Ce v- ar face sa va inselati sotul?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by anilia


iubesc un alt barbat, la inceput am crezut ca ii iubesc pe amandoi in moduri diferite dar nu. iubesc doar unul, celalalt e obisnuinta.
chimia si acel ceva ce il are acest barbat nu ma tine locului, nu as putea sa ma abtin.
cat priveste intrebarea ta incerc sa gasesc solutia ideala pt mine, suna egoist dar asta sunt.





Felicitari pentru curaj. Sunt convins ca nu esti nici pe departe singura... esti doar singura care a avut curaj sa scrie asta. Majoritatea oamenilor inca gandesc in clisee rigide si dogme preferand sa ignore realitatea, iar cand cineva vine si isi afirma apartenenta la acea realitate ignorata este privit nu tocmai bine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Nimic nu m-ar face niciodata. Nu vorbesc la modul general ci de sotul meu.

O saptamana frumoasa chiar daca e luni.

clau

17+

bb mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

dianaintruder,


daca cumva te refereai la mesajul meu inseamana ca nu prea ai inteles nimic din ceea ce am vrut sa transmit..cel mult, cuvintele mele ti-au sunat a "rusine" tie, bine ca nu ti-au sugerat frica...in nici nu e puteai gandi ca poate iubirea pe care o vad mereu in ochii lui ar putea fi ceea ce ma umple de fericire, implinire, bucurie ..


Dar, ma rog, , asa ne simtim noi bine : atacam tot ce spun altii, le dam in cap , restalmacim cuvintele lor astfel incat ele capata un aspect negativ etc..
Daca atat ai inteles tu din mesajul meu e treaba ta,insa nu am nevoie de analize pe text , comentarii rautacioase si critici..











I am a dreamer...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by anilia


iubesc un alt barbat, la inceput am crezut ca ii iubesc pe amandoi in moduri diferite dar nu. iubesc doar unul, celalalt e obisnuinta.
chimia si acel ceva ce il are acest barbat nu ma tine locului, nu as putea sa ma abtin.

Iubirea e un motiv sa inseli un om de care esti legata numaai prin obisnuinta. Dar, pe partea cealalta, iubirea ptr el nu e suficienta sa te elibereze (sa vrei sa fi libera) de obisnuinta? Iubirea merita totul, inclusiv acea parte ocupata.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by Alex2

quote:
Originally posted by anilia


iubesc un alt barbat, la inceput am crezut ca ii iubesc pe amandoi in moduri diferite dar nu. iubesc doar unul, celalalt e obisnuinta.
chimia si acel ceva ce il are acest barbat nu ma tine locului, nu as putea sa ma abtin.

Iubirea e un motiv sa inseli un om de care esti legata numaai prin obisnuinta. Dar, pe partea cealalta, iubirea ptr el nu e suficienta sa te elibereze (sa vrei sa fi libera) de obisnuinta? Iubirea merita totul, inclusiv acea parte ocupata.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...



Nu cred ca e chiar asa. O bisnuinta este ceea ce simte fata de sot. Nu neaparat ceea ce o tine langa sot. Pe langa aceasta obisnuinta mai pot fi multe alte lucruri: motive materiale, responsabilitate (fata de el, fata de copii, fata de o situatie), alte considerente de ordin practic, situatii mai speciale etc. Nu poti intelege si judeca pana nu stii situatia in detaliu, viata nu e chiar asa de simpla. Ma rog, pentru unii este, m-am indragostit de altul (alta), adio si basta, ce ramane in urma nu conteaza. Altii... sunt altfel. Si uneori calea de mijloc e mai buna pentru toata lumea, chiar daca este vezi-doamne imorala (chiar, cine dracu hotaraste ce e moral si ce nu si cu ce drept?!) etcetcectc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


quote:
Originally posted by anilia


iubesc un alt barbat, la inceput am crezut ca ii iubesc pe amandoi in moduri diferite dar nu. iubesc doar unul, celalalt e obisnuinta.
chimia si acel ceva ce il are acest barbat nu ma tine locului, nu as putea sa ma abtin.
cat priveste intrebarea ta incerc sa gasesc solutia ideala pt mine, suna egoist dar asta sunt.



Groaznica situatie..

Bravo pentru sinceritate.
Un singur lucru insa sa constientizezi ca timpul nu intotdeauna ajuta la rezolvarea unor astfel de situatii... Cale de mijloc nu prea exista, sau daca este e pentru o perioada scurta de timp.
Cit despre obisnuinta... esti absolut sigura ca doar asta te tine linga sot???


"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by ymcar
pentru unii este, m-am indragostit de altul (alta), adio si basta, ce ramane in urma nu conteaza. Altii... sunt altfel. Si uneori calea de mijloc e mai buna pentru toata lumea, chiar daca este vezi-doamne imorala (chiar, cine dracu hotaraste ce e moral si ce nu si cu ce drept?!) etcetcetc


Frate tot respectul. Dar eu fac parte din categoria "unii" si cum ziceam pe la alt subiect, ii raportam mereu pe ceilalti la noi.
Intru-cat nu cazul ei e prezentata aici, ci motivul ptr care o femeie ar insela, eu zic sa incheiem aluziile la ea. In plus ceea ce am inteles eu din poastrea ei este ca iubirea ptr altul ar face-o sa-si insele sotul, nu ca a si facut-o. Asta nu stiu si nu cred ca ea a spus-o.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Nu mi-as insela sotul, pentru nimeni si nimic. Stiu ca nu e bine sa spui niciodata "niciodata", dar asta simt. Daca relatia ar ajunge numai obisnuinta fara sperante de remediere, mi-as face frumos bagajele si as considera ca fiecare isi merita libertatea.

Consider ca, daca viata iti scoate la un moment dat in cale iubirea absoluta si aceea nu iti e partenerul de viata, ce sens are sa te amangesti pe tine insuti si pe partener cu o relatie continuata care nu aduce decat lanturi si suferinta? Si chiar daca ar fi dureros pentru celalalt asa este corect. Pana la urma, punandu-ma eu in postura asta, ma intreb ce e mai cinstit si sanatos pentru mine: sa ma intreb ce naiba avea cealalta si eu nu, sau sa inteleg ca pur si simplu s-a terminat si gata.

Rox 12+si Alexandra Maria (10.02.2004)

]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G
Daca relatia ar ajunge numai obisnuinta fara sperante de remediere, mi-as face frumos bagajele si as considera ca fiecare isi merita libertatea.

Consider ca, daca viata iti scoate la un moment dat in cale iubirea absoluta si aceea nu iti e partenerul de viata, ce sens are sa te amangesti pe tine insuti si pe partener cu o relatie continuata care nu aduce decat lanturi si suferinta?


Tot respectul! Si

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:



Sper sa nu ajungi sa probezi niciodata...

Cit despre iubirea adevarata... in primul rind e greu de identificat, in al doilea rind pot aparea atit de multi daca ... (sotul te iubeste, tu nu vrei sa renunti la casnicie, celalt nu te iubeste, ai 5 copii, nu ai salariu ...)

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput