555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 121

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia82 spune:

quote:
Originally posted by ttik

Indraznesc sa apelez la voi pentru o problema care , desi nu a mea , ma framanta.
Am o prietena , casatorita cu 2 luni in urma , si care a ramas insarcinata. O sa fiu succinta si sa va prezint evenimentele in ordinea in care s-au intamplat:

- Menstruatia a intarziat , dar toate cele 5 teste de sarcina facute in decurs de 2 saptamani au iesit negative. A facut un test de sange si a avut un rezultat pozitiv.

-A mers la doctor , unde a refuzat consultatia vaginala(deh chestie idioata de jena,traditie, lipsa educatiei sexuale nu stiu mie mi-a venit sa ma dau cu capul de pereti), iar la eco dc aspus ca nu se vede nimic si poate fi sarcina mica.
-A revenit la doctor dupa 10 zile si din nou alta eco, unde saculetul embrionar a aparut pozitionat in uter, dar a avut sangerari maro si i-a fost recomandat Duphaston.
-Sangerarile au continuat cu dureri usoare de burta si senzatie cand de frig cand de cald cateva zile ,semnele de sarcina(voma,oboseala) exista insa in continuare.
E destul de inconstienta sa zica acum ca sangerarile vor trece si sa nu mearga la dc din nou , in sfarsit poate ca nici dc nu a scuturat-o un pic sau poate nu a inteles ce i s-a spus.
Intrebarea mea e :este asta iminenta de avort? e normal sangerarea usoara ce-i drept ?sa fie efect advers al duphastonului?
nah ca se facura multe intrebari dar sunt derutata si ma enerveaza la culme lipsa asta de educatie si ideea ca cccc copilul se face si mai apare peste 9 luni fara complicatii.
va multumesc



parerea mea este ca ar trebui consultat doctorul ,ba chiar internata si tinuta sub observatie.si eu am avut sangerari la 6 saptamani de sarcina si am stat in spital 2 zile unde mi s-au administrat injectii de mentinere a sarcinii,iar apoi am urmat un tratament cu duphaston si vitamina C.sunt multe femei care sangereaza la inceputul sarcinii si cu toate astea copii se nasc sanatosi,dar e totusi o problema care nu trebuie neglijata.eu sunt pentru consultarea medicului sau chiar a mai multor medici.nu e de joaca cu o sarcina....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Am si eu o rugaminte la dr. care raspunde la intrebari, poate ma lamureste si pe mine.
Am 42 de ani si un copil de 4 ani. Am facut multe tratamente hormonale, 3 IAS-uri si 2 FIV-uri inainte de a ramine insarcinate. Pina la urma am ramas natural. De vreun an de zile am dereglari de ciclu. In mod normal am ciclu la 26 de zile, dar acum un an am avut 2 cicluri la 21 de zile, apoi unul la 41, apoi am revenit la normalitate cit de cit, dupa care am mai avut un ciclu la 35 de zile.
Am fost la medicul ginecolog, am facut analize hormonale si mi-au iesit urmatoarele rezultate:
ziua a 14 a a ciclului menstrual:
Estradiol 66 pg/ml

valori normale: faza foliculara 39-189; mijlocul ciclului 94-508; faza luteala: 48-309; menopauza<41
Hormon de stimulare foliculara (FSH) 12,76 mUI/ml
valori normale: faza foliculara 4-13; mijlocul ciclului 5-22; faza luteala: 2-13; menopauza 20-138
Hormon luteinizant (LH)14,11 mUI/ml
valori normale: faza foliculara 1-18; mijlocul ciclului 24-105; faza luteala: 0,4-20; menopauza 15-62

ziua a 21 a a ciclului menstrual:
Estradiol 132 pg/ml

valori normale: faza foliculara 39-189; mijlocul ciclului 94-508; faza luteala: 48-309; menopauza<41
Progesteron 14,53 ng/ml
valori normale: faza foliculara 0,27-2,61;faza luteala: 3.28-38.63; faza ovulatorie 5.25-28.6; menopauza <0.82
Prolactina 20,69 ng/ml
valori normale: 1.39-24.20

Dupa citirea analizelor de catre doctor mi s-a spus ca ma apropii de menopauza (???) si mi-a prescris Logest.
Am luat 4 luni Logest, in ultima luna ciclul menstrual a durat 2 saptamini, dar cantitativ destul de putin. Apoi am intrerup tratamentul, dupa cum mi-a spus dr. si de atunci nu mi-a mai venit ciclul. Astazi e deja ziua a 58-a (UM 18.01.2007)

Acum 10 zile am vorbit cu dr. la telefon (n-am reusit sa-mi fac programare, e f. ocupat) si mi-a recomandat sa-mi fac iarasi niste analize hormonale. Rezultatele au fost urmatoarele:

ziua a 49 a a ciclului menstrual:
Estradiol 248 pg/ml

valori normale: faza foliculara 39-189; mijlocul ciclului 94-508; faza luteala: 48-309; menopauza<41
Hormon de stimulare foliculara (FSH) 11,37 mUI/ml
valori normale: faza foliculara 4-13; mijlocul ciclului 5-22; faza luteala: 2-13; menopauza 20-138
Hormon luteinizant (LH)40,98 mUI/ml
valori normale: faza foliculara 1-18; mijlocul ciclului 24-105; faza luteala: 0,4-20; menopauza 15-62

Am facut si o echografie intravaginala la care rezultatul a fost urmatorul:

Uter in AVF, cu dimensiuni 66/35/41 mm
Cavitate uterina virtuala, endometru 8 mm
Miometru cu ecogenitate medie, omogena
Col uterin cu dimensiuni 21/22 mm
Ovar drept: prezentind 4 foliculi dintre care unul cu diametrul 16 mm
Ovar sting: prezentind 4 foliculi si o imagine chistica cu ecogenitate redusa omogena cu diametrul 30 mm

Nu se evidentiaza sac ovular intra- sau extrauterin, nici revarsate lichidiene intraperitoneale.

Concluzii: Chist seros ovar sting.

Medicul de la echografie mi-a spus ca intirzierea ciclului s-ar putea sa fie de la chist.

Acum un an am facut examen citologic cervico-vaginal la care rezultatul a fost: Frotiu clasa II B Pap (infectie Betherela(?) system)

Periodic ma doare usor burta si ovarul drept(!), din ziua a 35-a am o sensibilitate dureroasa la mameloane, iar de citeva zile ma dor sinii.
N-am bufeuri, nici uscaciune vaginala, nici alt simptom care e descris la menopauza.

M-am dus la dr. meu cu analizele si el nu mi-a dat tratament pt. chist ci tot imi spunea de menopauza si mi-a dat tratament cu Activelle. Am cumparat Activelle si cind am citit prospectul m-am speriat. Citez:
"Se adreseaza femeilor aflate la menopauza care nu mai doresc sa aiba ciclu menstrual"
"Activelle® este alegerea in tratamentul simptomelor asociate deficientei estrogenice la femeie aflate la 1 an de la instalarea menopauzei"
In schimb efecte nedorite la greu:
- cea mai frecventa e durerea sinilor (ceea ce eu am deja)
- cefalee
- dureri abdominale
- greata
- flatulenta
- sini mariti
- eruptie a pielii si prurit (asta iar o am deja)
- insomnie
- depresie (n-am dar in curind cred ca o sa fac)
- tromboembolism venos
- edeme
- dispepsie
- stari de voma
- litiaza biliara
- calcul biliari
- pierderea parului de pe cap
- hirsutism
- migrena
- ameteala
- candidoza vaginala
- cresterea tensiunii arteriale
- cresterea sau scaderea in greutate
- modificari ale libidoului
- dureri ale membrelo inferiore
etc.

Va rog muuuuult de tot sa-mi spuneti daca intr-adevar sint semne de menopauza, daca chistul poate fi neglijat si daca e OK sa iau aceste pastile in aceste conditii.

Multumesc anticipat,

Karina + Bogdanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

Draga Andreea,
Am si eu o intrebare care ma macina. Sunt insarcinata in 12 saptamani si in urma cu trei zile dupa o sarcina relativ normala cu greturi si somnolenta am avut urmatoarea problema: am pierdut sange foarte putin insotit de un cheag de aproximativ 3 cm. Am fost bine inteles la doctor si am facut ecografie. Bebelusul era bine, iar eu aveam o imagine transonica de 1/0,3 cm separat de sacul gestational fara desprindere de placenta. Acum ma simt bine nu mai avut nici un episod nefericit. Fac tratamnet cu gravibinon (pe care il faceam deja din saptamana a 5 a), iau no-spa si stau cat pot de mult in pat. Intrebarea mea este daca nu am avut sangerari doar cheagul acela de sange si apoi usoare scurgeri maronii inseaman ca pericolul cel mare a trecut?
Stiu ca intrebarea mea este nascuta mai mult din ingrijorare, dar as vrea sa fie bine bebe si sa nu aiba nici o problema.


isabeluta12+
bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Nu ne mai raspunde nimeni???


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna,
Sunt noua pe aici insa va urmaresc de ceva vreme si sfaturile primite de aici mi-au deschis si mie ochii in multe situatii.

Am ovare polichistice.
Luna aceasta am fost in ziua 15 la eco si mi-a zis ca am foliculi functionali dintre care unul de 11mm (OD). La cel stang mi-a spus aspect micropolichistic.
Mi-a zis ca ar trebui sa ovulez in cateva zile insa am citit ca pentru a se produce ovulatia ar trebui ca un folicul sa fie in jur de 20mm.
Acum sunt ziua 21 si as vrea sa stiu daca la o ecotrasnvaginala ar putea sa-mi spuna daca am ovulat sau (adica daca se vede corpul galben). Daca nu o ecografie Doppler m-ar ajuta? In ce consta ecografia tip Doppler? procedura este aceeasi ca si la ecotransvaginala?

Merci mult pentru intelegere!


Miri2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuli-ana spune:

andreea,dupa luni de asteptare9ti-am spus ca sotul meu e mai mult plecat?) si dupa nu-stiu-cate analize (la mine,evident),am rezultatul spermogramei sotului...Acesta este:
-volum sperma-5ml(VN 2-5ml)
-aspect sperma-normal(alba,vascoasa,opaca)
-T. de fluidificare completa a spermei >60 min(VN <30 min)
-ph sperma-8(VN 7.12-8)
-nr. spermatozoizi -63 mil(VN 20-150 mil)
-spermatozoizi mobilit. normala- 40%(VN-60-100%)
-spermatozoizi mobilitate redusa/imobili- 60% (VN <40%)
-spermatozoizi aspect normal-15% (VN 70-100%)
-spematozoizi forme aberante-85% (VN <30)

Medicul la care am fost ne-a spus ca e ok si cu aceasta spermograma nu sunt proleme...Spermoculura a iesit ok(absent flora patogena).
Insa pe mine m ingrijoreaza mobilitatea,formele aberante ale spermatozoizilor si temp de fluidificare.I-a dat tratament cu vit. E forte+vit. A(2 pe zi timp de 3 luni)...Tu ce parere ai...Ca timpul trece si il mai am acasa doar 1 luna...
Care ar fi auza formelor aberante si ce ar trebui sa ma ingrijoreze cel mai tare???
Te pup si iti multumesc inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela85 spune:

Buna, am facut si eu un al 3- lea examen Papanicolau in care diagnosticul a fost acelasi de fiecare data - Frotiu clasa II B - poate sa-mi spuna si mie cineva daca este ceva grav, pentru ca de fiecare data am facut tratament iar rezulatul a fost acelasi, acum astept sa fac un control medical sa vad ce o sa-mi spuna, dar vreau si alte pareri din partea unor persoane care au avut asa ceva
Astept rasupunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ana spune:

Buna ziua domnule doctor! Am 30 de ani si de un an incerc sa raman insarcinata. Am facut urmatoarele analize si investigatii, la indicatia medicului ginecolog:
- spermograma: - volum: 3ml, ph: 8.0, aspect opalescent, nr spermatozoizi: 65 mil, mobilitate: 30%, rata malformatiilor: 35%, ex citologic: rare celule seminale, rare leucocite, candida, trichomonas, gardnerella, neisseria, chlamydia absent
- imunologie: antirubeola IgG pozitiv, antirubeola IgM negativ, CMV IgG pozitiv, CMV IgM negativ, Det Ac Anti Listeria negativ, Toxoplasma IgG si Toxoplasma IgM negativ.
- Anatomopatologie-celule epiteliale rare, PMN – absente, hematii absente, Trichomonas vaginalis absent, levurii absente, bacili doderlein rari, frecventi cocobacili, prezent stafilococ alb.
- Bacteriologie: Mycoplasma hominis+Ureaplasma urealiticum negativ, Ag Chlamydia negativ.
- ecografie vaginala (facuta in a 11-a zi): uter in anteversie 5,57/3,34 cm cu endometru f ingrosat 1,22cm. Doppler color: vascularizatie mai accentuata. Ecostructura uterina normala. Ovarul drept normal. Ovarul stang in imediata apropiere a colului uterin prezinta un folicul de 1,9 cm. Doppler color la nivelul foliculului Ri= 0,51 Pi= 0,69
- HSG: Trompe permeabile bilateral. Proba Cotte pozitiva pt ambele trompe.
In timpul ovulatie (determinata cu ajutorul metodei calendarului si a testelor de ovulatie) simt in partea ovarelor u usoara arsura si intepaturi ( doar in partea ovarului care ovuleaza). Mentionez faptul ca nu am fost insarcinata niciodata, nu am avut avorturi, infectii urinare sau infectii pelviene, singura interventie chirurgicala pe abdomen fiind operatia de apendicita.Doctorul mi-a recomandat instilatii, dar nu mi-a explicat rolul lor.
Va rog sa-mi spuneti ce alte analize/investigatii trebuie sa fac in continuare.
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claui spune:

Buna seara!
Tocmai m-am intors de la dr gineco cu rezultatul scris al unei colposcopii video asistate, dar fara nici o explicatie din partea dr care a disparut ca prin minune dupa examinare. Sunt destul de ingrijorata si nedumerita, ma gandesc ca poate stie cineva cate ceva despre (ce pare normal si ce nu, cat de grav pare, ce inseamna, etc):
AA:JSC vizibila. Numeroase orificii glandulare deschise pe ambele buze ale colului. Prezinta 5 insule de epiteliu aceto-alb la distanta de jonctiune. in jurul jonctiunii aspectul este usor acidofil cu prelungiri spre endocol.

TL: La nivelul zonelor de epiteliu aceto_alb TL negativ cu contur net. In restul colului TL pozitiv cu aspect marmorat, cu zone de TL negativ cu contur difuz in jurul orificiilor glandulare.
Daca a stie cineva cate ceva, rog sa imi raspunda caci sunt tare ingrijorata.
Multumesc

Mergi la inceput