Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Bravo Flori de Cires
Mariuca e o luptatoare si o invingatoare.
Cineva acolo sus o iubeste si vegheaza ca totul sa fie bine.
Ma bucur ca sunteti bine si sa dea Dumnezeu sa nu aveti nici un fel de probleme si sa veniti sanatoase acasa cat mai repede.
Hai sa va povestesc ceva
Acum un an am fost sunata de o matusa a unei fetite nascuta prematur(pe care nu o cunosc, discutiile s-au purtat doar telefonic).Cum au aflat nr.de telefon? O fosta colega de servici care stia cazul Andrei si care m-a ajutat la strangerea banilor pentru operatie, i-a spus acestei doamne de ROP.
Si cum fetita era in maternitate si nu-i facusera nici un fel de control, si afland povestea mea au insistat sa i se faca acest control.I-au descoperit ROP stadiul trei, a fost operata in tara si fetita e foarte bine acum.Insa dna respectiva voia cu tot dinadinsul sa plece in Belgia, si mi-a cewrut adresa si nr.telefon de la clinica din Belgia.Au plecat dar acolo i-au spus ca fetita e ok, si sa stea linistita ca nu vor fi probleme, important ca a fost descoperita si operata la timp.
Cand s-au intors din Belgia m-au sunat si nu stiau cum sa-mi multumeasca, mamica fetitei plangea la telefon si-mi spunea ca daca nu ar fi stiut de cazul Andrei poate si fetita lor ar fi avut aceeasi soarta
Am ramas cu bucuria ca am facut si eu o fapta buna.
Imi pare nespus de rau ca nu am stiut de acest forum acum patru ani, ca poate stiam si eu despre ROP si cu totul alta era situatia fetitei mele.
Anna ce-ti fac baietii?

Pupici tuturor mamicilor




Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Offf, e tare frustrant sa vezi cum simple gesturi ar putea face o diferenta enorma in viata unor copii (mai ales dupa exemplul dat de Andruska). Nu pot sa nu-mi exprim nedumerirea ce au acest imedici de pierdut daca spun parintilor de controlul oftalmologic. Cu siguranta ei stiu de riscurile prematurilor si totusi nu fac acest control regulat. Macar sa le spuna parintilor si ei sa se zbata sa-l faca. Sau daca e greu sa tot repete acest lucru la fiecare prematur, de ce naiba nu se gaseste nimeni sa puna de-o brosura informativa care sa fie inmanata fiecarui parinte cand aduce pe lume un copil atat de fragil?

Din pacate exemplele de care vorbeste Flori de Cires nu ma mira, sunt parte din impresia cu care am plecat din tara despre sistemul medical. Stiu ca nu-si are rostul aici o astfel de discutie. M-a impresionat situatia proaspetei mamici care a fost shutuita de asistenta. Parca-mi venea sa fiu acolo si sa o pot ajuta cu ceva. E tare aiurea, iar aceste femei acumuleaza lipsa de incredere in ele ca mamici, devin neputincioase, resemnate... si e pacat.
Iar m-a cuprins o revolta de-asta de-mi vine sa mut muntii din loc.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Ai dreptate, Flori de Cires, iti vine sa dai cu ei (unii dr+asistente)de toti peretii...Din pacate va trece mult timp pina se va schimba in primul rind mentalitatea prematur=avorton, pt. ca asa vad ca sint catalogati bietii micutzi fara nici o vina, pina vor intelege ca meseria pe care o fac cere in primul rind omenie, empatie pt. cel aflat in suferintza...Multa sanatate -lor vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

andruscka ai facut multe fapte bune.Si in cazul nostru cand ne-ai trimis mailul cu atentionarea ca trebuie facut controlul oftalmo ai reusit sa ma mobilizezi foarte repede in a presa medicii.
Anna, la fel, cand a scris de ecografia fontanelara, m-a determinat sa fiu mai incisiva in a cere aceasta analiza.
E si greu sa multumesti in cuvinte cuiva care te ajuta, cum sunteti voi si nu numai. Poate ca gandurile bune in rugaciunile noastre va ajuta mai mult decat cuvintele simple asternute aici, asa cum multumesc in gand pana si celor care fara sa stie de existenta noastra au donat sangele care a ajutat-o pe Maria sa isi revina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Bravo Maria, felicitari!!!! Esti o luptatoare si nu te dezminti.

Am citit in diagonala din lipsa de timp.

Si eu citeam fisa lui Paul zilnic, si cand am parasit spitalul mi-a dat ce se cheama "discharge summary" cu toate problemele lui, cand au inceput, cand s-au sfarsit, si toate tratamentele, foarte frumos sumarizate in 2 pagini. Eu zic ca e important sa stim totul, doctorii de aici discutau tratamentele cu parintii, si eu daca doream puteam sa iau parte la rundele zilnice cand discutau despre Paul, sa vin cu indicatii, sugestii, ce nu mi-a placut. Si nu ca ma bagam eu in fatza, asa e procedura pt toata lumea
Parintii erau in echipa alaturi de doctori si asistente.
Mie mi s-a parut foarte bine, uneori poate prea coplesitor sa stii atatea detalii.


La un moment dat chiar daca e anemic, daca un copil trece de 38 de saptamani gestationale se incearca sa se evite transfuzia de sange, pt ca trebuie sa fie in stare sa faca singur, si trebuie sa munceasca un pic.
nici lui Paul nu ii mai faceau transfuzii desi era necesar si in timp s-a reglat de la sine.

eu sunt cam stransa cu usa cu Paul, care nu imi lasa o secunda libera si daca ma vede la computer....e isteric ca vrea el sa butoneze.

noi suntem bine, merge si chiar alearga, ne chinuim ca nu are chef sa manance, e un explorator, nu poate pierde vremea mancand. un pic mai cumintel de era, eram si eu mai linistita

pupam esente si o sa revin sa citesc pe indelete
am mai facut si noi poze, revenim cu ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Flori de Cires, cat de mult ma bucur sa citesc vesti bune despre Maria! Sa dea Domnul ca de acum sa ne aduci numai vesti bune si micuta luptatoare sa fie sanatoasa! Iar voi sa va pastrati in continuare daruirea si puterea de a lupta pentru puiul vostru.



Larisa si Matei (26 septembrie 2006)

sa-l ajutam pe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Buna mamici de pitici,

Noi ne internam luni pentru 4 zile ca sa facem cistografia si urografia. Sper ca puiul mic sa fie curajos si ma rog sa nu ne reinfectam de la sondica dupa ce vom face aceste investigatii.

FloriDeCires multa sanatate Mariei, sa papati si sa va faceti mari.



Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Ignatica va tinem pumnii sa treaca usor peste internarea asta.
Pupacim Davidut



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Ignatica, multa sanatate puiului, sa ne revedem cu bine!

Maria a facut azi al 4 lea consult oftalmo la Cluj.ROP: stationar.Luni la control din nou.
Acu imi vine sa intreb daca nu e prea des controlul? Pe cuvant ca imi uzeaza nervii numai gandul ca iar vor stramba din nas medicii de aici pt aceasta noua deplasare si ca tot noi parintii picam la mijloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl_mi spune:

quote:
Originally posted by sirimie

[quote]Originally posted by _mi

sa va traiasca bb-ii prematuri!chiar daca sunt mici nu inseamna ca nu se vor face mari.
David e nascut la 24-25 saptamani : adica 6 luni fara o zi. are 3 ani si dupa foarte multe evenimente la nastere si in prima luna , a crescut bine, si sanatos. A avut 845g . acum are 13 kg si 95 cm.
sa fiti sanatosi mici-pitici!





Care e ziua de nastere a lui David? (2003 sau 2004?) Sa va trec si pe voi in listuta.




ziua noastra este 15.dec.2003.




Mergi la inceput