Relatie la distanta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Draga Lai,
Nu scriu la forumul asta ca nu ma prea pricep la dat sfaturi si nici nu am citit chiar tot ce ti-au scris forumistele inainte insa m-am hotarit sa-ti scriu pt ca eu am o experienta fericita cu o relatie la distanta.
Ne-am cunoscut in 97 si cam 2 ani am stat despartiti:eu in Ro,el in Germania si Canada,am cheltuit enorm pe telefoane zilnice,internet,scrisori,vizite dar ce mai conteaza...au trecut aproape 8 ani de la casatorie si recunoastem cu sinceritate ca am facut cea mai buna alegere .


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Si noi am experimentat relatia la distanta pt un jumatate de an.
A fost cumplit, mai ales ca faceam naveta cluj-galati in fiecare luna, cu trenul. + eram la inceputul relatiei si eram f inflacarati; cand ne intalneam stateam ascunsi in dormitor .
Sunt de evitat astfel de situatii, dar, cand nu ai de ales...
Eu zic asa: daca relatia voastra e suficient de puternica, veti trece peste aceasta perioada grea si veti ramane impreuna.
Succes!

Mariana, Stefan (20.04.04), Simon (30.08.05)
poze cu noi: 1 , 2 si 3
Nasterea lui Stefan
Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:



Oana - avem sanse sa fim in acelasi loc dupa anul care urmeaza. Nu automat, dar, facand niste compromisuri, exista posibilitatea.
Pentru anul care urmeaza insa nu se prea poate schimba nimic. La inceputul anului o sa fim impreuna o luna, pe urma o sa ne vedem cam o data la trei luni, vreo doua saptamani de fiecare data.

Gabi - eu sunt cea care plec de data asta. Daca as renunta la plecare ar insemna sa renunt la doctorat, as da cu piciorul la trei ani jumate' de efort, de fapt m-as afla, in mod paradoxal, intr-o pozitie mai proasta pe piata de munca decat atunci cand am terminat facultatea, si, mai important decat asta, mi-as pierde statutul legal aici (singura alternativa fiind sa ne casatorim si sa obtin drept de sedere ca dependent pe baza vizei lui, dar atunci nu as avea drept de munca, de nimic..).

Ymcar - am cautat subiectul de care spui tu, dar nu l-am gasit. A fost postat tot la sectiunea asta a forumului? Iti amintesti cumva cum se numea, aproximativ?

Ramona - m-am tot gandit la ce ai povestit de bunicul tau.. mie mi se parea ca astazi sunt mai multe cazuri de acest gen ca niciodata, dar probabil ca nu e adevarat, oamenii plecau la razboi, la puscarie politica, sa exploreze noi coltisoare de lume, fel si fel de situatii..

Cateva dintre voi ati spus ca in cazul vostru perioada de timp la distanta a imbunatatit relatia - ma bucur ca a fost asa si va admir ca ati reusit sa ghidati astfel situatia. Eu nu ma astept sa aiba un efect benefic asupra relatiei noastre despartirea asta, dar macar sa nu aiba unul (prea) urat..

Va multumesc tuturor ca mi-ati impartasit din experienta voastra, si ma uit in continuare sa vad daca mai apar raspunsuri

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Lai, ai inteles exact ce am vrut sa spun.
Pina la urma important e ca incerci sa mentii relatia, daca e sa se termine poate ca asa trebuie sa fie.
E important sa iti vezi de cariera ta, partenerul tau ar trebui sa fie mindru de tine si sa te sustina in tot ce iti propui.



The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ken spune:

IMI pare bine ca sa deschis acest subiect.IN felul acesta simt ca nu sint singura in aceasta negura.SI eu urmeaza sa fiu la distanta multa perioada de timp.DACA ma gindesc mai binein astfel de relati treci de la agonie la extaz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Asta nu e neaparat rau...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

tu aici si el acolo.... nu mai evoluati impreuna, evoluati separat.
In mod cert vor interveni obiceiuri, pareri, idei, asteptari noi care nu erau ale celui care a plecat.
Si eu cred ca distanta e un test: care poate sa va apropie sau sa va indeparteze.Poate sa-si dea seama intre timp ca reprezinti pentru el mai mult decit avea impresia.
Sau paote sa-si dea seama ca era doar obisnuinta.

La fel de bine poti sa ai tu una din aceste 2 "revelatii":)

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

La mine s-a sfarsit prost relatia la distanta,eram de 5 ani impreuna( nedespartiti ) dar se pare ca el nu a vrut sa fie cu mine in 2 ani de distanta fara sa ne vedem face to face , decat in poze.

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
http://www.dropshots.com/maraki
http://www.dropshots.com/maraki1
http://www.dropshots.com/maraki2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Falcute spune:

Buna Lai,
si eu sunt intr o asemenea situatie.Eu sunt impreuna cu sotul meu de 8 ani si suntem casatoriti de 1 an jumatate.In acest an jumatate el a stat plecat jumatate de an(cu intermitente).Pot sa spun ca am perioade ca sunt groaznice pt amandoi.Vorbim zilnic pe mess,Skype si uneori mai reduce din distanta,alteori...
Acum e plecat de 2 luni jumatate.Si nu ne-am vazut decat 3 zile , in primele 3 saptamani.Stiu ca e greu,dar sunt convinsa ca o sa reusiti.
La noi pot spune ca a sudat relatia.Cred ca ne apreciem mai mult unul pe celalalt acum.Sunt si perioade in care ies scandei,dar ...per total nefericirea a avut si o parte buna.
Nu ascultati sfatul "binevoitorilor".Numai cine a trecut printr o asemenea experienta, ar putea sa va sfatuiasca pertinent.Restul sunt doar presupuneri.
Si oricum depinde mult si de soarta, dar si de relatia voastra.Cu cat veti ramane mai uniti si o sa comunicati mai des, cu atat va fi mai bine.
Bafta la studiu si sa va iubiti in continuare la fel de mult.Nu dati nici o sansa kilometrilor care o sa va desparta pentru un timp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ken spune:

va multumesc ca existati.Chiar daca citeodata cad in agonie va citesc si simt cum voi imi dati putere sa merg mai departe.EU am de asteptat mai mult timp [1 AN CRED}.cHIAR DACA E GREU AM SA INCERC pt ca stiu ca daca iubesti cu adevarat iti poti face visele realitate.

Mergi la inceput