Durerea unei pierderi de sarcina (14)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Ileana . Ma bucur ca scrii aici si nu ne uiti. Esti un exemplu pozitiv pentru noi. E normal sa fii mult mai prevazatoare acum decat data trecuta. Cand a venit pe lume fetita noastra noi eram in plin proces de renovare a viitoarei ei camere. Iti dai seama ca dupa aia nu am mai fost in stare sa continuam. Mama mea ne-a ajutat si a terminat totul. Insa am luat hotararea ca daca va mai fi vreodata sa fiu , pana nu se naste bebe si il duc viu si sanatos acasa, nu mai facem nici cel mai mic demers, nu tu haine, carucioare, mobila, etc. Nimic, pentru ca dupa aia ramai cu ele si cel caruia ii erau destinate toate astea nu e si atunci e si mai crunt.
Fetelor, poate stiti careva sa ma lamuriti si pe mine. Mi-a recomandat un medic sa facem teste genetice, eu si sotul meu. Am inteles ca ar fi la moda testele astea. La ce sunt bune? Merita sa ne stresam cu ele? Zicea medicul ceva de compatibilitatea ADN-ului meu cu cel al sotului... Ce-o mai fi si asta?! Cand ma gandesc ca omenirea s-a perpetuat de la inceputuri pana acum fara acele teste, parca mi se par un pic exagerate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Andree, multumesc mult pentru vorbele frumoase. Iti tin pumnii sa fii cat mai curand !
Hair, Ileana, Chantal,
Flavia, pai la asta ma gandeam si eu ca nu are sens sa merg la doctor doar ca sa ma aflu in treaba, ca e prea devreme cred eu. Daca totul decurge cum trebuie si Doamne fereste nu am probleme, ma voi duce pe la 8 saptamani. Sper sa rezist pana atunci. La cat sunt eu de nerabdatoare, mie mi-ar placea ca de la prima consultatie sa se vada fatul si sa vad cum ii bate inimioara. Asa ca mai bine stau cumintica si ma documentez.
Merci mult de informatii, sunt atat de pretioase pentru mine.


Nana, 4+
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Chantal io ma supar daca mai vad ca-si cere careva scuze de la mine! Pai ce ? Pt o intrebare ? Inca nu ne-a dat unda verde nici un dr, ptc nu m-am dus cu rezultatul la doctor, inca (analizele au iesit bune, intradevar). Mai stam un pic Si eu am facut analizele genetice, cariotip se numesc, si au iesit bine (adica numarul de cromozomi a iesit cum trebuie).

Flavia acu’ chiar ca m-ai dat pe spate ! Deja imi imaginez cum eram eu cu un copilas in brate

Ileana, Flavia eu abia astept sa scriu la odisee Stiu ca nu voi mai avea aceleasi trairi ca la prima sarcina, dar sigur va fi frumos sa impartasesc cu alte fete gravidute tot ce simt

Nana si eu la fel m-am gandit: cand va fi sa fie sarcina nu ma mai grabesc la doctor sa ma indop cu pastile si alte cele ! Daca e sa fie bine, va rezista sarcina pana la vreo 8 saptamani si pe urma voi merge sa ma vada la ecograf. Desi si eu as fi calare pe usa doctorului sa vad mai repede ce-i ?[ :D]

Mirelush ? Cum fu ? Sper sa n-ai iar probleme cu calculatorul, fix acu’ !


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Flavia, e ingrozitor ce povestesti despre acel copil omorat de doctor! Ma cutremur cand citesc despre atatea si atatea cazuri...
Ma bucur pentru tine ca esti bine. Te .
Referior la sarcina in saptamani mici, eu stiu ca de la 6 saptamani ii bate inima la bebe. Dar vad ca afara doctorii nu se inghesuie sa aiba grija de paciente, nici cat la noi. Parca Ileana zicea de vreo 3 ecografii in toata sarcina? Pai e foarte putin! Si mai zicea ca abia a vrut sa o consulte un medic desi ea avut o sangerare! Si la privat, tot asa indiferenti sunt? Ca eu nu mai inteleg nimic. Romanii care au posibilitati financiare merg in strainatate sa se trateze ca sunt tratati mai bine. Pai din ce ziceti voi e mult mai rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Multumesc Laura pentru lamuriri . Hai ca nu-mi mai cer scuze, numai sa nu te superi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Chantal biiiine, dar sa nu se mai repete


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Gata fetelor,m-am intors!
Suntem bine,avem 5 sapatamani,(desi calc. meu arata 6 ),mi-a facut eco transvaginala.Fiind prea mica sarcina nu i-am vazut inimioara batand,doar un punctulet.De emotii am uitat sa-i cer poza,dar peste 2-3 saptamani merg din nou si atunci se vede mai bine.
Analizele nu mi le-a dat deocamdata,peste 2 saptamani.Mi-a zis ca imi va da un tratament preventiv antihipertensiv si anticoagulant(asta daca sunt probleme in urma analizelor).
Deci,in general suntem bine!
Va si revin!




Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Salutare din nou la fete,
Nu m-am putut abtine cu toate ca mi-e un somn de mor sa nu intru macar 5 min alaturi de voi.Ma tot macina o chestie de ceva vreme incoace ,oare voi ce parere aveti?Prin oct anul trecut ,aveam 6-7 sapt de gravi am avut o discutie aprinsa rau cu sotul meu (motiv aiurea..),eram suparata,agitata ,nu-mi convenea nimic si nu stiu ce mi-a trecut prin cap in acele momente si i-am zis (sa-l supar si pe el sunt 100% convinsa), ca renunt la sarcina....desi in realitate nici nu ma puteam gandi la asa pt ca era o sarcina dorita ,deci nu se pune problema.Dupa o sapt. s-a intamplat si avortul dureros..Ma obsedeaza chestia asta si ma intreb oare m-a pedepsit DD pt ca am rostit acele cuvinte?

mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Blueeyes-te-am asteptat toata ziua sa ne spui cum a fost la medic.Ma bucur din suflet ac totul e bine cu tine si puisorul tau!
Ladymina-scumpa nu gandi asa te rog.Dumnezeu vede ce vorbim cu inima nu cu gura iar de vreme ce nu ai spus din inima atunci nu trebuie sa-ti faci probleme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Mirelush, ma bucur ca te-ai mai linistit! O sa fie bine,ai sa vezi, si sper sa nu mai fie nevoie de medicamente pentru tensiune si in sarcina asta! Tu acum ce tensiune ai? Ai tensiometru acasa? Ca e bine sa ti-o iei de doua ori pe zi, zilnic. Desi nu stiu cit sunt de bune tensiometrele astea electronice, ca la mine mereu imi da alta valoare.
Flavia, si pe tine vreau sa te felicit pentru vestile bune de la doctor. Pacat nu ti-a zis sexul..., te tine in suspans.
Laura, vreau si eu poze cu tineeeee!!!!!!!!!! Te-ai descurcat
sa le pui?
Mina, si pe mine ma mustra constiinta exact ca pe tine. Eu mi-am dorit enorm sa am o fetita si cind mi-a zis la ecograf ca e baietzel am fost f.f.f. dezamagita. Nu ma puteam imagina deloc mama de baiat. Eu vroiam rochite, codite, par lung, etc...Si ma gindesc ca o fi simtit puiul meu ca nu sunt atit de fericita pe cit ar trebui si de-asta a murit!. Acum nu mai conteaza ce va fi, o sa fiu la fel de fericita in ambele situatii.
Dar totusi, eu zic sa nu te mai gindesti la asta, ca mai mult rau iti faci. La nervi zicem multe, dar nu le gindim cu adevarat.


Cristina, 10+

POZE

Mergi la inceput