555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 82

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencyta spune:

draga nimeni
am si eu o intrebare:in chist folicular de 1,8cm poate impiedica instalarea sarcinii?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

ajutooooooooooooooooor!
Mi-am facut si eu analizele la sange, urina si secretie si nu ma pricep de loc... ma puteti ajuta la interpretarea lor, plzzzzzzzz??

LA SANGE mi-a iesit asa:

RBC (hematii)- putin sub valoarea normala
HCT (hematocrit) - putin sub valoarea normala
Mo% (procent monocite) - sub valoarea normala
Mo# (nr, total monocite) - sub valoarea normala
Calciu seric total: sub valoarea normala

ce sunt toate astea?? ce inseamna? la calciu inteleg ca am lipsa de calciu dar restul?? ce semnifica???

LA URINA mi-a iesit:

Densitate: 1010
saruri biliare: absent
reactie: acid
albumina, glucoza, corpi cetonici: absent
epitelii plate: rare
leucocite: rare
hematii: absente
mucus: absent

IAR LA SECRETIE:

Sistem Bethesda (TBS)
Evaluarea calitatii frotiului: satisfacatoare DAR foarte frecvente PMN si celule endocervicale relativ rare

Citodiagnostic Babes-Papanicolau: Clasa II

Modificari reactive celulare benigne asociate cu inflamatie

Frotiu cl. II PAP intens inflamator (TBS)

Rezultat secretie: epitelii frecvente, mucus abundent, leucocite frecvente, flora polimorfa de grad IV (candida, trichomonas, alte modif)

Ma puteti ajuta cu interpretarea acestor rezultate??

multumesc mult, mult!!!


bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Buna,
Indraznesc si eu sa pun o intrebare.
Imi doresc un al doilea copil dar, intervine o problema. Mi-e teama sa mai incerc deoarece cu doua luni in urma cumnata mea a pierdut o sarcina la 24 saptamani (i s-a provocat nastere, deoarece bebelusul avea hidrocefalee. In urma cu cativa ani, in familia sotului meu a mai existat un caz, o verisoara a lui a nascut un copilas cu hidrocefalee, dar care a murit in jurul varstei de 3 ani.
Intrebarea mea este daca se mosteneste asa ceva, care ar fi riscurile sa am si eu un copil cu o astfel de problema? Baietelul meu de 2 ani si 10 luni este perfect sanatos, si mi-as dori sa fie la fel si cel de-al doilea copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Buna Nimeni
Am 38 de ani si un copil de 12 ani (fetita)
Am 2 intrebari:
1. Fetita mea a vut prima menstruatie in urma cu 5 luni.Chiar de la inceput cantitatea de singe a fost destul de mare (nu hemoragie) iar durata a fost de 5-6 zile.In aceste 5 luni , a avut ciclu cam la 15-20 de zile si de fiecare data cite 5 zile.Am tot asteptat sa se stabilizeze si nu am mers cu ea la doctor.Dar nu stiu ce sa cred totusi.N-as vrea nici sa astept prea mult si degeaba.Nu are dureri sau probleme deosebite in timpul menstruatiei
2.In ceea ce ma priveste , de citeva luni menstruatia mea nu tine decit 3 zile si cantitatea de singe este mai mica.Intervalul este de aproximativ 24 de zile, uneori si mai mic.Culoarea este inchisa.Intervalul a fost constant de 24 de zile de cind am nascut copilul dar durata era mai mare(5 zile) si cantitatea mai mare si ea (mai ales in primele 2 zile) Crezi ca este cazul sa vizitez si eu un medic sau daca nu am alte simptome sa stau linistita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llizzie spune:

Draga nimeni,
Ce dragut ca esti asa de dragut.
Eu sunt Eliza,am 27 ani un bebe de 1an si 3 luni pe care inca il alaptez si cred ca am facut "iritatie de scutec" in locul lui. Ca sa fiu mai explicita: la menstruatia de luna aceasta am folosit aceleasi absorbante intime externe pe care le foloseste majoritatea femeilor si pe care le folosesc si eu de ani de zile, cumparate de la farmacie (nu de pe strada) si pe undeva pe la a 4-a zi am sesizat o mancarime in "zona de scutec". M-am spalat cu responsabilitate si m-am uns cu crema de galbenele. Nu mi-a trecut. Sotul meu mi-a dat o consultatie (de economist ca nu e doctor dar oricum mai stie cum arat) si mi-a spus ca sunt iritata in acea zona.Asa ca mi-am dat eu cu crema ptr bebei cu ceva zinc. Am renuntat la ea acum folosesc pana o sa am curajul si timpul sa ma vada un dr tot crema de galbenele si propolis (recomandata la farmacie). Acum am si o intrebare si o dilema. Dilema e : la cine sa ma duc eu: la dermatolog sau la ginecolog (nu cred ca un dermatolog are masa din aceea speciala sa-mi vada mie problema bine)Si intrebarea e - ce ar putea fi si cum as putea trata aceasta problema pana ajung eu la un doctor sau si mai bine: fara sa mai ajung in cabinetul unui doctor.
Ma poti ajuta?
Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana405 spune:

buna as dori sa pun si eu o intrebare.Acum 3ani am nascut un copil cu spina bifida si dupa nastere mi sa constatat ca am cu glanda tiroida .As dori sa intreb ce analize ar trebui sa fac inainte de a mai ramine insarcinata?si daca ar fi cu risc si a doua sarcina? Eu iau doar iodura de potasiu o tableta pe zi ptr tiroida,si mai iau si acid folic tot o tableta pe zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

arian o singura intrebare de la care astept un raspuns cu da sau nu
Biopsia (col uterin)se face cu anestezie sau nu?
merci.

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

Buna seara dl. doctor!
Am si eu 2 mici intrebari. Am tot cautat prin raspunsurile dumneavoastra dar nu am gasit ce vreau, asa ca va deranjez cu aceste intrebari. Sper sa mai raspundeti inca.
Eu sunt insarcinata in 15 saptamani si 1 zi. Inainte de a ramane insarcinata, doctorii pe la care m-am perindat mi-au zis de uterul meu ca e "la limita inferioara". Mentionez ca in 2004 am suferit o decorticare ovariana prin laparoscopie, la 3 luni dupa, am ramas insarcinata, dar sarcina s-a oprit in evolutie pe la 8-9 saptamani, iar sarcina asta a survenit dupa un tratament cu brocriptin.Intrebarile mele sunt:
1. Ce inseamna "la limita inferioara"? La limita inferioara admisa( adica sa zicem ca are intre 3-5 cm si al meu are 3 cm), sau e cel mai mic posibil, asa numitul infantil?
2. Ce pot face ca sa duc sarcina macar pana la o varsta la care fatul sa supravietuiasca? Ca doctorul de-acum mi-a raspuns ceva de genul vazand si facand, dar genul meu nu e sa stau cu mainile in san asteptand sa pierd a 2-a oara o sarcina pentru care lupt de atata timp. Chiar nu exista medicamente sau cerclajul acela imi poate folosi? Stiu ca nu dati tratamente, nici nu caut asa ceva ci doar niste indicatii.
Va multumesc, si, in speranta ca nu v-am plictisit, astept cu nerabdare un raspuns de la dumneavoastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellamiss spune:

Buna dimineata,domnul doctor.Am si eu o mica problema,daca as putea spune ca este mica.De cateva saptamani ma doare in partea dreapta jos de fiecare data cand ma ridic din pat ( as putea spune ca este ca un carcel), am niste scurgeri si cand am contact sexual cu sotul meu ma cam doare.Am fost la medicul de familie si mi-a zis ca sunt insarcinata.Apoi am fost la Spitalul Giulesti pentru o consultatie.In momentul acela era domnul doctor Mohamed, i-am explicat despre ce este vorba si mi-a facut ecografie.(uter de volum normal 41/35, endometru gros trilaminal, ecostructura normala ovar drept -32.5 mm si ovar stang 29 mm ecografic normal.Acum sunt putin confuza cu aceste ovare, adica unul fiind mai mic decat celalalt,stiind ca acum 4 ani la ecografie mi-a iesit trompa dreapta umflata,dar doctorul mi-a zis ca nu am nimic.Mi-a dat doar pentru scurgeri ovule mixte si novalis 10 tablete.Este normal?Daca am facut aceasta ecografie nu mai este nevoie de o consultatie?Va rog spuneti-mi ce trebuie sa fac.Va multumesc anticipat!

Nunta noastra-16 iulie 2005
mihaela&adrian16iulie2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia19740 spune:

Buna ziua domnule doctor, sunt noua pe aici si as dori o informatie. De luna asta am inceput monitorizarea temperaturii (dar nu de la inceputul lunii deoarece am ajuns la doctor doar in data de 11 a lunii si atunci mi-a spus ca de luna viitoare sa-mi iau temperatura, dar eu am preferat sa incep de acum). Temperaturile sunt urmatoarele:
12 - 36,1
13 - 36,4
14 - 36,5
15 - 36,3
16 - 36,6
17 - 36,7
18 - 36,9
Puteti sa-mi spuneti daca am avut ovulatie? Daca da, in ce data? Problema este ca in data de 17 am facut o histerosalpingografie (care a iesit bine) si mi-e teama ca ovulatia a fost inainte. Ce riscuri exista in cazul unei HSG efectuata in perioada fertila? Sau daca era o sarcina incipienta, datorita substantei de contrast este eliminata? Iar daca nu este eliminata, exista riscuri pentru bebe? Va multumesc si s-ar putea sa va mai deranjez si altadata:). O seara placuta! Olivia

Mergi la inceput