Durerea unei pierderi de sarcina (14)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Irda-ma bucur ca va apucati de luna viitoare de bebe2.Iti pumnii!!!De data asta va fii bine ai sa vezi!Se va inmulti din nou lista cu gravidute.
Voi toate fetele sunteti un exemplu de optimism si putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Irda , multumesc pentru gandurile bune! Sa dea Domnu sa fie si pentru voi totul ok! sa ne spui de cand incepem sa tinem pumnii!

Flavia , esti SUPER!!!! Bravo! Cred ca esti in culmea fericirii! In mod clar anii impari sunt buni! Ce bine imi pare ca Dominic e bine! Cred ca e o minune noua pentru tine sa poti sa-i dai orice! E super!

Michelle, ma bucur sa te vad asa de des aici si parca am depistat si putina speranta, acolo, intr-un colt foarte indepartat? Nici nu stii cum imi doresc sa va fie mai usor, in special tie si lui Chantal!

Mirelush, nici mie nu mi-a dat vitamine din primele luni. Am inceput sa iau de pe la 12 saptamani. De la inceput doar acid folic! Asta e foarte important in primul trimestru! dar am o prietena care a luat din proprie initiativa si doctorita i-a spus ca e ok si poate lua in continuare!

Nana, ce fericita esti cu zapada! La Iasi astazi ploua de parca ar fi o luna de toamna si e asa de urat si deprimant!!



Mari 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Flavia Bravo!!! Trebuia sa fie asa, ma bucur mult pt Dominic si pt voi.
Le citeam pe fete de la odisee si parca le-as fi raspuns, dar nu prea aveam cuvinte de incurajare. Ele sunt fericite de ce li se intampla si apoi sa vin eu sa le spun ca asa am fost si eu si uite ce s-a intamplat, cand vor sa auda decat ca o sa fie bine.
Chantal si eu ii cumparasem tot lui bebelina (dar nu aveam o camera special pt ea) si acum sunt puse toate in cutii. Acum nu mai am multe de luat, doar hainute pt ca am numai roz sau albe dar tot de fetite. Mie imi spuneau diferite persoane sa nu cumpar nimic inainte, dar am zis superstitii. Acum parca toate sunt de vina.
Laura si eu as vrea sa scriu la odisee, dar din pacate nu imi vine sa spun decat ca asa eram si eu si acum...parca nu as vrea sa le stric entuziasmul. Nu pot sa le raspund fara sa amintesc si despre sarcina trecuta.
Mirela ma bucur ca sunteti bine, data viitoare sa nu uiti de poza.
Cristina si mie mi-a iesit data trecuta la urocultura germenul asta, dar mie mi-a spus ca il am in organism, nu si de infectie si nu am urmat nici un tratament.
Mari e adevarat, cea mai linistita zi e cea in care mergi la dr. dupa ce il vezi pe bebe, sau dupa ce ii vezi in cazul tau.
Nana Doamne ajuta sa fie asa toata sarcina. Si la noi a dat prima zapada, dar putin si acum e soare. Cat despre vitamine si eu tot asa auzisem ca in primul trimestru acid folic si apoi vitamine si asa am luat la ambele sarcini.

Eu iar am urme vagi de sange maro, nu cred sa fie vreo problema, dar data trecuta nu am avut deloc...inseamna ca placenta nu prea urca oare?...mai am o saptamana pana la eco oricum. Ieri m-a durut un pic burta, doar un discomfort mai mult de la statul pe scaun atatea ore si sunt din ce in ce mai obosita.
Imi pare rau ca nu mai apuc sa va scriu la toate, scriu la acest mesaj de dimineata...
dar va pup pe toate

Ileana 23+
my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Irda, multa sanatate, iubita, sa scapati o data de viroza asta!


Nana, 4+
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

michell, vezi poate tu erai a treia blonda, de mirelush si laura sint sigura ca stiu cum arata, poate de aceea le-am si visat, dar pe tine nu te cunosc, erau mai multe fete cu parul inchis(una avea trei in brate, chiar ma miram cum ii tine pe toti trei!), dar erau doar 3 blonde. lasa, ca si in doi ani albumul e deschis, nu e nici o graba, si in noi ani, poate iti tin companie pe aici cu a patra sarcina!

ella, de obicei ciclurile care vind cu medicatie sint anovulatorii, asa ca e super ca ti-a venit fara medicament, si vezi stia sotul ca n-a pus nici o saminta acolo, ia zi-i sa se pregateasca luna asta. te pup, ai grija de tine!

laura, mare figura, tot timpul ma faci sa rid,da a papat Dominic prima data ceva cu lapte, i-a placut, inca nu am voie sa-i dau laptele crud, dar va veni si vremea, acuma, e doar o chestiune de timp....Doamne, era atit de greu sa-l vad izolat printre copii la ora de masa, si altele.....chiar o prietena de-a mea a refuzat sa-l tina o data la ea, ca are lapte prin casa, c-a facut prajituri si nu vrea sa-si asume riscul(ceea ce e o timpenie, bineinteles ca m-am suparat), dar era si asta o forma de handicap......bine c-am scapat!ei, chiar asa, cum zice mirelush, poate ne faci o surpriza!

mcrissa, frumos gest din partea sotului, sigur veti avea bebelusul mult dorit!

jojo, draga mea, of cita suferinta, lasa ca sigur e un bebe care vrea sa fii tu mamica lui si vei fi, curaj mult! sa-si puna fratele tau bani de-o parte, sa fie sigur ca are destul cind va avea nepotei!

nana, vezi tu cum difera de la tara la tara si de la medic la medic, aici, se da doar 1 mg acid folic pe zi, ceea ce am gasit si pe net cautind, vad ca mirelush ia 2 mg, si tu vorbesti de mai mult.....cine mai stie cum e bine, vad ca e in functie de tara, de medic.....cel mai bine e sa citesti si pe google!of, frumos ca ninge, si la noi ninge, dar nu se prea prinde, e o iarna speciala anul asta, ca de obicei aveam la zapada....si era frig, acuma e bine!nana, am inteles in sfirsit de ce in Ro fetele nu iau materna in primul trimestru!ma bucur ca nu te chinuie greturile, dar ti-as zice ca incep pe la 7 saptamini....

mirelush, da incep si eu sa cred ca s-au terminat ghinioanele ptr noi, si cum zice mari anii impari sint buni, asa ca ma astept doar la lucruri bune!ma tot gindeam daca sa-ti zic sau nu, dar iti zic, sper sa nu te necajesc, cind am avut probleme cu sinii, aveam noduli, au zis ca-i cancer, in fine, m-am dus la o endocrinoloaga buna din TImisoara, veneam cu pile mari de tot....imi da tratament ceva picaturi naturiste, si progesteron gel! o mai recomand si altor prietene....care aveau alte probleme, si ma intilnesc cu ele, si ne dam seama ca aveam toate acelasi tratament!picaturile naturiste(care aproape ca mi-au facut un ulcer), ca apoi sa aflu(sotul a lucrat in sanatate in RO) de la o fata care vindea medicamente, ca medicii au procent cit de mult prescriu un medicament, mai bine, li se dau calatorii gratis, si alte avantaje. asa ca scuza-ma daca faptul ca si tie iti da medicamentul ala chiar daca n-ai nevoie de el, ma face sa ma gindesc la povestea mea....bineinteles ca am venit in Canada si cind au vazut astia cu ce-mi tratau nodulii, .....nu le venea sa creada, in fine, nu vreau sa te supar, dar ai mare grija! si fii ff atenta te rog ca ceaiul de musetel da pierderi de sarcina, si sint sigura 100%%% de asta, ca la sarcina mea cu Dominic mi-au dat un pliant cu ce ceaiuri sa te feresti, daca-l gasesc iti scanez foaia, si era pe lista neagra.....ei zic fausses couches(adica avort spontan) ca produce contractii pe uter daca tin bine minte, cert e , ca am retinut ca e INTERZIS in sarcina! si cum ii spuneam si nanei aici iti da 1 mg acid folic pe zi, vad ca in Europa se da mai mult, de ce, nu stiu,dar am sa dau cautari pe net, si va zic....a treia blonda se pare ca e michell.....of, sper ca nu te-am speriat, dar nu vreau sa patesti ceva!aici medicii zic ca e bine sa iei acid folic cu 4 luni inainte de a concepe, ceea ce am facut, la Dominic am luat 2 luni la a doua 4, la a treia deloc, am inceput sa iau cind am aflat ca sint, si apoi pe la 7 saptamini mi-a zis ca pot lua materna ptr ca are tot 1 mg de acid folic, deci una pe zi, dar acuma inteleg de ce zic ei sa nu iei materna in primul trimestru, ptr ca in RO vad ca dau doza dubla de acid folic, si materna are doar 1 mg, pe cind aici e ok sa iei materna avind in vedere ca are destul acid folic!

Irda, merci din suflet, esti o draguta, sa inteleg ca-ti schimb albina in amoras?bafta si sanatate,

deci avem pe luna ce vine pe lista, pe irda, ella, andreea, laura?,si lista e deschisa.....

mari, iubito, merci mult, ai dreptate anul impar se pare ca e bun pina acuma!nici nu pot descrie cit sint de fericita cu DOminic, as scrie pagini intregi tot calvarul prin care am trecut......dar, e bine acuma, l-am si tuns ieri pe Dominic ca si cum ar fi un inceput nou! saracu, i-am facut si o gaura mica, ca se tot misca.....

ileana, merci mult iubito, cu fetele de la odisee iti spun doar ca eu nu prea mai scriu ptr ca de fiecare data parca vorbeam singura, nu era nimic ca un schimb de replici, vorebeam singura, si daca te uiti atent, cam asta e, fiecare isi zice oful, sintem multe, poate de aia....cu cumparatul inainte e normal, ca doar n-o sa te cari prin magazine cu un nou nascut.....nu cred in asta, cind am fost gravi cu Dominic la 5 luni de sarcina am inceput sa iau carutul, etc, si ce bine mi-au prins toate, ca cine sa fi luat dupa? si am o prietena care nu si-a luat NIMIC si a nascut prematur, noroc ca are prietene, am stat 4 ore in magazine sa-i iau tot, ca am si pierdut nasterea, am venit la 10 min dupa.....nici asa nu-i bine! ati avut voi ghinion atit, si lasa ca tot ce ati luat, vor fi bune intr-o zi ptr fiecare! imi pare rau ca mai ai scurgeri maronii, din cite am citit si inteles eu, e de la placenta care e jos! dar incearca sa nu faci efort, vorbeste-i placentei, convinge-l pe bebe s-o traga sus(poate crezi c-am luat-o razna) dar ce pierzi sa incerci?ai grija de tine, va fi bine!astept vesti de la eco, eu, merg pe 25!

in weekend, am sa merg sa-mi iau niste pantofi, si ceva pantaloni, ca nu ma mai incap.....ieri m-am tuns.....va pup pe toate!






Flavia +18, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

mirelush, uite am gasit o lista pe situl agentiei de sanatate publica Canada, Tisanes à ÉVITER pendant la grossesse :
Aloe, Tussilago, Baies de genévrier,Menthe Pouliot, Écorce sacrée, Consoude, Thé du Labrador, Sassafras, Camomille, Rumex crépu, Lobélie, Feuilles de séné. camomille e mustetlul, ca si ceai de evitat in sarcina, pe linga celelalte! ai articolul aici http://www.phac-aspc.gc.ca/hp-gs/know-savoir/caffeine_f.html, uite aici alt exemplu La camomille, souvent considérée comme très douce, n'est pas recommandée durant la grossesse. , desi e usoara, nu e recomandata in sarcina, astea in schimb sint recomandate, pelure d'agrumes , coaja de citrice
gingembre , asta e tare bun, imi alunga greata
mélisse-citronnelle , un fel de lamiie
fleur de tilleul , tei
peau d'orange , coaja portocale
cynorrhodon , nu stiu ce e asta!
te pup, sanatate multa, ai grija de tine!


Flavia +18, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Flavia, lasa ca o sa pun eu poze cu ninsoarea de aici sa vezi ce frumos este.
Au anuntat ca va ninge pana marti asa ca sanse sa se topeasca nu sunt deloc. Ninge ninge de zor. E ca in povesti!
Pana la urma o sa vad ce va spune dr-ta mea cu vitaminele, cand voi ajunge la control. Asta ar cam fi peste o luna. Pana atunci o sa iau doar acid folic si atat, sper sa nu imi dauneze cu ceva ca nu iau vitamine, avand in vedere ca am luat inainte cu o luna si vitamine si acid folic. O mai fi ramas ceva pe acolo.
Te pup, spor la cumparaturi![pup[


Nana, 4+
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Elaa, acum am vazut ca au venit uratzii. Imi pare tare rau. Nu dispera si fii puternica, o sa vezi ca va veni si [opil].
Multi pupici.


Nana, 4+
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

of iarasi eu, cu acidul asta folic, uite canadienii zic ca 0.4 mg/zi acid folic e destul ptr prevenirea anomaliilor, medicii dau 1 mg/zi si in Ro se da 2 mg/zi, mai zice pe sit, ca daca ei prea mult are efectul invers, in loc sa previna mai rau face, si am uitat sa va mai zic am citi de curind ca retinolul(se gaseste si in cremele antirid) e ff periculos in sarcina, eu, nu mai folosesc deloc cremele mele antirid! va pup, sper ca nu v-am innebunit! si am uitat sa va zic, colega mea are enterocolita.......

Flavia +18, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Pepsi-stiu ca ti-am mai spus azi dar ma bucur atat de mult ca Dominic a scapat de alergie,ca nu mai trebuie sa te chinui ca saracutul poate incet incet manca si produse cu lapte.M-ai facut sa rad cand ai povestit ca l-ai tuns si ca i-ai facut o gaura ca s-a miscat,esti asa figura cum povestesti...
Nana-ce frumos ca ninge la voi!Imi place atat de mult zapada dar din pacate iarna asta nici nu am vazut-o pentru ca nu a fost deloc ci doar in noiembrie a fulguit o zii dar nu s-a pus.Aici e vijelie,vant puternic dar nici urma de zapada!Ce bine ca nu ti-a mai fost greata azi si nu ai avut nici dureri de cap!
Ileana_marius-imi pare rau ca ai avut urme de sange maro.Nu stiu ce sa iti spun dar nu e mai bine sa iti suni medicul sa il intrebi ca sa stai linistita?Nu vreau sa te sperii dar e mai bine sa stii ceva sigur decat sa te stresezi si sa te intrebi daca e normal sau nu.Chiar daca ai eco numai peste o saptamana sunt sigura ca medicul tau te va primi si acum ca sa inlaturi orice urma de indoiala!Sper ca nu te-am speriat si sper ca nu am spus ceva gresit!


Mergi la inceput