555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 100

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by ligeea

Au trecut 3 dar pana acum n-am intentioant sa raman gravida , deci nu stiu daca va avea sau nu vre-o legatura
Multumesc de raspuns si mai vreau o parere sincera ?
Crezi ca varsta mea e prea ,,innaintata ?Am inteles ca dupa 35 de ani trebuie sa-ti faci niste analize mai amanuntite .
Tu ce parere ai ?

ligeea



ceva,ceva stii tu bine!sa-ti zic eu cum e cu varsta.34 ani nu e varsta inaintata,am avut paciente care au facut copil la 35,37 si 40 ani.analizele care se fac in cazul in care ai ramas gravida,si nu inainte pt ca nu au valoare,sunt f utile pt depistarea anomaliilor cromozomiale.se face TRIPLUL TEST,pt depist SD.DOWN,dar cum spuneam asta se face cam la 13-14 sapt de sarcina.este o analiza de sange.in rest alte analize poti face si inainte,spre ex:toxoplasmoza,citomegalovirus,clamydia,rubeola,astea ca sa fii sigura ca ai anticorpi in sange la aceste boli sau nu.pt ca pe sarcina unele sunt f periculoase
sanatate multa si spor la BB!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by picky

Buna Andreea.Am revenit:)am facut tratamentul care mi l-ai zis pt candida,si intr-adevar s-a modificat secretia in bine,as putea sa zic ca e normala.Ieri am terminat cu ovulele....si stiu ca voi mai lua macar 4 sapt Diflucan 1/sapt,dar frica mea e sa nu recidiveze.Relatiile sexuale sunt in pauza si asta pana dupa noiembrie deci nu ar fii o cauza de recidiva...dar,daca vad ca reapare o sa innebunesc.Sper ca nu..dar vroiam sa te intreb :crezi ca ar tb inainte de menstruatie sa mai fac o cura cu ovule?eventual cu altele(eu am avut Mycoheal) ca sa nu dea rezistenta?sau nu mai e cazul?sa precizez ca am inceput trat.imediat dupa ce s-a terminat menstruatia si a durat 10 zile.deci ar fii o pauza de 1 sapt..pana sa mai iau ovule.mai tb sau nu?
Merci frumos pt tot.te pup



Ma bucur f mult ca te-a ajutat tratamentul.DA,ai putea sa mai iei pt siguranta ta inca o cura de ovule,ai putea incerca cu ceva cu spectru larg TERGYNAN cateva zile cred ca vreo 5 ajung,plus Diflucan
Sanatate si pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns innaa spune:

quote:
Originally posted by innaa

Buna ziua!

Problema mea este ca atunci cand am relatii sexuale nu am suficienta lubrifiere, drept urmare actul in sine este dureros atat pentru mine cat si pentru sotul meu, iar cateva zile dupa am usturimi, mancarimi chiar.
Si aceasta problema a aparut cu o mai mare frecventa dupa ce am dat nastere fiicei mele de un an.

am cumparat de curand un lubrifiant cu care se pare ca este un pic mai bine , insa eu as vrea daca se poate sa tratez cauza, nu efectul.

ce credeti ca e mai bine sa fac?

la medic nu am fost inca.


va multumesc.

Irina si Noélia - 25 sept 2005





Andreea crezi ca imi poti raspunde si mie...te rog frumos!!

Irina si Noélia - 25 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by innaa

quote:
Originally posted by innaa

Buna ziua!

Problema mea este ca atunci cand am relatii sexuale nu am suficienta lubrifiere, drept urmare actul in sine este dureros atat pentru mine cat si pentru sotul meu, iar cateva zile dupa am usturimi, mancarimi chiar.
Si aceasta problema a aparut cu o mai mare frecventa dupa ce am dat nastere fiicei mele de un an.

am cumparat de curand un lubrifiant cu care se pare ca este un pic mai bine , insa eu as vrea daca se poate sa tratez cauza, nu efectul.

ce credeti ca e mai bine sa fac?

la medic nu am fost inca.


va multumesc.

Irina si Noélia - 25 sept 2005





Andreea crezi ca imi poti raspunde si mie...te rog frumos!!

Irina si Noélia - 25 sept 2005



Draga INNAA,intr-adevar e o problema care trebuie tratata probabil,un dezechilibru hormonal care da uscaciune vaginala,sau poate chiar vreun microb care schimba pH-ul vaginal.eu zic sa mergi la un conrtol si sa faci o lama sa vezi ce iese pe acolo,daca nu e nici un microb,atunci inseamna ca iti trebuie doar niste ACIDOPHILUS,sau LACTO BACIL,care se gaseste sub forma de ovule ce se introduc in vagin si de multe ori ajuta.(acest medicam. contine o bacterie saprofita care populeaza de regula vaginul si dispare doar cand apare acolo o problema)
Astept sa imi spui cum a fost la doctor si mai vorbim daca te pot ajuta
Sanatate si pupici
Andreea 31 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irima spune:

Buna ziua!

Am cateva nelamuriri...poate puteti sa ma ajutati...
In urma efectuarii HSG se pare ca rezultatul nu e prea bun: - uter normal, puitin deviat spre stanga; - trompa dreapta- prezinta calibru largit, neregulat, in jumatatea distala, cu retentia distala a substantei de contrast; - Trompa stanga-cudata, dilatata terminal, nu este permeabila; - Proba Cotte negativa bilateral; - Sactosalpinx bilateral. Doctorul meu mi-a recomandat laparoscopie, pe care am de gand sa o fac (la sfarsitul acestei luni). Intrebarile mele ar fi daca in urma interventiei vor putea fi desfundate ambele trompe (ce sanse sunt)si daca in cazul rezolvarii pot sa raman insarcinata natural (tinand cont de faptul ca alta problema nu s-a mai descoperit) sau este recomandata inseminare. Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns innaa spune:

Mersi Andreea!

Acum ma gandeam cand ti-.am citit raspunsul ca ar putea fi un motiv anticonceptionalele. Eu am luat antic la doua luni dupa ce am nascut, pentru ca nu am alaptat. Anticonceptionalele mi le-a recomandat medicul in urma unui control ginecologic si in urma unor analize a secretiei si totul a fost OK.

Tu ce parere ai? Ar putea fi o cauza?

Irina si Noélia - 25 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns innaa spune:

Mersi Andreea!

Acum ma gandeam cand ti-.am citit raspunsul ca ar putea fi un motiv anticonceptionalele. Eu am luat antic la doua luni dupa ce am nascut, pentru ca nu am alaptat. Anticonceptionalele mi le-a recomandat medicul in urma unui control ginecologic si in urma unor analize a secretiei si totul a fost OK.

Tu ce parere ai? Ar putea fi o cauza?


Irina si Noélia - 25 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by innaa

Mersi Andreea!

Acum ma gandeam cand ti-.am citit raspunsul ca ar putea fi un motiv anticonceptionalele. Eu am luat antic la doua luni dupa ce am nascut, pentru ca nu am alaptat. Anticonceptionalele mi le-a recomandat medicul in urma unui control ginecologic si in urma unor analize a secretiei si totul a fost OK.

Tu ce parere ai? Ar putea fi o cauza?

Cine stie?Ar putea sa fie si asta o cauza.Eu raman la parerea mea ca trebuie un control si o lama ca sa fii impacata.
pupici

Irina si Noélia - 25 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza81 spune:

buna!Am intrat si eu cu vesti bune.Am fost la medic saptamana asta si in urma controlului a zis ca totul e OK.De ieri mi-a venit si menstruatia,asa ca toate gandurile mele negre s-au spulberat.
Inca o data vreau sa-ti multumesc Andreea pentru sfat si incurajari.Sanatate i-ti doresc si sa ai grija de tine si de burtica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by alinutza81

buna!Am intrat si eu cu vesti bune.Am fost la medic saptamana asta si in urma controlului a zis ca totul e OK.De ieri mi-a venit si menstruatia,asa ca toate gandurile mele negre s-au spulberat.
Inca o data vreau sa-ti multumesc Andreea pentru sfat si incurajari.Sanatate i-ti doresc si sa ai grija de tine si de burtica.



ma bucur mult ca esti bine si mai vorbim.pupici de la Andreea si BB de 32 sapt

Mergi la inceput