Durerea unei pierderi de sarcina (14)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Flavia mersi mult pentru informatii,este bine de stiut.
Nu stiu ce sa zic...am sa iau utrogestanul ,poate totusi ajuta.La prima sarcina tot la el am mers si nu mi-a dat sa iau.
Referitor la acid folic,mie si prima data mi-a dat de 1 mg,dar am vazut ca unele fete iau si de 5mg. Am sa-l intreb daca am luat si inainte sa raman insarcinata mai trebuie sa iau tot 2/zi?
La urmatoarea vizita avem mult de discutat! Mersi mult!



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Citind una alta pe forum am dat de acest mesaj pe care m-am gandit sa vi-l trimit si voua!
Buna seara fetelor.
O prietena foarte buna mi-a dat o rugaciune care, se spune, este foarte puternica si ne ajuta in special sa ne indeplinim visul de a deveni mamici. Sper din tot sufletul sa va ajute. La mine au inceput sa se simta efectul tamaduitor.
Se citeste in fiecare marti, timp de 9 saptamani, aprinzand o lumanare sfintita.
" Sfanta Marta ma indrept plina de incredere catre tine cerandu-ti ajutor. Cred cu tarie ca ma vei asculta in necazul meu si ma vei sprijini cand imi este greu.
Spre a-ti arata recunostinta mea iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune.
Te rog cu umilinta sa-mi aduci alinare in tristete si durerile mele.
In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand ai oferit adapost Mantuitorului lumii, in casa ta din Betania, roaga-te pentru mine si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre, mai ales in durerea care ma copleseste acum (......)/ se spune dorinta.
Te implor ajutorarea celor aflati in suferinta infrange orice necazuri si greutati precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.
Tatal nostru. Bucura-te Marie. Slava Tatalui.
De 3 ori:
" Sfanta Marie roaga-te pentru noi."
Bucura-te Marie, cea plina de har, Domnul este cu tine; binecuvantata esti intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau Isus.
Sfanta Marie, maica lui Dumnezeu, roaga-te pentru noi pacatosii acum si in easul mortii noastre. Amin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

nana, vai ce frumos, sa pui neaparat o poza! sa stii ca si eu la Dominic am luat acid folic pina la prima vizita medicala, si apoi mi-a dat vitamine, e bine si tu sa vezi ce-ti zice medicul, ca vezi tu depinde de tara! va fi bine oricum, si nu cred ca e grav ca n-ai luat vitamine, merci ptr urarea la cumparaturi, sper sa nu cheltui mult, ca nu e momentul, dar asa mi-as lua o pereche de pantaloni de gravida!acuma abia am vazut ca esti membra din 2006 si ai scris peste 2000 mesaje

michelle, merci mult ptr Dominic, ma bucur ca te fac putin da te destinzi!frumoasa rugaciune!

mirelush, asa sa faci discuta cu el tot ce trebuie, vad ca e diferit ce e in Canada, cu ce e in Ro, cert este ca la DOminic am facut la fel, si a fost bine. dar vezi tu ce zicea si chantal ca poti face tot ce vrei citeodata si degeaba, asa ca sa nu ne mai stresam cu asta, va fi bine!

Flavia +18, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

fetelor am dat peste un articol interesant despre cariotip!
http://www.analizemedicale.com/analize/Determinarea_cariotipului_940.htm


Flavia +18, mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

Scumpele mele, am devenit dependente de voi.....chiar daca scriu eu ceva mai rar(nu prea pot scrie de la servici)de citit va citesc ora de ora....va multumesc ca-mi sunteti alaturi si chiar am trecut cu bine peste prima zi de CM....nu am vazut decat partile bune, ca a venit fara pastile, ca prin oras cred ca si prin tara e o epidemie de viroze ,chiar aseara ascultam la stiri ca au si murit cativa copiluti....si cum eu am cativa colegi afectati .....exista posibilitatea sa o iau si eu si e mai bine sa nu fiu insarcinata...imi vine sa si rad,(eu si cu povestea cu drobul de sare:)))...dar asa se intampla cand o iei razna.....
....astept sf. lui februarie ca mi-a promis sotul ca ma duce la munte si poate reusim sa mergem in perioada fertila ca sa fim relaxati,...asa ca astept februarie
va pup pe toate si imi pare bine cand citesc vesti bune de la voi...
idra...trebuie sa o comitem si noi luna asta...nu de alta dar sa ne incandram sa nastem tot in 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Flavia, ce bine ca Dominic nu mai este alergic! Super! Saracutul, nu a putut papa lapte? O, saracul! Multumesc pentru lamuririle despre sistemul de sanatate de "afara". Cum zici tu, la 10 saptamani bebe nu e viabil, normal, doar ca ma gandeam ca sunt destule femei care au deficienta de progesteron sau stiu eu ce alte probleme si cu un pic de tratament de sustinere din primele saptamani ar putea duce sarcina. Insa daca nu primesc acest tratament, pot pierde sarcina ... Zic si eu, nu stiu prea multe despre asta, am avut noroc sa nu am nevoie de acest tip de tratament dar stiu ca exista destule cazuri. Multumesc si pentru informatiile despre testele genetice. E super link-ul care l-ai pus . Intr-adevar, fetita mea nu a avut nici o malformatie doar ca cred ca doctorul spera ca totusi sa ne gaseasca un cat de mic defect sa poata zice dupa aia ca vezi, noi suntem de vina pentru ce s-a intamplat, desi noi stim clar care e adevarul.
Michelle, eu sunt satena cu niste suvite blonde deci nu se prea potriveste. In schimb, parca tu ziceai ca esti blonda asa ca... Eu nu am luat anticonceptionale niciodata, cred ca s-a inteles gresit pe undeva cum ca as fi luat. Si acum nu vreau sa iau pentru ca stiu ca au estrogeni si estrogenii in exces determina cresterea fibromului. Iar cum eu ma lupt sa scada fibromul, chiar nu e bine sa iau anticonceptionale. Plus ca am citit ca femeile care iau anticonceptionale au sanse mai mari sa dezvolte cancer de san decat cele care nu iau. Sper ca am inteles eu bine ce am citit, nu vreau sa sperii pe nimeni sau sa induc in eroare, daca gresesc va rog sa ma corectati. In plus, stiu ca tot anticonceptionalele forteaza ficatul, ceea ce iar nu e bine. Asa ca mai sanatos e sa "avem grija" iar daca se intampla sa fie cu ochisori, asta e ! Eu am hotarat ca daca va fi vreodata sa mai pot avea copii, daca cinci imi da Cel de Sus, cinci o sa aduc pe lume. Nu vreau nici in ruptul capului sa fac intrerupere numai asa, sa nu am prea multi copii. Stii, la noi in Ardeal e moda sa ai cat mai putini copii, unul maxim doi pentru oamneii se gandesc ca e greu sa cresti mai multi, si au dreptate, nu pot zice ca nu. Dar dupa ce am patit chiar nu ma intereseaza nici gura lumii nici greutatile materiale, nimic. Cati or fi sunt bine veniti!
Jojo Miha, asa mi-a mers la inima cand ai zis ca nici un bebe nu a vrut ca tu sa fii mamica lui, m-am regasit intru totul in cuvintele tale. La fel simt si eu. Si mie mi-e ciuda pe unele mamici care au copilasi, nu pe toate, si nu-i frumos ce zic acum dar asa simt. De ce ele pot fi atat de fericite si eu sa ma simt atat de mizerabil?! Cu ce au fost ele mai bune decat mine? Avem in oras o cersetoare care a fost gravida, era cu vreo 2-3 luni mai mica sarcina decat a mea. Toata sarcina a stat pe strada la cersit, in soare, in frig... A nascut la termen si acum e iar pe strada la cersit. Cine stie unde e copilasul ei, cu siguranta nu e unde ar trebui sa fie, la caldura, in bratele mamei lui. Pai cu ce e mai buna ea ca mine, eu as fi stat numai cu fetita mea, nu mai conta nimic, nici cariera nici bani, nimic, tot ce mi-am dorit a fost sa am grija de fetita mea.
Elaa, tare rau imi pare ca nu a fost cu ochisori luna asta. Si eu care eram sigura ca e bebe... Abia asteptam sa ne scrii ca ai facut testul si ca e cu 2 liniute...
Mirela, Laura, Nana, Mari, Ileana, Flavia, Cristina, Vivela si toate fetele , va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Chantal si eu ma gandesc la treaba asta: daca nu vrea nici un sufletel de copil sa fie al meu? Al nostru? Sper sa ma insel! Una peste alta azi mi-a venit ciclul. Sunt un pic dezamagita, dar cum nu am facut nimic deosebit ca sa raman (ptc am zis ca nu ma mai agit prea tare), imi va trece repede

Am aflat azi ca a murit baietelul unei foste eleve de-a mea (era in clasa a X-a cand a nascut), nascut anul trecut in februarie si m-a rascolit treaba asta Nu stiu ce o fi avut, cica statuse internata cu el inainte de sarbatori, apoi s-a cerut acasa si, dupa rev, au chemat salvarea, l-au intubat, dar nu l-au putut salva. Biata de ea, bietul copilas... Cred ca sufera saraca, chiar daca si ea e tot un copil


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Saracutul copilas! Saraca fata! Groaznic! Eu ma tot intreb, de ce mor ingerasi nevinovati si nu mor, de exemplu, criminalii, hotii, borfasii si toate scursurile societatii. De ca aia nu patesc nimic si sunt lasati sa traiasca pe acest pamant doar ca sa ne chinuie?! Iar ingerasii de copilasi care nu ar face decat sa ne lumineze zilele sunt luati dintre noi. De ce?! Nu pot sa inteleg!
Laura, sorry ca nu a fost sa fie luna asta. E bine ca nu te stresezi din cauza asta ca stiu ce inseamna genul asta de stress si nu-i deloc placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Chantal,Laura Ioana-aceleasi intrebari imi pun si eu mereu,"daca nici un copilas nu vrea sa fie al nostru?"si "de ce mor ingerasii nevinovati",aceleasi intrebari zii de zii.Nu primim raspuns dragele mele,se pare ca nimik nu mai e drept in lumea asta!
Laura-lasa cava fii luna viitoare sau cand nu te astepti,nu te intrista te rog pt ca nu a fost luna asta!
Chantal-si eu as fi renuntat la tot ca sa fiu in fiecare clipa cu micuta noastra,as fi avut atata grija de ea...dar vezi si tu numai nedreptati se intampla cum ai povestit de cersetoarea aceea ma- dat plansul ca uite cum astfel de femei care nu merita aduc pe lume copii care cine stie cum traiesc si ce mananca,iar noi care am fii avut atata grija de ei....
Nu stiu ce sa mai spun...
Chantal-nu inteleg de ce doctorul va recomandat efectuarea testelor genetice.Iata ce am gasit,in ce cazuri se cere efectuarea testelor genetice desi cred ca la tine nu e cazul dar daca medicul v-a recomandat nu stiu ce sa zic."Un medic poate recomanda consilierea sau testarea genetica in unul dintre urmatoarele cazuri:

Cuplul doreste copii, iar unul dintre parteneri are o ruda apropiata care sufera de o boala ereditara. Unii oameni sunt purtatori de boli genetice fara ca ele sa se manifeste. Aceasta se poate intampla deoarece unele maladii genetice sunt recesive – se manifesta numai daca purtatorul mosteneste doua gene cu probleme, cate una de la fiecare parinte. Cineva care mosteneste o gena cu probleme de la un parinte si o gena normala de la celalalt nu va avea simptomele bolii recesive, dar va avea 50% sanse de a transmite boala copiilor.
Unul dintre parinti are deja un copil cu un defect grav din nastere. Nu toti copiii care au defecte congenitale au probleme genetice. Unele defecte sunt provocate de expunerea la o toxina (otrava), de o infectie sau de o trauma fizica de dinainte de nastere. Chiar daca un copil are o problema genetica, este posibil ca ea sa nu fie mostenita, ci sa se fi produs din cauza unei erori spontane a celulelor sale, nu ale celulelor parintilor.
Femeia a avut deja unul sau mai multe avorturi spontane. Problemele severe ale cromozomilor fetusului pot duce uneori la pierderea sarcinii. Pierderile repetate ale sarcinii pot indica o problema genetica.
Femeia a nascut deja un copil mort, care prezenta semnele fizice ale unei boli genetice. Multe boli genetice grave produc anomalii fizice care dau copilului afectat un aspect specific.
Varsta mamei depaseste 34 de ani. Sansele de a naste un copil cu probleme cromozomiale (ca trisomia) cresc dramatic cu varsta mamei.
Copilul are probleme medicale care pot fi genetice. In cazul in care problemele medicale implica mai multe sisteme ale organismului, este recomandata testarea genetica, pentru a se stabili cauza si a se pune un diagnostic.
Copilul are probleme medicale caracteristice unui anumit sindrom genetic. Se face testarea genetica pentru a confirma diagnosticul. In anumite cazuri, se poate identifica un tip specific sau gravitatea unei boli genetice, ceea ce poate ajuta la stabilirea tratamentului celui mai potrivit."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Michelle , asa e, nu-i dreptate in lumea asta, cateodata nici de la Cel de Sus. Eu la concluzia asta am ajuns.
Din cate imi aduc aminte, subiectul asta a fost deschis de Ale, la inceputul inceputurilor. N-am vazut-o pe aici de cand scriu. Mai stie cineva ceva despre ea?

Mergi la inceput