Clubul cititoarelor (7)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by CORNELIAP33


...
As vrea acum sa ma apuc de Amin Maalouf / Primul secol dupa Beatrice. E prima carte a lui Maalouf pe care o citesc. Ati citit-o sau o alta carte scrisa de el? Ce ziceti, imi va aduce bucurie?

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe Emanuel!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."





Eu am citit recent 'Le rocher de Tanios" de Mallouf si mi-a placut.

Copiloi, romanul lui Schlink l-am citit acum 7-8 ani si mi-a placut. Nu cunosc deloc Germania (trecut numai in fuga sau in plmbare), dar romanul reda o ambianta care se lipeste cumva cu ideea pe care o aveam de Germanie. Am mai citit de el o colectie de nuvele :
http://www.amazon.fr/Amours-en-fuite-Bernhard-Schlink/dp/2070425266/ref=sr_1_4/402-4954514-9092145?ie=UTF8&s=books&qid=1178876646&sr=1-4

Se pare ca Schmink scrie mai ales romane politiste. A citit cineva ?
Si ultima carte aparuta a citit-o cineva ? adica asta :
http://www.amazon.fr/retour-Bernhard-Schlink/dp/2070780988/ref=pd_bowtega_1/402-4954514-9092145?ie=UTF8&s=books&qid=1178876646&sr=1-1




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

cornelia, atunci eu o s-o las balta! o recomandase cineva pr DC si d-aia am cumparat-o, dar gusturile nu se potrivesc intotdeauna.
am cumparat si cititorul, ca m-ati facut curioasa.
eu acum citesc " cinci ore cu mario"-miguel delibes- a mai citit-o cineva?
si mi-am mai cumparat o veche obsesie din tinerete"toti oamenii sunt muritori" -pe care vreau sa o recitesc. spor la citit!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Cornelia, "Primul secol dupa Beatrice" e "asa si asa" . Mie mi-a placut foarte mult, "Scarile Levantului" si Stanca lui Tanios".

Pe astea 2 chiar le recomand. Despre Levant cred ca am scris dja cateva randuri, le poti gasi la topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Mie mi-a placut Calvino iar citind cartea "Baronul din copaci ( "Il barone rampante"/ "The Baron in the Trees")am ris cu lacrimi.

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns contactnicole spune:

Samarkand de Maalouf mi-a placut cel mai mult din cate am citit. Imi plae stilul lui, iar povestea pe care o tese aici in jurul vietii lui Omar Kayam e captivanta.

Am citit si eu Cititorul. Mi-a fost recomandata, dar pe mine nu m-a prins. Poate prea dura si rece pentru stilul meu. Desi am citit-o pe nerasuflate, nu as reciti-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Pana sa ma apuc de Amin Malouf, am citit dintr-o rasuflare Fructul interzis de Nedjma, jurnalul erotic al unei femei arabe.
Mi-a placut foarte mult, desi e scris intr-un limbaj direct, nu este vulgar,extrem de cursiv si usor de citit, este foarte sincer si emana multa sensibilitate. Desi un roman erotic este un gen care nu place chiar tuturor, mie mi-a placut foarte mult si lectura acestei carti mi-a facut o deosebita placere si bucurie. Daca nu sunteti foarte pudice vi-l recomand cu caldura.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe Emanuel!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Multumesc tutruror pentru recomandarile din Amin Maalouf, dar nu v-am intrebat la timp si mi-am cumparat pentru inceput "Primul secol dupa Beatrice" O voi citi mai intai pe aceasta si mai apoi si pe cele recomandate de voi. Am citit deja cateva pagini si chiar imi place cum scrie.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe Emanuel!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Ce-am citit in ultima vreme si mi-a placut:
-Neagu Djuvara- Amintiri din pribegie
-Marina Lewycka- Scurta istorie a tractoarelor in limba ucraineana
-J Saramgao- Eseu despre orbire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Natasa ce parere ti-a facut Eseu despre orbire???? pe mine m-a impresionat enorm...si m-a facut sa imi placa Saramago mai mult decat orice alt scriitor iberic.
acum termin si eu "Amintiri din pribegie" a lui Djuvara, excelenta carte!!!! ii multumesc Teodorei pentru recomandare!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Roxana, cred ca este cel mai impresionant si dramatic roman pe care l-am citit in ultimii ani. Mi-am comandat ieri la Polirom si Evanghelia dupa Iisus, daca ai citit-o, ti-a placut?
Cit despre Djuvara, "Amintirile" lui m-au uns la suflet e un povestitor exceptional.

Mergi la inceput