Durerea unei pierderi de sarcina (14)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Chantal-sa stii ca ai dreptate.Nu vreau ca Dumnezeu sa se supere pe mine dar daca ai stii cat de mult l-am rugat ca sa-mi ajute fetita iar atunci cand ni s-a spus ca s-a imbunatatit starea ei i-am multumit ca nu m-a parasit ca a fost alaturi de mine,dar iata ca in final mi_a luat-o la EL si ne-a lasat aici singuri cu atata durere in suflet!De Ale nu stiu nimik,imi pare rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Fetelor-inainte sa ne hotaram sa avem un copilas luam mereu anticonceptionale dar acum nu mai iau,pentru ca stiu ca nu sunt bune,acum ne protejam altfel.sfatul meu este sa nu mai luati vreodata anticonceptionale pt ca uitati ce articol am gasit pe tema asta:""Pe de alta parte, desi era prezentata ca un inhibitor al ovulatiei, s-a putut constata ca pilula este tot un mijloc de avort timpuriu, potrivit studiilor independente întreprinse de medici germani, olandezi, americani etc. Adeseori ovulatia are loc si atunci copilul moare, fiind lipsit de hrana, deoarece pilulele usuca glandele care ar trebui sa i-o asigure. In SUA, la Congresul "Federatiei Nationale a Avortului" din 1985, cu ocazia discutiilor asupra planificarii familiei, s-a ajuns la urmatoarea formula adoptata de congres: "Nu va faceti iluzii. Pilula si spirala sunt avortive". Astfel, adevarul a iesit la iveala, desi multi ani s-a cautat sa se ascunda efectul de avort timpuriu al pilulei si spiralei, stiindu-se foarte bine ca o divulgare prompta a acestui fapt ar fi determinat multe femei sa se abtina de la folosirea lor."Si cand ma gandesc ca inainte sa ne recomande pilule medicii nu ne spun si efectele negative ale acesteia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

Eu sunt de parere ca Doamne doamne are nevoie de ingerasi langa el si de aia ia copii nevinovat si oameni buni....stiu ca nu-i drept, dar asta e vointa lui...
....si eu stau si incerc sa-mi imaginez cum o sa fiu peste cativa ani cu 1 sau 2 copii....numai ca nu-mi pot imagina si repede trag concluzia ca : nu o sa am niciodata, apoi ma dezmeticesc si spun: ba am sa am, asa ca hai sa incercam sa gandim pozitiv si sa incercat sa atragem numai partea asta pozitiva...
of, saraca de mine ce buna pot fi la teorie...dar is varza in rest...
Laurici , o sa numaram impreuna luna asta..
Michelle81,Chantal sunt convinsa ca o sa va molipsiti si anul asta o sa fiti si voi gravi...nu de alta dar toate care-s active pe aici ori sunt deja gravi.....ori o sa urmam in curand, ca nu se poate altfel.....si o sa fie si bine anul asta, ca trebuie
de Ale, nici eu nu mai stiu nimic
Msemcu la tine am sa apelez peste cateva luni, cand am sa fiu gravi am sa-ti cer sfaturi despre cerclaj, ca la urmatoarea sarcina am sa am nevoie....pana atunci : ce fac fetele cucuietele....
hehe, am o colega gravi in 8 luni si tocmai a trecut pe la birou si cum eu is la servici:(...a miscat ala mic si i-am cerut voie sa-i pun mana pe burtica.....m-am emotionat rau si abia astept sa simt si eu unul al meu
pupici la toate fetele si sa aveti o sambata frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Michelle, multumesc pentru detaliile despre analizele genetice. Nici una dintre situatii nu mi se potriveste, dar nici una. Cum am spus mai sus, am impresia ca doctorul spera sa apara o cat de mica problema si atunci sa dea vina pe noi pentru esecul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatocae spune:

Buna ziua
Sunt o mamica norocoasa a unui baietel de 6 luni. Multumesc lui Dumnezeu. Am o prietena care are insa ceva probleme. A pierdut o sarcina f mica (3-4 sapt) in aprilie 2006. Acum sa va zic ce e nou. Sotul ei s-a intors in 12 dec. in tara. Si au..., stiti voi ce. In 4 ian. a fost la o ecografie normala. Si nu se vedea decat putin mucoasa ingrosata. In 6 a facut o eco intravaginala unde s-a vazut un embrion f. mic. In 11 a fost iar la eco normala unde se vede embrionul, dar i-a mai facut o eco intrevaginala si comaprand-o pe aceasta cu cea din 6, dr. a zis ca i se pare ca s-a oprit din evolutie fatul pt. ca nu pare ca o sarcina de 6 sapt. ea a luat si ceva tratament cu Dulphaston (sper ca am tinut bine minte) si e disperata ca i-a zis dr. ca nu crede ca o sa mia evolueze srcina . Ce credeti?

Mihaela, mama lui Luca


www.rapidisti.ro/index/A_sustinut_Rapidul_la_numai_15_s.html" target="_blank">Luca rapidistul
5luni
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ae937687e34549cca3e96&source=browse" target="_blank">Filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Complicata poveste.
Stie care a fost motivul pentru care sarcina din aprilie s-a oprit in evolutie? Poate e o problema , o infectie ceva care nu permite dezvoltarea embrionului.
In ce priveste Duphastonul nu cred ca el ar fi cauza, se recomanda administrarea lui la gravidele cu iminenta de avort.
Tinem pumnii prietenei tale, poate a fost numai o alarma falsa. Sa mai incerce o noua echo endovaginala, poate la alt medic
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Mihatocae, sa-ti fie sanatos si norocos voinicul!!!
Prietenei tale zii sa-si faca Bhcg-ul sa vada daca corespunde valoarea cu varsta presupusa a sarcinii.....si sa-l repete in 2 zile sa vada daca creste sau nu!
Uite colea valorile normale postate de zozele in functie de varsta sarcinii:
Saptamana/Valoarea minima/Valoarea maxima
1/12.8-77.5
2/45-1175
3/330-10200
4/2160-82640
5/6225-181075
6/15600-184000
7/15125-199500
8/24400-221400
9/22075-227000
10/21500-188925
11/18525-182550
12/24650-175775
13/23425-181750
14/21160-175305
15/11475-124350
16/4150-79350
17/4150-79350
18/4150-79350
19/4150-79350
20/4150-79350
21/4150-79350
22/4150-79350
23/4150-79350
24/4150-79350
25/4150-79350
26/4150-79350
27/4150-79350
28/2535-68750
29/2535-68750
30/2535-68750
31/2535-68750
32/2535-68750
33/2535-68750
34/2535-68750
35/2535-68750
36/2535-68750
37/2535-68750
38/2535-68750

Poate totusi nu-i oprita in evolutie! Doamne ajuta sa fie ok si ea si bebele!

Fetele, multumesc de urarile de sanatate.....ca avem nevoie si eu si Dari !

Eu n-am dormit toata noaptea de rau, nas infundat, tuse, etc, dar promit ca ma fac bine si abia astept sa-mi faceti galerie luna viitoare! Cel mai probabil pe la jumatea lunii! Va anunt eu din timp......sa speriem uratii ...si poate de ziua mamei sa am un test pozitiv !!

Ma tarasc in pat ca nu mai pot sa ma uit la monitor de durere de cap si oki!

Va pupicesc pe toate! FARA VIRUSI!!!

Irda
si Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea16 spune:

Flavia, m-am bucurat asa tare cand am citit despre Dominic. Cred ca sunteti asa fericiti amandoi (tu si sotul tau). Cred ca nu exista bucurie mai mare decat sa stii ca copilasul tau e sanatos si ca nu mai ai de ce sa iti faci probleme. Imi amintesc cum scriai ca mereu verificai medicamentele, sa nu contina cumva urme de lactate, acum zilele acelea s-au dus !

Chantal, m-a pufnit rasul cand am citit ce ai scris “e la moda sa aci teste genetice”. Si eu ma fost la medicul de familie al mamei mele, in decembrie, si ii spuneam ca ma gandesc sa fac si anticoagulantul lupic, ca sa mai elimin o posibila cauza a pierderii sarcinii, iar ea a ras si mi-a spus ca la fiecare doi ani apare cate o moda, acum e moda acest anticoagulant, despre care multe femei habar nu au…Cred ca avea dreptate, ne facem teste peste teste, despre care mamele noastre habar nu aveau. Si mie mi se par exaggerate, dar cu toate astea le fac, ca sa stau eu linistita si sa imi spun ca am facut-o si pe pasta…

Laura, Nana, va admit rabdarea. Eu cred ca as fi la usa doctorului din clipa in care testul ar avea 2 liniute. Cu toate ca m-au speriat fetele care locuiesc in alte tari, vad ca aici lucrurile stau altfel decat in Ro…Daca ar fi dupa mine eu as vrea sa fac ecografii in fiecare saptamana..
Nana, sa stii ca eu la 8 sapt i-am auzit inima, la un ecograf performant. Sa ne pui neaparat poze, mi-e dor de un pic de zapada..

Mirela, felicitaaaaaaaaaaaaaaaari!!! Ce ma bucur ca sunteti bine, Doamne ajuta sa ai o sarcina cat mai usoara, fara probleme! Utrogestanul eu stiu ca nu face rau, si mie mi-a dat medicul sa iau pana la venirea CM. Mi-a spus ca daca raman, sa iau pana in sapt 12.

Ladymina, sa stii ca si eu m-am gandit de multe ori la ce spui tu. In perioada cat am fost insracinata mi-a fost foarte rau si de dimineata pana seara nu faceam altceva decat sa ma plang…Mai mult, sotul meu era plecat atunci, eu in Ro, ma simteam singura si il terorizam pe el, ca nu e cu mine, ca el nu stie prin ce trec eu…Mi-a parut atat de rau dupa…Mi-am jurat ca la urmatoarea sarcina sa nu fac altceva decat sa ma bucur de fiecare moment al sarcinii.

Cristina, multa sanatate! Sper sa rezolvi cat mai repede problema! Asa cum spune si Luara, e mai periculos sa o lasi netratata.

Mari, mersi mult, va anunt cand sa incepeti galeria, nu mai este mult.

Ela, imi pare rau ca nu a fost sa fie luna aceasta, dar lasa, mai exista si luna viitoare, o vei lua de la capat si pana la urma se va intampla, o sa vezi.

Mcrissa, tare dragut sotul tau! Daca ti-a spus asa, cu siguranta va veni anul acesta!!!!

Jojo, nu pica in butoi, o sa fie bine pana la urma, vom avea toate cate un puiut sa avem grija de el si sa-i oferim dragostea noastra!!!!

Michelle, si eu am luat anticonce[ptionale ani intregi, dar am renuntat de 3 si jumatate si nici nu mai vreau sa iau vreodata. Am tot citit ca nu sunt bune. Ca sa nu mai spun ca pe vremuri fumam si stiam ca nu e bine deloc sa fumezi in timp ce iei anticonceptionale….

Va pup pe toate










Andreea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Fetelor,am intrat pe fuga sa vad ce mai faceti ca imi era dor de voi. Eu astazi iar am musafiri si nu mai pot sa intru!
Cred ca sunt dependenta de voi! Voi sunteti prietenele mele dragi!
Va pe toate!



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

of fetelor azi i-am dat lui Dominic 1 felie de piine cu brinz topita vache qui rit, a fost totul ok, de bucurie a mai cerut una si i-am dat, si s-a declansat o reactie destul ca sa ma sperie, stranuta intr-una si era putin rosu la gurita! poate i-am dat prea mult, sotul zice ca poate inca e alergic si testele nu erau bune, nici nu mai stiu ce sa zic!imi vine sa pling. il mai las citeva zile si incerc din nou cu cantitati f mici!

ella, nu esti singura dependenta, si eu sint, of ce frumos ca te duce sotul la munte, veti fi relaxati si se va prinde!ai grija sa nu racesti.e bine ca gindesti pozitiv, asa sa faci si va fi bine, bineinteles ca vei avea copilasii tai!

chantal, cu alergia lui Dominic nici nu mai stiu ce sa cred.....sper ca va fi bine!da, el nu putea consuma nici un produs cu lapte sau derivati, cind era mic daca intra in contact si nu aveam antidotul putea muri, acuma de citeva luni nu mai era asa grav, dar tot aveam antidotul, si la gradi avea unul, era izolat la orele de masa, ieri atit de fericit era cind l-am luat, mi-a zis ca a mincat la masa cu colegiiera grava alergia lui, am trait in stres 2 ani, in parc se mai plimba copii cu biberoane de lapte, mai cade pe topogan picaturi, Dominic pune mina duce la gura si-mi face reactia. desi aveam antidotul, secretul ca sa treaca este sa-l feresti de contact cu laptele!da, ai dreptate cu vizita la medic si cu pierderile de sarcina, eu, neavind probleme nu m-am gindit asa, aici, dupa ce pierzi 2-3 sarcini te baga in seama si te vad mai repede......asa e sistemul, nu e perfect, dar e mai bun ca in Ro dupa parerea mea!cel ideal ar fi o combinatie intre cel de aici si cel din Ro.....
cind spuneti voi ca va e ciuda pe mamicile cu copilasi, va inteleg ca si mie mi-e ciuda pe cele care au doi!daca pot sa zic asa, adica de ce unele drogate au 3 copii si eu nu am putut sa am doi....dar, cine ne intreaba pe noi?

laura, ce trist ptr eleva ta.......deci sa inteleg ca schimbam albina in amoras?lasa ca e bine sa nu te stresezi si sa vina bebe cind vine el!

fetelor vad ca discutati de anticonceptionale, si eu sint tare contra lor! la 18 ani 1992) mi-au descoperit un chist ovarian, eram internata sa ma opereze si s-a spart, deci scapasem, m-au pus pe dianne 35, si alte anticonceptionale(partea de ris era ca nici macar nu-mi incepusem activitatile sexuale), prin 2000 iar imi zic ca am un chist, ma opereaza, ramin fara 1 ovar, si continui sa iau anticonceptionale, ca sa nu fac si pe ovarul celalalt. in 2002 suspecta de cancer mamar, operatie, erau doar chisturi hormonale, concuzia medicilor, aveam prea multi hormoni, si am mai luat si eu luind anticonceptionale! si-au dat seama dupa 10 ani cit timp m-au tinut pe anticonceptionale ptr ovar, ca mi-au afectat sinii. cind i-am intrebat pe medici mi-au zis ca de ce ma pling ca nu am mustata si nici cosuri......in fine, de atunci n-am mai luat si n-as mai lua niciodata! ne-am protejat cu prezervativ si nu am avut niciodata nici un accident.

mihatocae, nu stiu ce sa zic de prietena ta, ce virsta are sarcina. cind sarcina e mica, e greu sa se vada la eco ce si cum, zicea irda sa faca testele de hormon de sarcina.sanatate multa, si tie felicitari ptr voinic!

irda, sanatate multa, sa ne anunti din timp cind sa speriem uratii, si sa ai cadoul mult dorit de ziua mamei!

andreea, se pare ca n-am scapat complet de probleme cu Dominic, citeodata ma gindesc ca am avut multe incercari in viata, 3 operatii majore, am pierdut sarcina, Dominic cu alergia,a murit catelul meu, si-mi zic ca cica D-zeu da asta la cei puternici, da pina cind oare am sa mai pot sa duc! chiar asa puternica sa fiu?as vrea sa ma uite asa citiva ani.....sa-i mai iubeasca si pe altii!a, propos de eco in fiecare saptamina, imi aduc aminte ce ciuda imi era pe Tom Cruise ca si-a cumparat un ecograf acasa cind era sotia lui gravi, si eu vroiam unul!

a, am o veste buna totusi! aseara l-a simtit si sotul meu pe bebe prima data! atita era de miscaret, era tare fericit!

arthurana a deshis primul capitol, dar ale era aici cind am intrat eu, in perioada cind am pierdut sarcina, si-mi pare tare rau ca nu mai intra, dar luase decizia asta ca sa se poata detasa, sa nu se mai streseze si sa reuseasca sa aibe bebele mult dorit! sper si eu ca e bine, ca si celelalte fete care sint pe lista si nu au mai intrat de mult!

va pup tare pe toate, weekend placut!

Flavia +18, mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput