BARBYE are nevoie de medicamentul Aminopirin

BARBYE are nevoie de medicamentul Aminopirin | Autor: Maiotra

Link direct la acest mesaj

Fetelor, draga noastra Barbye are nevoie de medicamentul AMINOPIRIN care, din pacate, nu se gaseste la noi. Va rog mult, daca il gasiti, dati de stire.....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Am cautat pe internet informatii despre medicament ,dar nu exista mare lucru.Am gasit asta http://www.doctorii.org/medicii/forums/index.php?topic=4.msg13
sint niste link-uri in engleza,pentru cine intelege.
Se pare ca e un medicament experimental. Daca cineva gaseste altceva in legatura cu acest medicament..
Sanatate lui Barbye!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu asta am gasit:
"Aminopyrine is a painkiller and fever reducer that is now rarely used because of its dangerous side effects.
Its function is the same as methotrexate. It is mainly being used in treatment of acute leukemia.
Its toxicity reaction is the same as methotrexate but it is more toxic for the central nervous system. It is not to be used in patients with impaired kidney function or in chronic leukemia patients."
Eventual sa cautam alternativa, methotrexate ??? Maiotra, puteti intreba medicul ???



Daria & Giulia (2004 08 16) www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maiotra spune:

mamagiuliei...Barbye e acasa si pana nu se gasesc locuri si pentru ea la spital nu putem vorbi cu medicii.....

ceea ce mi se pare mie absurd e ca ii dau un medicament care nu se gaseste la noi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

despre aminopirin nu va pot da detalii, pot insa sa va povestesc cate ceva despre methotrexate.

este adevarat, este folosit si ca citostatic, dar pe de alta parte, in alte doze, poate fi folosit si pe post de calmant pt dureri.

mama mea sufera de poliartrita reumatoida, are niste dureri crunte si aproape permanente. ea face acum un tratament cu acest medicament, administrat intravenos. se simte ceva mai bine....
dr i-a recomandat sa manance complet fara sare, si de cate ori mai gusta din ceva sarat se simte foarte rau.
asta e tot ce stiu eu...

poate ca se poate discuta cu medicul, sa aleaga acest medicament care poate fi gasit si in Ro.

edit: uneori in spitale se gasesc si medicamente care nu sunt disoponibile in farmacii, poate medicul nici nu stie acest lucru...
_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DE CE SA REPETI VECHILE GRESELI, CAND EXISTA MULTE ALTELE NOI PE CARE POTI SA LE FACI?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

METHOTREXATE in doze mici se mai foloseste si in sarcina extrauterina,si se gaseste si in romania,sunt fete la aspirante care l-au folosit.asta daca e acelasi cu AMINOPIRIN.

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

uite ce am gasit eu:aminopyrine (C13HI7N3O)

este un "painkiller"si un reducator al febrei,ce acum se foloseste mai rar din cauza efectelor secundare adverse periculoase.

functiunea lui este egala cu methotrexate ,se foloseste in principal pt tratamentul leucemiei agude.

reactia sa de toxicitate este egala cu methotrexatul dar este mai toxica pt sistemul nervos central,nu trebuie folosita la pacientii cu functia deteriorata ale rinichiului sau la pacienti cu leucemie cronica.

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maiotra spune:

si nu ati gasit si de unde se poate comanda????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

daca nu gasesti pana maine,voi intreba eu la Ag.Nationala a medicamentelor daca se gaseste in Romania si unde anume.pe net puteti cauta dupa "lista medicamentelor"-eu incerc de juma de ora dar am o conexiune f proasta si nu mi se deschid paginile.

multa sanatate Mirelei.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maiotra spune:

eu nu am gasit nimic :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Maiotra,am intrebat la un depozit de medicamente ,iar aminopirine nu se gaseste in Romania.dar o sa mai intreb si la Agentie.

methotrexate se gaseste in Romania sub denumirile de:ANTIFOLAN cu 2 concentratii si e facut de SINDAN - ROMANIA si METHOTREXAT EBEWE care are 5 concentratii si e facut de firma EBEWE ARZNEIMITTEL - AUSTRIA.





I've gt you under my skin

Mergi la inceput