Durerea unei pierderi de sarcina (14)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Am uitat sa va spun ca sunt cam suparata. Mi-am facut din proprie initiativa o urocultura, ca banuiam eu ceva in neregula, si mi-a iesit infectie urinara cu Klebsiella. Am cautat pe net si am vazut ca este o bacterie care se ia din spitale, in special din maternitati, deci e clar ca m-am pricopsit cu ea cind am nascut. Si e foarte rezistenta la antibiotice, deci se vindeca greu. M-a chemat maine doctorul sa vada antibiograma si sa vedem ce imi da sa iau. Of, tare nu as fi vrut sa iau antibiotice, mai ales acum, in primul trimestru. Dar nici cu infectia asta nu pot sa stau. Sper sa nu-l fi afectat pe bebe pana acum!!!!

Cristina, 10+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Cristina intr-adevar m-am linistit cand am vazut ca sarcina este acolo unde trebuie si am vazut si punctuletul.Ce ma enerveaza este ca mi-a dat Utrogestan,si eu nu am probleme de acest gen.Chiar l-am intrebat de ce mi-l da,daca sunt probleme,si a zis ca nu,preventiv.Si trebuie sa-l iau si oral cate 2 tb/zi.Nici nu stiu ce efecte secundare are.Parca tu luai sau ma insel? Nu stiu ce sa fac...
Tensiometru am di acela care este si in spitale,stie sotul meu sa ia tensiunea cu el,nu am incredere in cele electronice.Acum am 11/6,e in regula.
Michelle esti foarte draguta,mersi ca te gandesti la mine!
Va




Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Mirelus ma bucur ca ai vazut punctuletul la eco A inceput bine viata din tine

Cristina nca nu am facut poze, dar imediat cum fac, le si pun!
Edit: Offf, mai, Cristina! Te-ai mai procopsit si cu alte tampenii din maternitate!!!! Sper sa stie doctorii ce medicamente sa-ti dea, ca sa nu afecteze sarcina. E mai periculos sa lasi netratata infectia, decat sa iei unele antibiotice. Multa sanatate


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Mirela, e foarte bine ca ti-a dat utrogestan. Nu face nimic rau, dimpotriva, il ajuta pe bebe sa creasca. Multi medici dau medicamentul acesta preventiv. Eu iau 6 pe zi!!!! Si mai fac si injectii cu gravibinon. Asa ca doua tablete nu e mare lucru. Daca nu suporti sa le iei oral, le poti pune intravaginal. Ca efecte adverse, in cazul in care le iei oral o sa simti la inceput o ameteala usoara, cam la jumatate de ora dupa ce le iei. Sa nu te sperii, ca trece. In rest, nu cred ca fie alte simptome. Mi-era frica sa nu ma ingras, dar deocamadata am pus doar 1 kg si asta e de la dulciuri, nu de la pastile.

Cristina, 10+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Cristina ce rau imi pare! Off...prin cate trebuie sa trecem.Din pacate dac ai infectie trebuie sa faci antibiotice.Nu te gandi ca l-ai afectat pe bebe,stai linistita!
Sa vedem cum stau si eu...nu m-ar mira sa nu ma fi procopsit si eu cu ceva din maternitate,mai ales ca in vara am avut o tentativa de infectie urinara si am baut multe ceaiuri si mi-a trecut.Eu am avut si sonda urinara la operatie si riscul sa faci o infectie este mult mai mare.
Sper sa fie totul bine!
Edit:Cristina multumesc mult pentru informatii,daca sunt bune atunci am sa incep de maine sa iau.Mersi mult,m-ai convins!



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Flavia, te felicit pentru vestile bune! Ce bine imi pare ca totul e ok! Si abia astept sa-ti vad si pozele de la eco pe 25! Ce ne spui de Dominic? Si la el a fost totul ok? Foarte frumoasa ideea cu albumul. O sa pun si eu ecografiile mele cat de curand!

Mirela ma bucur ca totul e ok! Si nu-ti fa griji in legatura cu utrogestanul! Din cate stiam eu nu are efecte negative si este doar un progesteron! Abia astept sa vedem si poza cu minunea ta!

Andreea, multumesc frumos pentru incurajari! ca de obicei, esti o draguta! Sper ca luna asta sa facem galerie cu folos si sa vedem cele doua liniute!

Ella, nu te convingem sa incerci un test? Unul mi mic ...Eu tin pumnii strannsi si fetele sunt pregatite de galerie

Ileana, te inteleg perfect cu grijile si toate gandurile negre! Oricand te astepti sa fie ba una, ba alta! cele mai bune zile sunt cele in care mergi la doctor si afli ca e totul ok! Dar mai trec cateva zile si apoi parca incep sa tot navaleasca ganduri de tot felul!! Partea buna e ca poti intra aici si sunt intotdeauna cateva fete care sa-ti zica cateva cuvinte bune si sa te linisteasca!

Michele, m-a impresionat foarte mult pagina din jurnalul tau! Sper ca in timp sa reusesti si tu sa reincepi sa-ti faci planuri de viitor!

Cristina, e bine ca ai descoperit din timp infectia! Poti sa iei masuri dinn timp si sa stii ca sunt anumite clase de antibiotice care pot fi luate in timpul sarcinii. Si eu am luat dupa cerclaj! Sa ne tii la curent cu ce mai faci!

Laura, sa inteleg ca te apuci de proiectul bebe fara a mai trece pe la medic? Sa ne anunti si pe noi sa fim pe faza cu galeria!

Nana, eu am fost la eco la 6 saptamani si s-au vazut si inimioarele! Ce-i drept atunci mi-au spus ca sunt numai 2


Mari 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Mirela, bine ca te-ai linistit cu sarcina bine fixata. Cu utrof=gestanul nu stiu ce sa zic, si mie mi-a dat dr. ultima data dupa ce am sangerat, tot 2/zi, insa imi dadeau stari de depresie, sau era asa o premonitie, insa am fost f. deprimata cat le-am luat si pana la urma am incetat din proprie initiativa, simteam ca de la ele e, si dupa aia mi-a revenit opr=timismul. insa dupa aia m-am intrebat de multe ori daca nu cumva nasterea prematura s-a declansat ca nu le-am luat. desi nayel a zis ca sigur a fost colul scurt si deschis si de-aia.

Mina si Cristina, cred ca am mai zis pe undeva, aceeasi obsesie o am si eu, si sunt cu sufletul neimpacat. pe de o parte sotul meu in timpul sarcinii nu a vrut sa stie nimic de copil, nici macar sa vada poza de la echo (zicea ca-i f. stresat, cum o sa crestem noi 3 copii!, si ca nu-i mai dau atentie) si i-am si zis ca i-a negat existenta. pe de alta parte, dupa ce l-am adus pe ingeras acasa, in timp ce dormea, intr-o noapte ne-am certat si eu am spus ca as vrea sa mor. si am crezut-o. desi bebelusul meu frumos era langa mine. ei, mi se pare ca din momentul ala s-a hotarat sa ne paraseasca. dupa cateva zile a racit, pneumonie, septicemie.... si nu stiu, chiar dupa ce am zis cuvintele alea, m-am simtit f. vinovata fata de el, si zilele urm. nu l-am mai lasat din brate... eu si sotul meu ne iubim mult de tot, dar cateodata se enerveaza f. tare si uite, atunci m-a facut sa spun cuvintele alea pe care le voi regreta toata viata...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Dragele mele si eu m-am gandit de multe ori ca poate fetita noastra nu ne-a vrut, ca tare ne mai certam cat timp am fost insarcinata


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Blueeyes2003nu-ti fa probleme in privinta Utrogestanului,e progesteron natural,f bine ca ti l-a dat...ai mare grija daca il iei pe cale orala,eu am avut niste ametelei de alea ca trebuia sa ma asez ca sa nu cad,se invirtea tot cu mine.Din cite am inteles,se absoarbe mai bine daca il pui intravaginal si nu da efecte secundare(ameteli).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Fetelor,am crezut ca numai la noi au fost certuri in timpul in care eram insarcinata.Chiar ziceam ca alte fete sigur nu au nici un stres si sunt tinute in palma si nu au nici un fel de probleme.Dar vad ca nu este asa...toti avem probleme numai ca in aceasta periada nu trebuie sa le mai lasam sa strice totul.De cate ori nu m-am invinuit si eu pentru cele intamplate...
Laura, Mari, Ralu, va multumesc ca v-ati gandit la mine!
Idaira multumesc de informatii,am sa iau sigur,chiar auzisem ca luate oral provoaca stari de rau dar vad ca nu mi-a scris cum sa le iau,ori oral ori intravaginal,oricum efectul este acelasi.Incerc oral sa vad cum le suport si daca nu,le iau intravaginal.Cred ca nu conteaza daca schimbi calea de administrare,nu?
Va



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput