Durerea unei pierderi de sarcina (14)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

PEPSI-poti povesti linista despre vizita la medic ca nu ma ranesti deloc!Ma bucur sincer pt tine si toate fetele care sunteti atat de puternice si care sunteti acum gravidute din nou.Iar ideea cu albumul este o idee buna,eu inca nu pot sa ma uit dar asta nu inseamna ca nu ma bucur pentru voi!Ma bucur foarte mult cand aud ca inca o fata de pe aceasta lista asteapta din nou un bebik.Eu v-am scris si o pagina din jurnal ca sa intelegeti mai bine ceea ce simt pentru ca,cu voi pot fii deschisa dar asta nu inseamna ca trebuie sa va feriti sa vorbiti despre sarcina.Ma repet:ma bucur foarte mult pt voi si va apreciez mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

PEPSI-poti povesti linistita despre vizita la medic doar te-am asteptat toata ziua cu vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

MAV-imi pare foarte foarte rau pentru ca si tu ai trecut printr-o astfel de "tragedie".E dureros,stiu!Nu stiu ce sa-ti spun.Nici eu nu am vrut sa fac niciodata avort si mi-am dorit foarte mult un copilas,de doi ani tot asta imi doresc dar se pare ca nu mi-e dat...Si eu am trecut si printr-un avort spontan in decembrie 2005 si a fost ingrozitor...Iar anul trecut cand mi-am pierdut fetita mi-am pierdut si toate sperantele ca voi ajunge sa-mi mai tin vreodata copilul sanatos in brate...Cand sunt intrebata cateodata daca am copii raspund"da am doi copii ingerasi"(chiar daca prima sarcina am pierdut-o la 9 saptamani pentru mine tot copilul meu a fost)...Nu stiu cum sa te incurajez..Ramai pe acest forum pt ca fetele de aici majoritatea sunt optimiste si te pot ajuta mult!Primul CM iti va veni la cca 6 saptamani.eu iti transmit numai ganduri bune si sa nu iti pierzi niciodata speranta.lui Sebi ii poti explica ca fratiorul a plecat in ceruri,ca acum este un igeras...sau nu stiu cum poti explica unui copil...Ai grija de tine si fii tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Ralina-imi pare rau pentru puisorul tau!Iti multumesc pt cuvintele tale!Tu cum ai reusit sa mergi mai departe,cum ai reusit sa-ti continui viata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

mcrissa-si eu tot asa am incercat o perioada incercam sa am tot timpul ocupat sa nu ma mai gandesc atat dar nu a tinut la mine.Ma bucur ca lupti atat ca sa-ti tii pana la urma copilasul mult dorit in brate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

NANAmultumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Chantal,Hair,Elaa,Nana,Pepsi,Laura,Mav,ralina,jojo-mihape voi si pe toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Vad ca nu mai e nimeni pe aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

michelle, merci mult ca ai totusi puterea sa te gindesti si la mine, adevarul este ca eu (si din cite am vazut si celelalte gravidute) ma simt atit de bine cu voi, m-ati ajutat tare mult sa invat cum sa merg mai departe, ma intelegeti atit de bine, la odisee daca as scrie despre temerile mele, fetele se panica, nu inteleg si incep sa te ocoleasca ca pe ceva ciudat, care aduci ghinion vorbind de probleme, doar ca ele NU STIU, ca se poate intimpla oricui, cum spuneai si tu, ai mincat ce trebuia, ai facut ce trebuia, nu ai fumat, nu ai baut, cum zicea si chantal. deci, eu, daca scriu aici este ptr ca aici mi-e bine! cu voi, dar nu vreau sa fac rau la nimeni, doar ca eu ma simt bine!ca sa mergem mai departe, avem toate nevoie si de pozitiv, ca daca subiectul asta ar fi numa trist nu am mai reusi sa fim optimiste! tie ti-e tare greu, cum spuneai fiecare mama a suferit diferit, e normal, de aceea si recuperarea(ca sa-i spun asa) e diferita! citind ce scri din jurnalul tau imi pare atit de rau ce ti s-a intimplat, mai ales cind vad mai incolo cite femei fac inca chiuretaje la cerere, doar asa ca nu vor sarcina......nu ai de ce sa te simti vinovata, ti-am mai spus, nu stiu daca ai citit povestea ce ti-am spus s-o citesti cu micuta din SUA care s-a nascut cu multiple malformatii si a murit saracuta in mai putin de 1 an, si cum parintii spuneau, ca atit de mult a suferit in micuta ei viata....te rog eu citeste!daca vrei sau crezi ca e ok pune poza cu micuta ta in album, am putea sa-i spunem ingerasii! nu stiu, e o parere.te pup tare!sterge-ti lacrimile!

ella, pai semne sint, faci pipi des, te doare burta, si pe mine ma durea, si in plus eu am mai si singerat putin(dar era implantarea bebeului)tin pumnii la test!Doamne cu colega ta, cum sa intrerupa sarcina de la o viroza, ala e medic? sau dobitoc, cit de usor se vorbeste acolo de avort la cerere.......pai si eu am fost racita in luna cind am ramas, n-am luat medicamente ca stiam ca am facut sex neprotejat, dar virusul a fost, si ptr aia nu am intrerupt sarcina.......ce dobitoc de medic(criminal)

della, ce vesti ai de la operatia sotului, e totul ok?

ileana, am vazut poza cu baietelul din burtick, ar fi bine daca ai scrie ileana_marius 18 saptamini, asa stim al cui e bebe!da, ai dreptate cu albumul de la semnatura mea, nu ma gindeam, merci.

nana, ma bucur ca ti-a trecut durerea de cap, si greturile sa stea ele ascunse, azi mi-a zis medicul ca ei cind aud ca femeile au greturi(ca i-am spus ca mi-a fost tare rau in sarcina asta) a zis ca ptr ei e semn bun, ca totul merge ok.pe moment cind am scris celalalt mesaj de mai sus eram tocmai venita de la medic, si m-am simtit atit de vinovata si neputincioasa in fata durerii ce am gasit-o citind pe fete incit nu am putut scrie despre bucuria mea, dar acuma, dupa citeva ore ma gindesc ca pozitivul aduce pozitivul, si daca noi fetele gravi intram aici in continuare vom ajuta in loc sa necajim pe cineva! cel putin asa sper!

jojo, uite de la mine un , ca sa nu mai fi tristuta!

si pe mine ma termina fraza cu lasa asa a fost mai bine!

hair, sa stii ca nu te las, te trag dupa mine, si nu te las pina nu ajungi si tu pe treapta care vrei tu!si vei ajunge!

may, imi pare tare rau ca si tie ti s-a intimplat!vad ca avem baieti nascuti la citeva luni diferenta, si eu tot a doua am pierdut-o.imi pare tare rau si de durerea fizica, aici, te adorm total si te trezesti la reanimare!si eu, i-am spus repede lui Dominic ca vom mai avea un bebe mic, si apoi a murit, si eu am trecut prin momente tare grele, si Dominic a suferit atit de mult! ii promisesem ca mergem la ocean, sa stam 2 saptamini, si va face baie,etc, in loc de aia, eu, am ajuns la urgente si el din nou la gradi!n-ai sa uiti, durerea va scadea in intensitate, dar nu fiindca uiti, ci fiindca iti vei face doliul, iti zic si tie ce mi-a spus mie della, Sebi te va ajuta sa treci peste!eu, am spus ca nu voi face niciodata chiuretaj, si uite ca sint la doua deja, unul la o luna dupa ce l-am nascut pe Dominic ca mi-au uitat o bucata de placenta, si unul acuma cind bebe era mort si nu-l eliminam...curajul, eu l-am prins la citva timp dupa ce am descoperit acest subiect, cu fete care au suferit mai mult ca si mine, incet incet, mi-a venit curajul, inainte vorbeam de 6 luni 1 an si apoi am incercat si ramas dupa 2 cicluri de la chiuretaj!menstruatia vine cam dupa 4-6 saptamini de la chiuretaj, iar poti incerca sa ai alt bebe dupa 1-2 cicluri!multa sanatate si curaj de a merge mai departe iti doresc!

laura, vreau poze cu noul loock!mi-a dat o lacrima cind ai zis "bebelusii nostrii" ai dreptate, asa am zis, dar sa stii ca eu te astept si pe tine acolo cu o poza de la bebe tau, si tu erai in albumul meu din vis, asta nu ti-am zis!

si acuma sa va zic tot ce mi-a zis medicul! va zic sincer fetelor, sint fericita, sper si miine cu Dominic sa am vesti bune, si fac chef! deci, am facut pipi in borcan, ptr glicemie, era ok, tensiunea ea 60/120, m-am ingrasat 2 kg in 2 luni, i-am auzit inima fetelor , mi-a aratat testele genetice ce le-am facut, totul e ok, a zis ca el totusi ramine pe ideea ca voi naste pe 18 iunie, voi vedea si la eco morfologic, si am vorbit cu el despre placenta, a zis ca la majoritatea femeilor in sarcina mica, placenta e joasa, si se ridica apoi cind bebe incepe sa creasca, ca daca nu am singerari nu avem de ce sa ne facem griji, i-am zis ca n-am mai avut activitati sexuale, a zis ca nu-i nevoie sa intrerupem, numa in caz de singerari, in rest a zis ca nu am resctrictii, oricum eu abia astept sa merg la eco in 25 ianuarie, si atunci va zic si ce sex are bebe! mi-a zis, de data asta va fi bine, ai sa vezi! ai deja un copil sanatos! of, daca ati stii cit de mult imi venea sa-l cred si sa-l pup, pozitivul aduce pozitiv!

va pup tare pe toate, si merci ca ma suportati, am scris cam mult, sper sa nu ma dea afara! va zic ce am facut miine cu Dominic!

ralina, mcrissa,





Flavia +18, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

michelle, te rog mult sa folosesti butonul editeaza daca mai doresti sa adaugi ceva la un mesaj anterior postat de tine. multumesc

Mergi la inceput