Clubul cititoarelor (7)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Fetelor, ma bucur ca v-au placut memoriile lui Djuvara!
Merita sa puneti pe lista si www.librariilehumanitas.ro/product.php/Jurnalul_unei_fete_greu_de_multumit_1932-1947/6569/" target="_blank">Jurnalul unei fete greu de multumit de Jeni Acterian, si "Umbre si lumini", amintirile Mariei Cantacuzino Enescu, de la editura Aristarc, aparuta recent in librarii, dupa ce o prima editie a fost scoasa in numar limitat de exemplare; aceasta insa are si fotografii!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Referitor la Saramago si mie mi-a placut mult Eseu despre orbire si Evanghelia dupa Isus, dar si Pluta de piatra . Mi-am mai cumparat Toate numele, dar inca nu m-am apucat de ea.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe Emanuel!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

io doar vreau sa-i urez bun revenit Teodorei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Si eu citisem ( tot la recomandarea Teodorei) "Amintiri din pribegie" si mi-a placut atat de mult ca mi-as lua-o in bagajul ala , de pe insula ( ca tot e un subiect pe tema asta). Intr-adevar e o carte exceptionala si o recomand si eu celor care nu au citit-o.

Si tot in urma recomandarilor mi-am luat si "Fructul interzis" a Nedjimei. Nu mi-a placut absolut deloc ( mi-e ciuda, nu pt ca am cumparat cartea, ci pt ca am carat-o pana in Jp si puteam sa iau altceva in locul ei). Nu sunt genul pudic ( dus la extrem) dar cartea asta mi se pare atat de aiurea scrisa , atat de vulgara.

Si ca tot am chef de scris: am terminat de citit "Egipteanul" de Mika Waltari. Nu stiu daca s-a discutat despre cartea asta, dar eu vreau sa o recomand celor carora le plac "povestile" despre piramide, faraoni, Egiptul Antic. Si ce mi-a atras atentia : topica frazei ( citisem pe undeva ca autorul a incercat sa respecte modul de vorbire a timpurilor de atunci, cu expresiile, blestemele, injuraturile de rigoare). Foarte faina!

A citit cineva "Etruscul" ? Sa mi-o comand ?



Raluca si Maria Bucuria


POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Mie nu mi-a placut "Etruscul", dar mi-a placut "Amantii din Bizant". Nu se ridica la nivelul "Egipteanului" , dar e o carte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Eu am si "Etruscul", si "Amantii din Bizant" in format electronic, cine le doreste sa-mi trimita pe PM adresa de e-mail. Nu le-am citit, asa ca nu pot sa-mi dau cu parerea asupra continutului.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by Natasa

Roxana, cred ca este cel mai impresionant si dramatic roman pe care l-am citit in ultimii ani. Mi-am comandat ieri la Polirom si Evanghelia dupa Iisus, daca ai citit-o, ti-a placut?


daa, am citit-o, este superba!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Vreau sa scriu citeva cuvinte despre ultimul roman al Monicai Ali, "Alentejo Blue" (asa cum i-am promis Teodorei pe la un alt subiect :-))

Pe Monica Ali am descoperit-o si eu odata cu Brick Lane si am fost fascinata de modul in care construieste personajele in fata cititorului, treptat, cu gratie-dar hotarire, cu umor si calda detasare. Mi-a placut si felul in care scrie; expresiv, sensibil, nuantat...intr-o engleza delicioasa Ei bine, toate atributele astea sint pastrate in "Alentejo Blue", desi cartea este total diferita ca subiect de Brick Lane. Alentejo este numele unei localitati din sudul Portugaliei si romanul este de fapt o prezentare a acestei asezari, prin locuitorii ei. Fiecare capitol este ca o poveste, aparent separata, despre un personaj (mie imi aminteste de filmele lui Inarritu), poveste traita in interiorul personajului. Ca sa va dau un exemplu, Vasco, proprietarul gras al circiumii din Alentejo, isi aminteste fragmente din experienta lui americana, proustian, in fata unei prajituri pe care nu este hotarit daca sa o manince ori nu :-) E o anumite lentoare a scrierii si asta e cumva explicata prin mottoul cartii, motto care ii apartine de fapt lui Saramago: "Orasele sint ca oamenii; ne apropiem de ele incet, cu pasi rari" .
Nu va spun mai multe...decit ca merita sa o cititi (sper sa apara curind si in Romania).

Ca tot veni vorba de Saramago si eseul lui despre orbire, celor care v-a placut eseul, va va placea cu siguranta si "Cartile si noaptea", un volum de confesiuni ale lui Borges, despre orbire.

Inchei cu o rugaminte; imi puteti recomanda citeva noi si bune aparitii la editurile romanesti ?? (urmeaza sa vina aici cineva din tara si as dori sa-mi aduca niste carti!)

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Lilanda, multumesc pentru amanunte!
Dintre aparitiile recente si bune din Ro, la o prima reflectie mi-au venit in minte:
www.librariilehumanitas.ro/product.php/Dinti_albi/5517/" target="_blank">Dinti albi
www.librariilehumanitas.ro/product.php/Istoria_iubirii/5783/" target="_blank">Istoria iubirii(pe asta am citit-o, e de 4 stele)
www.librariilehumanitas.ro/product.php/Athenee_Palace/5226/" target="_blank">Athenee Palace(aparuta anul trecut, e o pagina din istoria Romaniei, mi-a placut mult)
www.polirom.ro/noutati.cgi" target="_blank">noutati de la polirom(de la polirom nu am luat carti de cateva luni bune,ultima cred ca a fost "Banii" lui Martin Amis, ramasa deocamdata necitita).
A, daca te intereseaza ceva "vesel si romantic"- www.librariilehumanitas.ro/product.php/Camera_cu_vedere/6064/" target="_blank">Camera cu vedere, ecranizata cu Helena Bonham Carter in rol principal, iar autorul, E.M. Forster, a scris si "Howards End".


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Teo, multumesc mult de sugestii!!
De la Polirom, am mai remarcat "Sapunul lui Leopold Bloom" de Nora Iuga si "Umbra vintului" de Carlos Luiz Lafan...le-a citit cineva??

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput