N-am curaj sa conduc 6)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Stie cineva unde pot citi noul regulament? Il gasesc pe undeva in format electronic?
Eu pana acum am stat linistita ca eu sunt prea incepatoare ca sa incalc regulile si ca nu strang eu 20 puncte in 6 luni. Dar am senzatia ca poti ramane fara permis si daca treci pe rosu (desi eu nu trec) si m-am speriat. Adica cine stie pentru ce chestie care mie mi se pare minora pot sa raman fara permis.
A fost aseara pe TVR1 o dezbatere despre regulamentul prea strict pentru soselele noastre, dar nu m-a lamurit, mai rau m-a zapacit.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annita72 spune:

andre_ea, uite aici http://www.codul.rutier.tourneo.ro/noulCodRutier.php

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ileanastama/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Denis esti tare!
Cum preferi sa parchezi? M-am amuzat citind ca esti " varza la parkari".Eu sunt principiala :nu parchez cu spatele, dar sunt nevoita sa ies si ma descurc , ca n-am incotro.
Dar cand o lasa sotul parcata cu spatele si eu ies frumusel cu fata, e super-ok!
Cred ca ar trebui sa exersam parcarile cu un instructor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

DOR, evit cat posibil parcarile cu spatele... De fapt le evit e putin spus...N-am facut decat vreo 2 cu indicatiile sotului. Daca parchez o fac cu fata sau prcarea laterala..si asta daca am ceva loc sa-mi iasa bine. Daca nu, o las cum se gaseste, numai sa nu fie prea expusa" sa o gasesc lovita cumva.
In parcarea de la noi de la bloc, parchez doar cu fata si am grija sa-i spun sotului cand vine de la serviciu sa se opreasca intai in parcare sa o puna cu fata. Cu spatele ies si eu n-am probleme...nu pot da cu spatele 100m, da' asa un pic merge.... Dar prefer sa-mi usureze sotul viata, pana ma mai invatz si eu!
Ai dreptate ar trebui sa exersam parcarile, poate chiar si cu sotii e ok. Da' nu in parcarea de la bloc...sa nu facem vreo "nefacuta"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica oana spune:

Dragelor,ma primiti si pe mine in grupul vostru?
Am carnet din feb. 2006,dar n-am condus mai mult de 350-400 km per total.Problema e ca anul trecut de Paste mi s-a intamplat o chestie care m-a speriat si de atunci nu mai am tupeu sa urc la volan.Mai exact,am plecat cu baietelul meu la urgente,temp 39.5,sotul bause,eu speriata de starea copilului.Ma rog,am condus bine pana la spital,dar cand sa parchez, mi-a sugerat sotul sa fac o manevra mai deosebita si n-am mai gasit frana...noroc ca mi-a tras el frana de mana.M-am oprit la 2 cm de un Logan.De atunci n-am mai pus piciorul in masina.
De 2 zile am inceput iar sa conduc.Aceeasi problema:cand tipa sotul la mine"frana" ,ma pierd,intru in panica,si tot acceleratia o apas.Adica fac exact ce e mai grav.
Nu stiu ce sa ma fac,sunt convinsa ca sunt varza in ale condusului,dar vreau sa invat,vreau sa nu ma mai pierd cu firea in situatii deosebite.

Oana,mamica de Robertzel
CRACIUN 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Draga Oana,
Ai condus in conditii de stres, era mai bine daca luati un taxi, cand un copil e grav , iar tu nu stapanesti volanul....hmmmm...mai bine nu te hazardezi sa conduci.
Ce zici daca mai iei cateva ore de condus, ca sa devii mai sigura pe tine, iar apoi conduci masina singurica alegand un traseu usor, la ore lejere, sa nu fie aglomerat si sa conduci singurica , fara sa te streseze nimeni?!
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Acum sunt si mai stresata, ce eram pana acum dar iar am intrat in starea aia nasoala ,dupa ce a avut baiatul accident acum ma streseaza si cand pleca sotul cu masina si daca nu ma suna imediat cum ajunge la munca intru in panica ........... offff offf abia depasisem putin panica si puteam sa conduc si sa stau pe scaunul din fatza acum am o senzatie cand ma sui in masina de lesin!!!
Cred ca imi trebuie terapie..............multa multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Offf....offff, Lemoni,
Din pacate si eu cunosc starea asta foarte bine. Asta vara fratele meu a avut un accident foarte grav, daca n-aveau airbaguri erau morti si el si logodnica lui. Niste tampiti care se grabeau la un meci de fotbal, au provocat accidentul, unul oprind brusc, iar celalalt ca sa-l evite a intrat pe contrasens, avea viteza mare, i s-au blocat rotile...fratele meu circula regiulamentar, dar n-aveau centurile puse.
Am venit la locul accidentului , masina arata ca la un accident mortal...n-am vazut-o pe ea, era deja in ambulanta...si am crezut ca a murit. I-am insotit la spital....am vazut cat de socata era fata...a trebuit sa fiu tare...Dupa nici doua saptamani aveam ameteli puternice, nu mai puteam sa merg pe strada. Soc postraumatic...
Intamplarea aceasta m-a marcat, ma gandeam cum sa mai conduc eu, cand fratele meu care e profesionist de peste 10 ani a patit una ca asta.
Dar, Doamne ajuta!, m-am incurajat si iata ca am depasit momentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica oana spune:

DOR,multzam de sfaturi.Am condus si ieri,am facut chiar parcare cu spatele.Si m-a pus sotul s-o repet pana mi-a iesit aproape foarte bine.Azi conduc iar.Doamne ajuta!

Oana,mamica de Robertzel
CRACIUN 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Bravo, Oana!
Esti perseverenta! Cat priveste sfaturile, ce sa spun , io-s avansata pana la genunchiul broastei.
Buzaul e tare aglomerat....io ma indreptam spre Bacau, cand am strabatut Buzaul in loc s-o iau prin centru, dupa ce am trecut podul cel bengos, m-am incadrat aiurea si n-am mai luat-o prin centru, ci pe o strada paralela...ce-i drept era tare aglomerat orasul la ora aia. Sotul s-a bosumflat , dar am reusit sa revin in centru...simplu, o luasem la stg, din greseala, am luat-o la dreapta sa revin in centru. Cu ocazia aceea , am vazut si niste case frumoase din Buzau.
Asta nu inseamna ca am scapat de bombanelile sotului, dupa ce ca l-am plimbat!

Mergi la inceput