Durerea unei pierderi de sarcina (14)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Fetelor nu aveti nici una yahoo messenger?ar fi frumos sa avem toate sa putem vorbi mai des!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

nana, si eu ma bucur ca nu mai ai probleme cu laptele ca e f important sa bei in sarcina, merci ptr Dominic!

laura, of, uite un mare de la mine! si eu, mai intru pe la fetele de ianuarie februarie, unde eram, trebuia sa nasc pe 4 februarie, dar merg mai departe, ca oricum nu am de ales. e bine ca nu te mai stresezi cu ramasul gravida, cel mai bine asa, sa va faceti voi treaba, si sa recoltati roadele apoi, la mine in cap e ca si o rosie buna din gradina care apare asa fara nimic artificial, fara de o rosie umflata cu porcarii ca sa fie mare si frumoasa, dar nu e buna! fara stres, va veni ce trebuie, cind trebuie!

sicuta, merci de urari, sa de DD sa avem bebei de data asta!

ella, am sa-ti zic ce i-am zis si lui laura, si lui mirelush, in fine este parerea mea, fa tu sex de 2 ori pe saptamina, lasa stresul, bucura-te de viata, nimic nu se compara cu copii iesiti din dragostea adevarata! lasa testele, lasa grijile, va fi bine!

mirelush,

mcrissa, la multi ani sotului!

michelle, visele sint subconstientul tau care lucreaza cind tu dormi, nu te mai gindi ziua la ce nu vrei sa visezi noaptea!eu, am pe mesenger cont, daca vrei ti-l dau!ai grija de tine!

irda, of saracutele de voi, bine ca e pe trecute, multa sanatate!hai tre sa te faci bine ca acusi tre sa te apuci de treaba!

mav, imi pare tare rau ptr tine, acuma nu mai cauta raspunsuri ca numa rau iti faci! mergi inainte, curaj mult si sanatate!

va pup

Flavia 19+, mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Pepsi-m-as bucura daca ai vrea sa-mi dai contul de pe messeger,bineinteles numai daca vrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Laura nici nu vreau sa ma gandesc ca mai am un pic ca ma apuca groaza. Si eu am trait odata cu sarcina asta pe cealalta, ma gandesc tot timpul la cum era atunci, la cat de tare si des misca, cat de mare era burta, cum era anul trecut pe vremea asta. Pe 13 cand bebelina a facut 9 luni am fost f trista. Poate ar fi mers in picioare, poate spunea deja mama...cine stie...
Foarte bine faci ca nu mai calculezi nimic, sunt sigura ca o sa vina si bb.
Michelle si eu cred ca visele incearca sa iti transmita ceva. Eu cred ca o sarcina te-ar ajuta f mult. Sper sa nu te superi pe noi ca tot insistam, dar noi credem asta si se pare ca pe noi ne-a ajutat, doar suntem insarcinate sau ne pregatim.
Flavia se pare ca bebe misca f tare noaptea, sotul meu mi-a zis ca azi-noapte era tare jucaus. Asa era si bebelina, tot noaptea o apuca.
Abea astept sa merg la eco, cred ca si tu la fel. Nici tu nu mai ai mult.
Ale felicitari! Sarcina usoara si un bb sanatos.
Mirela ma bucur tare mult cand il simt, abea astept miscarile acelea puternice cand se vede prin burta. Sper sa iti treaca tusea curand.
mav imi pare rau ca ai trecut prin asta. Cred totusi ca dr ala stia ce spune, ma gandesc ca daca nu era sigur putea sa mai astepte.

Ileana 24+
my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea16 spune:


Flavia, eu cred ca doctorii nu au gresit, doar ca trebuie sa introduci incetul cu incetul produsele lactate in alimentatia lui Dominic. Prin cate ai mai trecut si tu, am citit ce ai scris despre operatii pe care le-ai avut, nu imi vine sac red, asa de tanara…Bine ca acum esti in regula, toate s-au rezolvat, sa dea Domnul sa ai o nastere cat mai usoara si un bebe sanatos! Esti o persoana puternica, altfel nu ai fi putut duce atatea, asta e clar. Dar uite ca lucrurile merg spre bine, esti din nou insarcinata, v-ati mutat in casa noua, toate se rezolva pana la urma.

Laura, eu zic sa bei acum cat mai poti, ca in curand nu vei mai avea voie. Foloseste bichineii negri si treceti la treaba!

Diana Rus, felicitari!!!!Ma bucur ca toate s-au terminat cu bine si ca acum ai un bb mic sanatos.

Della, ce bine ca sotul tau este bine. Sa ne mai scrii cum se simte. Se apropie aprilie, nu? Sper ca nu te-ai razgandit…

Ralu, ma bucur mult si pentru sotul tau, ca este bine. Doamne ajuta ca situatia lui sa se imbunatateasca sis a nu mai aveti probleme.

Mirela, sper ca stai mai bine cu tusea. Nu stiu daca iti place, dar evita ciocolata in perioada aceasta pentru ca irita si tusea se inrautateste. Ti-as spune sa iti faci si un sodou (asa parca se numeste, galbenus de ou frecat cu zahar), dar e ou crud si nu stiu daca e bine sa mananci. Pe mine m-a ajutat de fiecare data. Sanatate multa!

Nana, am vazut pozele, a nins, nu gluma, la voi. Tu ce faci, cum te mai simti?

Ela, frumos cadou vrei sa-i faci sotului tau. Iti tin pumnii stransi sa ti se indeplineasca visul! Eu zic sa nu-ti faci griji pentru CM, nu cred sa fie vreo problema.

Ileana, de abia astept sa ne spui cum a fost la eco. In legatura cu hainutele, te inteleg perfect. Eu nu sunt insarcinata, dar imi vine sa cumpar tot magazinul. Am cumparat ani intregi pentru nepotelul meu, acum am inceput sa ma uit si la hainute de fetite pentru ca anul acesta voi avea si o nepotica. Sunt disperata supa hainele de copii.

Michelle, eu nu ma supar pentru mesajele tale, sunt doar trista ca nu poti sa iti revii. Am mai spus si mai demult, fiecare dintre noi sufera diferit, de aceea nu te poate condamna nimeni. Scuza-ma daca ai mai spus, dar nu imi amintesc, ai reinceput serviciul? Asa cum spune si Nana, daca ai avea o activitate, atunci poate ai fi ocupata si nu te-ai mai gandi atat de mult. Cred ca visele le ai pentru ca te gandesti foarte mult la copii, uite, sora mea intra in luna a 6 a si pentru ca are contractii intr-una este foarte speriata, noaptea are cosmaruri ca pierde copilul. Ma tot gandesc ce pot sa-ti spun ca sa te ajut sa iesi din starea aceasta, este foarte greu, dar am mai spus-o si o spun si acum, cred cu tarie ca doar o noua sarcina te va ajuta. Stiu ca si fetele au spus la fel si ma alatur lor. Cred ca este singurul mod prin care ai putea sa depasesti durerea puternica pe care o simti. Esti tanara, ai viata inainte, nu ai voie sa renunti! Sper sa nu te superi pe mine, dar asta gandesc eu.

Laura, cred ca toate avem momente de acest gen. Toate suferim, durerea nu trece, dar e bine ca reusim sa fim optimiste, sa nu renuntam la visul nostru. Eu am adus cu mine in America cartea “cel mai simpatic ghid de sarcina”. O aveam de cd am fost insracinata si m-am gandit sa o iau cu mine, ca poate raman din nou.,.. Aseara nu stiu ce m-a apucat si am inceput sa citesc din ea si bineinteles ca iar am picat in butoi…Dar mi-am revenit deja.

Irda, multa sanatate, sper sa va insanatositi cat mai repede!

Cristina, Gabi, ce faceti? Sunteti bine?


Fetelor, eu sunt tare fericita! Parintii mei si-au luat vizele pentru America, asa ca in martie sunt la noi. Vom petrece Pastele impreuna si ziua mea, pentru ca fac 30 de ani si au vrut sa fie cu mine. De abia astept, ca am fost tare suparata de cand am venit, ma apucase un dor de casa….Saptamana aceasta cred ca incepe si ovulatia, sper sa o depistez pentru ca mi-a venit CM la 24 de zile, ceea ce nu prea mi s-a mai intamplat.

Va pup mult pe toate!



Andreea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

michelle ti-am dat pe PM contul meu pe yahoo, imi face placere sa mai vorbim in direct!

ileana, cred ca e normal sa ne gindim la sarcina dinainte, si eu o fac, compar totul cu sarcina cu Dominic, ca a doua s-a terminat le 12 s, si al meu e tare miscaret noaptea, Dominic era la fel, si cica bebei astia si dupa nastere sint mai miscareti noaptea, si Dominic a fost, in primul an nu am dormit o noapte fara sa ma trezesc, apoi mai rar, si abia la 2 ani incepuse sa faca nopti intregi! acuma, de citeva saptamini se strecoara dimineata la noi in pat......singura problema e ca e tare mic patul de la ap. si el da din picioare sa-si faca loc.....numa suturi in cur iau.....vai, si eu abia astept sa merg la eco, am o prietena ce a nascut primul baiat in 17 aprilie 2004 cu o luna inaintea mea, si acuma e din nou gravi, si a aflat ca e fetita, dar nu era sigur medicul....abia astept si eu sa stiu ce e si ca totul e bine!tin pumnii ca tu esti prima!

andreeea, e super fain ca vin parintii tai, bravo, ma bucur tare mult ptr tine, asa ca la treaba cu tine, ca vei fi gravi ptr cei 30 ani, si vei avea trei motive sa serbezi, faptul ca vei fi gravi, ca e ziua ta si ca e Pastele, si 8 martie! imi pare rau cu sora ta, dar sa stii ca si eu am contractii si e normal sa le ai daca nu sint dureroase, am uitat cum le zice, dar sint normale in sarcina, ea, are dureri si singerari?of cu hainitele sint de groaza, in weekend iar i-am luat ceva lui Dominic!of asa mi-a mers la suflet ce mi-ai zis, merci, asa facem introducem treptat, azi de ex nu i-am dat nimic, ieri i-am dat ceva crenvusti care avea ceva substanta de lapte, si tot asa, incet incet!ai dreptate sint tare fericita de casa noastra ce ne-am luat-o, e singurul lucru bun in 2006, si acuma anul e impar si l-am inceput bine, asa ca am mari sperante!

va pup pe toate, noapte buna!

Flavia 19+, mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teomaria spune:

quote:
Originally posted by mav

Ale, sa fie intr-un ceas bun! Felicitari si multa-multa sanatate! Sarcina frumoasa, nastere usoara si laptic buuun pentru bebelusul papacios pe care o sa-l alinti la pieptul tau!!!!!!!!



Sa ma iertati, mai ales voi cele ce ati pierdut sarcini mai mari, dar chiar nu am cu cine altcineva sa impart durerea aceasta......
Citesc acum despre ce/cum se vede la echo la 6 sapt de sarcina si-mi vine sa mooooor..... Cum draq si-a dat seama dr -la echo- ca sarcina mea a incetat in evolutie la 3 sapt (aveam doar 5 sapt si 4 zile de la ultimul CM.....)??????????
Doamne, cat de proasta am putut sa fiu... sa cred asa ceva....
Si 'alalt dr, sa-mi ofere doar varianta chiuretajului, nu si pe cea a investigatiilor amanuntite si a sustinerii sarcinii.... Un macelar!
Mi-e groaza ca mi-am pierdut copilul pt ca n-am luptat suficient pt el........
......Zilele acestea am avut si momente mai bune, dar acum sunt iar cu moralul sub nivelul marii.......

Mav...nu te mai chinui cu intrebari dint-astea,n-a fost vina ta.Eu aveam 6S de la UM si-am sangerat fff putin int-o duminica( se lua pe hartie doar),am stat cuminte si luni(in saptamana patimilor - nu pot sa uit)mi s-a parut mai rosu si-am plecat linistita la dr de familie care m-a trimis la maternitate.M-au internat pe la ora 17 si la ora 19 am eliminat un chegulet mic cat o nuca si vreo doua mai maruntele fara nici o durere nimic, nimic altceva.Am insistat sa mi se faca eco caci tot mi se spunea sa stau doar cuminte in pat , pe la ora 21 la eco intravaginal nu s-a mai vazut nimic.A doua zi la ora 7 dimineata chiuretaj sub anestezie - n-am simtit nimic-de-a doua zi n-am mai sangerat, iar dupa 30 de zile ciclu cam vascos si totul a reintrat in normal (cu organismul) .Doar luna asta nu stiu ce-am patit ca abia in Z29 am ovulat si sunt z5DPO
Mav scumpo am citit pe undeva ca si tu ai avut niste chegulete deci...cred ca ai eliminat sarcina. Aaa si mie mi s-a spus dupa 2 saptamani, cand m-am dus la control ca sarcina fusese oprita in evolutie - si mi s-a spus ca se mai intampla.Dupa alte analize a reiesit c-as fi avut recent citomegalovirus. Daca nici luna asta nu se intimpla nimic voi face un HSG sa vedem daca nu s-au infundat trompele, cica se mai intampla in urma unui chiuretaj
Va pup dulce pe toate. Eu am un atu in fata ca din aprilie va citesc si va cam stiu si-am suferit si-am plans si eu din umbra cu voi , dar n-am indraznit sa scriu - suferinta mea e incomparabil mai mica fata de ce vi s-a intamplat unora dintre voi.Dumnezeu sa va ajute sa va vedeti visul cel mare implinit



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Andreea, e super ca vin ai tai la tine. Unde stai in USA? Ups, acum am vazut Miami.
O sa ajungem si noi de Pasti in State, la cumnata mea in Los Angeles. Este o vacanta planificata si suntem fucurosi ca va fi si soacra mea atunci la ea, pleaca e 27 ianuarie.
Luna asta sunam aici la ambasada sa vedem ce acte ne trebuie pentru a obtine eu viza, Mihai are cetatenie islandeza si lui nu-i trebuie, si daca totul d3ecurge bine si obtin viza, am vrea sa plecam pe 30 martie si sa ne intoarcem undeva pe 10-11 aprilie. Sa stam aproape 2 saptamani, ptr ca avem de vizitat o groaza, asa ne-am propus, printre care si Las Vegasul la care visam cu drag si spor.
Michelle
Flavia., stiu ca e important laptele, iaurtul, insa eu nu ma impac deloc cu ele. Le beau fortzat ptr ca stiu ca trebuie ca altfel nu as pune gura pe ele. Ai idee daca iaurtul trebuie sa fie simplu sau poate fi si de fructe? Pe ala de fructe il beau mai usor. Am inceput ca Dominic probabil.
Laura, multi pupici Haide nu mai fii tristutza, o sa vezi ca va rasari soarele si pe strada ta, iubita! Meriti din plin asta!
Pupici.



Nana, 5+
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

Nana, acum cativa ani cand am avut hepatita am intrebat si eu medicul daca pot manca iaurt cu fructe, ptr. ca-mi placea mai mult decat ala simplu si mi-a spus sa-l evit pe cat posibil, ptr. ca are chimicale...., tu faci cum crezi, poate era daunator numai la ficat...


Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by elaa

Nana, acum cativa ani cand am avut hepatita am intrebat si eu medicul daca pot manca iaurt cu fructe, ptr. ca-mi placea mai mult decat ala simplu si mi-a spus sa-l evit pe cat posibil, ptr. ca are chimicale...., tu faci cum crezi, poate era daunator numai la ficat...


Ela




Merci mult, Ela.
Si eu m-am gandit ca are chimicale, de-aia am renuntat de el de cand sunt si ma fortzez sa maninc din ala simplu, desi


Nana, 5+
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput