N-am curaj sa conduc 6)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Dor mersic de raspuns , e adevarat ca accidente se intimpla in fiecare zi unele sunt inevitabile si nu ar trebui sa ma gandesc la ele si sa pun mana pe volan, dar ce sa fac cand vestea proasta vine -Joi seara baiatul meu primeste un telefon de la un prieten si ii spune ca o fata de la el din clasa a murit in accident de masina (astazi facea 18 ani fata), desi nu o cunosc personal imi vine sa plang intr-una .Ma sperie gandul ca as putea fi eu ori cineva drag mine si atunci incep sa tremur de frica numai vreau sa ma sui in masina desi sunt constienta ca daca a venit ziua sa mor voi muri oriunde as fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

nu poti trai cu proverbialul drob de sare deasupra capului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Stiu si eu asta porumbita dar..................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Offf....offf...offf,
Fetelor ma doare sufletul...mi-a vandut masinutza!
Ce ma fac?! M-am umflat de plans , de aseara de cand a dat-o "dragul "meu sot. Are argumente logice, iar argumentul meu ilogic, sentimental , nu-l intelege.
Chiar o iubesc, va trebui sa invat sa traiesc fara ea....offf...offf...ma doare sufletul.
Toate planurile s-au naruit...maine e ziua sotului, voiam sa mergem la munte....c'est la vie.
Iar acum vine partea cinica....m-a vazut mama plangand in timp ce priveam masina si m-a intrebat ce s-a intamplat....gata, ai lovit-o?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Mda ,inteleg si pe mine m-a durut sufletul cand a vandut barbatul rabluta noastra .Mai ales ca nici nu a luat mai nimic pe ea si acum mi-ar fi fost de folos .Macar am consolarea ca nu a ajuns la fiare vechi si e inca folosita .

Acum cautam masinuta cum a fost cea veche ca sa invat sa conduc pe ea .

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Briantis, dar tu conduceai deja!
A zis sotul ca imi poate lua o rabla daca doresc, ca sa nu ma simt timorata la gandul c-as putea s-o lovesc. Dar ca sa iei si o rabla si una buna e cam costisitor,asa ca mai bine renunt la rabla si sunt foarte atenta, cu plasa de protectie CASCO, totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Dor, Briantis, sorry pentru masinutele voastre...
Eu una am incercat invatatul condusului direct pe masinuta noua. Inca n-are juma de an... In afara de o zgarietura mica si intr-un loc nu f vizibil, altceva m-a ferit DD sa-i fac. Desigur, si eu am plasa de protectie CASCO. Nici n-as concepe fara, pt ca abia am depasit frica de a conduce singura o masina noua...
Oricum, mai e bruscata saraca, mai se intampla sa nu nimeresc vitezele, deci cand voi fi eu sofer bun, masina va avea nevoie de o revizie cu siguranta...
Eu n-am alte noutati cu ale condusului. Conduc acum de fiecare data cand am nevoie...Daca n-am, mai ies si cu RATB-ul... Cu parcarile insa tot mai am de lucru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

ash vrea sa readuc aminte un aspect care parca sa zic eu a mai fost spus aici.

masina nu e dusmanca noastra.dar nici prietena nu ne e.e un morman de fiare care trebuie sa faca ce vrem noi.
trebuie sa o cunoastem sa stim ce poate.
ati deschis capota sa va familiarizati un pic cu ce e sub ea?
inainte de a pleca deschideti o clipa capota, verificati asha in mare daca e antigel, daca e ulei la motor.nu suntem experte dar macar ne va da sentimentul ca stim ce e acolo
eu inca mai spun (a se citi mormai) "poezia":semafor rosu stau, verde trec, trecere de pietoni ...e vreunu care il bate gandu sa treaca? intersectie chiar daca am prioritate incetinesc putin...de 3 ori m-a salvat chestia asta
tot timpul e cate un sofer care crede ca e numai el pe sosea.
chiar daca ma preseaza vreunul din spate...care l-a imbracat.daca nu ma deranjeaza ma dau frumos la o parte dar daca trebuie cumva sa o fac la stanga sau la dreapta si e musai sa stau pe banda necesara nu ma dau neam la o parte.

si acum un ton mai vesel monetan sufar de o otita si sunt un pic cam surda...eram la volan, aud sirena ambulantei si efectiv nu imi dadeam seama din ce parte vine asha ca am tras frumusel mai pe dreapta.

si inca ceva...cel din dreapta care nu e la volan aer alta perceptie asupra masinii.asha ca nu puneti f mare baza pe ce spune.

ce am mai facut eu ca sa nu mai fiu atat de speriata (drica inca imi este dar ...frica pazeste bostanii nu-i asha?!)
am mai luat masina si am mers pe un drum gol, fara circulatie, fara masini parcate si acolo am exersat:accelerari, frane, parcari (cu fata cu spatele si din 3 bucati) asta ma mai ajutat sa cunosc masina.
acum stiu ca nu pot forta trecerea la verde sau virajele pentru ca nu "zvacneste" deci e musai sa am timp.
stiu ca nu pot merge bara la bara.si ca la stop e musai sa am masina din fata mai la distanta.etc

pupici


jo si alexandra
recomandari,
***************
home sweet home!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93039 ca sa va distrati un pik.


jo si alexandra
recomandari,
***************
home sweet home!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Dor stiu ce simti si masina noastra Suzi asa o chema e dusa asigurarea nu ne-o mai face ci ne da bani pe ea,vorba sotului era a doua nevasta a ingrijit-o asa de bine si s-a dus ............ dar pacea mea sufleteasca e asa de buna incat parca mi se pare cel mai bun lucru care mi se intimpla in viatza, imi e dor de Suzi dar iubesc viatza fiului meu asa de mult de numai am nevoie de masina.Acum si ce bani luam de la asigurare nici numai conteaza sunt bucuroasa ca imi e baiatul in viatza.
Poate zici ca sunt dusa dar in ultima saptamina a murit colega lui de clasa accident de masina............... ti-am zis
Apoi o saptamina mai tarziu inca 5 baietii de 17 ani au murit in accident ,deja numai pot sa respir ma gandesc la parintii celor 6 copii si mi se taie respiratia .......... nici numai vreau sa conduc, nici nu stiu daca voi reusi vreodata ,imi e fira de mor pt mine si pt viatza copiilor mei, daca ar fi dupa mine mersul pe jos e cel mai sanatos.
Off doamne sunt dusa dar tare greu imi e................. nu stiu cum pot sa trec peste toate cele.Mai aveam putin si eram ok acum am intrat iar in panica, sicer numai pot sa respir niciodata nu mi- a fost asa de frica.Ma topesc ajutor!!!!!!!

Mergi la inceput