555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 67

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Vin si eu cu o intrebare:VERMIGAL-ul se poate folosi in sarcina? In prospect nu specifica.

Giana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:


Va rog sa ma lamuriti si pe mine....am o displazie mamara veche de fo 6 ani, am luat diverse tratamente si nodulii s-au mai resorbit dar nu in totalitate...acum 7 luni am nascut si am alaptat bb 4 luni. Intrebarea mea e ce pilule anticonceptionale pot sa iau, care sa-mi faca bine (sau macar sa nu fie nocive in cazul de fata). Am inteles ca trebuie sa fie doar cu progesteron.
Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Eu una am renuntat la pilule din cauza displaziei. Cred ca e cel mai bine fara pilule. Mai ales ca medicii recomanda sa nu depaseasca 5 ani contraceptia pe baza de pilule, adica ai luat 5 ani si te gandesti apoi la alta metoda. Eu am facut chiar exces, am folosit pilule timp de 9 ani.mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana E spune:

Buna ziua , Arian ! De fapt , nu stiu daca e corect sa ma adresez asa , pentru ca de vreo doua zile tot incerc sa-ti trimit un mesaj in legatura cu o problema a mea si se pare ca pana acum am ales niste cai gresite , pentru ca mesajul mi-a fost respins .Asa incat nici acum nu stiu daca va ajunge la tine .Daca aceasta cale e cea buna , da-mi te rog un semn ca am reusit , iar apoi imi voi posta si eu intrebarile .Multumesc , Adriana .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina25 spune:

Ce se intampla daca am luat utrogestan din ziua 13 si ovulatia a fost in ziua 18?
poate dauna cu ceva ?Pot interveni dereglari in organism
Mentionez ca l-am luat pana in ziua 24 cate 2 pe zi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina25 spune:

Daca am luat utrogestan din ziua 13 si am avut ovulatie prin ziua 18-19 pot interveni dereglari in organism?
Mentionez ca l-am luat pana in ziua 24 .Eu am ciclul neregulat de 34 zile .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiudana2004 spune:

Draga Nimeni,am si eu cateva nelamuriri si sper sa ma ajuti.Pe 27 Ian.2005 UM.2teste sarcina pozitive.Sangerare si dureri mari de burta pe 3Martie.Aseara am fost la eco de 5 sapt si nu mai era nimic in uter.Dr a zis ca oul nu a nidat si l-am eliminat i timpul sangerarii.Pana aseara am luat trat. cu Utrogestan 2/zi oral,dar de azi nu le mai iau.Intrebarea mea este daca trebuie sa fac anumite analize pt a vedea de ce nu am putut tine sarcina si daca e posibil ca sila celelalte sarcini sa am aceleasi probele.Si mai am o intrebare:daca si anticonceptionalele pot determina aceste probleme.Mentionez ca am luat 6 ani Marvelon cu pauze la 6 luni timp de 3 luni dar inainte de a ne hotari sa facem un bebe le-am intrerupt cu 6 luni inainte.In ianuarie a fost prima luna cand am incercat sa raman insarcinata si eram fericiti ca am reusit imediat cum ne-am propus.Multumesc pt rabarea acordata si astept raspunsul tau cu nerabdare.

dpuiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana E spune:

Deoarece mi-am vazut primul mesaj postat in topic , am inteles ca am gasit calea de a te contacta .La inceput as vrea sa-ti spun ca , daca te hotarasti sa-mi raspunzi la problemele care ma framanta , as prefera sa-mi raspunzi pe adresa mea personala , decat in topic . Pentru ca unele intrebari ale mele sunt mai delicate , dar daca nu se poate , ce conteaza , multora li se poate intampla .
De ceva timp ma deranjeaza o infectie vaginala , manifestata prin scurgeri relativ reduse si un usor miros caracteristic , parca de transpiratie .Am fost la un cabinet ginecologic si mi s-a prescris tratament cu Doxiciclina , Metronidazol si Meclozol .L-am urmat , dar nu mi-a trecut sau mi-a reaparut , nu stiu exact .M-am hotarat sa ma duc in alt oras , unde exista si posibilitatea de a face analize .Am facut un test Papanicolau ,iar rezultatul a fost :celule epiteliale intermediare , frecvente leucocite PMN , flora bacteriana bogata ( bacili ) , prezente celule levurice .FBP tip II inflamator .Dupa obtinerea rezultatului mi s-a facut si o cultura si au iesit E coli .Mi s-a prescris tratament cu Metronidazol , Polygynax si Ciprolen , acesta din urma pe baza antibiogramei .Inca nu am inceput tratamentul , pentru ca intai as vrea sa ma ajuti sa lamuresc mai multe probleme .Tratamentul prescris este eficient ?Trebuie sa-l urmeze si prietenul meu ? Pe ce cale am "obtinut" aceasta infectie ? Se poate sa o fi contactat de la prietenul meu ? Sau , daca eu o am , i-am transmis-o si lui ? De aici intervine situatia un pic mai jenanta .El a fost singurul meu partener , dar el , in afara mea , a mai avut relatii cu o femeie , si inainte si dupa ce eu mi-am dat seama ca eu am o infectie .El nu are nici un fel de simptome si am inteles ca nici ea nu are nici un fel de manifestari .Din spusele lui , ea este obsedata de microbi si isi face periodic spalaturi vaginale cu prafuri si solutii dezinfectante .As vrea sa-mi spui , aceste spalaturi pot preveni imbolnavirea ? Am apelat la tine sa ma lamuresti , pentru ca am citit foarte multe raspunsuri si am ramas impresionata de rabdarea cu care raspunzi si de explicatiile amanuntite pe care le dai .Iar medicii la care am fost mi-au raspuns intotdeauna evaziv , s-au limitat la a prescrie un tratament .As vrea sa clarific o data aceasta situatie , sa stiu ce tratament sa urmez si cum sa previn reimbolnavirea .Si sa-i prezint si prietenului meu un raspuns de specialitate , pentru a sti cum sa procedam mai departe .El e de parere ca infectia o am doar eu , nu e transmisibila si e suficient sa fac doar eu tratament .Iti multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana E spune:

Revin ...nu vreau sa-mi raspunzi personal...as vrea doar sa-mi raspunzi , pentru ca eu consider ca esti foarte bine pregatit si prin acest topic vii in ajutorul multora dintre noi ...iar eu , oricat am cautat pe net , nu am gasit raspunsuri complete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgabriela spune:

care este cauza lipsei ciclului menstrual (exclus sa fiu gravida) am luat contraceptive novinette am folosit si prezervativ (intodeauna) dar din 6 ultima zi de novinete azi in 19, iclul a intarziat sa apara?
Am fost la endocrinologie dar sunt prog. la consultatie abia pe 1 aprilie!
Merci ! si ce pot face pt. reglarea ciclului, intodeauna a fost aiurea, dar cand luam contraceptive totusi vene?
Gabriela

Mergi la inceput