Durerea unei pierderi de sarcina (14)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sicuta13 spune:

Mirelada mi s-a recomandat tratament pt toxoplasmoza in urma analizelor unde IgG a iesit pozitiv. Cand voi termina tratamentul trebuie refacuta analiza de toxoplasmoza. Am o prietena care a avut 2 sarcini pierdute din cauza toxoplasmozei. Medicul a spus ca trebuie urmarita indeaproape si tensiunea care era destul de mare. Partea proasta e ca medicii care m-au urmarit atunci nu mi-au spus nimic de toxo si ca poti sa te tratezi si in timpul sarcinii
Am citit ca unele dintre voi sunt din nou gravidute. Ma bucur pt voi, sa va dea Dumnezeu un bebe sanatos!

Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

Laura, luna asta trebuie sa aiba si la noi rezultate, nu?....ce facem?...luam ceva teste de ovulatie, sau prestam fara ele?....
nu se mai poate asa, ramanem singurele aici....eu ziua 5 si nu stiu daca sa ma duc sa caut teste de ov. sau nu....si daca da, din ce zi sa ma apuc de ele?
..referitor la CM si-a revenit, e pe terminate ...e de bine
pupici la burtici si nu numai

Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Flavia mersi,este bine sa stiu ca nu-l afecteaza pe bebe tusea asta.Se pare ca incet,incet scap de ea!De fiecare data aflam lucruri interesante de la tine!
Elaa si eu am facut in luna in care am ramas insarcinata teste de ovulatie pentru prima data.Depinde cate zile are CM.Stiu ca Nana avea un tabel interesant cu zilele in care incepi testele de ovulatie dupa durata CM.Eu am inceput din Z8 si s-a pozitivat in Z 11.Dar sa stii ca si in lunile trecute tot in aceleasi zile prestam si nu am ramas iar acum asa a vrut Dumnezeu.Stai linistita ca se va intampla cat mai curand,si cu teste si fara teste.
Cris sper sa nu iti mai iasa toxoplasmoza si in curand sa va apucati de proiectul bebe!Iti tin pumnii!
Nana cum esti astazi?
Laura te inteleg perfect!
Cristina ce faci?Te-au mai lasat greturile?
Gabi
Va pe toate!




Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Chris eu stiu ca daca-ti iese IgG-ul pozitiv inseamna ca ai avut toxo si acum ai anticorpi, deci e bine. Era nasol si trebuia tratament daca iesea IgM-ul pozitiv ca insemna ca inca ai toxo. Mie la rubeola si la citomegalovirus mi-au iesit IgG-urile pozitive si Marinescu si dr mea din piatra neamt au zis ca-s bune analizele.

Ela nu vreau sa fac teste de ovulatie, ar insemna sa ma stresez si exact asta m-am hotarat sa evit Vreau sa las la voia Domnului Oricum noi in fiecare zi, deci nu avem cum rata Daca e sa fie, va fi! Si mie mi-a trecut aproape de tot CM-ul

Mirelush


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

laura stiu ca ti-e greu sa intri la mamici de mai iunie.si eu am fost acolo cam 3 luni.am incercat sa intru sa mai citesc, dar nu pot.mi-e prea greu cand stiu ca puiul meu nu mai e.

ale felicitari si sa fiti amnadoi sanatosi!

biby fruntea sus fata frumoasa!simt ca 2007 va fii un an bun pentru noi

eu vineri am rezultatul pentru sindrom antifosfolipidic.am emotii in privinta rezultatului.sotul e sigur ca va fii bun pentru ca primesc raspunsul chiar de ziua lui si e convins ca-i voi face un cadou frumos.
am fost la control si dr mi-a spus ca din aprilie pot incerca din nou sa raman insarcinata.mi se pare atat de departe...d'abia astept sa treca timpul si sa vina mai repede aprilie.

Mcrissa bebe strumph-ul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Ale, sa fie intr-un ceas bun! Felicitari si multa-multa sanatate! Sarcina frumoasa, nastere usoara si laptic buuun pentru bebelusul papacios pe care o sa-l alinti la pieptul tau!!!!!!!!



Sa ma iertati, mai ales voi cele ce ati pierdut sarcini mai mari, dar chiar nu am cu cine altcineva sa impart durerea aceasta......
Citesc acum despre ce/cum se vede la echo la 6 sapt de sarcina si-mi vine sa mooooor..... Cum draq si-a dat seama dr -la echo- ca sarcina mea a incetat in evolutie la 3 sapt (aveam doar 5 sapt si 4 zile de la ultimul CM.....)??????????
Doamne, cat de proasta am putut sa fiu... sa cred asa ceva....
Si 'alalt dr, sa-mi ofere doar varianta chiuretajului, nu si pe cea a investigatiilor amanuntite si a sustinerii sarcinii.... Un macelar!
Mi-e groaza ca mi-am pierdut copilul pt ca n-am luptat suficient pt el........
......Zilele acestea am avut si momente mai bune, dar acum sunt iar cu moralul sub nivelul marii.......



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

Laura cred ca am sa procedez ca tine, las totul in voia sortii si am sa fac un program din 2 in doua zile.....nu zilnic, ca saracul sot mai are de facut si unele proiecte luna asta...


Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Vad ca numai vesti bune in ultimul timp...atatea gravidute!!Ma bucur atat de mult pentru voi!Dupa cum am mai spus sunteti un exemplu de optimism!
Hair-ma bucur ca sotul tau se simte mai bine,ca ati iesit chiar si la plimbare.Chiar ca anul a inceput frumos pe acest forum!
Laura Ioana-nimik nu va mai fii la fel de frumos,stiu cat este de dureros...vorbesti de acea durere din cosul pieptului..o cunosc...o simt mereu din pacate!Nu cred ca este o idee buna sa mai citim la odisei unde am fost si noi odata,ne face numai rau!Am intrat si eu la "mamici de ianuarie-februarie"si cand am vazut cate fete au nascut deja m-am bucurat enorm pt ele dar in acelasi timp m-a durut sufletul ca stiu ca si eu tot acolo am fost si in loc sa sufar acum ar fi trebuit sa ma pregatesc de nastere dar vezi tu draga mea lucrurile nu se petrec intotdeauna asa cum ne asteptam...Tu esti o fata puternica care ne incurajezi pe toate desi si tu treci prin aceeasi durere ca noi!Dar uite deja te apuci de incercat si luna viitoare sau in martie sunt sigura ca vei pune poze cu testul pozitiv,putin rabdarica si va fii bine ai sa vezi!Noi toate iti tinem pumnii!
Flavia-draga eu cred ca visurile mele din ultimul timp se datoreaza faptului ca ma apropiu de data la care ar fi trebuit sa nasc si nicidecum ca voi avea in curand un bebe.Cand eram gravida visam ca tot nasteam un baietel dar mult inainte de termen si iata ca am nascut o fetita...azi noapte din nou am visat ca la usa a sunat o femeie si cand am deschis acea femeie avea un carucior si in carucior era Katharina,arata la fel ca ea doar ca avea ochisorii deschisi,iar femeia mi-a spus"v-am adus fetita ca ati uitat-o al spital"....Ma termina astfel de vise credeti-ma!As vrea sa pot dormi fara sa mai visez ceva,fara sa ma mai gandesc la ceva!
Nana-esti o scumpa!Sper si eu sa vina momentul cand am sa anunt ca sunt gravida!Dar ca sa vina acest moment trebuie sa se mai reduca aceasta frica caci altfel nu voi putea niciodata!
Blueyes-cum mai e cu tusea?eu iti recomand sa incerci lapte caldut cu miere sau lapte cu zahar camerelizat,sunt fff bune si dau rezultate si sunt si bune pt bebik!
ALE-FELICITARI!!!!!Sa-si ajute Dumnezeu sa ai parte de o sarcina usoara si un bebik sanatos si voinik!
Ela-daca incercati la fiecare doua zile va fii sigur!iti tin pumnii!!!
Mav-imi pare rau pentru ca ai pierdut sarcina.Eu sunt sigura ca tu nu ai gresit cu nimik si nu are rost sa te intrebi daca ai luptat destul pt copilas,sunt sigura ca ai facut totul!Ai grija de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Salutare fetele!
Am mai aparut si eu din ceatza!

Mult iubita si stimata mea "viroza" s-a transformat in Antibiotics Delight cu topping de Humex....sirop expectorant....ca altfel dadeam coltul cu gratzie!

Acum tusesc de-mi ies okii din cap ca la melc, desi ma simt cu muuult mai bine decat ieri sau alaltaieri! In casa avem un duo de "haraiala", interpreti principali ....io si Dari! Abia astept sa ne treaca, ca nu mai am nervi multi.......serios!

Va multumesc pentru urarile de sanatate! Au inceput sa dea roade ca deja ne simtim mai bine!

Vad ca ne-a mai aparut o gravidutza.....
Felicitari, Ale! Sa-ti dea Doamne Doamne o sarcina usoara si un bebe sanatos si norocos!

In rest va pupicim pe toate si mai vorbim dupa ce se anunta la "buletinul meteo personal" ....ca s-a mai ridicat ceatza de pe creierashii!
Pupici

Irda
si Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Irda-draga imi pare foarte rau ca sunteti inca bolnavioare,tu si Daria,sper sa va treaca cat mai repede.Dupa cum i-am spus si la Blueeyes incercati si metode "de la mama de-acasa"cum ar fii laptic cu zahar caramelizat sau laptic cald cu miere.eu am mai multa incredere in "retete"de la mama decat in medicamente...si sunt sigura ca laptele caramelizat o sa-i placa la micuta ta Daria la nebunie.Sper sa va insanatositi cat mai repede!
Bybirox-si eu de dragul sotului ma chinui sa raman pe "linia de plutire" dar cateodata imi este atat de greu de-mi vine sa plec singura pe o insula pustie dar stiu ca si acolo durerea va fii cu mine,ca nu pot fugi de ea...din pacate!Sa dea Dumnezeu sa fie bine pentru noi toate fetele de aici!
Elaa-eu cred ca e mai bine sa incercati fara teste de ovulatie,fara stress...in majoritatea cazurilor se intampla cand te astepti mai putin.eu oricum va tin pumnii la toate..
Chantal-stiu ca esti ocupata dar te rog sa mai intrii din cand in cand sa ne spui ce mai faci,la ce te mai gandesti,daca uratii apar sau nu...

Mergi la inceput