555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 99

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by alinutza81

Buna.Revin cu vesti bune.Sarcina se exclude,am facut 2 teste de sarcina si au iesit amandoua negativ.Acum urmeaza sa merg si la medic sa vad de ce nu mi-a venit inca menstruatia.Revin in momentul in care voi avea mai multe detalii privind starea mea.Va pupi pe toti.



ma bucur ca se exclude sarcina! si astept in continuare vesti!
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:

Am si eu o intrebare, poate ma ajuta cineva...
Am facut inseminare, iar la fix 2 sapt. de la inseminare beta hcg era 9,4. Peste inca o sapt. beta bcg 4,44. Dr. mi-a spus ca s-a oprit in evolutie, ce inseamna asta, de la ce poate fi??? Sunt foarte suparata, speram ca va fi bine, dar nu a fost sa fie.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, multumesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Draga mea,imi pare rau sa aud ca asa zice medicul tau ca sarcina s-a oprit in evol,nu stiu exact care sunt valorile la analiza,val normale,dar daca a scazut inseamna ca asa e cum a zis si dr.oricum ar fi bine sa faci o ecografie pt siguranta.la noi la clinica,dr spune asa ca daca sarc e oprita in evol e din cauze genetice (adica nu s-a schimbat bine informatia genetica intre cromozomii de pe spermatozoid cu cei de pe ovul)sau pt ca ceva nu e in regula si decat D-ne fereste sa iasa o anomalie mai bine sa se opreasca in evol.Stiu ca e tare greu,dar mai rau e sa ai un copil bolnav sau sa pierzi o sarcina mai tarziu.O sa ma rog pt tine sa fii bine si fruntea sus!data viitoare daca acum nu e sa fie sigur va fi mai bine!pupici
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Draga mea Mihaela,imi pare rau sa aud ca asa zice medicul tau ca sarcina s-a oprit in evol,nu stiu exact care sunt valorile la analiza,val normale,dar daca a scazut inseamna ca asa e cum a zis si dr.oricum ar fi bine sa faci o ecografie pt siguranta.la noi la clinica,dr spune asa ca daca sarc e oprita in evol e din cauze genetice (adica nu s-a schimbat bine informatia genetica intre cromozomii de pe spermatozoid cu cei de pe ovul)sau pt ca ceva nu e in regula si decat D-ne fereste sa iasa o anomalie mai bine sa se opreasca in evol.Stiu ca e tare greu,dar mai rau e sa ai un copil bolnav sau sa pierzi o sarcina mai tarziu.O sa ma rog pt tine sa fii bine si fruntea sus!data viitoare daca acum nu e sa fie sigur va fi mai bine!pupici
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:

Multumesc mult Andreea!
Dr. mi-a spus sa merg la control dupa ce vine CM (pt. ca inca n-a venit, eu luam utrogestan si aseara l-am oprit) si sa facem pauza 1 luna. Oricum e prima data cand se pare ca am ramas, dupa multi ani de incercari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns innaa spune:

Buna ziua!

Problema mea este ca atunci cand am relatii sexuale nu am suficienta lubrifiere, drept urmare actul in sine este dureros atat pentru mine cat si pentru sotul meu, iar cateva zile dupa am usturimi, mancarimi chiar.
Si aceasta problema a aparut cu o mai mare frecventa dupa ce am dat nastere fiicei mele de un an.

am cumparat de curand un lubrifiant cu care se pare ca este un pic mai bine , insa eu as vrea daca se poate sa tratez cauza, nu efectul.

ce credeti ca e mai bine sa fac?

la medic nu am fost inca.


va multumesc.

Irina si Noélia - 25 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Ma bag si eu in vorba poate
Am o operatie de cezariana -un col scurt si o viitoare mamica neastamparata . Nu am si nu am avut probleme cu operatia propriu -zisa dar la 1 an dupa operatie -am observat ca ciclul e mai scurt (cam 3 zile , maxim 4 )si cu flux de sange mult mai redus .Nici innainte nu aveam problemele pe care le aveau alte prietene care plecau la servici cu baxuri (exegerez 0 de tampoane )dar parca nici asa . Am fost la doctor si am descopeit un chist pe un ovar , am luat jasmine 3 luni si la urmatorul control chistul s-a dus dar problema a ramas.
ma intereseaza daca e o evolutie fireasca a varstei-1m 34 de ani, a operatieie sau sa fac si alte investigatii. Ma bate gandul sa mai am un bebe si vreau sa stiu daca e vre-un impediment .
Ce investigatiima sfatuiesti sa fac ?
Multumesc , am intrebat la vre-o 2 doctori dar toti au dat din maini plictisiti genul -Domle dar ce probleme are si femeia asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

draga mea Ligeea,am citit despre problema care te framanta.sa stii ca e mai bine sa nu vina multa sangerare,decat sa fie hemoragie.Asta iti zic din prisma omului care a vazut multe cazuri de genul asta.Atata timp cat nu ai amenoree,adica lipsa menstruatiei,faptul ca vine mai putin nu trebuie sa te ingrijoreze.daca nu sunt probleme la uter sau ovare atunci lasa lucrurile asa cum sunt acum.Se intampla ca dupa o nasteresa se modifice ceva la hormonii din corpul nosrtu,si mucoasa uterina sa nu se ingroase f mult.de regula nu exista probleme in a ramane insarcinata,dar ar fi bine totusi dupa o cezariana sa treaca minim 1 an si jumate.
Iti doresc multa sanatate
Andreea si BB din burti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Au trecut 3 dar pana acum n-am intentioant sa raman gravida , deci nu stiu daca va avea sau nu vre-o legatura
Multumesc de raspuns si mai vreau o parere sincera ?
Crezi ca varsta mea e prea ,,innaintata ?Am inteles ca dupa 35 de ani trebuie sa-ti faci niste analize mai amanuntite .
Tu ce parere ai ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns picky spune:

Buna Andreea.Am revenit:)am facut tratamentul care mi l-ai zis pt candida,si intr-adevar s-a modificat secretia in bine,as putea sa zic ca e normala.Ieri am terminat cu ovulele....si stiu ca voi mai lua macar 4 sapt Diflucan 1/sapt,dar frica mea e sa nu recidiveze.Relatiile sexuale sunt in pauza si asta pana dupa noiembrie deci nu ar fii o cauza de recidiva...dar,daca vad ca reapare o sa innebunesc.Sper ca nu..dar vroiam sa te intreb :crezi ca ar tb inainte de menstruatie sa mai fac o cura cu ovule?eventual cu altele(eu am avut Mycoheal) ca sa nu dea rezistenta?sau nu mai e cazul?sa precizez ca am inceput trat.imediat dupa ce s-a terminat menstruatia si a durat 10 zile.deci ar fii o pauza de 1 sapt..pana sa mai iau ovule.mai tb sau nu?
Merci frumos pt tot.te pup

Mergi la inceput