Clubul cititoarelor (7)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Multumim frumos.

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

quote:
Originally posted by lilanda

quote:
Originally posted by copiloi

Am citit ca Dinti albi a devenit din 2007 in Anglia lectura obligatorie la liceu.

II despre multiculturalism si convietuirea mai multor natii in acelasi spatiu geografic? Parca asa ceva citisem....


Alina






tot io: Steluta e...hmhmh...super siteul ala!! :-)) Insa io am o problema cu cartile electronice; nu-mi ofera aceeasi satisfactie ca cele hard copy. Mai mult, sint atit de posesiva cu cartile, incit le vreau ale mele, rar le imprumut de biblioteca; dupa ce le citesc, sint parte din mine...cum sa le dau inapoi??? ...stiu, si asta-i tot o obsesie!!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet



of, uite ca mai e o obsedatade carti ca mine. nici mie nu-mi plac cele electronice, parca nici nu le inteleg bine. si eu le vreau ale mele si le iubesc, numa ce-mi pare rau e ca nu pot citi decat una odata, daca aveam ochi de cameleon mergea cate doua. prea e lunga coada la asteptare si astia tot scot carti intr-una de nu se mai opresc si eu nu reusesc sa tin pasul cu ei si sa le cumpar si citesc pe toate. voi cum faceti?

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nici mie nu imi plac cartile digitale. cum sa citesc "Eseu despre orbire" altfel decat cu cartea in brate?? noooo way.
aseara am inceput "In Noapte" a lui Murakami. imi era dor de el .
si am mai rasfoit a mia oara "Istanbul" si dupa aceea m-am uitat pe pozele noastre din iarna....imi place sa le identific cu cele din carte.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Am terminat si eu Unless...sfarsitul a fost un pic dezamagitor...

Nu stiu ce sa incep acum.... as incerca si eu Murakami...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by roxanaz
altfel decat cu cartea in brate?? noooo way.


Stiti ca e adictie la hartie, da?
Ceva chick lit de la "Diavolul se imbraca de la Prada" incoace? Ma duc acasa si vreau sa ii duc nepoatei mele, ii face bine la engleza.
Sanziana, incearca Confederatia imbecililor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

Multumesc pentru raspunsuri...Ca o completare:...intr-adevar intrebarea era cumva retorica..suna mai mult a lamentare automobilizatoare.

Intre timp, am reusit sa termin si eu 'Dincolo de bine, dincoace de rau' si de cateva zile am comandat la Polirom, vreo patru carti de Amelie Nothomb: 'Biografia foamei', 'Cosmetica dusmanului', ' Antichrista' si 'Catilinarele'.

Spor la citit si..racoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by Llaura

Stiti ca e adictie la hartie, da?
Ceva chick lit de la "Diavolul se imbraca de la Prada" incoace? Ma duc acasa si vreau sa ii duc nepoatei mele, ii face bine la engleza.
Sanziana, incearca Confederatia imbecililor.



hihihi, da, asa ii zice? cool, mai am o adictie
conjuratia imbecililor mi-a placut si mie tare de tot!
l-am terminat pe Murakami cu "In noapte"....e o carte frustranta . e in stilul lui de a nu iti rezolva nici o problema, nici o situatie...ti le expune....si te lasa sa le intorci pe toate fetele, sa le sapi, sa le gandesti....ce mai, mi-a placut!:D]

PS: stiti la ce ma gandeam vineri seara? la faza lui cu barbatii singuratici care isi gatesc. si inca bine

lectura placuta tuturor!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Recomand cu caldura Elie Weisel "The Night" si "The Uprooted", miscatoare...

Mie nu mi-a placut Conjuratia imbecililor cind am citit-o acum 20 de ani, poate ca nu eram suficient de "coapta" :-).

Eu citesc seara dupa ce copiii sint in pat dar mai ales in avion si din pacate calatoresc destul de multe ori intr-o luna ca sa am acest prilej.

Intreba cineva de ceva usor (chick lit), "Something blue" si "Something borowed" de Emily Giffin sint foarte dragute, genul literatura de plaja care te atrage desi stii ca e usurica.

Alta carte f bune "Vanishing Acts" de Jodi Picoult. Nu stiu daca a fost tradusa in romaneste dar pt cele din NA, highly recommened. La fel si "My sister's keeper" de acelasi autor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Eu am terminat - Mika Waltari - "Amantii din Bizant." Placuta cartea, m-a facut sa ma documentez cu istoria Constantinopolului.

Aseara am inceput lectura cu "Colt Alb," - cot la cot cu fiiul meu. Si cu toate ca planuisem sa citesc numa un capitol cu el, pana cand ii da de gust, cred ca o iau iara la recitit, ca are niste descrieri fantastice.

V-am zis eu, am luat-o pe clasici anul asta, si e cam greu sa deviez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Salutare ,

Iaca am intrat sa va dau binete ca nu v-am mai vizitat demultisor....Tocmai am fost la biblioteca si la recomandarea Lilandei m-am aprovizionat cu niste carti de vacanta Extremely Loud & Incredibly Close de Foer si Until I find you sa am ce citi pe avion cand plec in RO . Ce puteti sa-mi spuneti de a doua? De-abia astept sa am timp numai pentru asa ceva ...traiasca vacanta si cine a inventat-o .


O carte extraordinara pe care v-o recomand e Infidel de Ayaan Hirsi Ali

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput