"Cei mai iubiti dintre pamanteni" ;) (3)

"Cei mai iubiti dintre pamanteni" ;) (3) | Autor: arboria

Link direct la acest mesaj

continuarea continuarii

(1),(2)

dragi poienari, va uresc si io sarbatori fericite si sa ne vedem mai des la anu'
mie netu imi merge din 2 in 3, asa ca viu mai rar

o salut in mod special pe itsme, ca e scumpa (la vedere)
pe witchie-britanica
si pe curajoasele bucatarese (auzi, gaina castrata si umpluta , pai ce-o mai golira, frate, ca s-o umple la loc?)

reviu dupa de ma duc sa vaz dictatoru

Daca esti Pârâcios

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

'Neata.multmesc mult de grija si urari.
Problemele mele s-au rezolvat, nu se poate
asa ca nu ne lasam pleostiti si-i dam bataie.

Inclusiv eu merit cea mai mare bataie, am scris aseara un articol si l-am pierdut TOTAL..Un prieten mi-a zis sa scot din tastatura tasta power, sleep si wake.
mai bine mi-ar intra in reflex sa salvez :((((((

Si cu gatitu ne-am scos, suntem invitati

Lilanda, Ilie e grozav! Ma simt asa mandra de el de parca al fi al meu!!!

Doruletz, stai mama acasa, doar nu vrei sa bulversezi statul francez:)). Sunt sigura ca n-ai nimica aiurea Pup pe toti, special Gepetelul. Salutari lui Alain, si din partea lui mon Mari :)

Bine ca aparu si Itsme. Sa stii ca il recunosc pe sotul meu in descrierea despre cultura :). E adevarat ca un pic de entuziasm nu strica, dar pe de alta parte voi aveti dreptatea. Daca arta/cultura nu te ating in moalele capului n-are sens nici sa o faci nici sa o receptezi.Deci din partea mea, se aproba Nu trebuie omu sa faca un efort sa-i placa. Asta ar fi si culmea :)


Miha, Va uram un Mos bogat in avans.Cum a reactionat Diana la devansarea programului?

Witchie, iti doresc numai bine in noua viata. O sa fie mai bine decat crezi, dar deocamdata concentreaza-te pe Craciun :))
Cine stie, poate vin chiar eu la voi sa pozez mandra :)nu renunt la idee.
Mai revin eu cu un mesaj si pentru restul trupei, acu ma strga dictatoarea din dotare.





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

woooowww, itsme, buli, arborica ...se cunoaste ca vine Craciunul!!!
Io riz cu lacrimi, cu Niels cu tot, la vederea filmului cu Micul Dictator...apai daca asa face toata ziua, imi inchipui de ce vroiai sa te intorci la serviciu, dorluetz Da' cu un Bartholdy ati incercat?? :-))
Si multumesc de inspiratii, da' desi gasii pularada, cu trufele si maroanele e taaare greu pe-acilea
itsme, merci de impresiile despre frau Muller. Neamtu' de care vorbeam, a citit-o pe germana si spune ca are un stil de l-a infiorat tot. El zise ca fu propusa pentru Nobel (asa o fi???), da' lumea scriitoriceasca protesta, cum ca in afara de povestile cu Securitatea, literatura ei e saraca. Cica tipa ar fi replicat, ca pe ea n-o intereseaza faima literara si ca are mai multe de scris despre Securitate!! Acu', macar asa din curiozitate, o sa-mi comand vreo doo carti de-ale ei, sa vaz si io cit de tare ma-nfiroara!!
Pe Ilie l-am tot pupat in bot, ca tare mindri am fost si noi de el..vecinu' crezu insa ca Ilie is io...adevaru' e ca bietu' om nici nu stia pe ce lume se afla: bine ca fu constient, ca alminteri linga pat zacea!!
Io acu' ma duc sa tai bradu' si ii urez Craciun Fericit doar mihaelei...pe restu' sper sa va mai vad, pina de Ajun, daaa?? Alo, Suedia


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arboria spune:

am uitat sa va zic
aici a fost furtuna acuma cateva zile, cu "adieri" de vant de pana la 80mph
uite www.wunderground.com/wximage/viewsingleimage.html?mode=singleimage&handle=jaakko&number=8&submitrating=submit&rating=10" target="_blank">dovezi www.wunderground.com/wximage/viewsingleimage.html?mode=singleimage&handle=jaakko&number=5&album_id=1&thumbstart=1&gallery=#slideanchor" target="_blank">aici www.wunderground.com/wximage/viewsingleimage.html?mode=singleimage&orig_handle=jaakko&orig_number=5&handle=jaakko&number=4&album_id=1#slideanchor" target="_blank">si www.wunderground.com/wximage/viewsingleimage.html?mode=singleimage&handle=olm1&number=113&album_id=48&thumbstart=1&gallery=#slideanchor" target="_blank">aici
nu cred ca a fost strada fara vreun copac doborat. noi am fost printre norocosii care nu au avut curent "doar" doua zile

PS. si eu-s mandra de iliutza

Daca esti Pârâcios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

hai sa va salut si io in viteza, profit ca doarme dictatoru.
arbo, bine ca nu patirati nimic maica.
Aci fu azi de dimineata un 'carambolaj' pe autostrada, se ciocnira in lant fro 200 de masini, cica din cauza cetii . Insa nu fu decat un ranit, avu grija mos craciun de ei.
sabina, merci de urari o sa i le transmit si la mon mari. Bine ca scaparati din haos. Despre munca pierduta, stiu cum e, io mi-am format reflexul Ctrl+Z si ma mai ajuta cateodata.

Bre lilutz, acilea e plin de castane, sa-ti trimit io? sunt si proaspete, si la cutie, si glasate, gatite in toate modurile posibile. Vezi daca nu vrusasi sa vii aci de Craciun?

Gata, ma duc sa pazesc poularda... Ba io mai luai si coca de 'brioche' + mac si nuci, ma apuc acu sa fac cozonac.
Va pun io poze acilea daca iese ceva ca e prima incercare din viata mea (si aia cu coca gata facuta!) Si astept poza cu rata cu portocale si restu pregatirilor scandinave. Sa punem masa in poiana daca nu puturam s-o facem de-adevaratelea la nasu Pantelica.

mai viu io



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

vai ce imbulzeala

voi va culturalizati si io la smotru... raportez terminat curatenia, trantit pc = spart placa grafica, in fine - inlocuit... cam scumpa curatenia asta... ca ma doare si spatele de la ea, mai bine plateam pe cineva sa vina... mai ieftin si aveam si timp liber

don't knock it until you've tried it... inghetata aia este ultima inventie a lui heston blumenthal geniu in ale bucatariei... la prima vizita la harrods va povestesc si ce gust are... pana acum am testat doar pe aia egg and bacon... sa nu-mi amintesc de ciocolata lui cu menta si de aia cu tutun... mmm... a! si mai are acum inghetata cu aroma de curcan umplut si alta christmas pudding... abia astept!

urarile... maine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itsme spune:

dragutilor, hai sa va mai colind un pic si sa va zic spor la pregatiri. Ma complexati, eu inca nici nu stiu ce o sa avem pe meniu! Din alte puncte de vedere sunt gata, pomul e facut, ghirlanda de brad de la usa atarnata, luminitele pe dinafara aprinse si clipocitoare (asta din cauza ca fusei eu racita week-endul trecut cand trebuira cumparate si trimisei jumatatea, care are obiceiul sa nu se oboseasca sa citeasca ce e pe cutie cand cumpara, ce de aia pun astia poze, asa ca a constatat acasa dupa ce a instalat ghirlanda de lumini ca sunt clipocitoare, asa ca parca e la Vegas la noi. Noroc totusi cu alea ca e bun semn de reper, ne depisteaza orice musafir si suntem vizibili de pe luna cred. Acum despre mancare, stiu ce nu fac, adica sarmale, piftii, si alte mancari traditionale. Astept sa vina dl. itsme care se duse dupa cafea si sa vedem ce meniu intocmim.

dorulets, desigur ca dau de veste daca vin, vreau sa vad si eu pe gepetica, pe care am cunoscut-o cand era embrion, ca tare e dragalasa. din pacate nu pot sa vad filmuletul :-( o fi avut Alain serverul oprit azi noapte? Mai incerca.

arboriq, pupici si curent electric iti doresc

sabina, bafta si mersi de aprecieri. in legatura cu operatiunea "save", asta e ca experienta de viata, pana nu pierzi ceva migalit si important, nu-ti intra in sange sa si salvezi. La mine asa s-a intamplat acum vreo 10 ani la serviciu. De atunci salvez tot, asa ca si cum respir..

lulutz, poate in nemteste o da fiori Herta aia, ce sa zic In engleza e boooring rau... Parerea mea! iar eu am avut foarte multa bunavointa, cum zisei...

ma duc ca a venit cafeaua, mai viu eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Craciun fericit!
si pregatiri febrile

n-am reusit sa vad filmuletzul cu gepetutza :-(
io nu mai is la curent,cu toate ca p-aci nu fu furtuna:-) da' urez La multi ani cu intarziere ionului, majestatii si dacului

io lenevesc pana pe 8 ianuarie cum vi-am spus, imi luai concediu ca nici aici nu-s mai multe zile rosii ca prin alte parti. am facut sarmale si sunca, dupa care m-a parasit inspiratia ... la anu' musai sa ma-nvart de o invitatie :-)

itsme, bucuroasa de revedere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

la mine merge linku cu filmuletu, nu stiu de ce nu se vede la voi
Uite-l ca-l pusei si acilea da' nu'i sigur ca se vede mai bine ca alalalt, asta la mine se cam intrerupe

mai viu io

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ok, multam de urari, io vi le intorc maine.
Am terminat cu toate, aproape, ca mi-am lasat si pe maine ceva. Tiramisu. Altfel am dat gata ciorba de perisoare, friptura cu ciuperci, sarmalele si salata de boeuf. Si bradul e impodobit, Silvia il asteapta deja pe mosu'. :)) Mmmmm si miroase a Craciun in casa mea...

Nu pot sa nu fiu impresionata de aparitia lui istme, sa-i spun ca si eu o astept mai des printre cei mai iubiti.

sabinuts, Diana a devansat si mai mult venirea mosului. A strans niste bani si vineri dupa ce a iesit de la scoala a fost si ne-a luat cadouri: mie si lui Ovi un bibelou tare dragutz cu delfini, iar Silviei o carticica. Le-am gasit pe pat cand am ajuns acasa, vineri seara. Noi nu ne-am mai intalnit cu ea, a plecat la Zalau la tatal ei, e anul in care e la el de Craciun. Oricum, ea stie deja de mos, asa ca ar fi fost mai mult decat bucuroasa sa primeasca ccc cadourile mai repede.
Ma bucur ca s-au rezolvat problemele tale, sa nu ai stres de sarbatori.

lil' n-am apucat sa-ti spun, dar si eu sunt impresionata si mandra de Ilie, bravo! Lui ce-i aduce moshu'?

pfui dorulets, 200 de masini??? Astia la noi au aratat vreo 20 pe autostrada Bucuresti-Pitesti parca, destul de nasol. De ceata mi-i si mie cel mai groaza cand mergem la drum...si am prins acu' 2 saptamani spre Bucuresti o ceata aproape pe tot drumul, niste nebuni care intrau in depasiri...si aproape tot drumul facut pe noapte.

Si sa va spun ca fetitul meu cel mic ne-a facut de kko la serbare, adica n-a vrut sa spuna decat soptit poezia, n-a vrut sa cante, n-a vrut sa danseze si asta pentru ca era acolo Moshu'. Educatoarea era disperata, ne-a spus ca in Silvia isi pusese toata speranta ca ea era cea mai activa si recita/canta cel mai frumos. Asta o stiam si eu, acasa ne cantase cantecelele si ne spusese poezia...:((. Acum i-am spus ca trebuie sa-l ademeneasca pe moshu', sa cante ca sa o auda si sa-i aduca cadouri, asa ca a cantat toata seara in timp ce impodobeam bradul. Aaa si o declar mancatoare de globuri...a muscat un glob mic si rosu care i s-a facut faramite intre dinti, spunand ca e o cireasa...

Mai viu, pana atunci noapte placuta va doresc!

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Cu scuzele de rigoare pt. cä am pierdut ritmul vreau sä vä urez si eu tuturor un Cräciun de basm aläturi de cei dragi, lumini multe in ferestre si bucate alese pe mese.

... in plus celor in pregätiri culinare, sä le reuseascä bucatele.

Pun si eu de un miros de Cräciun prin casä si mai vin.

Mergi la inceput