555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 94

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Multumesc din suflet andeeabeneram tare nelinistita.Intr-adevar si dr care mi-a facut eco m-a intrebat daca am fost la ovulatie insa atunci(acum 3 luni) nu prea ma urmaream io sa stiu ce si cum.Dr meu zice ceva de PCO am vazut pe reteta si m-am cam speriat.Nu a fost SPCO doar PCO.Acum ca incerc sa fac un bb ma cam intereseaza tot si imi urmaresc fiecare ciclu.De obicei sangerarea ma tine cam 4-5 ziele,ultima zi mai nimic.Am un ciclu de 29-31 de zile dar acum ca sunt mai atenta observ si ovulatia.Sper ca totul sa fie bine ca nu ne dorim decat 1 bb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fermecata spune:

As dori sa va intreb ceva eu am avut o sarcina extrauterina si m-am gandit ca ,cauza ar fii o boala numita clamidia pe care am avut-o acum 5 ani.Doctorul la care ma tratam atunci mi-a dat sa iau doxiciclina 7 zile dar doar eu nu si sotul meu. Dupa ce am facut tratament nu mi-am mai luat lama sa vad daca mai exista pentru ca am fost asigurata ca e o banalitate si nu se merita.Intrebarea este daca sunt bolnava de 5 ani mai pot fii tratata de aceasta clamidia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

BUNA
va rog din suflet sa ma lamuriti si pe mine
recunosc ca n-am apucat sa citesc tot....... am primit rezultatul la biopsie dupa ce am facut conizatie si scrie asa:
neoplazie scuamoasa interepiteliala a colului uterin de grad inalt CIN IIImai inainte scrie ca : endocol fara modificari patologice
si : fragment de col uterin cu intinse zone de displazie epiteliala moderata si sevara localizata predominant exocervical si jonctional...
nu stiu daca diacnosticul de mai sus inseamna cancer!
ca dupa cate am citit CIN III este echinalent cu Papanicolau IV-V.
ma poate lamuri si pe mine cineva?

multumesc din suflet

P.S as mai putea avea un copil?!

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jakelin spune:

BUNA,INTEBAREA MEA NU STIU DACA APARTINE DE DOMENIUL TAU ...DAR CUM VAD CA AI RASPUNSURI PT TOATE INTREBARILE O SA IMI INCERC NOROCUL..AM 23 DE ANI SI LA 18 ANI MI-AU DETECTAT POLIARTRITA CRONICA EVOLUTIVA CURAND MA CASATORESC SI NE DORIM FOARTE MULT UN COPIL,UN ULTIMII 2 ANI MI-AU IESIT TOATE ANALIZELE NORMAL CA SI CUM BOALA AR FI DISPARUT(BINENTELES DURERILE DE OASE AU RAMAS)INTREBEREA MEA ESTE POT SA RAMAN INSARCINATA E RISCANT PT MINE SAU PT COPIL.SINCER INCA NU AM INTREBAT MEDICUL REUMATOLOG DE CHESTIA ASTA SUNA PROSTESC DAR IMI ERA FRICA SA SA IMI DE UN RASPUNS NEGATIV(SUNA DESTUL DE COPILARESC DAR AVAND IN VEDE VARSTA MEA...)SINGURUL MEDICAMENT CARE IL IAU ACUM E UN ANTIINFLAMATOR-PAROCIN SE NUMESTE .DACA AI PTEA SA IMI RASPUNZI TI-AS FI FOARTE RECUNOSCATOARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

quote:
Originally posted by jakelin

BUNA,INTEBAREA MEA NU STIU DACA APARTINE DE DOMENIUL TAU ...DAR CUM VAD CA AI RASPUNSURI PT TOATE INTREBARILE O SA IMI INCERC NOROCUL..AM 23 DE ANI SI LA 18 ANI MI-AU DETECTAT POLIARTRITA CRONICA EVOLUTIVA CURAND MA CASATORESC SI NE DORIM FOARTE MULT UN COPIL,UN ULTIMII 2 ANI MI-AU IESIT TOATE ANALIZELE NORMAL CA SI CUM BOALA AR FI DISPARUT(BINENTELES DURERILE DE OASE AU RAMAS)INTREBEREA MEA ESTE POT SA RAMAN INSARCINATA E RISCANT PT MINE SAU PT COPIL.SINCER INCA NU AM INTREBAT MEDICUL REUMATOLOG DE CHESTIA ASTA SUNA PROSTESC DAR IMI ERA FRICA SA SA IMI DE UN RASPUNS NEGATIV(SUNA DESTUL DE COPILARESC DAR AVAND IN VEDE VARSTA MEA...)SINGURUL MEDICAMENT CARE IL IAU ACUM E UN ANTIINFLAMATOR-PAROCIN SE NUMESTE .DACA AI PTEA SA IMI RASPUNZI TI-AS FI FOARTE RECUNOSCATOARE



In primul rand Bine ai venit! pe www.desprecopii.com
Sper ca vei primi raspunsul cat mai repede posibil, desi dupa parerea mea reumatologul ar fi cel mai in masura sa te informeze despre compatibilitatea intre sarcina si boala ta.
Te rog sa citesti regulamentul forumului si data viitoare sa scrii mesajele cu litere mici. Mersi de intelegere



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Buna fetelor,

Readuc problema toxoplasmozei in discutie, pentru ca sunt intr-un punct in care nu mai stiu ce sa fac.
Pe scurt: am pierdu to sarcina la 5 sapt, mi-a iesit IGM 0,76.
Am facut tratament cu Klacid cate 3 ture a cate 3 saptamani cu pauza de 1 luna intre ele. Dupa tot acest timp, mi-a scazut IGM doar la 0,60.
Am gasit pe net ca se mai poate face tratament cu Dalacin, nu am mai auzit de aceasta schema, si nici doctorita de la infectioase de aci nu stie de aceasta schema, desi am citit ca da rezultate bune.
Mie mi s-a spus sa repet schema cu klacidul, dar sincer, sunt f dezamagita de rtezultate, inclin sa cred ca nu a avut nici un efect si titrul a scazut de la sine.
Va rog mult, stie cineva cum e cu dalacinul?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana Stefana spune:

Buna
In speranta ca voi primi un raspuns rapid, imi pun si eu problema aici:
Sunt insarcinata in 10 saptamani, iar la analize mi-a iesit: Mycoplasma IgG 19.30 (in cond in care pozitiv >11) IgM 5.10 (negativ <9)
Citomegalovirus IgG 69.98 (pozitiv > 12); IgM negativ
restul analizelor imi sunt clare, cu astea insa am fost la doctor, doctora s-a uitat peste ele si mi-a explicat cum ca ar trebui sa avortez, ca cmv-ul da mari probleme...dupa ce a vazut ca plang de-mi sare camasa de pe mine, a zis stai un pic sa ma mai consult si cu altcineva, apoi a revenit si a zis ca totul e bine, ca valorile sunt ok si ca sa stau linistita .
Linistita nu pot sa stau, iar la un alt medic nu pot merge decat luni.
Daca as putea, va spun cu mana pe inima ca m-as imbata, sa nu mai stiu nimic zilele astea.
Sper sa ma lamuriti, sunt tare disperata.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by Oana Stefana

Buna
In speranta ca voi primi un raspuns rapid, imi pun si eu problema aici:
Sunt insarcinata in 10 saptamani, iar la analize mi-a iesit: Mycoplasma IgG 19.30 (in cond in care pozitiv >11) IgM 5.10 (negativ <9)
Citomegalovirus IgG 69.98 (pozitiv > 12); IgM negativ
restul analizelor imi sunt clare, cu astea insa am fost la doctor, doctora s-a uitat peste ele si mi-a explicat cum ca ar trebui sa avortez, ca cmv-ul da mari probleme...dupa ce a vazut ca plang de-mi sare camasa de pe mine, a zis stai un pic sa ma mai consult si cu altcineva, apoi a revenit si a zis ca totul e bine, ca valorile sunt ok si ca sa stau linistita .
Linistita nu pot sa stau, iar la un alt medic nu pot merge decat luni.
Daca as putea, va spun cu mana pe inima ca m-as imbata, sa nu mai stiu nimic zilele astea.
Sper sa ma lamuriti, sunt tare disperata.
Multumesc



Oana, stai linistita, chiar sunt bune analizele. Nu-mi pot inchipui cum te-a sfatuit sa intrerupi sarcina, ma intreb daca stie ce inseamna IgG si IgM .

Pe scurt, cand anticorpii de tip IgG sunt pozitivi inseamna ca ai avut candva boala respectiva, in trecut.
Cand cei de tip IgM sunt pozitivi, inseamna ca ai boala in momentul de fatza.

Dupa analizele tale reiese clar ca ai avut si Mycoplasma si CMV.
CMV-ul poate da malformatii atunci cand mama se infecteaza in timpul sarcinii, daca ai avut boala inainte de sarcina (cazul tau) esti imuna.

Asa ca totul este bine. Sarcina usoara !



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si domnisorica Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana Stefana spune:

Multumesc tare mult Diana
M-am mai linistit.
Numai bine,
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:

Buna!
Am facut o laparoscopie la care rezultatul a fost "multiple aderente anexiale bilaterale", ambele trompe ingrosate si un chist de 5/4 cm. Nu stiu ce e cu acele aderente, unde sunt si ce implica asta, as vrea ceva lamuriri. Trompele mi s-a spus ca sunt permeabile, dar oare daca sunt ingrosate e vreo problema??? Eu sper ca s-a rezolvat ceva cu aceasta laparo pt. ca vreau sa fac un bebe. Dar vreau si o alta parere.
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput