555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 122

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hagiemin spune:

Buna ziua domnul doctor. Ma numesc Aynur, am 36 de ani, sunt insarcinata in 7 saptamani (prima sarcina) si cu doua saptamani in urma , cu ocazia controlului pentru sarcina mi s-a depistat si un fibrom de 3 cm. Doctorul mi-a dat doar acid folic si sa fac o serie de analize ale sangelui. Am apelat la un alt doctor pentru o a doua opinie si mi-a dat duphaston, vit. E si No-SPA.
Ma ingrijoreaza durerile pe care le am in zona respectiva (suprapubiana) , insotite de senzatii de arsura, si iradiind spre piciorul stang. Resimt in permanenta uterul umflat, balonat si intarit. Acum nu stiu daca senzatia de balonare este din cauza faptului ca am luat si cateva kilograme in plus (destul de multe -10- in urma faptului ca am renuntat la fumat)sau din cauza fibromului.
Cat de mult poate creste acest fibrom si in ce masura imi poate afecta sarcina si sanatatea proprie? Nu am sangerari, nu sunt constipata , nu am stari de voma si greturi. Singura mea ingrijorare este acest fibrom.
De cand am aflat despre acest fibrom am devenit parca o alta persoana. Am mare nevoie de ajutorul dvs. , de orice cuvant, de orice sfat, orice vine din partea dvs. este primit cu toata fiinta mea. Va sunt recunoscatoare si va multumesc din toto sufletul. Dumnezeu sa aiba grija de dvs. de mii de ori mai mult decat aveti grija dvs. de toti cei care apeleaza la ajutorul dvs.
Sarbatori fericite si multa sanatate!
Aynur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hagiemin spune:

Buna ziua domnul doctor. Ma numesc Aynur, am 36 de ani, sunt insarcinata in 7 saptamani (prima sarcina) si cu doua saptamani in urma , cu ocazia controlului pentru sarcina mi s-a depistat si un fibrom de 3 cm. Doctorul mi-a dat doar acid folic si sa fac o serie de analize ale sangelui. Am apelat la un alt doctor pentru o a doua opinie si mi-a dat duphaston, vit. E si No-SPA.
Ma ingrijoreaza durerile pe care le am in zona respectiva (suprapubiana) , insotite de senzatii de arsura, si iradiind spre piciorul stang. Resimt in permanenta uterul umflat, balonat si intarit. Acum nu stiu daca senzatia de balonare este din cauza faptului ca am luat si cateva kilograme in plus (destul de multe -10- in urma faptului ca am renuntat la fumat)sau din cauza fibromului.
Cat de mult poate creste acest fibrom si in ce masura imi poate afecta sarcina si sanatatea proprie? Nu am sangerari, nu sunt constipata , nu am stari de voma si greturi. Singura mea ingrijorare este acest fibrom.
De cand am aflat despre acest fibrom am devenit parca o alta persoana. Am mare nevoie de ajutorul dvs. , de orice cuvant, de orice sfat, orice vine din partea dvs. este primit cu toata fiinta mea. Va sunt recunoscatoare si va multumesc din toto sufletul. Dumnezeu sa aiba grija de dvs. de mii de ori mai mult decat aveti grija dvs. de toti cei care apeleaza la ajutorul dvs.
Sarbatori fericite si multa sanatate!
Aynur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARY-ADY spune:


BUNA
Bine v-am gasit.
Am si eu o intrebare.
Vreau si eu un,si ma gandesc sa incep cu acid folic si utrogestan,sau duphaston,credeti ca este vreo problema daca iau acid folic si utrogestan in acelasi timp?
Am uterul mic in latime,in lungime este ok la fel si ovarele si trompele au dimensiunea normala.Credeti ca pot avea si eu ?
Va multumesc
VA DORESC UN PASTE FERICIT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana74 spune:

Buna

conform analizelor estradiolul este de 3600 pg/mL
val normale
24-114 pg/ml

este posibil asa ceva sau sunt gresite analizele
Sincer nu stiu ce sa cred.

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

Buna ziua d-le doctor!

Am 33 de ani si un baietel de 8 ani; prima sarcina am obtinut o in urma unui tratament(aveam ceva dereglari horm. si o trompa opturata) In urma nasterii am ramas cu ambele trompe opturate si pt. o noua sarcina mi s a recomandat FIV; Acum o luna si jumatate am mers in Ungaria pt. FIV si la prima ecotransvaginala in ziua a 7 a CM, dr. mi a spus ca am 7 foliculi pe ambele ovare din care cel mai mare de 16 mm si ceilalti peste 10 mm (mentionez ca nu am luat nici un trat. de stimulare nici macar naturist)Mi a recomandat inceperea trat. pt. FIV (analiz. hormonale erau normale)si mi a dat AC-Lindinette;Cand am revenit in ziua a 11 a si dupa 10 zile de AC ovarele aratau la fel si aveau acelasi nr. de foliculi cu dimensiuni identice; Acum 2 zile in ziua 21 a CM si dupa 20 zile de AC, aveam tot 7 foliculi, 4 pe un ovar si 3 pe un ovar dintre care cel mai mare era de 20 mm; Doctorul din Ungaria mi a zis sa revin pt. o eco in ziua ciclului si doctora de aici unde am facut ultima eco m a asigurat ca nu sunt chisturi ci foliculi si ca sigur am o dereglare hormonala; Vreau sa stiu ce sunt acesti foliculi restanti(asa am inteles ca se numesc) si despre ce dereglare ar putea fi vorba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claui spune:

Buna ziua!
Am un rez pap si as vrea sa ma ajute cineva cu o interpretare cat de sumara, pls!!
Frotiu satisfacator. CS + CSI (celule superficiale si intermediare)
Indice PA 72%
Polymorphs(++),Hystios(+)
Hyperkeratoza(+),Parakeratoza(++),
Rar nuclei mariti de volum pe CI
Flora: bacteriana cocobacilara

(C) Clasif PAP CII
TBS
Frotiu satisfacator, fond mucoid
POLYMORPHS(+), RBC(++)
celule endocervicale aspect limite fiziologice la usor hiperplazic
Rar nuclei mariti de volum pe CI, la limita ASCUS
Nu e observa celule de regenerare epiteliala
Flora: bacteriana cocobacilara

concluzii: frotiu usor inflamator

Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bambygirl spune:

Buna.Ma primiti si pe mine aici cu necazurile mele???Sunt intr-un moment destul de greu si simt nevoia de un sfat de la voi.In urma unor investigatii s-a constatat ca am <trompa stanga infundata. Nu este nimic inca sigur dar ma inzestrez din timp cu informatii.Puteti sa imi spuneti ce se face in cazul acesta pentru obtinerea pe cale naturala fara fiv si prin ce metode se desfunda trompele. Va multumesc mult ptr gazduire si iertati-ma ptr deranj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Buna ziua, Arian,

Mi-am facut DH in ziua 19/20 a CM (eu ovulez cel mai frecvent in ziua 12 a CM, asa ca sper ca echivaleaza cu analizele de ziua 21, cat de cat...).

Am urmatoarele valori:
Estradiol: 560,3 pmol/L (VN 161-774)
LH: 6,38 mUI/mL (VN 1-11,4)
Progesteron: 25,29 nmol/L (VN 5,3-86)
Prolactina: 666,4 (VN 127-637).

Toate sunt in limite in afara de prolactina. M-am speriat vazand ca e marita!
Pe de alta parte, nu reusesc sa raman gravida, dar nu pot sa zic ca sunt cine stie ce grasa. Ciclul e in regula, 26 zile, ovulatia cam in ziua 12... Am niste micropolichisturi pe ovare, dar nu ceva iesit din comun... cel mai rau consideram eu a fi ca am trompele asa si-asa... una slab permeabila cealalata partial permeabila (?)... toate la mine sunt "asa si-asa", offf :-( nu mai sunt sigura de nimic...


Inca ceva: Nu stiu daca e vreun "raport" de facut intre LH si progesteron?? Si in cazul meu ce semnificatie ar avea acest raport??

M-am mai linistit un pic constatand ca nu chiar enorma porlactina mea, 667 fatza de lim.maxima de 637... am citit subiectele de profil.

Si mai am o intrebare: de ce mi-a recomandat doctorita de la CMU ca DH de faza foliculara sa o fac in ziua 5, si nu in ziua 2-3?

Iti foarte multumesc de ma vei lumina putin!
Numai bine,
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cheburashka spune:

Buna ziua,

sunt in saptamana 38 de sarcina si in urma analizelor de Streptococ B din col, am constatat ca am facut "es aureus", iar doctorul meu are telefonul inchis. Inainte de a da de el, va rog foarte mult sa ma lamuriti si pe mine daca este o infectie de col grava si daca mai am sanse sa fac un tratament si sa nasc natural?

Va multumesc din suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marushka spune:

Buna ziua Arian,
daca puteti si stiti sa-mi raspundeti si mie.
La cat timp dupa intreruperea sarcinii ar fi normal sa-mi vina CM ?
Eu am facut intreruperea de sarcina pe 4.04.2007 (din cauza unor malformatii la fat) insa pana astazi nu mi-a venit CM.
Stau sa ma gandesc daca ar fi posibila o sarcina la o perioada atat de scurta dupa avort ? Si chiar admitand faptul ca ar fi o sarcina, este oare sanatos pentru bebe si s-ar putea dezvolta normal in uter dupa o perioada atat de mica de la avort?


Va multumesc pentru raspuns.
Astept cu mare interes.
Taniusha

Mergi la inceput