaza cu Bogdan, ci cu o alta rezidenta. Ma dor tare rau mainile, de acolo de unde mi-a luat, in cele din urma sange, dar mi-e teama luni cand o sa-mi puna branula, mai ales unde sa mi-o puna, ca eu pe vanataile alea nu suport. Zicea marita asistenta sa le rog pe asistentele de sala sa-mi puna o "branula albastra subtire".Cam asta despre mine...
Pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Copilut pe fisa cu spermograma de la Matei semnele de + ( cele 4 de + ) sunt indreptul prezentei aglutinatelor,la noi a icercuit doi de + dar T nu a zis absolut nimic de acest lucru,iar la anticorpi antispermatici nu scrie nimic decat ".... % ",asa ca nu prea inteleg...dar in fine bafta multa si sa ne spui vesti bune cat de curand, pe dumineca am sa aflu si eu noutati in ce ma priveste!
Seara frumoasa tuturor!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Ana branula se pune deasupra degetelor in vena, nu doare...iar cealalta rezidenta a lui T e chiar foarte, foarte draguta si amabila Bafta iti tin pumnii!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_p spune:

Multumesc mult, Kora, tocmai faceam "regie" cu sotul meu si-i explicam unde o sa ma astepte dupa operatie si ce trebuie sa intrebe.. Imi spunea ca daca sunt asa disperata ca mi-a luat putin sange ii e groaza de ce o sa urmeze. Domnul doctor s-a purtat foarte frumos cu mine astazi, chiar daca era ingrozitor de ocupat. Am vazut ca d-soara rezidenta este amabila si draguta, dar daca eu stiam de la voi ca Bogdan e omniprezent pe acolo, ma tot intrebam de ce la mine sa fie altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole31 spune:

Felicia! Sa stii ca si pe mine ma dor sanii ingrozitor cu 2- 3 zile inaine de CM, dupa care se detensioneaza brusc, moment in care stiu clar ca in maxim 2 zile vin musafirii nepoftiti. De n-ar mai veni!
ana p si Diddy va tin pumnii cat pot eu de strans sa va intoarceti de la laparo cu rez. BETON si UNDA VERDE la !
toate fetele dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

la toate fetele.
Fetelor care sunteti -dute, vreau sa va intreb dak in luna in care ati ramas v-ati luat TB si cat de mare era.Va multumesc anticipat.
Eu sunt z32, sani durerosi, intepaturi usoare in ovare. Luna asta nu mi-am luat TB,dar parca mi-as lua dimineata sa vad dak e ridicata.
Iyoana
Va pup pe toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Luna asta voi incepe si eu monotorizarile,dar dak pica sambata sau dumninica, T e la cabinet? Voi care ati fost in situatia mea poate ma ajutati cu un raspuns.
Cate luni trebuie sa fac monotorizari? Dupa cate luni iti propune laparo?Vreau sa stiu la ce sa ma astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Ysa26, eu cand am ramas graviduta mi-am luat temperatura 2 zile inainte de frumoasele teste cu doua liniute. Adica in zilele 17 si 18 de la ovulatie. Daca incepeam de la ovulatie cred ca nu mai intelegeam nimic si ma si stresam ingrozitor.

Asadar am citit eu ca daca e mare temperatura si in a 18-a zi de la ovulatie, atunci e semn sigur de sarcina. Si in cele doua zile era peste 37. Parca 37,1, nu mai stiu.
Cat despre monitorizare, ce "pica" in weekend? ZIua 10, sau 12 sau 14?

Pentru ca la monitorizare trebuie sa mergi cam din zilele 10-12 ca sa prinzi evenimentul inainte , asta daca nu stii tu ca ai o ovulatie mai timpurie si atunci mergi si mai devreme. Eu am mers la T si sambata, de fapt majoritatea fetelor cu monitorizare ne intalneam sambata dimineata la spital (e foarte rapid dimineata la spital ca are multa treaba).

Iar laparo mie mi-a propus dupa 2 luni de monitorizari (eu le-am facut una da si una nu, asa ca a durat si mai mult) dar nu am mai apucat sa o fac pt ca am ramas graviduta.

Eu sunt bine, bb-le e bine, avem programare la eco morfologica la 14 sapt, pe 25 ianuarie, posibil sa aflam si ce locatar se afla in burtica (sa-i punem si lui un carucior roz sau bleu) iar pe 26 la Tutu. In rest, nici o problema, Doamne ajuta sa mearga tot asa sarcina fara nici o grija pana la sfarsit.


Ana_p, iubita mea, bafta multa la laparo si nu te ingrijora din cauza venutelor, asta sa fie toata supararea si in rest totul perfect!

Va pup mult si sa stiti ca aici sunt, citesc mereu tot tot.

Clau

12+

bb mic

Mergi la inceput