Clubul cititoarelor (7)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Roxa uite detalii:
http://www.mostlyfiction.com/contemp/shields.htm



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Sanzi comand carti de obicei de pe librariilehumanitas.ro pentru ca au mai toate editurile si am discount-uri. cartile ajung in maxim 2 saptamani. mersi de info, acum ma uit.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

quote:
Originally posted by miag

Salutare natiune!

Fetelor am si eu o intrebare: cand mai aveti timp sa cititi????? Ma refer la a citi altceva decat carti de specialitate care ne ajuta la job, carti despre cresterea copiilor si carti de bucate?
Eu lucrez aproape 12 ore pe zi, am un copil de 3 ani caruia vreau sa ii dedic cat mai mult timp si un job solicitant. Desigur ca vreau sa imi desavarsesc cariera si o parte din timp se duce citind litertura de specialitate... si atunci ma intreb..oare cand sa mai citesc???????
Eu care in liceu si facutate citeam cate o carte in 2 nopti...acum ma imbecilizez pe zi ce trece..voi cand gasiti timp pentru citit?????

Ieri mi-am luat 'Dincolo de bine, dincoace de rau' de Aurora Liiceanu si Alice Nastase. E bunicica...am reusit sa citesc ceva din ea..imi place.



Eu citesc seara, cit de putin, dar citesc. Asta dupa ce am constatat ca incepusem sa nu mai am despre ce carti sa vorbesc cu oamenii din jurul meu. Zece pagini pe zi daca citesc nu inseamna mult, dar fac tare bine la creier!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Supporting Sir Salman
Salman Rushdie a fost innobilat sambata trecuta de Regina Elisabeta, interesant.
Bine, acum el e amenintat cu moartea, iar regina e "vrajitoare batrana", dar asta e, nu-i asa, cu totul alta poveste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor, eu v-am zis ca am luat-o pe clasici. Am terminat seria Calinescu . Am inceput cu Enigma Otiliei, Scrinul Negru, Cartea Nuntii si Bietul Ioanide.
Acu o luna, nu stiu ce a fost in capul meu si am recitit Torente... Slaba cartea.... Nu stiu ce ma fascinat in adolescenta, poate aveam nevoie de o carte mediocra, ca sa pot sa apreciez romanele bune.
Acuma citesc Mika Waltari - Amantii din Bizant. Interesanta.
Natasa, eu citesc seara, dupa ce se culca baietii, si la servici in pauza de masa.
Lilanda, cu prima vizita la bookstore o sa cumpar si eu Jonathan Safran Foer. Is Illuminated - ai citit-o?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Lilanda, cu prima vizita la bookstore o sa cumpar si eu Jonathan Safran Foer. Is Illuminated - ai citit-o?




Nu, dar am comandat-o...o astept sa vie ...si fiindca mi-ai amintit de Calinescu, mi s-a facut dor sa-l recitesc pe "Bietul Ioanide"!!
Intre timp, am inceput "Asteptindu-i pe barbari" a lui Coetzee, da' pe daneza si sincer, reusesc sa citesc maaaaxim 10 pagini pe zi Nu-i mult, dar fac bine si la creier si la limba daneza!! :-))Ma delectez insa cu www.librariabucuresti.com/cgi-bin/Carti-Corint-Dinti-albi-Zadie-Smith-0-2430-3-.htm" target="_blank">"Dinti Albi" de Zadie Smith, carte al carei inceput e cel putin promitator!! Nu mi-am format inca nici o opinie, insa va tin la curent.
Llaura, am citit despre Sir Salman Si el e una dintre obsesiile mele, drept pentru care "Shalimar, the Clown" isi astepta rindul la lectura de vreo citeva luni buuuune...(io una cred, si sper, ca sentinta aia de condamnare la moarte nu va fi dusa niciodata la indeplinire)

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Am citit ca Dinti albi a devenit din 2007 in Anglia lectura obligatorie la liceu.

II despre multiculturalism si convietuirea mai multor natii in acelasi spatiu geografic? Parca asa ceva citisem....


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Fetelor parte din cartile recomandate in ultimele 2 capitole le-am gasit sub forma de fisier pe digibook:

http://80.69.83.61/digibook/
user: digibook
pass: cartionline

cum ar fi titlurile:

Dinti albi
Marti cu Morrie
Sotul meu Michael
Sa cunosti o femeie
Toba de tinichea
Padurea norvegiana
Iubita mea, Sputnik
Dupa cutremur
Eseu despre orbire
Un an in Provence
Imparatul mustelor



Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Mie mi-a venit cartea lui Randy Taguchi, maine ma duc s-o iau.
Am terminat "New Orleans Mon Amour", ce pot sa zic mi-a placut foarte mult, e scrisa cu implicare si cu sange (completarile dupa Katrina), pana la urma poate om avea si noi astia dezradacinatii o sansa...

Si ca tot vorbiti, asa mi se face dor imens de Scrinul Negru si de Satra...pana si de "Venea o moara pe Siret" si "Mitrea Cocor" si de "Fratii Jderi" imi e, ce daca sunt cam crap, le-am citit in copilarie. Si orice s-ar zice, romanele astea au exact doua jumatati distincte, una cu crap, una fara, iar meserie ca Sadoveanu nu stie nimeni oricum.
Si ar mai fi, Levantul si altele, dar ma duc ca sunt tarziu la clasa.
Va pup.

PS. Lilanda, da' de evenimentul www.qc.cuny.edu/nis/Releases/viewNews.php?id=221" target="_blank"> asta ai auzit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by copiloi

Am citit ca Dinti albi a devenit din 2007 in Anglia lectura obligatorie la liceu.

II despre multiculturalism si convietuirea mai multor natii in acelasi spatiu geografic? Parca asa ceva citisem....


Alina



Abia am inceput-o, dar asa pare sa fie: o multiculturala saga britanica de familie Sigur e umorul!!


Llaura, n-auzisem...insa uite, cum se aduna obsesiile mele!! :-) te astept cu impresii despre Randy Taguchi...intre timp, ma duc sa comand "On Clowns" a lui Manea, fiindca o vad la biblioteca!!



tot io: Steluta e...hmhmh...super siteul ala!! :-)) Insa io am o problema cu cartile electronice; nu-mi ofera aceeasi satisfactie ca cele hard copy. Mai mult, sint atit de posesiva cu cartile, incit le vreau ale mele, rar le imprumut de biblioteca; dupa ce le citesc, sint parte din mine...cum sa le dau inapoi??? ...stiu, si asta-i tot o obsesie!!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput