555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 95

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns profa spune:

buna,fetelor,fac cerere sa intru in clubul vostru!
In disperarea mea infinita,poate stie cineva sa ma lamureasca:pe scurt,dupa o sarcina oprita in evol.in oct.2005,m-am ales cu o sinechie uterina(alipire a peretilor uterului,de fapt,niste aderente),depistata de curand,printr-o histeroscopie.Din cate am citit,in timpul investigatiei,s-ar fi putut sectiona aderentele,dar dr.mi-a zis sa iau in prima zi de ciclu Diphereline,si cam dupa 30 de zile sa revin,si sa o sectioneze cu laser.
Toate bune ,dar dupa ce m-am apucat sa aflu ce e cu Dipereline asta,am constatat ca e un progestativ,ca inhiba hipofiza,blocand activitatea ovarelor si inducand o menopauza reversibila.
Nedumerirea mea e:de ce trebuie sa iau hormonul asta,care,pe langa ca costa peste 200E,da reactiile astea,pt.ca de-abia de vreo luna analizele mele hormonale sunt ok(au fost vraiste dupa chiuretaj,probabil a contribuit si stressul),si acusi voi avea 38 de ani,,si nu stiu daca-mi mai permit atacuri hormonale...
Intrebarea si rugamintea mea e:a mai avut cineva dintre voi sinechie?cum a tratat-o,cu tratament hormonal sau nu,inainte de sectionare?Sinechia mea e partiala,undeva spre fundul uterului,Dr.mi-a zis ca asta se recomanda pt a reduce vascularizatia endometrului,dar eu am citit ca daca se face interventia in faza proliferativa,e ok.
Poate sa ma ajute cineva...?!?!?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

profa, nu pot sapune ca stiu f multe, dar am sa-ti impartasesc din pataniile mele, tot incercam de cateva luni sa raman insarcinata(aprox.vreo 5),asa ca am mers la medic,..care ma luat treptat, mi-a dat de facut dozarile hormonale(Z5,Z14 si Z21)si intre timp ma trimis si la o echo, cand m-am intors cu rezultatul de la echo. mi-a spus ca am sinechie uterina si sa vin la urmatorul ciclu, mai exact prin ziua a 3 cu un sterilet , m-am dus ma anesteziat, ma chiuretat si mi-a montat sterilet ptr. urmatoarele 3 luni,iar in perioada asta mi-a dat sa iau antibiotice,si cylcloproginova tot niste hormoni care trebuia sa le iau 21 zile, apoi pauza si tot asa, numai ca dupa o luna si jumatate s-a desprins acel sterilet si m-am inflamat toata..am ajuns in spital unde o sapt. au bagat numai antibiotice in mine ,asta se intampla la inceputul lunii ianuarie, am iesit din spital..am continuat cu antibiotice si toata lumea imi spunea ca am sa raman insarcinata de la atatea antibiotice...nu stiu cum s-a intamplat ca pe 8 martie am ramas insarcinata...........ca din pacate s-a intamplat sa mi se deschida colul si sa pierd sarcina la 19 sapt.
asta e patania mea cu sinechia....,
iti doresc multa multa sanatate si sa dea domnul sa faci un bebe cat mai curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns merdel21ro spune:

quote:
Initial creeata de arian

Dam drumul din nou cabinetului de ginecologie de la coltul strazii... Bateti si vi se va deschide

Postati aici intrebarile sau comentariile din domeniul obstetricii si ginecologiei adresate lui <arian>. Alte mesaje, in functie de continut, vor fi mutate in radacina "Clinicii Virtuale" sau vor fi sterse. Intrebarile (si evident si raspunsurile) vor aparea incepand de la pagina 17 a prezentului topic.

Cei mai pudici, sau care au de adresat intrebari cu un caracter mai intim, pot folosi fara retineri adresa mea de e-mail. Raspunsurile vor sosi pe aceeasi cale, asigurand astfel deplina confidentialitate a dialogului. Am rugamintea insa a folosi de preferinta forumul, o intrebare si un raspuns public pot fi utile unui numar sporit de utilizatori. Si mai am rugamintea a parcurge raspunsurile deja existente in topic inainte de postarea unei noi intrebari, de asa natura incat sa incercam evitarea post-urilor repetitive, referitoare la acelasi subiect.


Pentru simplificarea cautarii si evitarea redundantei intrebarilor (care apar si in cadrul raspunsurilor aferente), voi sterge intrebarile al caror raspuns se gaseste in topic.

Deci daca ati postat o intrebare si nu o mai gasiti, inseamna ca raspunsul trebuie sa existe undeva mai jos... Daca intrebarea persista in forma initiala, inseamna ca inca nu i s-a raspuns...

Teo, aka <Arian>

*****************************
Dr. Teo Leonte a acceptat rolul de colaborator 'online' pe site-ul www.desprecopii.com - ocazie care ne da prilejul sa ii multumim public pentru timpul, pasiunea si interesul afectat acestei comunitati.

Pentru a usura schimbul util de informatii -iata citeva reguli care trebuiesc respectate de utilizatorii care solicita consultanta online.
1. Cititi cu atentie intrebarile si raspunsurile existente in topic. Dr. Leonte nu va raspunde intrebarilor asemanatoare.
2. Nu 'bombardati' cu intrebari! Doctorul nostru are un timp limitat afectat acestei comunitati. Daca vi s-a raspuns odata - se va acorda prioritate altei peroane.
3. Nu uitati ca Dr. Leonte isi petrece timpul (si banii) stand online cu noi. Nu primeste nici un ban de la noi - asa ca are urmatoarele drepturi: - sa selecteze intrebarile - sa amine raspunsurile - sa ignore unele intrebari.
4. Va rugam fara referiri personale sau atacuri. Acest lucru duce automat la blocarea IP-ului si incapacitatea de a mai viziona acest site.

va multumim pentru intelegere !



*********************************
2.


Buna ziua! Ma bucur nespus de mult ca am gasit pe cineva de specialitate cu care sa vb. Iata si problema mea: sunt insarcinata in 17-18 saptamani si la ultimul control echo mi s-a gasit un fibrom pediculat drept de cca 6 cm, care se afla la baza uterului. Am mai facut echo pana acum(de la 5 saptamani) dar nu s-a gasit nimic.Intrebarile mele sunt: pot duce sarcina pana la termen? ce efecte poate avea acest fibrom asupra fatului si asupra mea? daca fac cezeriana se poate scoate atunci si fibromul?Precizez ca pana acum o luna am luat utrogesan, dar la sfatul doc. am intrerupt. Nu am avut alta sarcina si nici avort spontan.Ce se poate face in aceasta situatie? Daca se poate as mai avea o problema: la inceputul sarcinii-5 saptamani- am avut o secretie vaginala, diagnostic: frotiu in limite normale, rare leucocite, prezente filamente LEPTOTRI,rare micelii. Doc. mi-a prescris COLPOSEPTINE ovule, dar mi-a spus ca acest medicament nu se recomanda in primele luni de sarcina.Mi-a fost teama sa nu pierd sarcina si nu am luat, mai ales ca ma simteam bine.In schimb sotului meu i-au aparut niste buburuze pe penis si doc. i-a dat LOMESIN unguent. Am procedat bine ca nu am luat acel medicament? Ce efecte negative poate avea secretia respectiva asupra fatului, dar asupra mea? Va multumesc si astept nerabdatoare raspunsul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns march spune:

Buna! Sunt noua pe aici! Va rog sa ma ajutati, sunt disperata. Vreau sa fac un copil (incerc de sapte luni) si abia ieri la un control am aflat ca am uter infantil. Marti o sa fac si o ecografie, dar vreau sa stiu mai multe despre asta, chiar dau rezultate tratamentele? Nu l-am intrebat pe medic pentru ca nu mai eram in stare sa gandesc cand mi-a dat vestea, iar el cred ca nu a vrut sa ma ingrijoreze. A zis ca o sa stam de vorba mai pe larg dupa ecografie, dar eu nu mai am rabdare!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by fermecata

As dori sa va intreb ceva eu am avut o sarcina extrauterina si m-am gandit ca ,cauza ar fii o boala numita clamidia pe care am avut-o acum 5 ani.Doctorul la care ma tratam atunci mi-a dat sa iau doxiciclina 7 zile dar doar eu nu si sotul meu. Dupa ce am facut tratament nu mi-am mai luat lama sa vad daca mai exista pentru ca am fost asigurata ca e o banalitate si nu se merita.Intrebarea este daca sunt bolnava de 5 ani mai pot fii tratata de aceasta clamidia



Chlamydia trachomatis poate duce la complicatii pelvine grave: inflamatii, avort spontan, sarcina extrauterina, nastere prematura, chiar si sterilitate!. De asemenea, in timpul nasterii se poate transmite infectia la copil, cu urmari deloc de neglijat. Deci nu este o banalitate.
Bineinteles ca o poti trata inca, dar neaparat si sotul trebuie sa urmeze tratament in acelasi timp cu tine, altfel te poti reinfecta.
Poti face o lama acum, sa vezi daca o mai ai, sa nu iei medicamente degeaba.
Dupa tratament mai faci o analiza a secretiei vaginale si te asiguri ca ai scapat de ea.

Multa sanatate !


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si domnisorica Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by violeta69
...am primit rezultatul la biopsie dupa ce am facut conizatie si scrie asa:
neoplazie scuamoasa interepiteliala a colului uterin de grad inalt CIN IIImai inainte scrie ca : endocol fara modificari patologice
si : fragment de col uterin cu intinse zone de displazie epiteliala moderata si sevara localizata predominant exocervical si jonctional...
nu stiu daca diacnosticul de mai sus inseamna cancer!
P.S as mai putea avea un copil?!

Vio,mamica de viitor "avionar"



Draga mea, neoplazia intraepiteliala cervicala este sinonima cu displazia.
Are diferite grade care constituie etape intermediare spre cancerul de col uterin (carcinom).
CIN 3 inseamna displazie severa sau carcinom in situ (un fel de cancer care inca nu s-a extins nicaieri).

Evolutia catre cancer nu este obligatorie, insa e bine ca ti s-a facut conizatie, probabil s-a extras tot tesutul bolnav.

Ai vorbit cu medicul tau? Trebuie sa fii urmarita la aprox. 3 luni, ti se vor face investigatii si, probabil, mai poti face un copil daca nu apar surprize neplacute.
De asemenea, daca se observa ca apar iarasi modificari, s-ar putea sa fie necesara o histerectomie pt. a stopa procesul.

Sper din tot sufletul sa fii bine si sa ai si al doilea copilas!
Multa, multa sanatate !


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si domnisorica Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by chris
...Am gasit pe net ca se mai poate face tratament cu Dalacin, nu am mai auzit de aceasta schema, si nici doctorita de la infectioase de aci nu stie de aceasta schema, desi am citit ca da rezultate bune.

Va rog mult, stie cineva cum e cu dalacinul?

Cristina



Cristina, substanta activa a Dalacinului este clindamicina. Spune-i asta doctoritei, poate nu stia (desi ma indoiesc).
Mai exista medicamente care contin aceasta substanta: Klimicin, Klindan, Clindocin. Poate stie macar de unul dintre acestea.

Sanatate !


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si domnisorica Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

Buna!Arian,ma bucur ca ati revenit!

Doresc sa primesc un raspuns la marea mea nedumerire,am citit tot ce era postat,dar nu m-am lamurit:am o sinechie partiala,dobandita acum 9 luni,in urma unui chiuretaj pt.o sarcina oprita in evolutie.Asta s-a evidentiat in urma unei histeroscopii.Cu ocazia asta am aflat ca endometrul e ok.trompele sunt permeabile,dar,mi s-a recomandat ca in prima zi a urmatorului ciclu, sa iau 375mg.Diphereline,apoi,dupa 30 de zile sa merg sa-mi sectioneze sinechia.Nedumerirea mea e:de ce trebuie sa iau Diphereline,daca sinechia e mica,si, ce se poate intampla daca mi se face liza sinechiei fara sa iau Diphereline? Am rezerve,pt.ca doar de 2 luni ,analizele hormonale s-au echilibrat,am 37 de ani,imi doresc un copil mai mult ca orice,si nu stiu daca e oportun sa-mi debusolez balanta hormonala.Si inca o intrebare: statistic,care ar fi sansele sa mai am o sarcina dupa o sinechie?
Va multumesc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by march

Buna! Sunt noua pe aici! Va rog sa ma ajutati, sunt disperata. Vreau sa fac un copil (incerc de sapte luni) si abia ieri la un control am aflat ca am uter infantil. Marti o sa fac si o ecografie, dar vreau sa stiu mai multe despre asta, chiar dau rezultate tratamentele? Nu l-am intrebat pe medic pentru ca nu mai eram in stare sa gandesc cand mi-a dat vestea, iar el cred ca nu a vrut sa ma ingrijoreze. A zis ca o sa stam de vorba mai pe larg dupa ecografie, dar eu nu mai am rabdare!!!!



Revino cu dimensiunile uterului si ale endometrului, masurate la ecografie, de preferinta intravaginala.
Nu este imposibil sa faci un copil si sa duci sarcina la termen. Uneori este mai greu, dar imposibil nu .
Stai linistita pana cand se va afla exact daca despre asta este vorba.
Sanatate !


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si domnisorica Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

quote:
Originally posted by Diana Mirela

quote:
Originally posted by violeta69
...am primit rezultatul la biopsie dupa ce am facut conizatie si scrie asa:
neoplazie scuamoasa interepiteliala a colului uterin de grad inalt CIN IIImai inainte scrie ca : endocol fara modificari patologice
si : fragment de col uterin cu intinse zone de displazie epiteliala moderata si sevara localizata predominant exocervical si jonctional...
nu stiu daca diacnosticul de mai sus inseamna cancer!
P.S as mai putea avea un copil?!

Vio,mamica de viitor "avionar"



Draga mea, neoplazia intraepiteliala cervicala este sinonima cu displazia.
Are diferite grade care constituie etape intermediare spre cancerul de col uterin (carcinom).
CIN 3 inseamna displazie severa sau carcinom in situ (un fel de cancer care inca nu s-a extins nicaieri).

Evolutia catre cancer nu este obligatorie, insa e bine ca ti s-a facut conizatie, probabil s-a extras tot tesutul bolnav.

Ai vorbit cu medicul tau? Trebuie sa fii urmarita la aprox. 3 luni, ti se vor face investigatii si, probabil, mai poti face un copil daca nu apar surprize neplacute.
De asemenea, daca se observa ca apar iarasi modificari, s-ar putea sa fie necesara o histerectomie pt. a stopa procesul.

Sper din tot sufletul sa fii bine si sa ai si al doilea copilas!
Multa, multa sanatate !



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si domnisorica Iulia Anastasia (15 iulie 2005)




multumesc din suflet pt. aceste informatii!
e bine ca stiu ce a fost si ce urmari ar mai putea fi!
maine urmeaza sa vorbesc si cu un oncolog si evident ca o sa iau legatura si cu medicul ginecaolog....
mi s-a spus sa revin dupa 3 luni...
doctorul care m-a operat mi-a spus ca a scos tot ce era bolnav si inca o portiune din jur si ca nu se va mai reface,dar nu se stie niciodata,de asta tb sa am grija....
inca odata multumesc


Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput