Continuare -Metoda Simpto-Termica - partea a IVa

Continuare -Metoda Simpto-Termica - partea a IVa | Autor: anis

Link direct la acest mesaj

Fetelor....unde sunteti?????

Am deschis o noua continuare a subiectului..ca deja se incarca greu...
Spuneti-mi de voi , ce mai faceti...daca a-ti vorbit cu "nimeni" ce v-a zis??

Pupici

AniS

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

In primul rand ...merci frumos pentru informatii (Tia)...referitor la costuri.....analizele chiar la Medicover le-am facut..dar de pe Grozovici....vizavi de spitalul Colentina ., de pe St cel mare.

Si sa va zic noutatile acum........

pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetele, HELEN, OANA_B, CRINUTA, TIA, Trinity…

Hai sa va zic ce am mai facut….nu am m-ai avut de unde sa intru pe net si de aici si asteptarea asta….

Vineri am m-am facut ca analize ..cele hormonale de ziua a 21-a….si CMV (citomegalovirus), Toxoplasma (Ig G si Ig M) si antigen Chlamydia ai antigen Mycloplasma..toate m-au costat in jur de 2 milioane….

Si m-ai trebuie sa ma duc la Cantacuzino pentru histerografie…cred ca asa se cheama….uffff greu e drumul asta al analizelor…

Am si eu o intrebare…pentru cine a facut partea cu “verificarea instalatiei”..eu l-am facut undeva prin toamna –iarna trecuta….si “instalatia” era OK…credeti ca e necesar sa o mai fac inca o data??Sau la cat timp de face??

Acum sa va zic ….dozarile hormonale din ziua a 14-a au aratat ca am ovulatie in ziua a 14-15….(Eu stiam ca undeva prin ziua a 15-16) in fine….rezultatele sunt :

F.S.H : - 20,3 ( Normal : 7-20)…sunt la limita
Estradiol : - 47,11 (Normal :130 -370) e normal sa fie mic daca ai ovulatie,in ziua 14-a
Prolactina : - 17,012 ( Normal: 2,39- 25,15).
Am scris si valorile normale ca sa va verficati si voi daca le-ati facut.

Mi s-a sugerat sa astept si cele de ziua 21-a si dupa care in principiu asa cum arata, am nevoie de ceva mai mult progesteron (inca nu am rezultatul lui) , e doar o premiza si ca luna viitoare o sa fac stimulare ca sa raman insarcinata.

Cam atat…..dar ceva ciudat…ma duc la dr pentru recolatarea secretiei vaginale….si asistenta respectiva ma intreaba daca sunt la ovulatie fiindca am o glera abundenta ca albusul de ou……
Ii explic ca nu…ea imi sugereaza ca s-ar putea sa se mai fi format un folicul dupa ce mi s-a zis ca celalt pe dreapta s-a spart….cica sunt cazuri foarte rare , dar nu imposibile…..dar si ca uneori corpul secreteaza glera sub forma asta fara sa aibe vreo legatura cu ovulatia…..asa ca pana la urma cu mucusul e si nu e..adica te poate duce in eroare…Asistenta mi-a explicat ca se poate face o verificare ..daca s-a format sau nu alt folicul ..cu nu stiu ce metoda..care e cu un aparat f scump si performant si se face la Cantacuzino….eu nu stiu ce sa zic…..zic ca o las mai moale si astept luna viitoare…

Pentru Tia….tu ce stii cu partea de “verificare a instalatiei” (imi scapa temenul medical)….de cate ori se face pe an..sau la ce distanta..eu am facut-o prin toamna –iarna..m-ai e valabil????
Si ce analize se mai fac…..dar asa mai urgente?Mi-am adus aminte ca am avut rubeola (de 2 ori) cand am fost mica….credeti ca mai e necesar sa fac analiza lui?

Pupici

AniS


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Hy again,

A doua partea a mesajului…se refera la spermograma sotului….care nu arata prea rau….

Adica: diagnostic ASTENOSPERMIE…..ceea ce inseamna ca inotarii lui sunt lenesi….si se ineaca pana ajung ei la trompe sau la ovocit….
CU concentratia sta f bine 150mil/ml (valoarea normala min. 20mil/ml), ca morfologie : aproximativ 30% (valoare normala min. 30 % forme tipice ), Leucocite : sub 1mil/ml (valoarea normala max. 1 mil/ml), si PH :8 (valoarea normala 7,2-7,8).

Cica astenospermia se datoreaza in principal stresului…si ca e ceva f variabil….daca barbatul e stresat..mai mult ca sigur spermograma lui arata asa…..in fine..

Sa va zic ce i-a dat sa ia.: Apilarnil, Ginseng, Vit E, si Panangin (cred ca asa se cheama)

Asa ca , cam asa sta treaba la noi……..cine stie …pe partea naturista ce sa i-a sotul? Sau sa las doar ce i-a dat dr?


Ps: Eu inainte cu vreo luna i-am dat Zn, si vit E.

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

VOI CE PARERE AVETI DE TOATA SITUATIA ASTA A MEA ( si a sotului) ????
CUM VI SE PARE?


Mii de pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Anis,

Te salut si imi pare bine ca ai revnit....chiar ma gandeam ce s-a intamplat de nu ne spui ceva vesti de la analize. Inainte sa intru aici am vizualizat raspunsurile lui nimeni si m-am cam speriat cand am vazut ce i-ai scris in ultima intrebare...cum nu ma prea pricep la analizele astea si mi s-a parut ca erai cam speriata ...m-am gandit ca e de rau...dar vad ca nu este chiar f rau...chiar daca nici f bine....!

Eu acum vreau mai mult sa te incurajez ptr. ca nu ma pricep la analizele hormaonale...iar la celelalte inca nu ai rezultatul..!

Daca tot nu vrei sa te mai gandesti luna asta..nici la foliculi..nici la altele ... atunci este bine sa te linistesti... sa vezi ce vor mai zice doctorii (asta daca nu ramai leftera ... ca vad ca te costa nu gluma).Important este ca ai avansat mult cu analizele si in scurt timp vei sti clar care este situatia..sigur se va remedia ceea ce este de remediat...(inclusiv la sotul tau) si apoi totul va fi bine!

Apropo, tu de cat timp incerci..dar asa, calculand perioada fertila si actionand ca atare?

Ai intrebat despre ce ne-a spus doctorul nimeni.... mie asta mi-a spus:
1. sa stept 6 luni de incercari inainte de analize..apoi ce analize sa fac...
2. nu poate sti daca o noua sarcina va fi sau nu ok daca nu se stie excat motivul avortului spontan (dar toxo. ar fi un motiv cert)
3. graficul,,bun'' nu te poate asigura ca hormonal stai bine...

dar am ceva nelamuriri si l-am ruagt sa imi explice: ce e ala ,, defect de tehnica'' in cazul in care nu ramai si ce inseamna ,, vindecarea completa a toxoplasmozei '' ca mie doctorita de la infectioase mi-a zis ca este ok daca titrul anticorpilor a scazut in urma tratamentului...nu a zis ca trebuie sa aibe o anumita valoare ci ca trebuie sa scada...deci nu prea inteleg....

Altfel, fac bine..in afara de sani care au devenit durerosi si de usoare balonari nu am nici un semn...eu oricum nu ma bazez pe nici un semn, ca sunt la fel...si intr-un caz si in altul,...deci numai asteptarea ramane ....

Acum cand vad ce analize faci..ma gandesc cu groaza...la ce rezultate neasteptate pot aparea... momentan nici nu vreau sa ma gandesc....

Pupici
Helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Anis, eu nu am noutati da' dupa cum se vede treaba la tine mai bine ma pregatesc sa pun sampania la rece ca maine-poimaine o sa vad ca esti . M-a pufnit rasu' cand ai zis ca inotatorii lui sunt lenesi si ca se ineaca pana sa ajunga la trompe...pune-le tu un colac de salvare, saracutii
ici
Oana_B



I'm smarter than the average bear - Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Uitai sa va zic ca maine imi cumpar si eu un aparat din ala de monitorizare a ovulatiei. Eu la doctor nu mai ajung decat cred ca luna viitoare. De doua zile ma harai cu sotul meu ca l-am rugat sa dea telefon sa afle rezultatele spermogramei, mai, da' capos mai e, o tine una si buna ca sa aia nu iti zic decat daca ai probleme ca daca era ceva ziceau ei, ca sa mai asteptam ca o sa aflam cand mergem data viitoare...ce mai, daca avea doua urechi lungi legate de cap ii scriam pe frunte catar, n-am vazut asa ceva..
Oana_B



I'm smarter than the average bear - Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Oana,
M-ai facut sa zambesc....ce "colac" sa le dau...ce simplu ar fi!! buna idee....si asa m-ai glumeam eu...ca barbatii isi fac doar o "labuta" si duc ce recolteaza la laborator si gata...e bine ok...nu e bine tratament si atat...
Dar la noi.....e de munca nu gluma..si da-i si faliment..noroc ca sunt dispusa si am ceva sa dau pentru analize.....nici daca ai sta o luna in spital nu ti-ar termina analizele care ar trebuii sa le faci...

Stii ce zic eu, sa pui mana "sa incaleci catarul" si sa-l duci sa ia rezultatele de la spermograma...sau du-te tu in locul lui.

Vorba lui "nimeni", roaga-te sa fie problema de sterilitate la el..ca e cel mai simplu de rezolvat...

Al meu..de cand cu rezultatul spermogramei..."le tot gaseste scuze inotatarilor"..ca e de la stres..ca o sa o mai faca inca o data...ca nu stiu ce.....eu i-am zis , mai in gluma mai in serios...sa-i invete sa inoate..

I-am zis ca nu are scapare ,tratament tot o sa ia.....din fericire nu are nimic impotriva....

Asa ca pune "mana pe catarul tau" si vezi cum sta treaba in ceea ce il priveste....ca cica 35% din problemele de sterilitate, e pe partea masculina...

Iti iei Maybe Baby??....sa stii ca e Ok...de ex mie luna asta nu mi-a aparut "feriga" si drept dovada la eco..mi s-a zis ca mi s-a spart..

Ziceam ceva de glera mea "de ou"...azi am niste sani ..de sigur o spulber pe Pamela Anderson.....e pe dos situatia la mine..

Sa dea Dumnezeu Oana.si sa ne vedem cu toate

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Helen,

Nu sunt ingrijorata sau speriata..in ceea ce spusese eu la topicul la "nimeni"...intrebam doar....
Se pare ca la analize hormonale stau bine...cee ce era scazut e bine ca asa trebuie sa fie cand ai ovulatie...
Doctorul din experienta lui, asa cum arata analizele hormonale...banuieste ca progesteronul va fi mic..dar trebuie sa asteptam..si dupa aia trecem la stimulare pentru a ramane insarcinata.

In ceea ce il priveste pe sot...cica se rezolva..si ca vorba lui "nimeni" mai bine sa fie problema la sot..decat la noi..cica e mai simplu..

Ma intrebai de cand incerc......pai in afara de faptul ca nu am ramas insarcinata niciodata....cred ca incercam..serios....de cand m-am hotarat , pentru a ramane insarcinata , asta era ideea...de cand m-am hotarat sa ma las de cafea + tigari...ceea ce am si facut....sa fie vorba de toamna trecuta..deci 8 luni cam asa...
Pe mine ma alarmeaza rau,partea ca nu am ramas niciodata....dar acum ce mai conteaza, sunt hotarata sa fac toate analizele posibile....si imposibile..
Chiar vorbeam cu sotul sa plecam intr-o vacanta de vreo luna..si sa o planificam cu tot cu ovulatie , cu tratament cu tot..ca sa fim mai linistiti si mai putini stresati de factori externi..de servici.etc....cred ca asa o sa facem..

In ceea ce te priveste..nu am inteles partea cu "defect de tehnica"...dar ma mir ca nu ti-a sugerat "nimeni", ca sotul sa-si faca spermograma....
Mie mi-a zis doctorul ca nu are importanta daca acum 1an , era ok.....ca spermograma poate iesi diferit din diferite cauze fizice sau externe..cam din 3-4 luni..sau e bine sa fie facuta de 2 ori pe an...si ca in drumul asta lung al DORINTEI DE A AVEA UN , in momentul cand sunt probleme de fertilitate de cuplu..e bine si obligatoriu ca amandoi sa-si faca analizele..

Asa ca Helen...da jos artileria ...si pune-ti sotul sa-si faca spermograma...ca poate la el e problema...si asa nu mai stai tu sa te gandesti daca nu toxoplasma e inca activa la tine...elimina-l pe el din discutie..cum suna...macar....si te costa putin...o spermograma costa 200 000 de mii....asa ca convinge-l!!si daca e nevoie pune-l in si du-l cu forta!.
BAFTA!

EU MAI REPET INTREBAREA....CARE E PUSA IN PARTEA DE INCEPUT A ACESTUI SUBIECT....cine ma ajuta????

Helen , ce ti-a zis "nimeni" ca analize sa faci??

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

Pot sa te ajut cu ceva informatii legate de profilul hormonal, si eu am trecut prin asta. Mie mi-a iesit FSH-ul putin marit (28.1 cu limitle normale 4-13) si estradiolul cam mic (40 fata de limiteel normale 39-189). Uite mai jos raspunsul lui "nimeni" la intrebarea mea cum functioneza acesti hormoni:

FSH sau hormonul de stimulare foliculara este o substanta eliberata de hipofiza (o mica glanda din cap) si care are, in ceea ce te intereseaza pe tine, rolul de a stimula cresterea si maturarea foliculilor ovarieni (dupa cum ii spune si numele), si prin aceasta stimularea secretiei foliculare de estrogeni.

Problema se pune in modul urmator: intre secretia ovariana de estrogeni si secretia hipofizara de FSH exista o relatie de feed-back negativ. Adica o secretie scazuta de estrogeni determina o concentratie redusa a acestora in sange; sangele ajunge, evident, si la hipofiza; aceasta sesizeaza nivelul scazut al estrogenilor circulanti si isi intensifica secretia de FSH; FSH-ul se varsa tot in sange, prin care ajunge la ovar, unde determina cresterea secretiei de estrogeni. Si de aici circuitul se reia in sens invers: estrogeni multi - concentratie mare in sange - hipofiza reduce secretia de FSH - ovarul isi reduce secretia de estrogeni.

Concluzia: un nivel sanguin crescut al FSH poate trada o insufucienta secretorie ovariana in ceea ce priveste estrogenii (deci acestia vor fi in concentratie scazuta in sange). Daca estrogenii au valori normale in sange, dar FSH e putin crescut peste maximul considerat normal, poate fi vorba de o particularitate individuala si nu ridica nici un fel de probleme.

Pe langa asta, medicul mi-a spus ca valoarea FSH-ul nu este alarmant de mare, iar estradioulul este ok si cel mai important, valorile se pot modifica de la o luna la alta. LH-ul l-ai facut? Cat ti-a iesit?

Eu n-am verificat "instalatia" inca, adica n-am facut HSG, dr. mi-a spus ca nu ar fi nici un motiv sa fac aceasta investigatie, dar ramane de vazut. Daca nu se intampla nimic in urmatoarele 2 luni, trec si eu la SG.

Cam asta ar fi.Te pup!

Mergi la inceput