555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 124

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

buna. am si eu o intrebare. cea mai buna prietena a mea a suferit anul trecut de tulburare psihica acuta - asa scrie pe biletul de externare; are 28 de ani si ar vrea sa stie daca poate ramane insarcinata candva, nu imediat, fara sa ii transmita ceva copilului. acum pare restabilita, se trateaza cu zyprexa, si merge regulat la dr.
a fost la ginecolg si a intrebat daca zyprexa ii dauneaza copilului, iar dr i-a raspuns ca nu cunoaste medicamentul. eu as fi intrebat de diagnostic ca atare, daca ii permite sa ramana insarcinata, nu de un medicament care o fi de ultima generatie probabil si de aceea nu a auzit ginecologul de el. pana la o alta vizita la dr, m-a rugat sa intreb eu pe forum, poate o lamureste cineva. eu i-am spus ca probabil ca daca ar fi avut contraindicatie, i s-ar fi spus la externare.
multumesc mult.

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

in primul rand, vreau sa va multumesc si eu, d-le Doctor pentru rabdarea si daruirea cu care ne explicati fiecareia, ce se intampla cu noi.
v-am citit mereu postarile cu interes, insa nu am avut nimic de intrebat pana acum, cand am si eu o nelamurire privind cantitatea menstruatiei pe care o am in ultimul timp. vreau sa va spun ca am nascut in 23 decembrie 2006, cezariana de urgenta, un baietel. prima menstruatie dupa operatie, am avut-o pe data de 9 martie 2007, urmand pana acum sa fie la un ciclu regulat de 28-29 de zile, insa de fiecare data foarte, foarte abundent si chiar presarat cu mici cheaguri. m-am speriat fiindca inainte de aceasta sarcina curgea normal si durata era de 3-4 zile. acum ajung pana la 1 saptamana si repet mensruatia are un "debit" destul de mare. am fost la control la d-na doctor cu care am nascut, si mi s-a spus pe scurt, doar, ca e normal ca dupa operatie sa fie asa. eu totusi va intreb si pe dvs. ce parere aveti? va multumesc anticipat.

Marybell si Erik (23 dec 2006)
poze bb
varsta lui Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sisiblack spune:

Buna Arian!
Nu am mai scris pana acum pe un forum si sper sa ma descurc.Sunt foarte interesante discutiile si problemele pe care le-am citit aici si de aceea m-am hotarat sa-ti cer si eu parerea.
Sunt casatorita de un an si timp de 6 luni am incercat sa avem un copil fara rezultat insa.Am avut mereu cuclu cam de 30-35 zile cu exceptia a 1-2 dati pe an cand imi intarzie cate 40-50 zile.Am ajuns in ianuarie la medic pentru invstigatii.Am facut o HSG,in urma careia s-au depistat ambele trompe infundate si sinechii uterine.La echo mi s-au gasit si ovare micropilichistice si uter in retroversie accentuata.
Am inceput pe rand sa tratez problemele.Am facut 10 zile instilatii si apoi o histeroscopie cu liza sinechiilor,apoi am urmat 3 luni tratament cu Diane 35 pentru chisturi.La sf. celor trei luni (inceputul lui mai 2007)medicul mi-a zis ca sunt ok ca chisturile au disparut si pot sa trec la treaba.Mi-a recomandat o stimulare ovariana deoarece nu am avut ciclu perfect regulat de 28 zile in trecut.Am luat Clostilbelgyt din a 5 zi a ciclului 5 zile apoi am fost la echo in zilele 9,11,14 ale ciclului.Se pare ca nu am avut foliculi suficient de mari cel mai mare folicul a fost de 1,34 mm ,asa ca a ramas sa repetam urmatoarea luna cu ovamid.
Numai ca urmatoarea luna adica in mai nu a mai venit cm a venit abia in iunie la 37 zile.Am facut si teste de sarcina tot speram dar au fost negative.Sangerarea a fost putin cantitativ,3 zile si de o culoare rosiu inchis mai mult maroniu .Doctorul mi-a facut un eco in prima zi de cm si mi-a zis ca am facut hiperstimulare ovariana asa ca mi-a dat duphaston 3 luni 2 pe zi 10 zile din a 15 zi a ciclului.
Intrebarile mele sunt:
1. e normal sa fie asa de maronie scurgerea si de scurta durata si sa am si dureri puternice de ovare datorita hiperstimularii?
2.este grava aceasta hiperstimulare(doctorul a reactionat ce va de genul"tu..cand nu ai stimulare deloc cand ai hiperstimulare nu ai o cale de mijloc", poate afecta functia mea ovulatorie?
3.cum poate evolua si as putea avea un ciclu ovulator normal?
exista sanse sa raman insarcinata in perioada asta de 3 luni cand voi lua dupahaston?mentionez ca sotul a facut spermograma si i-au iesit 98 mil /ml cu normospermie.
Stiu ca esti foarte ocupat dar ti-as fi recunoscatoare daca m-ai lumina un pic in privinta diagnosticelor pe care ti-le-am enumerat.
Nu am facut teste de progesteron si estogeni pentru ca ma aflam pe tratament si m-am gandit sa nu influenteze,insa am facut toxoplasma listeria si chlamydia si au iesit bine.La cmv mi-a iesit 0,19 si nu am prea inteles acolo in analize zicea ca daca e sub 0,7 se considera negativ iar doctorita de la laborator mi-a zis cum ca as fi avut cmv odata dar m-am vindecat si ca nu e problema acum.Inseamna ca m-am imunizat?
Imi pare rau ca te obosesc cu asa de multe amanunte dar mi-au placut tre mult cum explici si ai rabdare cu toata lume si sper sa ma ajuti si pe mine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_rovena spune:

as vrea sa va rog sami spuneti care este problema la mine am rez analizelor fsh69.03 lh 130.34 progesteron 0.16 estradiol 18.59.va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andic spune:

Buna,

Desi am un partener unic de peste 7 ani (sotul meu) iar inainte de a ne incepe relatia ne-am testat amadoi de tot ce se putea la acea vreme, am aflat vineri in urma unui test ADN ca sunt pozitiva la HVP pe tulpinile 16 si 66. Pentru ca tocmai hotarasem sa facem un copil, as vrea sa stiu:
1. daca virusul se poate transmite la fat in timpul sarcinii sau la nastere si daca da, cum il pot proteja.

2. ce trebuie sa faca sotul meu, care este si el purtator. unde trebuie sa mearga pentru consultatie

3. vom fi contagiosi amandoi de acum inainte, sau in perioadele de remisie nu? singura manifestare clinica la mine sunt prezenta unor papiloame care au fost evidente la colposcopie si o rana pe colul uterin. rana am mai avut acum 7 ani si am facut o cauterizare atunci, insa a reaparut, medicii pe care i-am vazut considerand ca este de natura congenitala in conditiile in care testul papanicolau imi iesea normal- exista o legatura cu HVP?


multumesc frumos pentru consultatie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Sunt tare speeriata...ma poate ajuta cineva?
sunt insarcinata in 35 saptamani si analizele sunt dezastruase
BUNm 4
CREm 0,8
GLUCm 79
ALT 231
AST 124
ALP 133
AMY 26
COAGULOGRAMA 600 MG/DL
WBC 7.9
NE 65.7
LY 24.2
MO 8.4
EO 1.6
RBC 3.76
HGB 11.4
HCT 35.1
vA ROG SA IMI SPUNETI SI MIE CAT DE GRAV ESTE. PANA AJUNG LA DOCTOR INNEBUNESC...MULTAM

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micadi spune:

Draga Teo,

Am 26 de ani,o sarcina de 10 saptamani jumate, si o problema la care doctorii mi-au zis ca nu exista tratament, ceea ce mie mi se pare inacceptabil.

Dupa 2 ani de Marvelon, la care am renuntat in dec 2006, mi-a aparut o durere la ovarul drept, nu insuportabila, dar zilnica. In 18 aprilie am facut un ecograf, si nu s-a vazut nici un chist. La intalnirea cu ginecologul din mai, problema ovarului a trecut pe locul II deoarece tocmai aflasem ca sunt insarcinata (data ultimei menstruatii 7 aprilie). Deoarece durerile au continuat, doctorita m-a trimis la un eco prin care s-a confirmat ca sarcina era bine plasata si analize HCG care au urcat de la cca 5000 la 13000 in decurs de 5 zile (S 7,8)

Tin sa mentionez ca de indata ce am ramas gravida am inceput sa am dureri si mai mari in partea dreapta, dar si dureri noi in zona uterului. In fiecare zi am avut parte de scurgeri gelatinoase maro, de obicei nuante mai inchise, si cu firisoare gelatinoase. Chiar daca eco si hcg au fost incurajatoare, situatia s-a inrautatit in ziua in care s-a incheiat sapt a zecea.

Sambata am inceput sa am dureri puetrnice de burta, si sangerari destul de abundente. Duminica durerile au continuat si sangerarile la fel. Sangele este rosu aprins si este foarte gelatinos, nu sunt cheaguri si cantitativ as putea zice ca este cam un absorbant si jumate pe zi.

Luni am fost la urgente, unde mi s-a zis ca colul uterin este inchis, mi s-a facut hcg pe care trebuie sa il refac miercuri, si alte analize de sange. Medicul a zis azi ca analizele sunt bune, dar ca prezint amenintare de pierdere de sarcina si ca nu este nici un tratament, doar sa stau in pat, si daca creste cantitatea de sange la un absorbant plin la 1-2 ore inseamna ca trebuie sa ma duc la spital neintarziat, pt ca e periculos pt mine.

Fiind singura aici, nu am pe cine sa intreb nimic. Asa ca am inceput sa caut raspunsuri pe internet Si am remarcat ca sunt multe cazuri in care, pentru persoane cu sangerari su dureri in primul trimestru, sunt tot felul de tratamente cu hormoni, injectii care te ajuta ca sarcina sa se fixeze mai bine, sa opresti sangerarea, constractiile uterului etc.

Intrebarea mea este: chiar nu exista nici un tratament care sa ma poata ajuta sa evit o pierdere de sarcina? Tratamentul primit aici, in traducere libera "Dumnezeu cu mila", nu ma multumeste deloc si intre timp pierd la fel de mult sange si durerile persista.


Draga Teo, sper sa ai un raspuns si pt mine, o solutie care sa ma ajute sa lupt cu amenintarea de pierdere de sarcina, precum si o explicatie la faptul ca toate scurgerile, fie ele maro sau rosii, au elementul acela gelatinos.

Multumesc dinainte pt timpul acordat si astept cu nerabdare raspunsul tau!


revin cu o mica completare. Am fost miercuri, si hcg-ul a scazut de la 20000 la 13000. Deoarece in Canada, ca de altfel in toata America de Nord, nu se da nici un tratament pentru a preveni avortul spontan in primele 12 saptamani, sansele de a pierde sarcina au crescut ffff mult. Si cu parere de rau va anunt ca am pierdut sarcina. Si, ca durerea sa fie si mai mare, doctorii m-au trimis acasa cu un pumn de calmante, ca sa avortez natural. Iar daca in 2 saptamani sarcina nu se elimina, abia atunci o sa imi faca chiuretaj. Asa ca, daca sunt in Romania doritoare sa vina in Canada, va recomand ca sa luati in calcul si sistemul medical dintr-o tara de capitalisti, care nu vor sa riste sa aiba cetateni handicapati. Dupa cum spuneam, doar Dumnezeu te poate ajuta aici, in primele 12 sapt de sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebela_4_u spune:



Buna Arian,
Si buna la toata lumea,"nou venita" pe acest forum!

Problema mea ar fi urmatoarea: in urma unor intarzieri ale menstruatiei am decis sa fac un consult ginecologic. Am fost depistata cu "Trichomoniaza", si am primit un respectiv tratament: Polygynax, Flucovim, Medacter, Tavanic, Arcaxia, Duplasten si Metromidazol.
Am citit mai multe pe net de aceasta Trichomoniaza, dar nu se preciza nimic de intarzierile de care eu ma plang. Doctorul mi`a spus ca in rest nu mai este nici o alta problema, nici la ecograf nu s`a vazut nimic care sa atraga atentia, si ca intarzierile sunt cauzate de Trichomoniaza, ceea ce nu am gasit niciunde trecut in simptomele acestei boli. Va dau datele exacte a primelor zile a menstrutiei din ultimele luni> 02.03.2007 > 29.03.2007 > 30.04.2007 > 17.05.2007 > si inca astept ... deci au trecut iar 35 de zile de la ultima menstruatie si nimic, nimic. L`am sunat pe D`nul Dr. si i`am spus asta fiind azi 19.06.07, ma gandeam la o posibila sarcina, dar el spune, si citez "Intarzierea este din cauza Trichomoniazei ti`am mai spus" ... sa fie asa sau nu? Asta este intrebarea mea ... este posibil sa mai am ceva iar Dr. sa nu`si fi dat seama? Astept o parere dat fiind faptul ca nu am dat niste date foarte precise, ce sa fac? sa ma duc la alt medic? sa finalizez tratamentul indicat de Dr. sau nu?
Astept un raspuns cat de repede se poate si multe multumiri anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

oare mai raspunde cineva aici?in speranta ca da, imi spun si eu oful.
De vreo 2 luni de zile la inceputul ciclului in prima zi sa zicem in primele ore ale ciclului am scurgeri maronii iar dupa cele normale rosii iar din a doua zi elimin cheaguri de sange nu multe dar totusi elimin. Cantitatea de sange nu e multa, imi schimb maxim de 4-5 ori alwaaisul. In a treia si a patra zi ciclul este normal.
Stiu ca cel mai bine ar fi un consul ginecologic dar pana atunci puteti sa mi spuneti care ar fi cauza scurgerilor maronii din prima zi si a cheagurilor de sange din a doua zi?

Mentionez ca am doi copilasi si am 37 de ani, multumesc in avans pentru eventualitatea unui raspuns.


Trecem si prin foc ..si para ..
Ca sa fim zine la vara
Mamidestefan Mercedes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

buna, arian!
as vrea sa stiu daca endometrul de 13 mm grosime in Z 16 la un CM de 30 de zile este ok sau e prea gros si impiedica nidarea ovulului si asta sa fie problema mea.
pana acum credeam ca un enodmetru ca al meu ( in medie 11-13 mm in perioada ovulatorie) este in regula si niciun doctor nu mi-a spus ca nu ar fi in regula.
e adevarat ca nici nu am ramas insarcinata, dar ma gandeam ca de vina sunt celelalte cauze. (sotul cu astenoteratospermie, foliculii mei prea anemici -max. 17-18 mm).
as vrea sa mai stiu cand si in ce conditii se pune problema unei hiperplazii de endometru.
multumesc anticipat pt raspuns.

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput