Continuare -Metoda Simpto-Termica - partea a IVa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

un alt raspuns al lui "nimeni" despre functionarea hormoilor:

In organismul femeii exista 3 niveluri ierarhice de control al ciclurilor hormonale sexuale:
1. directorul = hipotalamusul, care da ordine sefilor de sectie (parti ale hipofizei). Ordinele esentiale in cazul de fata sunt reprezentate de hormoni numiti FSH-RH (hormon de eliberare a FSH) si LH-RH (hormonul de eliberare a LH). Numele spune clar ce rol are fiecare.
2. seful de sectie = hipofiza, care da ordine maistrilor (ovarelor). Ordinele plecate de la acest nivel sunt hormonii numiti FSH (hormon stimulator al foliculilor) si LH (hormon luteotrop, adica de formare si stimulare a corpului galben).
3. maistrii = ovarele, care transmit ordinele primite muncitorilor (foliculii ovarieni, eventual corpul galben).
Hipotalamusul elibereaza la inceputul ciclului cantitati din ce in ce mai mari de FSH-LH, care comanda la nivel hipofizar cresterea sintezei de FSH. FSH-ul creste deci in permanenta in cursul primelor 14 zile ale ciclului si determina o dezvoltare progresiva a unora dintre foliculii ovarieni. Stimularea foliculilor de catre FSH are drept urmare productia de estrogeni, cel mai important in afara sarcinii fiind estradiolul (E2 - nu e unul din E-urile din alimente! - LOL). Prin urmare si nivelurile estradiolului in sange cresc progresiv in primele 14 zile.

Intre cele trei etaje mentionate exista legaturi de control invers (feed-back). Feed-back-ul poate fi negativ (cresterea unui hormon sintetizat la un nivel inferior determina scaderea sintezei hormonului de la nivelul superior ce stimuleaza secretia primului) sau pozitiv (cresterea unui hormon de nivel inferior determina cresterea sintezei altui hormon de nivel superior).

Intre E2 si FSH exista o relatie de feed-back negativ: cresterea E2 determina scaderea FSH, si invers. Intre FSH si E2 pe de o parte si LH pe de alta parte exista o relatie de feed-back pozitiv: cresterea FSH si E2 determina la o anumita concentratie descarcarea brusca a unei cantitati mari de LH - asa-numitul "varf de LH (LH peak)".

Varful de LH are loc intr-un ciclu de 28 de zile cu pana la 24-48 ore inaintea ovulatiei, adica in ziua 12-13. De fapt, se pare ca el este responsabil de producerea ovulatiei in sine. Ovulatia intr-un astfel de ciclu se va produce in ziua 14.

In urma ovulatiei, foliculul care a ovulat se transforma intr-un nou tip de "muncitor" ovarian, corpul galben. Desi valorile LH scad mult dupa varful mentionat, ele raman ridicate dupa ziua 14 si stimuleaza formarea si ulterior functionarea (secretia) corpului galben. Acesta "stie" sa sintetizeze doi hormoni sexuali: estrogeni (sub comanda FSH) si progesteron (sub comanda LH). Deci din ziua 14, estrogenii isi mentin un nivel ridicat in sange, si in plus apare un al doilea hormon, progesteronul (P), ce creste rapid si se mentine la valori aproximativ constante, inalte, pana aproape de sfarsitul ciclului.

Dupa aproximativ 11 zle de "munca", corpul galben oboseste si inceteaza repede a mai functiona. Nivelurile estrogenilor si progesteronului scad rapid pana aproape de 0 (zero). Lipsa acestor hormoni determina paritia menstruatiei.

Si totul se ia de la capat (plictisitoare viata are ovarul asta, nu?).

Etapele prin care trece aparatul genital dpdv hormonal sunt deci doua:
1. faza foliculara (zilele 1-14), in care se dezvolta foliculii si creste progresiv nivelul E2, P fiind aproape nul; FSH e de asemenea la niveluri inalte (datorita rolului sau), iar LH este redus cantitativ;
2. faza luteala (zilele 15-28), in care se dezvolta si functioneaza corpul galben; E2 atinge valori inalte, la fel ca si P. FSH si LH incep sa scada, datorita valorilor ridicate ale E2 si P (feed-back negativ). Toti hormonii scad dramatic in concentratie in ultimele 3-4 zile ale ciclului.

In principiu, lungirea unui ciclu se produce in marea majoritate a cazurilor pe seama fazei foliculare, care e mai lunga prin intarzierea ovulatiei. In astfel de conditii, ovulatia se produce cu 14 zile inaintea urmatoarei menstruatii. Deci daca la tine menstruatia apare la 35 zile, se poate presupune ca ovulatia (daca a avut loc - exista si cicluri anovulatorii) se produce in ziua 35-14= 21 a ciclului.

Observ valori usor scazute atat ale FSH, cat si E2 in ziua 14. Aceasta ma duce cu gandul la un oarecare "hipogonadism hipogonadotrop", adica secretie insuficienta de E2 datorita unei insuficiente stimulari foliculare prin cantitati prea scazute de FSH. Prin urmare, "buba" e sau in hipofiza, care secreta prea putin FSH, desi i se ordona sa secrete mai mult, sau in hipotalamus, care secreta prea putin FSH-LH, si deci nu da o comanda suficient de "ferma" hipofizei. Asta poate insemna utilitatea folosirii anumitor inductori de ovulatie, cu actiune inalta, in cazul in care la tine se diagnosticheaza cicluri anovulatorii.

Valorile farte mici ale P in ziua 21 sunt cele mai problematice. Aceasta inseamna fie ca ovulatia nu s-a produs INCA (dar posibil sa se produca chiar ulterior recoltarii sangelui, vezi calculul de mai sus pt ciclul de 35 zile), fie ca ovulatia nu s-a produs si nici nu se va produce. Daca ciclul in care ai facut dozarile a durat 35 sau mai multe zile, e posibil ca el sa fi fost totusi ovulator, dar cu o faza foliculara mult prelungita. Daca ciclul a durat mai putin de 35 zile, a fost sigur anovulator.

In context, valorile mici ale LH in ziua 14 nu spun prea multe pt un ciclu care a durat mai mult de 35 zile: daca faza ta foliculara a fost mult prelungita, este posibil ca LH-ul sa fi crescut undeva prin ziua 19-20. Daca ciclul a fost insa de 27-30 zile, valorile LH sunt mult prea mici si sunt inca o dovada a absentei ovulatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Anis,

Dupa cum mai spueam si alta data...deocamdata nu vreau sa ma gndesc la nimic...acest deocamdata insemnand inca o saptamana... apoi o sa vad..

nimeni, ete fenomenal..chiar raspunde la toate intrebarile... pe bune ..nu imi vine sa cred... in plus.. ii ia ore intregi...altor doctori le e greu sa spuna 3 cuvinte cand mergi la consultatie...si vorba aia, pe ban, iar el raspunde si asa complex..si pe gratis...e fenomemenal..

Mie mi-a raspuns la intrebari mai mult decat exact ...mai putin la faza ,,cu defectul de tenica''si culmea ... si el imi lauda, ca sa zic asa, graficele...deci ovulez mereu...dar bebe ioc....

Bineineteles ca vom trece la analize daca nici de data asta nimic...si tare m-as mira sa fie atfel decat nimic...temperatura sta la limita...dar desi nu e o regula...parca nu ma incurajeza de loc..(vezi si tu graficul..daca vrei)....pana la sfarsitul saptamanii viitoare ar trebui sa aflu...teama mi-e sa nu aflu mai repede ca ,,nu''...vezi, cum se apropie ,,clipa'' cum ma apuca deznadejdea si depresia (azi sunt in ziua 25)....

Eu am citit toate raspunsurile lui nimeni...am vazut ca ti-a dat destule explicatii...cred ca te ajuta f mult....(paote ai citit si tu, ce mi-a scris mie)!

Vezi insa cu vacanta...bine ca nu am uitat... ca vroiam sa te avertizez - daca vei incerca acolo sa ramai...! Unul din posibilele motive ptr. care am pierdut sarcian a fost si ultarvioletele... Eu am ramas insarcinata in primele zile cand am ajuns la mare si apoi am mai stat 2 sapt....deci am prajit bine de tot ouletul fecundat...am stat la soare intre orele 10-13.30, in fiecare zi ... plus de la cald la rece - in apa ...cat cuprinde ... si se pare a nu este prea bine...desii eu credeam contrariul ... deci, vezi ce faci! - este un sfat!

pupici

Helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetelor, mie mi-a raspuns la 2 intrebari. Prima este legate de cat de mult trebuie sa creasca temperatura dupa ovulatie, iar raspunsul a fost minimum 0.2 si sa se mentina ridicata 10,11 zile.
2- eu l-am intrebat in legatura cu prolactina mea ridicata si mi-a raspuns ca depinde cat de ridicata este. Va trebui sa mai repet analiza asta deoarece ultima a fost acum un, desi dupa junghiurile mele in sani cred ca se mentine la fel de ridicata. Adevarul este ca era destul de mult ridicata peste limita maxima. Nimeni a raspuns ca daca am menstruatie regulata, si daca temperatura se ridica cu minimum 0.2 grade celsius, si se mentine asa, atunci in mod cert am ovulatie. La mine in fiecare luna s-a ridicat si s-a mentinut, deci conform raspunsului lui Nimeni am ovulatie.
Mi-a recomandat sa fac o radiografie si sa merg la endocrinolog, deoarece in timp prolactina ridicata va da efecte majore( Doamne fereste).
Cam asta. Mie luna asta mi-a crescut temp din ziua a 16-a, si deja sunt 7 zile de temp ridicata, dar imi simt ovarele cam inflamate.
Anis draga, sunt tare curioasa cum va iesi la tine LH-ul, deoarece acest hormon este respinsabil pt. ruperea folicului.
Sunt cam suparata acum cu prolactina asta, si mi-e si frica sa mai fac alte analize hormonale. Ar cam trebui sa mai merg si la ecograf..............
Abia astept sa mai vorbesc cu voi, bine ar fi sa ne intalnim i chat. Tare mult am nevoie sa vorbesc cu voi.
Va pup
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anis, cum mai stai cu temperatura? E ciudat ca ai avut albusul de ou, ma gandeam ca poate ai o a doua incercare de ovualatie.
Astept vesti
Te pup
CRinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Fetelor, am inceput sa iau si acid folic, nu prea stiu eu la ce e bun, da' am tot citit pe forum despre el, asa ca iau si eu (ieri prima pastiluta, 400mcg/pastiluta). Din tot ce am citit am vazut ca e bine sa il iei ca sa nu aiba diverse defectiuni, dar mai inainte de sarcina pentru ce se ia? Imi imbunatateste cumva sansele de conceptie?
Oana_B



I'm smarter than the average bear - Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Oana_B, vroiam sa iti raspund legat de acidul folic dar vad ca nimeni ti-a dat un raspuns mai mult decat avizat! Si eu iau, inca dinainte de a ramane insarcinata anul trecut...Deoarece eu am si o usoara spina bifida, oricum era si mai necesr de luat inainte si in timpul sarcinii..find risc de transmitere a spinei bifide. Este f bun asociat cu fier...in combinatia asta am simtit si eu prima data ca are cu adevarat efect vizibil(aveam lipasa de Fe, dar nu chiar anemie, dar imi dadea stari accentuate de agitatie...iar in urma unor cure m-am simtit mult mai bine.)

Cum icerc de atatea luni ..iti dai seama ca tot iau acid folic..rau nu face oricum. Eu iau 1 pastila /zi - are 5 mg.(e adevarat ca uneori mai uit)... Uite, cu ocazia raspunsului dat de nimeni am aflat si eu ca este bun, indirect, si ptr. conceptie!..deci, sigur o sa uit mult mai rar sa il iau..!:)

Pupici
Helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Helen, sa stii ca raspunsul lui nimeni chiar m-a pus pe ganduri referitor la infectia mea. Doctorul nu mi-a zis atunci ca ar trebui tratat si sotul, nu mi-a zis de alcool, nu ca as fi eu vreo mare bautoare, chiar alcoolul nu se afla pe lista preocuparilor mele, doar la petreceri mai beau ceva lichior si chiar si de ala trag toata noaptea, dar uite ca nu imi amintesc ce am facut cand am luat pastiluta, daca cumva am baut ceva?

Ma intreb de unde Dumnezeu oi fi luat eu tricomonasul ala, am auzit eu de el cand eram in Romania, sunt atat de atenta cand merg la toaleta, cu spalat pe maini inainte si dupa, mai ales la cele publice, nici macar nu ma asez pe colac, nu ating manerul de la usa sau robinetul, nu-i vorba aici toate sunt impecabil de curate si robinetele cele mai multe sunt automate, cand pui mana sub robinet senzorul stie si da drumul la apa...si totusi m-am procopsit cu amaraciunea asta de infectie.

Ma bucur ca am inceput sa iau acidul folic, de asta nu mi-a zis doctorul ci de aici de pe forum stiu de el, de la voi, ma intreb daca ar trebui sa iau si fier, nici macar nu stiu daca sunt anemica. Uooff, mi-ar placea sa pot ajunge mai des la doctor, dau telefon si ma programeaza cand are el timp, ce bine ar fi sa fie mai accesibil...
ici
Oana_B



I'm smarter than the average bear - Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetelor.....

Da , am citit raspunsul dat de "nimeni" la fiecare...

Sincera sa fiu mi se pare a fi foarte la obiect....

Crinuta....LH se face in ziua 21 -a nu?....dar mie mi-a sugerat dr ca din cauza ca s-a rupt foliculul..adica nu am avut ovulatie luna asta..progesteronul o sa fie mic ..asta fiidnca nu s-a dezvoltat corpul galben....si implicit si LH...

Oana..foarte bine ca ai inceput sa iei acid folic.si eu i-au doar una pe zi....si atentie..mie mi s-a zis sa nu i-au din ziua a 11..decat o data la 2 zile..pentru a nu creste riscul de a creste..nivelul folicular..adica sa fie excesiv....cam asa ceva.
Si poti sa mai iei si vitamina E...care e f buna si pentru infectia ta.

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anis, esti online?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:


Helen
...am citit raspunsul dat de "nimeni" pentru tine....nu stiu ce sa zic..tu i-ai povestit ca practici o anumita pozitie...de ti-a zis de ..."partea cu tehnica"???Dupa cum am vazut ti-a sugerat sa-ti mai faci inca o data toxoplasma si neaparat spermograma sotului....asa ca eu zic ASTA SA FACI ....arata-i ce ti-a scris "nimeni" si sotului.....eu stiu...eventual semneaza ca fiind de la un medic..adica pune un nume....
Sincer, ma gandesc ca, la tine poate nu sunt probleme.....

Crinuta,am inteles de la nimeni....ca trebuie doar sa repeti prolactina...iar pe partea ovulatiei..se pare ca ai ovulatie.asa cum a zis si el....Cat ma priveste pe mine.....temperatura mea e sub 37....asta inseamna clar ca nu am avut ovulatie luna asta...cat priveste albusul..cine stie..

Eu ce sa mai zic....se pare ca ..chiar daca eu as fi ok....asta ca luna care vine o sa am parte de stimulare..si foliculul o sa fie ok..mai ramane partea cu sotul..care deja a inceput sa i-a tratament....dar am inceput sa cred ca trebuie sa am rabdare..si ca vor urma multe luni de asteptare....sper ca Dumnezeu sa-mi dea rabdare.....

Helen......da, asa stiam si eu cu vacanta la mare..si mai stiu ca daca incerci sa ramai la mare insarcinata..sa nu intri in apa deloc..si cu soarele mai putin....stiu de la o prietena care a ramas facand asa..intr-o vacanta la mare...
O sa vad cum va fi....o sa imi i-au si masurile de precautie..eventual....dar cam asta e singura noastra solutie de a scapa de stres...
Oricum mergem pana la capat....chiar daca va fi nevoie de inseminare sau FIV...le facem si pe astea...dar mai intai sa vedem cum reactionam la partea cu tratamentul dat de dr pt fiecare.

PS: Eu am oprit tratamentul Liviei, cel cu plante.

PS2: Cine stie la cat timp se face HSG....eu am facut-o ultima, undeva prin toamna -iarna trecuta.Trebuie sa o repet??

Pupici

AniS

Mergi la inceput