Durerea unei pierderi de sarcina (14)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

Ralu,2007 o sa fie si anul nostru, o sa ni se faca si sotii bine si o sa fim si noi bine, trebuie asta...asa ca fruntea sus si sanatate maxima
Michelle81 nu stiu daca imi face rau sau bine cand citesc tot ce scrii tu...bine, daca pot spune asa (fara sa fac o gafa) ca-mi dau seama ca la mine a fost nimic...in comparatie cu ce spui tu...si rau e ca mi se rupe sufletul cand vad atata durere...
..am si eu o colega de servici care saracuta e in 2 luni si a capatat o viroza, are febra si medicul de fam. ia recomandat intrerupere de sarcina, si saraca sufera si plange intruna....isi doreste mult copilul asta...voi ce spuneti sa o sfatuiesc....eu am fost de parere sa mearga la 1-2 ginecologi inainte de a lua astfel de masuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Michelle

Sunt alaturi de tine! SA nu uiti asta niciodata!


Nana, 4+
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Elaa, si eu am racit in luna a doua de sarcina si am facut febra dar nici prin gand nu mi-a trecut sa fac avort. Nici nu am spus ginecologului decat dupa ce mi-a trecut. Am baut multa limonada, am stat in pat sa transpir, cu copmrese la talpi si la frunte si mi-a trecut intr-o zi. Fetita mea nu avut nimic din cauza asta. Si mai cunosc cazuri care au racit si chiar au avut nevoie de medicamente si copilul s-a nascut bine mersi sanatos. Sa schimbe medicul, ala la care merge prietena ta nu pune pret pe viata si nu e in stare sa aiba grija de o gravida!
Michelle, nu am cuvinte... Mi se rupe sufletul mai ales ca si eu trec prin aceleasi stari ca si tine. Cateodata, cand ma apuca tristetea imi impun sa nu ma mai gandesc, de multe ori nu reusesc si atunci cad in cea mai neagra depresie si plang si eu foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Elaa normal ca sa ceara parerea mai multo doctori! Sper sa nu fie nevoie sa treaca prin asa ceva

Fetelor m-am vopsit (adica mi-am facut meshe blonde), acum sa vedem daca e valabila treaba cu norocul

Michelle am plans citind randurile din jurnalul tau Sper sa iti mai ia Dumnezeu din durerea asta mare si iti spun iar, cu riscul sa te superi pe mine, sunt convinsa ca un copilas te-ar face sa fii fericita

Pup toate graviduteleeee


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Laurici, ce mumoasa te-ai facut! Pup fata. Sa iti fie de bine!


Nana, 4+
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Michelle....


De fix doua zile va citesc si eu......
A doua mea sarcina trebuia sa fie de 6 saptamani (din pacate, stiam data exacta a conceptiei), cand am aflat (la echo) ca s-a oprit din evolutie la 3 saptamani (nici acum nu-mi vine sa cred asta! desi am vazut "cu ochii mei"....). Deja sangeram si aveam dureri mari, de burta si de mijloc si nu ma mai puteam tine pe picioare.... Cred ca am pierdut-o pana sa ajung la dr meu (care nu a mai gasit-o in uter -cu ecograful lui)...
Ieri seara, cand eram "pe bicicleta", cu toata anestezia locala, am simtit chiuretele alea nu numai pe endometru, ci si pe creier si-n suflet: .....nu am cuvinte sa pot exprima ce ingrozitor a fost!
... Tocmai ieri, a avut dr meu 7 chiuretaje (ar mai fi fost amatoare, dar nu mai avea paturi libere), dintre care doar eu pierdusem deja sarcina... celelalte vroiau sa scape de ea cat mai repede ...........

Azi nu ma simt prea grozav, dar am acceptat ideea ca acum doua zile eram insarcinata si acum pur si simplu nu mai sunt. Inca sunt trista, dar sper ca o sa-mi treaca.... Trebuie sa am grija de Sebi! Cand am aflat despre sarcina, de fericire, i-am spus si lui ca vom avea un bebe mic. Acum.... nu stiu cum as putea sa-i explic unui copil de aproape 3 ani ca "bebele nostru" nu mai este in burtica...?!?!?!
...Vine la mine candid si-mi ofera din bombonelele lui, cate una, "pt bebe".
Azi a fost o zi insorita si cand am fost cu Sebi in parc, am avut cateva momente de "absenta", cand nu mi-a trecut absolut nimic prin minte.......
As vrea sa pot sa uit mai repede acest episod dureros.....
Imi promisesem ca n-o sa fac niciodata un avort, dar am avut parte de unul spontan.... si de chiuretajul "necesar" pt a inlatura eventualele "resturi" (mi se face raaaaaau.....), ca sa nu fie probleme la urmatoarea sarcina (pe care nu stiu daca voi mai avea curaj s-o am).
Totul s-a petrecut atat de repede...

Am uitat sa-l intreb pe dl dr: cam dupa cat timp ar trebui sa-mi revina menstruatia? Voi aveti idee? Ce urmeaza sa se intample acum cu corpul meu? As cauta raspunsul singura, pe net, dar nu stiu unde, nu-mi da prin cap...



Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Nana graviduta, te referi la poza asta? Ca in album nu am pus inca pozici si nici nush daca ma pricep! Complicata treaba si calculatorul asta

Mav imi pare rau Sper sa ai mai mult noroc la urmatoarea sarcina CM-ul ar trebui sa-ti vina pana-n 6 saptamani de la chiuretaj, iar o noua sarcina poti incerca chiar dupa primul CM (sau poti astepta 2-3 CM-uri, dupa cum te simti tu pregatita). Daca simti nevoia sa vorbesti noi suntem aici si vom incerca sa te ajutam cum putem


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralina spune:

michelle
nu exista cuvinte pentru a linisti o asa durere.la sfirsitul lunii se implinesc 3ani de cind a trebuit sa iau si eu aceiasi decizie,dar eu nu am avut puterea sa imi vad micutul... poate asta m-a ajutat un pic sa depasesc durerea si foarte important pentru mine a fost sotul meu care a fost mult mai atent decit de obicei chiar daca si el suferea la fel de mult ca mine.imi este si acum greu sa vorbesc despre sarcina si cum s-au petrecut lucrurile....nu poti sa uiti dar trebuie sa te impaci sufleteste ca nu se putea face altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

of fetelor cita tristete, poate nu e momentul sa spun ce am facut la medic, alta data, nu as vrea deloc sa ranesc pe cineva (michell, ralu, chantal) asa ca va zic doar ca sint bine! si bebe e bine, nu mi-a facut eco. va pup pe toate, am sa scriu mai mult mai incolo, abia ce-am venit de al medic!

ileana, in album ma gindeam sa punem toate pozele in albumul creeat de mine Ecografiile fetelor, ca ar fi prea multe albume sa ne facem fiecare. eu stiu, e doar o sugestie. acuma, dupa ce am citit ce-a scris michell si hair, ma gindesc ca poate n-a fost o idee buna sa fac albumul ala.....desi intrebasem inainte si pareau fete deschise....l-am facut in speranta sa dam speranta si oprimism celor care nu-l mai au........of, va sciu mai tirziu sint cam bulversata!
va pup

Flavia +18, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Flavia ma bucur ca totul e bine cu tine si cu bebe Eu sunt foarte pentru albumul pe care l-ai propus Imi va face mare placere sa ma uit la bebelusii "nostri", sa stii!


Poze Laura

Mergi la inceput