555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by letizia


Buna dimineata (desi cred ca tu esti pe forum la cu totul alte ore...) si multumesc mult pentru lamuririle suplimentare.

Mi-a crescut un pic adrenalina cand ai pus-o si pe Treponema la numaratoare (chiar asa...credeam ca-i aproape eradicata!).

"Toata simpatia mea in cazul asta, inteleg acum concurenta pe care mi-o faci in ceea ce privese lungimea mesajelor!!!

Adicaaaa...pana acum ti-eram antipatica pentru ca vorbesc cam mult??!

"Si mai inteleg ca ai discutii foarte libere cu studentele tale! Hmmm... ma si imaginez schimband impresii cu studentii mei despre experientele traite in cabinetul de urologie - LOL LOL LOL"

Aaa, si Dvs. cu studentii, atunci trebuie sa redevin respectuoasa. Dar ce fel de experiente traiti in cabinetul acela, care nu pot fi impartasite nici macar studentilor medicinisti?

"Daca intr-adevar vrei sa mergi la oftalmolog si locuiesti in Bucuresti, iti pot recomanda sa mergi la fosta mea sotie: nu sunt catusi de putin subiectiv afirmand ca este extrem de priceputa dpdv profesional."

Multumesc, da, as vrea un oftalmolog bun, acum merg cam la intamplare, daca e OK sa-mi dai adresa spitalului, sau a cabinetului unde practica sotia ta si daca-i tot la fel de buna ca tine...(tocmai am realizat ca azi nu te-am laudat deloc), sigur, multumesc mult! Cred ca nu-i cazul sa-mi fac griji ca-ar putea sa incurce atropina cu vitriolul, daca spun ca mi-ai recomandat-o tu... Glumesc, si cum sunt si muuuult off topic, ma opresc aici cu presupunerile.

"In privinta articolelor din reviste medicale de afara sunt chiar extrem de interesat."

OK, da-mi o lista cu articole care te intereseaza. Avem abonament electronic la un pachet de jurnale, printre care: Obstetrics and Gynecology, Obstetrical and Gynecological Survey, Obstetric Anesthesia Digest, Gynaecological Endoscopy, Gynecologic Oncology, vad ca pot accesa pdf-urile pana la numerele din decembrie 2003. Altfel, daca ce te intereseaza nu-i pe lista, pot sa-i rog pe colaboratorii mei vestici sa le gaseasca, sau, in cel mai rau caz, se poate lungi pana prin martie cand o sterg eu la un scurt postdoc si le pot cauta la biblioteca si trimite.

"In subsol, PM = Personal Message si LOL = Lots Of Laughs (adica rad de ma stric). "

Sper ca razi CU noi, si nu DE noi, altfel, foarte bine ca razi! Mi-am inchipuit eu ca raspunzi offline, altfel, vai de nota de plata la telefon!
Astept lista cu articole cand ai chef de stiinta si scuze daca am ocupat prea mult spatiu cu subiecte mai degraba off topic. O sa revin si on, dupa ce repet analiza (nu...n-am ajuns inca la laborator...). Si zici ca stau bine la "detalii"?
Letizia


Letizia,

Nu stiu cum sa procedez: sa-mi cer scuze pt raspunsul intarziat, sau sa te previn ca nu este cazul sa te umfli in pene imaginandu-ti ca mi-ai dat atat de mult de gandit cu cele scrise de tine! LOL (acu' stii ce inseamna!) Adevarul-adevarat este ca si anul acesta stimatul Minister al Transporturilor (pt al carui domeniu de sanatate lucrez, la stat) a "omis" sa ne furnizeze vaccinurile anti-gripale (gratuite pt noi, vezi-doamne!) si cum nu sunt foarte rabdator din fire m-am decis sa trag o gripa zdravana ca sa-mi asigur o imunitate naturala cat mai "beton" si mai precoce. Boala infama suprapusa programlui devenit de-a dreptul nesuferit de cand a inceput anul universitar m-au impiedicat a gasi timpul pe care onor persoana Dvs il merita pt un raspuns adecvat. Ma gandesc uneori (acum, de exemplu) de ce nu intru naibii in politica, ca prea stiu sa le-ntorc ca la Ploiesti cand e nevoie!!! LOL LOL LOL

Antipatica nu mi-ati fost niciodata, stimata doamna (sau don'soara - aspect irelevant dealtfel), in asemenea circumstante nu m-ar fi lasat inima sa nu va las a intelege sentimentele inaltatoare pe care mi le-ati fi inspirat!!! Cu simpatiile e mai delicat, pen'ca stiu din proprie experienta ca nu este catusi de putin inspirat sa le declari si este de-a dreptul o nebunie sa le declami! In fine, revenind la intrebarea adresata, mai pot spune ca prefer de departe femeile care vorbesc prea mult (atat pe plan profesional, cat si personal) decat cele care stau ca mutele pt ca apoi sa vina cu reprosuri referitoare la insuficienta sau absenta dialogului. Cu alte cuvinte, sunt constient ca fiecare da cat poate, context in care atunci cand cineva da mai mult decat SE poate, trebuie sa fii mai mult decat multumit, in nici un caz deranjat. Deh, aici mai intervine uneori si invidia, ce-i drept (adica EA de ce poate si eu nu pot - sau invers)... Oricum o dai, tot nu-i bine! LOL

Treponema pallidum sau spirocheta sifilisului va fi eradicata in Romania atunci cand omul va fi capabil sa produca antimaterie. Avand la dispozitie anti-Treponeme vom fi capabili sa le eliminam dintre noi. Pana atunci, sifilisul ramane un adevarat baron national al dermato-venerologiei romanesti!

Referitor la cabinetul de urologie, tin sa mentionez, daca pe tine nu te-a tentat ideea aceasta, ca in respectivul loc sunt pe post de pacient. Experientele din aceasta postura sunt sigur ca i-ar umple de satisfactie pe cei mai multi dintre studentii mei ("prietenii" stiu de ce!!! LOL), iar pe tine te-ar delecta numai in masura in care ai inclinatii sado-masochiste!!! LOL

In legatura cu oftalmologia: persoana mentionata de mine in mesajul anterior este FOSTA mea sotie. FOSTA este esential aici, dat fiind faptul ca in prezent este sotia altcuiva! Referitor la vitriol nu-ti face griji (chiar daca, printr-o coincidenta nefasta, are radacinile familiei in Ploiesti!!! LOL): din moment ce nu l-a folosit in mod meritat pe subsemnat, nu-l va folosi in mod total nejustificat nici pe tine! Este o persoana mai mult decat echilibrata, cu o gandire extrem de complexa si de logica, asa ca iti va castiga increderea in mod cert din primele secunde! Profesional pot spune ca este mult mai priceputa in domeniul ei decat sunt eu in al meu. Actualmente se numeste Andreea MARIN si lucreaza (nu, nu la TVR, la "Surprize, Surprize!" LOL) la Spitalul de Boli de Nutritie Bucuresti (asa-numitul "spital de diabetici"). Mai are niste ore la Fundatia "Ochiul Diabetic", dar nu ii stiu programul cu exactitate. Daca intr-adevar te intereseaza, iti trimit numarul ei de mobil printr-un PM si discutati problema direct.

Cu articolele mai vorbim, daca zici ca vrei titluri. Speram sa-mi dai un director cu ce-ti sta la dispozitie. Ramane sa ma uit prin bibliografiile articolelor pe care deja le am pt a putea utiliza la maxim "pila" pe care o am la tine.

In ceea ce priveste "detaliile", dupa cum vezi, stai mai mult decat bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by GeorgianaI

Draga Arian! Revin si eu cu o intrebare.
In luna martie anul acesta, am facut operatia de laparoscopie prin care mi s-au decorticat ovarele si curatat trompa dreapta de aderente, pentru ca in urma HSG trompa dreapta era ingrosata in proportie de 2/3, iar trompa stanga era buna.
Acum, dupa 7 luni de la operatie, am refacut HSG, pentru ca in tot acest timp nu am ramas insarcinata. Rezultat. Trompa dreapta obstruata, iar trompa stanga perete ingrosat, permeabilitate scazuta. verdictul medicului a fost ca, in conditiile acutale, pot ramane insarcinata natural si sa am o sarcina normala sau pot face extrauterina. Recomandarea medicului a fost FIV in ultmia masura.
Mi-a mai spus medicul ca mai poate incerca dezobstruarea trompei drepte prin alta operatie, dar nu-mi garanteaza ca va fi OK. Mi-a spus ca inseminare nu are rost sa fac, tinand cont de felul cum arata trompa mea stanga.
Tu ce ma sfatuiesti sa fac? Sa mai incerc inca o operatie sau sa trec direct la FIV?
Nu stiu daca m-am facut inteleasa si pentru asta imi cer scuze, dar sunt intr-o mare dilema.



Georgiana


Georgiana,

In primul rand, riscul unei extrauterine in conditiile expuse de tine este mare. Nu vad un motiv real pt care te-ai expune unui atare risc (problema materiala constituie un factor, indiscutabil, dar nu de asa natura incat sa-ti pui viata in pericol). Pe de alta parte, microchirurgia tubara, desi a facut progrese remarcabile in ultimii ani, este departe de a oferi rezultate spectaculoase in mod curent. In fine, inseminarea artificiala este lipsita de sens, fiind echivalenta celei naturale (prin contact) din punctul de vedere al continuitatii si integritatii canalului genital (care constituie de fapt problema ta). Prin urmare, eu as opina in favoarea IVF.

Te-ai facut inteleasa cat se poate de clar. Am priceput in ce consta dilema. Drept care am si motivat raspunsul meu.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Hermis

Buna Arian,

Imi doresc un bebe, si am facut citeva analize pentru a ma asigura ca am toate sansele sa reusesc si sa duc pina la capat(cu bine) sarcina.
Deocamdata doar listeria 1/320 este cea care poate sa puna un semn de intrebare. Tratamentul clasic, din cite am inteles, este cu Ampicilina (din 6 in 6 ore), timp de 14 zile. Pe de alta parte, am citit ca este recomandabila si asocierea cu Gentamicina - insa o indicatie clara in acest sens, nu am primit din partea medicului.
Care este recomandarea ta? Este eficient tratamentul doar cu Ampicilina pentru valoarea de 1/320 ?
Mai departe, presupunand ca tratamentul inceteaza cu 2 saptamani inaintea urmatoarei perioade fertile (in noiembrie), este posibil ca aceste medicamente sa aiba efecte asupra ovulului - si implicit asupra doritului produs de conceptie?
Multumesc anticipat!
Hermis
PS. Precizez ca in luna decembrie 2003 am avut un avort spontan (6 saptamani) si singura analiza dubioasa a fost listeria (si atunci tot 1/320 - tratata ulterior cu rezultat in scaderea pina la 1/160)

PS1. In urma cu 1 luna sotului meu i-a fost identificata o "dragutza" de mononucleoza - este cazul sa fac si eu analiza? Sint riscuri legate de prezenta mononucleozei si o posibila sarcina ? Ce implica prezenta virusului asupra calitatii "micutzilor" lui?


Hermis,

Tatamentul cu Ampicilina este eficient in majoritatea cazurilor de listerioza. In cazurile in care se constata o rezistenta la tratament, Ampicilinei i se asociaza Gentamicina (evident, numai in fara sarcinii).

Ampicilina se elimina complet din organism in 2-3 zile de la incetarea administrarii. La fel si pentru Gentamicina. Nici una dintre cele doua medicamente nu determina modificari celulare la nivelul foliculilor ovarieni. Prin urmare, astfel de tratamente pot fi urmate fara probleme inntea instalarii unei sarcini.

Oricum, eu nu ti-as putea recomanda sa ramai gravida in conditiile persistentei listeriozei, mai ales dupa un avort spontan, decat dupa repetate tratamente urmate de reefectuarea testelor serologice.

Mononucleoza poate avea oarecare efecte negative asupra productiei de spermatozoizi, pe parcursul evolutiei bolii. Nu sunt sigur, dar ar putea exista si defecte calitative spermatice in aceasta perioada. Daca prin absurd un spermatozoid "defect" ar ajunge sa fecundeze ovocitul, oul rezultat ar fi eliminat cu ocazia primului termen menstrual (asa-numitul2avort menstrual"). In majoritatea cazurilor femeia in cauza nici nu-si da seama ca a fost gravida... pt cca 2 saptamani. Oricum, efortul sexual nu este indicat pe parcursul fazei acute a mononucleozei. Dupa perioada de convalescenta (care poate dura si o luna) fii sigura ca spermatozoizii sotului vor fi absolut OK!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by totha

Draga Arian,

La sfarsitul anului trecut am observat o anormalitate la ciclul meu menstrual ( ziua 26-27 spotting aprox. 2-3 zile dupa care menstruatie normala) si m-am dus la ginecolog.Bineintes ideea principala a fost o consultatie completa inainte de a concepe un bebe si in treacat am amintit si problema legata de ciclul menstrual.
Au urmat dozarile hormonale si foliculometria.In decurs de 5 luni situatia mea s-a inrautatit si se pare ca singura solutie (parerea medicului ginecolog) ar fi o interventie laparoscopica, intai examinarea ovarelor si in cazul in care e necesar drilling.
Te rog daca ai putin timp sa-mi spui si tu o parere, iti trec aici toate rezultatele analizelor mele.

Dozari hormonale:
ziua 14:FSH 5.97mUI/ml, LH 28.53mUI/ml, estradiol 1434 pmol/l,prolactina 371.7 aeUI/ml
ziua 21:FSH 2.06 mUI/ml, LH 6.16 mUI/ml, progesteron 59.50 nmol/l,testosteron 1.58 nmol/l

A urmat foliculometria, prima luna doar observatie fara tratament, concluzia LUF, luna a 2-a 1 pastila clostilbegyt: anovulatie,menstruatie din ziua 25 cu doua zile de spotting inainte; a treia luna clostilbegyt 2 pastile+pregnyl 10.000: atrofie foliculara,spotting din ziua 22 2 zile dupa care ciclu menstrual normal; luna a patra atrofie foliculara.Dupa aceste rezultate la recomandarea medicului ginecolog am luat 2 luni fara supraveghere ecografica estradiol si progesteron, estradiolul in z: 5-14 progesteronul in z: 15-24.Denumirea comercila a medicamentelor: Gestakadin substanta activa-norethisteron si Gynokadin substanta activa- estradiol. Rezultatul a fost spotting premenstrual 5 zile in ambele luni ciclul menstrual in ziua 25 intr-o luna si ziua 27 in cealalta.
Acum am repetat dozarile hormonale rezultatele fiind:
z 14: FSH 6.20; LH 30.38; estradiol 1648
z 21: FSH 2.68; LH 10.31; progesteron 72.11;
Inainte sa repet analizele doctorita mi-a spus ca in cazul in care rezultatele sunt la fel sau mai rele singurul tratament ar fi interventia laparoscopica (drilling)iar daca rezultatele sunt mai bune pot sa fac un tratament cu injectii.
Maine ma duc la ginecolog pentru interpretarea rezultatelor dar am nevoie si de o alta parere.
Iti multumesc anticipat,
Andrea.



Andrea,

Din pacate rezultatele investigatiilor hormonale nu imi spun prea multe, asa cum sunt prezentate de tine. In primul rand, datorita faptului ca in privinta estradiolului si progesteronului folosesti ca unitate de masura mol/l, iar eu cunosc doar valorile in sistemul international si tolerat, adica in g/l si mg/dl. In al doilea rand, datorita faptului ca nu imi comunici domeniul valorilor considerate normale in conditiile efectuarii dozarilor respective.

Oricum, daca s-a constatat ca ciclurile tale sunt anovulatorii din cauza ovariana si nu s-a putut obtine ovulatia nici prin sistemele standard de stimulare ovariana (asa cum reiese din cele istorisite de tine), intr-adevar inspectia laparoscopica a ovarelor urmata de drilling este solutia care a mai ramas la indemana. Repaosul ovarian indus prin medicatia mentionata pe parcusul celor doua luni ar reprezenta o ultima incercare de "deblocare" a ovarelor. Cum nu imi pot da seama din valorile progesteronului din ziua 21 daca a avut loc o ovulatie, nu iti pot spune daca se va alege calea interventiei laparoscopice sau a suplimentarii progestagene.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by claucia

quote:
Originally posted by arian

quote:
Originally posted by claucia

Buna ziua,

Nu stiu sigur daca mai exista intrebarea pe care urmeaza sa v-o adresez dar daca exista imi cer scuze in avans. Intrebarea mea se refera la anticonceptionale
As dori sa stiu daca se poate ca dupa ce am luat timp de 1 an si jumatate MARVELON sa le schimb cu Jasmine. Am auzit ca tipul acesta de anticonceptional are cele mai mici concentratii de "ceva" pentru ca nu stiu exact care sunt acele substante/hormoni. Mentionez ca iau Marvelon la sfatul unui medic in planificare familiala de la o clinica privata din Bucuresti; dupa cateva intrebari d-na doctor a decis sa-mi dea [citez] "Sa-ti dau Mercilon...ah, ba nu, sa-ti dau Marvelon"
Nu am facut nici o analiza pentru asta si de aceea sper ca si d-nul doctor (tare dragut de altfel :-) )imi poate spune daca este bine sa schimb anticonceptionalele.
Ulterior am facut si un pap (gr I), o lama pe care nu a iesit nimic nelalocul sau; am avut o rana pe col care a disparut cu Cerviron (dupa aceea am facut Papanicolau si era I). Nu am avut antecedente de cancer pe linie materna 3 generatii, doar din partea tatlui - bunicul - cancer la stomac operat acum 12 ani. Am 25 ani, nici un avort.
Va multumesc mult si o zi/toamna superbe



Schimbarea mentionata este posibila.

Jasmine NU contine cantitati reduse de estrogeni - acestia reprezinta componentul la care te referi. Estrogenii din Jasmine sunt in aceeasi cantitate ca si in Marvelon si mai mult decat in Mercilon.

In general inceperea administrarii unui anumit contraceptiv oral este stabilita pe baza unui dialog care contureaza profilul hormonal al pacientei (impreuna cu aspectul ei fizic). Nu inteleg care este motivul dorintei de a schimba contraceptivul, pt a-mi putea da cu parerea. Faptul ca in mod eronat stiai ca Jasmine contine mai putini estrogeni nu poate fi un motiv in sine - indiferent de compozitie, pilulele au cam aceeasi dimensiune si acelasi gust; deci scopul final al schimbarii dorite trebuie sa fie altul. Daca vrei sa impaci fumatul cu pilula contraceptiva (merg aici la nimereala, aceasta este problema cea mai frecventa in practica), nu exista cale de mijloc: indiscutabi, pt binele pe termen lung, ai de ales intre cele doua.

Producatorul Jasmine, Schering (Germania) pretinde ca acest contraceptiv nu determina crestere in greutate. Oricum retentia de apa determinata de contraceptive nu depaseste decat in cazuri de exceptie 2-3kg, astfel incat acesta ar fi un motiv superflu si mai mult de ordin psihic pt schimbarea pilulei. Este drept, pe alta parte, ca TOATE pretentiile enuntate de Schering referitoare la produsele lor hormonale se dovedesc ADEVARATE in practica. Data fiind experienta mea extrem de pozitiva cu aceste medicamente eu sunt inclinat a sprijini utilizarea lor de catre pacientele mele. Acesta este insa un punct de vedere ultra-subiectiv.

Si daca tot iti doresti un preparat cu o cantitate mica de estrogeni (ramane sa imi explici de ce...), Schering are un contraceptiv oral combinat numit Logest care corespunde acestei conditii.

In alta ordine de idei, este absolut imposibil sa existe o eroziune cervicala ("rana pe col") si Pap-testul sa returneze un rezultat de tip I. Fie nu a existat eroziunea, fie recoltarea pt test a fost efectuata defectuos, fie interpretarea lamelor a fost necorespunzatoare.

Felicitari (sincer!!!) pt cei 25 ani fara avorturi!

Buna Arian/Teo
CU capul plecat imi asum critica ta...dar in parte. Propozitia "Sunteti foarte draguti" nu merita aspru criticata pentru ca mesajul este prietenos. Da, nu ar fi trebuit sa ma adresez ca mai multor persoane dar intr-un acces de entuziasm m-am adresat tuturora. In mesajul catre tine. E drept.
"Dragut" suporta grade de comparatie. Si gramatica imi este prietena buna. Cateodata ma cam fenteaza si imi supara prietenii. Pentru ca este mult prea putin flexibila. Si taxez pe toata lume.
Hmm, iti multumesc pentru raspunsul pe care spre rusinea mea nu l-am vazut decat atunci cand mi-ai spus tu unde sa-l caut.
In mesajul meu catre tine cu nr 2 (si cu nota mica la gramatica pe care am primit-o) am scris ce neplaceri imi provoaca Marvelon. Din scrierile tale ma gandesc ca as putea sa iau atunci Logest (i.e. firma de incredere, promisiuni de a nu ma ingrasa etc - nu am avut problemele acestea nici la inceput).
Doctorita de la Marie Stopes in Bucuresti unde ma duc destul de regulat (cam odata pe an sau la 6 luni daca sunt draguta - cuvantul tau preferat) mi-a spus la un prim control la ea, o ai o rana pe col. Dupa ce am facut tratamentul cu Cerviron, la un al doilea control a spus ca s-a "rezolvat" si tot atunci mi-a facut testul Papanicolau. A iesit I. Mai multe nu stiu, cum a fost facut testul, ce s-a intamplat. Mi-a mai spus ca am uter retrovers dar mobil. Nu stiu ce inseamna asta.
Multumesc de felicitarile cu 25 ani si fara avorturi. Adevarul este ca pana la logodnicul meu cu care si locuiesc relatiile sexuale (nu partenerii) se pot numara pe degete.
Te pup (numai o persoana nu mai multe) si iti multumesc
Claudia





Claudia,

Nu am facut nici o referire rautacioasa la gramatica ta. Prin urmare nici nu ti-am dat vreo nota in acest sens. Singura indoiala pe care am avut-o a fost referitor la "foarte dragut", dar am specificat ca nu sunt sigur ca este intr-adevar o incompatibilitate intre adjectivul in cauza si gradele de comparatie. Restul era o insiruire de glume.

Dupa 6 luni de tratamente aplicate unei eroziuni cervicale este, indiscutabil, posibil sa ai un scor Pap de I. Succesiunea evenimentelor nu reiesea, din cat imi amintesc, din precedentul tau mesaj.

Uterul retrovers este o particularitate anatomica nu tocmai rara. Corpul uterului tau face un unghi deschis spre spate cu colul si cu vagina, invers decat in majoritatea cazurilor (in care uterul este anterovers). Drept urmare, el nu este aplecat peste vezica urinara, ci peste rect. Aceasta pozitie il poate determina sa "se agate" de promontoriu - proeminenta coloanei vertebrale dintre portiunile ei lombara si sacrata. O asemenea situatie duce la asa-numita "retroversie fixa", cu implicatii negative in obtinerea si mai ales evolutia unei sarcini. La tine uterul, desi retrovers, este mobil - deci nu exista probleme din acest punct de vedere.

Daca mai devreme te felicitam pt "25 ani fara avorturi" (si nu retrag cele scrise atunci!), acum nu pot decat sa ridic din sprancene (si umeri?) la afirmatia "pana la logodnicul meu [...] relatiile sexuale (nu partenerii) se pot numara pe degete"...

In context, nu-ti returnez pupatura!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia

"Iaca iti raspund (sâc!!!)!!!

Sincer, nu credeam in minuni pana asta-vara. Cand am trait o minune eu insumi. Nu din cele religioase, tin sa subliniez. Minune laica. Cea mai laica posibila. Si tocmai prin aceasta mai inaltatoare. Slava domnului, minunea cu pricina a tinut mortis sa ma las in voia ei, asa incat... iacata-ma-s june si ferice dupa un ev mediu tarziu! :)"


Teo,
cele mai sincere felicitari de la mine, minunea (laica ???) traita te tine dovedeste ca ai depasit cu succes glaciatiunea. Daca minunea e aceea pe care mi-o imaginez eu, esti cu siguranta fericit :) si, de ce nu, mai cald la suflet.
Imi cer scuze pt. mesajul off topic, recunoasteti ca e scurt macar
lia



Lia,

Lasa vraja si spune mai bine ce-a fost cu semnatura de data trecuta!!! Ca altfel intru de-a binelea in glaciatiune!!!

SI SCRIE CEVA ON TOPIC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by anca tanasica

quote:
Originally posted by arian

quote:
Originally posted by anca tanasica

Multumesc pentru raspuns!
Asta in primul rand, ca in al doilea voiam sa imi dau si eu cu parerea vis-a-vis de intentia ta de a urma facultatea de drept...cred ca nu ti-ar place de fapt...
Eu (si poate asa iti voi raspunde razant apropos de "comentarii venite de la persoane neavizate"!!!) am dorit f.mult sa fac medicina...cat de mult stau cartile de anatomie si fiziologie adunate rand pe rand in biblioteca, diplomele de la olimpiadele de biologie/anatomie, orele (si nu putine) petrecute cu vecina-doctorita (visul ei era sa aiba o fata pe care sa o faca dr.si avea un baiat...so...am devenit fata ei)...Asta ca sa iti dai seama ca nu-s tocmai cu pluta intr-ale medicinei...In clasa a douasprezecea, inainte de bac, in vacanta de primavara, am cugetat adanc asupra vietii mele si am ajuns la concluzia ca tb.sa aleg, ori un medic care se va apleca asupra meseriei cu totul si nu va mai avea timp de nimic altceva (parerea mea despre medici e ca tb.sa aiba vocatie) ori "altceva" si sa duc o viata normala, cu familie, etc. Am fost lasa si am ales "altceva"...imi pare inca rau, dar asta e...am facut dreptul ca era la moda...
Parerea mea e ca tu esti unul din medicii care au vocatie...nu da cu piciorul la tot ceea ce ai realizat pana cum...pentru...nimic...

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana



Anca,

IMPRESIA TA este ca am vocatie (har???) intr-ale medicinei. Nu este asa. Dar unul dintre principiile fundamentale ariene este ca in tot ceea ce faci sa dai tot ceea ce poti. Tendinta spre perfectiune. Asta fac. Nimic mai mult. De fapt (si de drept - LOL), de realizat pana acum n-am realizat nici a suta parte din ceea ce-mi doream. Nu sunt bun de nimic in partea financiara a problemelor. Toate "afacerile" mele decurg in pierdere, invariabil, pe termen scurt sau lung. In drept nu vad altceva decat o afacere. Daca iese, bine. Daca nu, ce-am avut si ce-am pierdut??? Oricum sesizez cat se poate de clar bunele intentii in cele scrise de tine, fapt pt care iti multumesc. Dar ca sa fiu carcotas macar in final (ce sa fac, nu ma pot abtine!!! - LOL), te intreb si eu: ti-e frica de concurenta??? LOL LOL LOL (glumesc, evident!)






Vai, tu...nu mi-e frica de concurenta...de fapt nici nu "practic" prea tare in domeniu, pe scurt avocat/procuror/judecator nu voi fi niciodata...

Oricum, acum imi dau seama ca poate ar fi bine sa incerci...ca poate asa iti vei descoperi vocatia pentru medicina....

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana



HA!!! Vezi ca te-am convins pana si pe tine?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by letizia


Vezi ca ai creat panica printre forumiste cu mesajul ala despre “minunea laica”, chiar asa, trebuia sa ne spui, sa ne sfarami inimile, sa ne ranesti sentimentele, era mai bine cand erai not-so-extraordinarily-happy, puteam sa te-alintam, sa te rasfatam, sa-ti trimitem flori si pupici virtuali, sa-ti dam sfaturi despre femei, asa…in curand o sa ne raspunzi tot mai rar la intrebari, apoi o sa ne parasesti complet…stim noi !
Doamne, acu’ ca i-ai luat mintile, sper ca i-ai lasat macar simtul umorului!



Letizia,

Ca te iei de Lia (Dorsilia) ar putea sa ma lase fara replica, dar ca te iei de mine nu poate ramane netaxat!!! Te pandesc din umbra, sa nu pretinzi ca nu ti-am spus!!!

De ce-am raspuns asa greu tocmai am povestit in precedentul mesaj adresat tie. Da' de unde pana unde mi-a luat dumnezeu mintile, dom'le?!?!? Adicatelea, mi le-a luat, ce-i drept, acu' vreun an si ceva, da' iaca fu cumsecade si tocmai mi le dadu inapoi!

Iar de parasit forumul sunt destul de slabe sperante, din doua motive cel putin: 1 - am constatat ca mi-e semnificativ mai bine cand am de scris aici, si 2 - administratorii m-au indatorat c-o pereche de tricouri "DC.com" (parol!!!)

Si daca tot va mai ramane timp dupa toate treburile de serviciu si domestice, eu n-am nimic impotriva "sa te-alintam, sa te rasfatam, sa-ti trimitem flori si pupici virtuali, sa-ti dam sfaturi despre femei". Desi vaz ca pana una-alta dau EU sfaturi despre femei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Sorina7

Buna Teo !

multumesc pentru raspuns, e drept, m-ai prins ca am sters intrebarile, si acum vreau sa iti spun de ce: m-am hotarat sa refuz sa inghit anticonceptionale. Nu stiu de ce, pur si simplu nu ma incumet sa inghit hormoni. Singurul lucru pe care il accept, este sa incerc faza cu Utrogestan vaginal, din ziua 16. Si acum intrebarea, sau prima dintre ele: chistul nu se poate retrage si fara ajutor hormonal ?...sau faptul ca as lua Utrogestan 10 zile, acele 10 zile de hormon nu il ajuta chiar deloc ? Asta ca sa nu iau anticonceptionale. Si inca o intrebare, poate ciudata, dar eu recunosc ca nu ma pricep in acest domeniu deloc si incerc sa folosesc doar o logica (care poate nu e asa logica) existenta in mintea mea: daca sunt dereglari hormonale, cine le cauzeaza ? tiroida ? si atunci oare nu ar trebui tratata dumneaei ? ca banuiesc ca ingestia de hormoni, ajuta doar la stabilirea echilibrului hormonal. Dar atata timp cat exista inca cauza, adica o tiroida disfunctionala, poate ar trebui tiroida tratata ? se poate asa ceva ?
Adaug inca o intrebare: faptul ca acum sunt in ziua 7 de ciclul si inca nu binevoieste sa se termine este tot din cauza chistului ?
Multumesc mult !
Sorina


Sorina,

Nu intru acum in discutii referitoare la cauza temerii de a accepta adminstrarea unui tratament hormonal. Iti spun insa ca Orgametrilul de care am vorbit in mesajele precedente si de care aparent erai incantata este el insusi un hormon.

Tiroida este una din multele glande endocrine din organismul uman. Perturbari ale functiilor tiroidiene duc, evident, la dereglari hormonale. Dereglari hormonale tiroidiene. Este drept, prin actiunea destabilizatoare asupra tuturor metabolismelor, dezechilibrele hormonale tiroidiene determina si dezechilibre ale celorlalti hormoni din organism. Dar aceasta nu inseamna nicidecum ca toate problemele hormonale din organism sunt generate de disfunctii tiroidiene. Fiecare glanda in parte poate prezenta o patologie functionala proprie. Prin urmare, nu prea vad logica primei parti a afirmatiilor tale.

Tratamentele hormonale sunt necesare in unele boli pe tot parcursul vietii. In altele (si cel mai bun exemplu aici este patologia chistic-functionala ovariana) administrarea unor hormoni pentru o anumita perioada de timp determina revenirea la normal a glandei afectate. Deci nici partea a doua a celor spuse de tine nu prezinta vreo logica medicala.

Refuzul de a accepta un tratament sau altul este de inteles atunci cand tratamentele in cauza au efecte secundare importante. Nu este cazul tratamentelor hormonale pt patologia genitala, in conditiile actualelor preparate hormonale. Falsele judecati logice paramedicale, care nu se bazeaza pe realitatile functionale ale organismului, ci tocmai pe neintelegerea acestora, duc invariabil la false concluzii. Iar acestea la atitudini lipsite de orice logica.

Iar in ceea ce priveste intrebarea suplimentara: tulburarile menstruale reprezinta adesea consecinte ale chisturilor ovariene functionale.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by luli

Draga Teo,
Multumesc mult pentru raspuns! Parca zaresc ceva, cumva si soarele pe straduta mea.
Si¡K daca tot mi-ai ridicat ceva moralul voi indrazni sa scriu si restul rezultatelor importante, pentru ca cele uzuale facute din sange sunt toate OK.
Am facut si ceva dozari hormonale:
Ziua 14:
„Y Estradiol - 215 pg/ml
„Y LH ¡V 20,10UI/ml
„Y FSH ¡V 4,47 Ui/ml
Ziua 21:
„Y Estradiol ¡V 177 pm/ml
„Y Prolactina - 34,9ng/ml
„Y Progesteron ¡V 21,9 ng/ml
Monitorizare echo:
„Y Ziua 7: uter - dimensiuni si ecostructura normala, endometru 4 mm grosime, ovar drept cu 4 foliculi intre 4 si 6,5 cm, ovar stang cu 4-5 foliculi intre 4 si 7 mm
„Y Ziua 9: uter 41/29 mm, endometru 6 mm, ov stang folicul 6 mm, 4 mm, 5 mm, ovar dr foicul in evolutie de 15,8 mm dimens ovar ¡V 22,6/25 mm
„Y Ziua 11 : folicul de 17,7 mm
Examen secretie 04.10.04
„Y Celule epiteliale pavimentoase:
- superficiale: frecvente in placarde mici
- intermediare: relativ frecvente
- parabazale: absente
- bazale: absente
„Y Leucocite: relativ frecvnte
„Y Hematii: absente
„Y Flora microbiana:
- cantitate: moderata
- tip: coci gram pozitivi relativ frecventi; bacili gram negativi rari; bacili gram pozitivi (Doderlein) rari
„Y Levuri: absente
„Y Filamente miceliene: rare
„Y Trichomonas: absent

Spermograma 14.09.2004 ? (era si cam stresat ca a dat proba la clinica si tot ii batea cineva in usa)
„Y Aspect: opalescent alb cenusiu
„Y Voum 2 ml
„Y Ph: 8
„Y Timp lichefiere: 30 min
„Y Nr spermatozoizi 5,76 mil/ ml
„Y Mobilitate:
- A (foarte mobili|): 15%; la 2h ¡V 10%; la 4h ¡V 0
- B (mobili): 15%; la 2h ¡V 10%; la 4h ¡V 10%
- C (lenti): 20%; la 2h ¡V 15%; la 4h ¡V 15%
- D (imobili): 50%; la 2h ¡V 65%; la 4h ¡V 75%
„Y Leucocite: 3400/mm3
„Y Morfologie:
- 65% forme tipice
- 15% amorfi
- 10% microcefali
- 5% piriformi
- 5% bicaudali
„Y Concluzie: oligoastenospermie severa.
Si daca spui ca iti e bine sa stii ca ma bucur sincer. Asa sa-ti fie toata viata.
E mareee lucru sa-ti fie bine.



Luli
E si maine o zi!



Luli,

Cum dealtfel cred ca ti s-a mai spus, analizele tale si monitorizarea ecografica ovariana sunt bune. Nu si spermograma sotului. Din pacate nu ma pricep la tratamentul infertilitatii masculine (nu te speria, sotul tau nu este infertil, ci sa spunem "hipofertil" - puteti obtine o sarcina, dar semnificativ mai greu decat in conditii normale). Altfel, nu vad nici o intrebare.

In plan secund, intr-adevar "e mareee lucru sa-ti fie bine"!



Mergi la inceput