Durerea unei pierderi de sarcina (14)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Michelle, la mine butonul editeaza, apare inainte de PM. Du-te cu cursorul pe pictograma respectiva si iti apare cum se numeste si daca si la tine tot acolo e, dai clic pe el si editezi mesajul.
Pupici.


Nana, 4+
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Mirela, te asteptam cu vesti bune .
Nana, Flavia, eu ma bucur cand citesc despre voi ca sunteti bine si ma intristez atunci cand vad inca un caz nefericit. Cu siguranta nu ma deranjeaza daca ne spuneti simptomele voastre, ca sarcina voastra merge bine. Cu asta mai dati o nota de optimism intr-un subiect atat de trist ca acesta.
Michelle , multumesc ca intrebi de mine. Sunt tare prinsa cu serviciul plus ca imi caut tot felul de preocupari, orice care sa ma ajute sa nu ma mai gandesc la copii si la durerea din suflet. Evident ca nu intotdeauna reusesc dar activitatile astea zilnice ma obosesc si ma fac sa ma mai gandesc si la altceva, nu numai la ce s-a intamplat. De crezi ca ai suparat pe cineva? Pe mine sigur nu si nu cred ca ar fi cineva aici pe care sa-l fi deranjat. Cand ma gandesc cate am scris si eu, poate incoerent de multe ori, pe mine insa m-a ajutat sa ma descarc de o parte din durerea din suflet si m-am simtit inteleasa aici. In rest, prea putina lume din jurul meu ma intelege. Doar cine a trecut prin ce am trecut noi intelege dimensiunea reala a acestei tragedii.
Elaa, am impresia ca e cu ochisori. Abia astept sa faci testul si sa vii sa ne spui ca e II!
Va pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Mirelus multumesc, iubita, pt votul de incredere Sa ne dai vesti, neaparat, dupa ce mergi la dr!

Michelle butonul edit e ala unde ai o foaie si un creion (deasupra mesajului, in bara unde ai si PM si altele).

Mina mult succes in noua incercare pt bebe!


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Laura, Mirelush, Michelle, Chantal


Nana, 4+
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Nana, Laura, Elaa, Michelle,Chantal va multumesc ca va ganditi la mine si abia astept sa vin cu vesti bune!
Va



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Mav, imi pare sincer rau.
Referitor la celelalte femei care faceau avort la cabinet, am observat si eu ca in viata asta cine nu vrea copii primeste cu nemiluita si ori face avort ori ii aduce pe lume si nu-i apreciaza ba chiar ii abandoneaza, ii arunca la gunoi sau... Nici nu mai vreau sa ma gandesc ce fac femeile alea... Iar cele care-i iubesc si-i doresc ori nu-i primesc ori se intampla o tragedie.
Ma uit la lista de la inceputul subiectului. Se lungeste pe zi ce trece. E foarte trist...
Laura Ioana, am pierdut sirul mesajelor: am citit undeva ca ti-au venit rezultatele analizelor si parca erau bune. Ce zic medicii, de cand va puteti apuca de proiectul ? Imi cer scuze daca ai scris undeva si eu n-am observat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea16 spune:

Nana, eu zic sa nu-ti faci griji pentru ce ai mancat acasa, in carti scrie ca nu e bines a manaci cutare lucru pentru ca ar putea contine bacteria nu stiu care, dar nu e o regula sa o si contina. De acum stii si te vei feri.

Mari, am vazut pozele, cu adevarat niste minuni. Eu le povestesc tuturor de tine, cum veti avea tu si sotul tau trei comori in acelasi timp. Sotul meu e la current cu evolutia sarcinii tale

Ralu, ma bucur ca sotul tau sta mai bine cu moralul, trebuie sa il incurajezi si tu. Sunt convinsa ca o noua sarcina va va ajuta sa treceti mai usor peste toate greutatile si va v alumina viata.

Flavia, ce ma bucur ca totul e bine cu micutul bb! De abia astepta sa ne spui ce va fi.
Ia vezi, nu visezi ceva si cu mine???Ca e clar ca ai un dar…Bine, acum nu vreau sa iti influentez visele, mai bine astept pana cand oi aparea si eu acolo..Daca ajung vreodata prin Montreal, iti dai seama ca te voi vizita si nu doar pentru sarmale, ci asa sa ne vedem si noi si sa ne cunoastem in persoana. Super ideea ta cu albumul, de abia astept sa am si eu o eco pe care sa o pun acolo.

Mirela, iti dai seama ca nu voi rata perioada fertila, dar am hotarat sa nu ma mai stresez atat. O sa las lucrurile sa curga, cel putin o perioada. De abia te astept de la doctor, Tin pumnii!!!

Michelle, asa tare ma intristez cand citesc ce scrii. As vrea sa pot face ceva sa iti iau din durere. Sunt convinsa ca daca ai fi putut face ceva pentru micuta voastra ai fi facut. Din pacate nu a stat in puterea ta. Sper ca noi, fetele de aici, sa te ajutam sa treci macar un pic peste durerea ta.

Mav, imi pare sincer rau…Menstruatia vine cam la 40 de zile de la chiuretaj. Sper sa nu mai treci niciodata prin asa ceva!

Dragele mele gravidute, va rog mult, nici prin cap sa nu va treaca sa nu mai postati aici sau sa nu ne mai dati vesti despre evolutia sarcinilor voastre. Toate am trecut printr-o durere, toate stim ce inseamna sa iti doresti cu ardoare un copilas. Eu nu pot decat sa ma bucur pentru voi si faptul ca voi ati reusit dupa o sarcina, sau mai multe pierdute, nu ma face decat sa fiu optimista si increzatoare ca voi reusi si eu si toate celelalte fete de aici.

Va pup mult pe toate






Andreea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

gravidutelor cand am zis ca simt putina intristare cand va citesc, aia era in momentul ala, am fost sincera, la fel cum sunt si acum cand va rog sa nu ne lasati, ca daca ramanem numai noi astea care nici macar nu tragem cu sageata, va fi jale.....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Multumim fetelor ca nu va suparati pe noi. Eu tocmai citem pe la odisee si imi dau seama ca nu pot scrie acolo. Fetele vorbesc despre frica de nastere, unele se tem altele nu...si m-am gandit ca asa eram si eu, nu aveam nici o teama, acum sunt ingrozita de acest moment si nu ma refer la dureri. Mai vorbesc despre superstitia de a lua sau nu haine inainte de nastere, nici eu nu aveam superstitii, dar acum imi e frica sa ma uit la ceva si sa zic ca o sa ii iau...
De simptome si alte probleme ale sarcinii ce sa mai zic....Daca le-as scrie parerea mea cred ca le-as speria si nu vreau asta.
Imi dau seama cat de mult m-am schimbat, acum ma gandesc intai la ce e mai rau. Eram asa increzatoare...
Flavia am facut modificarile in album. Ma bucur ca ai vesti bune, nici nu se putea altfel. Si cu Dominic o sa fie a fel.




Ileana 23+
my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

nana, din cite stiu si am citit la 10 saptamini embrionul se numeste fat, medicul meu nu face eco decit de la 10 saptamini in sus, ca zice ca inainte nu-i bate inima, e mic, mai pot exista defecte cromozomiale, etc. cind e prea mica sarcina, vezi numa sacul.bafta

mirelush, te astept cu vesti bune de la medic, si poate o poza!

ella, iepurele sare atunci cind nici nu te astepti, la mine asa a fost, si inainte sa faci testul, te rog eu mult sa te gindesti ca si daca e negativ, exista si o luna urmatoare, si ca nu incerci de 10 ani....si ca nu trebuie sa cazi in butoi, si ca trebuie sa fii tare si sa te apuci din nou de treaba, si apoi fa testul numa! stiu ca e usor sa dau sfaturi, dar poate ca ti-e mai usor asa in caz de deceptie! si cum zice laura, fa odata testul ala, ca nu mai pot ma dor pumnii de cit ii string!te pup, vei fi la odisee nu-ti fa griji!hai ca pixul e pregatit la mine sa te trec in lista!galerieeeeeeeee ptr II!!!

laura, iubito, sper ca m-ai inteles bine, nu te-am visat gravi, ci cu bebe al tau in brate in albumul nostru de bebelusi! asa ca vezi ce faci si cind!

michelle, draga mea, sint convinsa ca n-ai suparat pe nimeni cu niciunul din mesajele tale, eu, ieri ma simteam bulversata, din cauza ca venisem de la medic atit de fericita, si cind am citit ca mai era mav care a pierdut sarcina, si erai tu cu jurnalul, dintr-o data m-am simtit tare vinovata ptr cit de fericita era eu, si simteam ca nu e bine sa scriu imediat ca sa nu ranesc pe nimeni, apoi, dupa citeva ore, am citi, si bineinteles am plins, si v-am scris mesajul lung! ma tin de capul tau, ai citi povestea fetitei de care-ti tot vorbesc? si sa stii ca ieri seara m-am gindit tare mult la tine, la chantal si la hair, de ce? era o emisiune la care ma uit eu, erori medicale, si era o femeie care a ramas cu al doilea bebe, si pe scurt, nu iese bebe cind era sa nasca, si medicul a folosit forcepsul, dar ori s-a panicat, ori nu stia cum......ca n-a reusit, si a recurs la cezariana de urgenta, din pacate copilul era mort! i-a strivit capul cu forcepsul! nu va zic durerea parintilor, ca stiti la ce ma refer!se intimpla in Canada, parintii au dar in judecata, au cistigat, dupa 4 ani, cind au reusit sa mai aibe un bebe, si aveau inca un baietel f dragut, si povesteau ei, cum le-a trebuit lor sa treaca 3 ani si ceva pina sa se mai gindeasca la un alt bebe, cit de greu le-a fost, si finalul era cit de fericiti sint ca au luat decizia de a mai avea un bebe, si ca nu au renuntat, zicea asta plingind si pupindu-si bebelusul ce l-a avut dupa cel mort! ziceau ca nu-l vor uita niciodata pe cel mort, si ca cel nascut nu-l va inlocui niciodata, dar ca cel nascut e un individ aparte, si are personalitatea lui, si-l iubesc! in fine, sper ca nu v-am intristat mai tare, ma gindeam cit de norocoasa sint eu, ca l-am avut pe Dominic tare greu, impingeam de 4 ore dilatata la 10 cm, si au folosit si ventuzele de 2 ori, ca forcepsul am refuzat, se putea termina rau....butonul editeaza este sus, dupa ce ai scris mesajul si l-ai postat, acolo unde poti da si mesaje privata, e o foaie cu un creion.

ladymina, eu iti tin pumnii, deci sa inteleg ca tre sa-si schimb semnul pe lista in ?

chantal, merci de ce ai scris, de aia am si intitulat albumul optimistele!

andreea, vezi ce faci ca erai urmatoarea pe lista mea!nu uita, fara stres, sa ai contacte sexuale cel putin doua pe saptamina, unul la inceput unul la sfirsit de saptamina(ca spermatozoizii traiesc 3-5 zile) si nu se stie cind ovulezi!te astept cu mare drag pe la noi, cind treci pe aici, mai ales ca am si unde sa va culc!daca si cind te voi visa, te anunt, oricum iti tin pumnii strinsi!din partea mea nu scapati de mine, aici ramin!

ralu, merci de sinceritate, ma faci sa rid cu trasul cu sageata!

ileana, exact la fel ma simt si eu, ca si tine, parca mi-am pierdut inocenta, nici eu prea scriu la odisee, ma simt ca si cum le-as fura ceva din inocenta daca as scrie! pe noi, nu ne intereseaza durerea de nastere, ci sa fie bine bebe, te pup, merci de ginduri, va zic ce-am facut cu Dominic, Doamne sa scape de alergia asta!intr-o noapte am visat ca-i dadeam o cana de lapte vaca, si eram atit de fericita! va fi bine si cu placenta ta, ai sa vezi la urmatoarea eco ca e sus!

va pup pe toate fara exceptii!

Flavia +18, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput