Clubul cititoarelor (7)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Roxana a aparut Istanbul in romana???? Eu il astept demult, saptamana trecuta am fost la Carturesti si nue ra...maine dau o fuga sa vad care e situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Astazi e ultima zi de vacanta , dar sa nu ma plang prea tare, caci a trecut cu folos

Am citit si eu Cititorul, de B. Schlink. E o carte de 5 stele. Poate daca nu as fi trait in Germania, nu as fi putut aprecia si intelege la fel de bine cartea, care, recunosc, m-a tulburat pana la lacrimi. Am citit si vazut atatea reportaje despre Holocaust, incat ma intreb cum de a fost asa ceva posibil si asta intr-un trecut nu foarte indepartat. Iar problema responsabilitatii vinei (in speta atitudinea generatiilor de dupa) este totusi o problema reala.

Cum ziceam, cartea m-a impresionat.Finalul e neasteptat, dar totusi nu m-a suprins. Ramane intrebarea, de ce a facut-o?

Cartea e foarte bine scrisa si foarte.....lucida, ceea ce m-a determinat sa cred ca povestea ar fi fost reala. Autorul este in prezent profesor de drept si a facut facultatea la Heidelberg (cea mai buna facultate de drept din Germania). Multe dintre locurile numite in carte, le-am recunoscut (dar am spus ca or fi simple coincidente), apoi, dupa ce am mai cercetat, se pare ca actiunea cartii are loc chiar in zona unde si locuiesc (spatiul Heidelberg-Mannheim) si unde autorul si-a facut studiile. De aceea m-am intrebat daca cartea n-o fi autobiografica.

Imi amintesc de Usa interzisa a lui Liiceanu, unde scrie unde a locuit el in Heidelberg (dand adresa completa), si unde a tradus el foarte mult.....Ce credeti ca am facut ? L-am luat pe sotz de-o aripa si am plecat in explorare....cu succes!

Coincidenta (sau nu) a fost faptul ca acum cateva zile am vazut la Viena tabloul, care se afla pe www.polirom.ro/titluri.cgi?action=titluri&class=details&id=886&colectia=" target="_blank">coperta cartii. Apartine lui Egon Schiele si se cheama "Femeia intristata". Cand am vazut tabloul in Leopold Museum, nu stiam pe moment de unde "sa-l iau". Fiind si foarte impresionata de carte, mi s-a parut o coincidenta frumoasa , ca tocmai in perioada respectiva am dat de chipul acelei femei.

Am mai citit si vreo 150 de pagini din Insuportabila usuratate a fiintei. Recunosc ca dupa Iubirile caraghioase, cartea asta mi s-a parut prea.....explicita. Deja dupa primele pagini esti pus in tema cu subiectul, urmand ca apoi, treptat, sa se dezvolte din ce in ce mai mult tema, plecand de la primele insemnari. In cele din urma, cartea m-a captivat si sper s-o termin in urmatoarele zile, chit ca s-a terminat vacanta .

Spor la citit!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Cu un mare nod în gît am reusit sa termin The Kite Runner.Multumesc celor care au recomandat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by iarina

Roxana a aparut Istanbul in romana???? Eu il astept demult, saptamana trecuta am fost la Carturesti si nue ra...maine dau o fuga sa vad care e situatia.

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde



nu, din pacate nu! eu am primit varianta in engleza. dar este superba!
Copiloi, multumim pentru detaliile legate de "Cititorul"...nu mi-a trecut prin minte ca ar putea fi autobiografica...dar intr-adevar, parca se leaga ceva.
lectura placuta tuturor!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Am urmarit cu interes acest subiect si chiar mi-am facut o lista din cartile recomandate de voi. Sincer, abia astept sa il citesc pe Orhan Pamuk, nu m-a tentat niciodata pana acum, dar am vazut atatea review-uri bune aici, acum chiar ma tenteaza...

Vroiam sa va intreb daca a citit cineva Cea mai frumoasa istorie a iubirii de Dominique Simonnet - mi-a fost recomandata de cineva de curand si vroiam sa mai aud o opinie.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Pentru cine doreste sa cumpere cartile lui Pamuk "Ma numesc Rosu" si "Viata cea noua", sa stiti ca le au la libraria de la parterul magazinului Titan. Si de asemenea se mai pot comanda pe site-ul editurii Curtea Veche.



Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Ati citit ceva de Italo Calvino?
Eu citesc acum Intr-o noapte de iarna un calator, care m-a zapacit de tot... Este o carte mai ciudata, cu 10 romane intr-unul, toate neterminate... Ideea este ca mie imi place tare mult cum scrie (mi se pare asemanator lui Murakami) si as vrea sa-mi termine aceste romane , caci sunt chiar interesante...

Ce voiam eu sa va intreb era daca ati citit si carti, relativ normale, scrise de Italo Calvino?

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe Emanuel!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

cornelia, si eu am incercat sa citesc "intr-o noapte...", dar am lasat-o neterminata, cu gandul sa revin la ea. astept noutati de la tine (adica tu cum ai procedat).

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Eu am inceput sa citesc Cronica unei morti anuntate de Marquez. Imi place foarte mult modul in care este scrisa (tipic Marquez, dar parca putin mai usoara/accesibila).

Si am pe lista cartile lui Pamuk - scria Steluta mai jos ca se pot comanda de la editura direct; eu le-am comandat de la librariabucuresti.com (sper ca nu e reclama) si mi-au ajuns intr-o zi.

Spor la citit!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Capra cu trei iezi, eu aseara l-am terminat pe Calvino si am ramas asa ametita si nemultumita caci nici nu stiu ce-am citit, nici n-am inteles mare lucru si "povestile" al caror inceput parea interesant nu s-au terminat... Dar m-am chinuit sa-l termin in pofida acestor neajunsuri ca sa ma pot apuca de ceva mai normal, sa ma bucur si eu! Stiti mie lectura imi produce o mare bucurie, e singura activitate absolut personala,care se desfosoara seara inainte de culcare, maxim 30 minute, oricat ar fi de tarziu si oricat as fi de obosita...este un timp al meu si numai al meu
As vrea acum sa ma apuc de Amin Maalouf / Primul secol dupa Beatrice. E prima carte a lui Maalouf pe care o citesc. Ati citit-o sau o alta carte scrisa de el? Ce ziceti, imi va aduce bucurie?

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe Emanuel!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput