555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 125

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Am si eu o intrebare: cum se trateaza o eventuala endometrita cronica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrem spune:

Am si eu o un rezultat la Papanicolau:

Frotiul comport#259; celule malpighiene superficiale #351;i intermediare f#259;r#259; anomalii nucleare.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.

CONCLUZIE
Frotiu negativ pentru o leziune intraepitelial#259; sau malign#259;.
Recomand#259;m supraveghere citologic#259; anual#259;.

Ce inseamna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by andrem

Am si eu o un rezultat la Papanicolau:

Frotiul comport#259; celule malpighiene superficiale #351;i intermediare f#259;r#259; anomalii nucleare.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.

CONCLUZIE
Frotiu negativ pentru o leziune intraepitelial#259; sau malign#259;.
Recomand#259;m supraveghere citologic#259; anual#259;.

Ce inseamna?


rezultatul tau e OK!trebuie control anual pt ca asa se recomanda de rutina si nu pt ca ar fi ceva in neregula.

multa sanatate

Andreea,mamica fericita de Andreiut


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by manumanu

Am si eu o intrebare: cum se trateaza o eventuala endometrita cronica?



Endometrita e inflamatia endometrului,adica a mucoasei uterine.daca e cronica ea nu se va vindeca ,ci se va ameliora cu tratament.pot disparea simptomele pentru o perioada ,dar la o mica raceala reapar.cu un tratament adecvat se mai tine sub control durerea si sangerarea abundenta daca apare ca urmare a inflamarii mucoasei.

iti doresc numai bine

Andreea,mami fericita de andreiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniroc77 spune:

Buna .Am si eu o intrebare. Cam in cat timp imi va reveni menstruatia dupa oprirea alaptatului? Eu am intarcat fetita acum doua luni jumatate si nu mi-a venit inca menstruatia.Insarcinata nu sunt pentru ca mi-am facut si teste de sarcina care au iesit negative si ne-am si protejat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by aniroc77

Buna .Am si eu o intrebare. Cam in cat timp imi va reveni menstruatia dupa oprirea alaptatului? Eu am intarcat fetita acum doua luni jumatate si nu mi-a venit inca menstruatia.Insarcinata nu sunt pentru ca mi-am facut si teste de sarcina care au iesit negative si ne-am si protejat .

mamica cu doua printese



Ciclul ar trebui sa vina ,poate ca se pertece altceva acolo.daca nu vine nici luna asta cel tarziu cea viitoare,du-te la o consultatie si fa o ecografie sa fii sigura ca nu e sarcina(uneori testele dau eroare)sau o dereglare hormonala.poate veni mai greu pana scade nivelul prolactinei si isi revin toti hormonii din corp care au fost secretati in alte cantitati decat in afara sarcinii.

numai bine iti doresc Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Buna!
Tocmai am luat rezultatul de la testul papanicolau. Ma puteti ajuta sa inteleg rezultatul, pana ajung la medic?

Deci (trec numai campurile bifate pe buletinul de analize):

Scorul Bethesda/frotiu conventional:
Satisfacator pentru evaluare
Celule endocervicale prezente
I. Negativ pentru leziune intrepiteliala sau maligna
Oganisme: cocobacili prezenti
Descriere citologica: celule intermediale, superficiale, de endocol, metaplaziale in prezenta de coci si polimorfonucleare.
Diagnostic citopatologic: Inflamatie bacteriana nespecifica. Negativ pentru leziune intraepiteliala.


Spiridusha:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

quote:
Originally posted by aniroc77

Buna .Am si eu o intrebare. Cam in cat timp imi va reveni menstruatia dupa oprirea alaptatului? Eu am intarcat fetita acum doua luni jumatate si nu mi-a venit inca menstruatia.Insarcinata nu sunt pentru ca mi-am facut si teste de sarcina care au iesit negative si ne-am si protejat .

mamica cu doua printese



Mie mi-a revenit menstruatia dupa 4 luni de la oprirea alaptarii (am alaptat numai 2 luni si cu bebe mic nu am avut timp sa-mi fac griji pentru asta ).


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voicu_bebi spune:

salut....eu am oprit sa mai iau anticonceptionale din luna mai...trebuia sa imi vina ciclul acum 5 zile...mentionez ca ne-am protejat....ce as putea face pt revenirea ciclului...am facut baie fierbinte....si am baut vin fiert...nu stiu ce as mai putea face pt aparitia ciclului...astept un raspuns...

19 august 2006!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrutzac spune:

Buna fetele!
Am si eu o gramada de nelamuriri! Mi-am facut niste analize:
in Z 02
- estradiol 35,15
- FSH 5,97
- LH 4,56
in Z 21
- progesteron 11,7
- CA 125
Ce parere aveti de analize, avand in vedere ca am si eu endometrioza, diagnosticata in martie 2007, si am refuzat sa fac dipherelin. Nu stiu ce sa fac, in ce parte sa ma indrept...Inseminari sau FIV??!!

Mergi la inceput