Inseminare (7)

Inseminare (7) | Autor: catty

Link direct la acest mesaj

Inseminare
CAP 1. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78024
CAP 2. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80846
CAP 3. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83083
CAP 4. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87168
CAP 5. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89236
CAP 6. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90697

Medici care fac IA

BUCURESTI

Dr. Niculescu – Giulesti+cabinet parivat
Prof. dr. Bogdan Marinescu – Giulesti+cabinet privat
Dr. Diana Cocei – Giulesti+cabinet privat+ Dacia Medical Center
Dr. Cezara Bucur - Giulesti + Dacia Medical Center
Dr. Anca Moisa – Giulesti+cabinet parivat
Dr. Matei+Mihalache – policlinica CFR2
Dr. Miciner – Sabyc + CFR2
Dr. Denisa Protopopescu - MEDSANA+CAB. PARTICULAR
Dr. Virgiliu Ancar – MEDSANA
Dr. Anca Gherasie - Med New Life + spitalul CFR2

CRAIOVA
Dr. tanar dar priceput – asteptam detalii de la oltence

Precizari utile:

Ancar Virgiliu (sau Ancar tatal, cum i se mai spune) face IAS numai la Medsana, ca la Pantelimon nu-s conditii, eventual doar monitorizarile se pot face acolo;

pretul la Medsana este 350 euro fara ecografii si consultatii, deci trebuie sa fii pregatita bine 'sufleteste' daca vrei la Medsana;

dr.Niculescu imparte acelasi cabinet cu dr.Cocei, face IAS numai cu dr.Cocei, desi am inteles ca dr.Cocei face si singura (fetele poate ne lamuresc in aceasta privinta);

dr.Marinescu face IAS la cabinetul personal NUMAI miercurea (numai atunci vine dr.Cocei acolo) si ultima data pretul era 150 euro;

dr.Mihalache face IAS cu dr.Matei (in calitate de biolog) numai la CFR2 (in policlinica, se pare) sint pareri pro ºi contra în ceea ce il priveste pe dr. Mihalache;

dr.Miciner face IAS la Sabyc tot cu dr.Matei si orarul este limitat mult la Sabyc pt ca dr.Miciner isi imparte timpul in mai multe locuri (CFR2, Sabyc, cabinetul particular personal situat undeva prin Pantelimon, spitalul Filantropia(???)), ce mai, e omniprezenta peste tot... Pretul la Sabyc este 160 euro fara consultatii si ecografii.

Preturi

LAURA: Eu am facut inseminare in martie la SABYC cu dr Miciner Silvia si biolog Matei din pacate fara succes . Monitorizarea am facut-o cu dr. Tutunaru , din cate am inteles la inseminare, adica procedura in sine, este f. important biologul si nu ginecologul .
Eu cand am inceput stimularea nici nu ma gandeam ca ajung la inseminare , dar fiindca am dat rezultate bune, doctorul meu a hotarat ca este mai bine pt mine sa fac inseminare si de aceea m-a trimis la doamna biolog Matei .
Inseminarea m-a costat in jur de 600 ron , iar injectiile tot 600 lei, in total cred ca am cheltuit vreo 2000 ron cu tot cu monitorizari , drumuri ,etc.

AUREL: inseminari la dr Protopopescu, costul este destul de mare 18 000 000 procedura fara tratamentul de stimulare, ecografii, injectii. Stimularea este facuta cu menogon,urmind pregnylul la urma.Daca vreti sa mergeti la dinsa trebuie sa stiti ca nu iti face stimulare in fiecare luna si pierzi o gramada de timp. Eu am ajuns la dinsa in oct si am facut prima IA in luna feb,a doua in mai;
plateam 18 000 000 doar pt IA, echo era separat intre 1 000 000-2 000 000 (cind imi dadea si poze, pt ce nu stiu), injectiile erau 100 000 lei si nu le puteam face in alta parte iar menogonul costa intre 3 500 000-4 000 000 lei.

ALEXIA: Eu am mers la Dna Cezara Bucur si va pot spune preturile din feb 2006. La Centrul Medical Unirea o ISA costa 5 mil cu tot cu monitorizari, trebuie sa o suni pe asistenta (Ani) in ziua 1, mie mi-a dat stimulare cu Ovamit si te cheama la monitorizari din ziua 10. Este intr-adevar foarte curat acolo. Intr-adevar si mie mi-a dat sa fac analizele hormonale + toate celelalte dar asta inainte de a-mi recomanda ISA. Preturile la analize sunt un picut mai mari decat la Medicover dar mai mici decat la Medsana clar.

dj_mama:
la MED NEW LIFE costul este de 4 milioane dar e mai ieftina monitorizarea; prima infatisare consultatie+ECO=600.000, ECO monitorizare zile 10-13, etc cate 300.000

la dr. MOISA: 1 MIL= consultatie+eco; 500.000=eco de cate ori te cheama; 3mil=inseminare+eco din ziua inseminarii

Reusite IA/IAD

Dr. Moisa: Amparo - gemeni , Ana Maria , Alexia27(IA dubla), mamiFlori, Marina, RoAna Tabitha (IAD), PETIT ANGE

LISTUTA ASPIRANTELOR

PACIENTE DR CEZARA BUCUR: Michy2007 (chisturi endometriozice,Operatie clasica in decembrie 2003 pentru chisturi endometriozice, laparoscopie in data de 13 noiembrie 2006 - investigatii si extirpare chist endometriozic ovar stang, IA nr. 1 facuta in 20.10.2006, nereusita, IA nr. 2 facuta la 15.12.2006, nereusita, IA nr. 3 facuta la 12.01.2007)
PACIENTE DR COCEI: Lorelai_Lorelai(+ Dr Neamtu Corina-endocrinolog reproductiv, PCOS si microadenom hipofiza(hiperprolactemie), sterilitate secundara, Aurel_Cris(6 IA nereusite, in pregatire dosar de FIV)
PACIENTE DR ANCA MOISA
PACIENTE DR MIHALACHE
PACIENTE DR MARINESCU: Marrina (sterilitate inexplicabila, laparoscopie facuta in 01.12.2002, IA nr. 1 facuta la data de 24.11.2006, IA nr. 2 facuta la 21.01.2007)
PACIENTE DR NICULESCU: Brunetaeta (prolacina marita, lipsa ovulatiei, cresterea endometrului f.greu, IA nr. 1 februarie 2007)
PACIENTE DR DENISA PROTOPOPESCU
PACIENTE DR MICINER
PACIENTE DR VIRGILIU ANCAR
PACIENTE DR ANCA GHERASIE Ioana_p76 (+ Dr Lutescu Ioana din Constanta, sterilitate primara, sotul are oligospermie, IA nr. 5),
PACIENTE DR CHADI MUSEIDLI: Catty (2003 operatie clasica pt fibrom si chisturi, sterilitate primara, sot cu oligospermie, IA nr. 1 facuta la 21.11.2006, nereusita, IA nr. 2 facuta la 12.01.2007)
PACIENTE DR CHICEA: Ali (ovare micropolichistice- de portelan, IA nr. 1 facuta in octombrie 2006, nereusita, tratament: laparoscopie si drilling ovarian),

Sa dea DD ca noul an si noul capitol sa ne aduca noroc tuturor si sa ploua cu bebei.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catty spune:

IAZMINN, nu se stie care este cauza oligospermiei sotului? Nu ati facut analize mai ample si nu ati luat nici un tratament pt imbunatatirea luptatorilor?
DONATINO, nu stiu ce sa zic iubita pty ca eu nu am luat maca. In luna cu stimulare iau numai Ova-Mit, fara nimic naturist.
Pupici tuturor

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Buna dimineata fetelelor,
Ce matinala esti Catty, felicitari pentru noul capitol, sa dea DD sa fie cu noroc si sa vedem cat mai multe gravidute.
danotino nici eu nu te pot ajuta, ca abia de luna asta am inceput stimularile. Pupici

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Danotino, sunt pareri contradictorii cu Maca.
Se presupune ca se ia Maca pentru reglare hormonala.Daca faci stimulare atunci nu inseamna ca actionezi hormonal asupra organismului?Pe vremea cand mai luam si eu naturiste, adica in vara, fetele ziceau ca trebuie luate separat de tratamentul de stimulare.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

fetelor, sa aveti o zi buna!
eu am citit ca fetele de la FIV iau maca si fac super-stimulare.pe mine ma cam inteapa in stg si tare mi-e frica sa nu ovulez pe stg...ca ratez o IA. asta e, o sa vedem luni la eco.
va pup.

danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

DONATINO, tu incurci nitel borcanele acum. FIV-ul e una, IA e alta. La FIV ovocitele se extrag si se prelucreaza,iar cele care sunt in plus se congeleaza pt data viitoare, daca este cazul. La IA daca ai hiperstimulare e o luna pierduta si poti face chisturi sau alte probleme. Te rog frumos sa nu faci prostii, bine? Nu te juca cu sanatatea ta.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Ce liniste e pe aici. Unde sunteti fetelor? M-ati lasat singura?

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iazminn spune:

Catty, asta e problema ca nu i s-a descoperit cauza. Toti medicii ii spun ca e perfect sanatos, analizele le are OK. Tratament a facut cu carul insa nu a dat nimic rezultate pana acum.Daca s-ar stii cauza ar putea face tratament dar asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

IASMINN, imi pare rau sa aud asta. Daca vrei iti pot spune ce tratament facem noi si avem rezultate bune (adica de la 150.000 gigei initial am ajuns in nici 2 luni jumatate la 18 mil). Spune-mi si iti dau un PM.
Pupici tuturor si seara buna.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Sa fie de bun augur acest capitol, plin de gravidute! Eu inca mai astept uratii, am luat duphaston si in doua zile trebuie sa-mi vina. Apoi incepe cursa pentru o posibile IA.Puuup toate inseminatele !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iazminn spune:

Catty te rog frumos sa-mi dai PM, cu toate ca nu cred ca ar mai fi ceva ce nu a incercat sotul meu. Merci frumos. Astept PM tau

Mergi la inceput