Viata in Germania (39)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by lili_ka

Buna ,
Corul Allegreto a cantat azi la Biserica din Stuttgart.Au catat asa frumos . Iar copii erau niste dulci. Mi-au placut mult de tot.

lili_ka





Willkommen Lili !

Parintii mei stau in KA, frumos oras !


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Yasmine , multumesc de urari.
Noi nu stam chiar in Ka. Este foarte frumos orasul dar noi am vrut ceva mai multa liniste. Asa ca stam la 20 km distanta de Ka. Intr-o zona de vis. Cu multa verdeata , pasari si liniste. Este ceva superb. Prietenele mele din Ro cand au venit in vizita la mine , au spus ca este ceva superg. Mai ales ca atucni cand am cautat o locuinta de inchiriat am vrut ceva frumos. Si uite asa am gasit o locuinta cu semineu , gradina de iarna si multa liniste. Astept cu nerabdare sarbatorile pe care le vom petrece la noi cu prietenii. Au spus ca asteapta cu nerabdare ca in noaptea de Craciun sa ne luam cadourile de sub brad si sa stam in fata focului din semineu sa bne deschidem cadourile.
Parintii tai stau de mult in Ka?
Mie imi place sa mult sa merg sa ma plimb prin Ka. Singurul lucrau care nu-mi place sunt parcarile . Asa ca prefer sa las masina la periferie intr-o parcare si sa vin cu S-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by lili_ka

Yasmine , multumesc de urari.
Noi nu stam chiar in Ka. Este foarte frumos orasul dar noi am vrut ceva mai multa liniste. Asa ca stam la 20 km distanta de Ka. Intr-o zona de vis. Cu multa verdeata , pasari si liniste. Este ceva superb. Prietenele mele din Ro cand au venit in vizita la mine , au spus ca este ceva superg. Mai ales ca atucni cand am cautat o locuinta de inchiriat am vrut ceva frumos. Si uite asa am gasit o locuinta cu semineu , gradina de iarna si multa liniste. Astept cu nerabdare sarbatorile pe care le vom petrece la noi cu prietenii. Au spus ca asteapta cu nerabdare ca in noaptea de Craciun sa ne luam cadourile de sub brad si sa stam in fata focului din semineu sa bne deschidem cadourile.
Parintii tai stau de mult in Ka?
Mie imi place sa mult sa merg sa ma plimb prin Ka. Singurul lucrau care nu-mi place sunt parcarile . Asa ca prefer sa las masina la periferie intr-o parcare si sa vin cu S-ul.

lili_ka



Vroiam sa-ti scriu un pm ca sa nu plictisim lumea aici cu Karlsruhe, dar vad ca nu pot, poate nu ti l-ai activat??
Mama mea locuieste in KA din `88, maine poimanie are 20 de ani, in 90 am venit eu si tatal meu. Ei locuiesc in Knielingen.
Da cu parcarile e si in KA e ca in mai toate orasele mari.
Eu merg cu mare placere la cumparaturi pe Kaiserstraße.
Poate mergem impreuna odata daca ai chef.


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Dragele mele,, dupa atatia ani de stat in Germania... am nevoie de un sfat de la voi... un prieten de-al meu incearca sa deschida o noua afacere acolo... si se gandea la un restaurant. Voi ce credeti, ar fi o investitie buna?
Multumesc mult.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Bebe, depinde f mult unde si cum si ce fel de mincare. Restaurantele italienesti sunt de exemplu in nord "in". Nu orice restaurant reuseste aici, ca oriunde. Fiecare oras e plin de restaurante, asa ca trebuie sa fie un pic deosebit ca sa isi gaseasca clienti fideli si sa faca profit.

Din punct de vedere juridic nu am idee cum sta treaba.


---------------------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Salutare nemtoaice.
Mai sa fie, am stat aseara si am citit pe nerasuflare ce s-a mai scris si tare mirata am fost cand am vazut dicutiile de pe aici, unde intotdeuna era serenitate.
Alina, frumoase poze, am vrut sa fac si eu poze,dar prea multa lume, prea muti copii lipiti cu mutrisoarele de vitrine erau, incat m-am lasat pagubasa, m-am rezumat doar la a privi.
Fetele, v-am vazut ca vb de cadouri pt soti, pana la urma ce idei ati avutßeu sunt in criza si in panica de idei si uite ca mai sunt doar 3 zile in care pot sa cumpar ceva.
Va urez o zi frumosa, desi in München e cam inorat.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Tumpi, sotul meu si-a dorit un sac de box. Da noi ne facem liste cu dorinte, ca sa nu ne trezim cu ceva ce nu ne place. Stiu ca se duce surpriza,da se duce si aia neplacuta .

Asa fetelor, vad ca toate stati la pregatiri de Craciun de nu mai apareti pe aici. Asa ca va urez de pe acuma la toate "Sarbatori fericite!". Noi plecam pe 24 la Braunschweig, sa vedem toata familia inclusiv nepotica cea noua. Petrecere faina la toata lumea, nu va omoriti cu pregatirile si savurati pacea Venirea Copilului Sfint!

La noi a fost ieri prima zi friguroasa in cae am avut nevoie de manusi,asa ca mai exista speranta ca vine Baba Iarna!

------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

tumpi, uite aici idei:

www. jochen-schweizer. de

daaa, ne pregatim, de 2 zile stam numai cu fundu-n masina si masina pe drumuri. Si pt masa de craciun nici n-am cumparat inca cele necesare:))

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by tumpi

Salutare nemtoaice.
Mai sa fie, am stat aseara si am citit pe nerasuflare ce s-a mai scris si tare mirata am fost cand am vazut dicutiile de pe aici, unde intotdeuna era serenitate.
Alina, frumoase poze, am vrut sa fac si eu poze,dar prea multa lume, prea muti copii lipiti cu mutrisoarele de vitrine erau, incat m-am lasat pagubasa, m-am rezumat doar la a privi.
Fetele, v-am vazut ca vb de cadouri pt soti, pana la urma ce idei ati avutßeu sunt in criza si in panica de idei si uite ca mai sunt doar 3 zile in care pot sa cumpar ceva.
Va urez o zi frumosa, desi in München e cam inorat.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)




Ioana,
Uite,eu am venit acasa de jumatate de ora.Era nebunie in oras,asa ceva ...
Nici eu nu stiam ca sa-i iau la sotu'si m-am tot uitat prin magazine,pin'la urma i-am ales un parfum de la Armani.L-am luat de la Karstadt si am stat o gramada sa mi-l impacheteze,nici macar nu-mi prea place cum a iesit...cica mi l-a impachetat in amabalaj special de Craciun de la Armani,negru cu alb.
Am reusit sa ma strecor in casa fara sa descopere ceva,fiica-mea ma asteapta,de obicei,pe scari si ma intreaba ce am prin plase .

De miine pina miercuri sint in vacanta .


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Alina , ma gandesc cu groaza cu nebunia de prin magazine.De o saptamana ma plimb in speranta ca gasesc ceva.Am tot amanat sperand ca scot ceva de la sot,dar nimic, capos ca de fiecare data nu vrea alt cadou decat pe mine,dar parca nu-i de ajuns,asa ca maine de dim, ma incarc cu energie si imi iau inima in dinti si mai plec la colindat prin magazine.Eu am sa impachetez acasa cadoul, ca al meu e la munca si nu are cine sa ma controleze prin plase.
Am incercat sa intru pe msn,dar nu-mi merge messengerul, la tine merge?
Fetele, slaba miscare pe aici, toate cu pregatirile de sarbatori?
Ati facut braduti?Eu astept sa mi-l aduca si sa-l impodobesc.Ador perioada asta.
Pacat ca nu se simte mirosul de cozonaci si sarmalute, ca eu anul asta nu fac.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput