BARBYE are nevoie de medicamentul Aminopirin

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu este inregistrata aminopirina la ANM, sub nici o forma. metrotrexatul da, dar nu-s chiar echivalente. iar fara prescriptie de afara nu prea se poate lua, e sub control strict. daca medicul a prescris aminopirina trebuie vorbit cu el si sa dea o alta solutie.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Totusi cine i-a recomandat aminopirin? Numai ca analgezic (adica painkiller) sau cu alt rol? Nu va grabiti cu surse de cumparare, e un medicament cu multe reactii adverse toxice si care ca analgezic poate fi inlocuit cu succes de altele (Arcoxia, Nimesil, chiar si Nurofen). Nu va repeziti nici la inlocuiri din asta de pe internet - metotrexatul nu se da numai ca analgezic in poliartita sau in alte boli, si are si el destule efecte secundare.
In plus, nu numai in cadrul unei internari poate fi consultat un medic. Deci, cu tot entuziasmul forumistelor de a o ajuta pe Barbye, o astfel de recomandare tot un medic trebuie sa o faca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maiotra spune:

Aminopirin a fost prescris de doctor dar nu il gasim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Maiotra, tu cine esti?? Te intreb, nu musai ca n-am aflat de tine pina-acu', ci pentru ca medicamentul ala de-l ceri pentru barbye e dificil de procurat....se prescrie in cazuri nu tocmai de painkilller, deci ar fi nevoie si de-o reteta si de-un diagnostic, mai mult decit cuvintul tau-ncepator-voluntar-pe-despre-copii.

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Maiotra, daca tii legatura cu Barbye - poate o intrebi de ce nu scrie ea personal despre ea si acest medicament aici pe DC? In ce stare e? Ma gandesc ca ar fi frumos sa ne tina si pe noi la curent cu starea ei.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
NOU:www.supereva.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maiotra spune:

Tin legatura cu Barbye....O sa o rog sa scrie ea mai multe despre acest medicament...nu stiu de ce nu a facut-o pana acum...
Ea e bine atat cat se poate....cu psihicul nu sta prea bine ...
Medicamentul i-a fost dat de la spital.....ea mi-a scris pe mess si mi-a zis ca nu il gaseste si de atunci ma tot zbat sa dau de el...

O sa o rog pe ea sa va spuna mai multe...

Lilanda......nu-s voluntar incepator...sa zicem ca-s un membru mai vechi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Maiotra, din respect pentru cei care au contribuit la campania umanitara pentru ea - ar trebui sa comunice direct cu noi - si nu cu tine prin messenger. Probabil ca asta ar fi o forma de multumire pentru cei care i-au fost aproape cand a fost nevoie de ajutorul lor concret.

numai bine.




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
NOU:www.supereva.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maiotra spune:

Mirela....eu nu vreau decat sa o ajut....
M-am gandit ca daca scriu si pe DC sunt sanse mai mari sa gasim medicamentul....nu ea m-a pus sa intreb de medicament pe DC....a fost decizia mea!
Nu stiu de ce nu intra aici...chiar o sa o intreb!
Pe mine m-a contactat tocmai pentru ca sunt o persoana care s-a ocupat de campania ei....atat cat am putut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barbye spune:

Salutare.Aseara am aflat de acest anunt. Da intradevar mi'a fost recomandatde medic.Nu mare mi'a fost mirarea cand nu l'am gasit la noi in farmacie.La recuperaare se prescriu medicamente in urma experientelor pe care medici le au la conferinte, seminarii....in afara tarii.Aici se prescriu medicamente si pe care le poti face rost direct de la medici....te ia cu....se comanda pe internet, pana iti vin....mai trece timp....dar eu iti pot face rost de ele un tub de Aminopirin costa 24 mil.
Eu am gasit pe net referitor la el
-AMINOPYRIDINE (4-AP)
Clinical Neuropharmacology, Vol. 16, pp. 195-204

4-Aminopyridine (4-AP) is a drug shown to improve visual function and motor skills and relieve fatigue in patients with Multiple Sclerosis (MS). 4-AP is most effective in patients with the chronic progressive form of MS, in patients who are temperature sensitive, and in patients who have had ms for longer than three years. Common side effects include dizziness, nervousness and nausea, and the incidence of adverse effects was shown to be less than 5% in all studies.

4-AP works as a potassium channel blocker. Electrophysiologic studies of demyelinated axons show that abnormal potassium currents decrease action potential duration and amplitude and contribute to conduction failure. Potassium channel blockade prolongs the repolarization phase of the action potential, increasing conductivity along the demyelinated axon.

MS patients treated with 4-AP exhibited a response rate of 29.5% to 80%. A long-term study (32 months) indicated that 80-90% of patients who initially responded to 4-AP exhibited long-term benefits. Although improving symptoms, 4-AP does not inhibit progression of MS.

Spinal cord injury patients have also seen improvement with 4-AP therapy. These improvements include sensory, motor and pulmonary function, with a decrease in spasticity and pain.

Astea sunt informatiile pe care le-am gasit pe www.collegepharmacy.com

Dar cu engleya mea de balta.....am inteles ca se poate folosi si in alte afectiuni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

incerc sa-ti traduc eu...

AMINOPYRINE (4-AP)

AMINOPYRINA e un medicament menit sa imbunatateasca functia vizuala si abilitatile motorii si sa elimine oboseala la bolnavii cu scleroza multipla. 4-AP este mai eficient la pacienti cu forme progresive de scleroza multipla cronica, la pacienti sensibili la temperatura, si la cei care au avut boala pentru mai mult de 3 ani.

efecte secundare mai intalnite sunt ameteala, nervozitatea si greatza; aceste efecte adverse au fost inregistrate la mai putin de 5% din pacientii analizati.

4-AP llucreaza ca un blocant al canalului de potasiu. studii electrofiziologice .... (aici sunt multi termeni d especialitate pe care nu ii inteleg, poate va ajuta cineva carui ii sunt mai familiari...)

pacientii cu scleroza multipla tratati cu 4-AP manifesta o rata de raspuns intre 29,5% si 80%. un studiu pe termen lung (32 luni) a indicat ca 80-90% dintre pacientii care au reactionat initial pozitiv la 4-AP au beneficiat de aceste rezultate pe termen lung. desi imbunatateste simptomele, 4-AP nu impiedica evolutia sclerozei multiple.

pacientii leziuni ale maduvei au prezentat si ei evolutie pozitiva la terapia cu 4-AP: imbunatatiri ale functiilor senzoriale, motorii si pulmonare, cu o scadere a spasmelor si durerilor.

********************************

sper ca ti-am fost de ajutor, desi poate cam tot atata intelesesi si tu deja....

multa sanatate si sa auzim de bine! pup]

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DE CE SA REPETI VECHILE GRESELI, CAND EXISTA MULTE ALTELE NOI PE CARE POTI SA LE FACI?

Mergi la inceput