Viata in Germania (39)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Fetele, in legatura cu varza murata, eu pe aici n-am nici macar magazin turcesc asa ca am descoperit varza aceea conica daca o stiti(spitzenkohl) si este foarte buna de sarmale, are foaia subtire, eu doar o oparesc. Incercati-o!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Fetelor, va multumesc inca o data . Am concluzionat ca nu vom muri de foame, macar un Mc gasim deschis :)), sau un restaurant italienesc. Ori chiar la hoteluri...e ok oricum.

copiloi, tie in special un buchet pentru indicatiile pretioase. Stiam eu ca lumea-i mica, repede se afla tot .
Am gasit pe site-ul dat de tinatache, cum ca toate muzeele si palatele sunt inchise in 31.12 si 1.1 asa ca ne-am consolat...ne vom plimba, le vom admira de afara si vom vizita bisericile. Si poate dam o tura in Augsburg, am citit ca e frumos...

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Feteleeee,
Astazi,in Frauenplatz a concertat grupul de copii"Alegretto".Au cintat minunat,am fost mindra ca a rasunat piata de colinde romanesti si internationale .A prezentat Riky Dandel.

Citeva poze.

Acelasi concert va fi si miercuri,tot in fata Domului,cred ca tot pe la ora 13-14.

Aschiutza,am pt tine citeva poze de iarna de la vitrinele Kaufhof.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Alina, ce fain, cred ca ai avut emotii. Era lume,spectatori?
Daca tot scriu, voiam sa zic ca am primit PM-ul si am tot uitat sa raspund, am un creier... :D . Raspunsul e in orice caz NU :)))))) .

Mergeti pe la Weihnachtsmarkt-uri fetelor? In Stuttgart e asa de fain, la fel ca si la noi in Ludwigsburg ( e stil baroc). In Esslingen cica iarasi e super, paote mergem maine. Pun la kile pe mine..ohne Ende..

Laura cu LARA si
Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Lauraa

Alina, ce fain, cred ca ai avut emotii. Era lume,spectatori?
Daca tot scriu, voiam sa zic ca am primit PM-ul si am tot uitat sa raspund, am un creier... :D . Raspunsul e in orice caz NU :)))))) .

Mergeti pe la Weihnachtsmarkt-uri fetelor? In Stuttgart e asa de fain, la fel ca si la noi in Ludwigsburg ( e stil baroc). In Esslingen cica iarasi e super, paote mergem maine. Pun la kile pe mine..ohne Ende..

Laura cu LARA si
Surpriza




Lauraa,
Daaa,ma gindeam eu ca raspunsul e "NU".

Da,au fost si spectatori dar sincera sa fiu,ma asteptam la mult mai multi.In München sunt f multi romani si despre spectacol s-a anuntat in cele 2 parohii.Pina la aleea pietonala din Marienplatz unde e supraaglomerat erau cam 5m,s-au mai abatut ceva oameni,am vazut 2 kinezoaice f impresionate,ii pozau de zor pe copii.

Eu am programul si miine concerteaza la Stuttgart dar nu scrie unde si nici ora.Deci cam asa:
-17.12 Stuttgart
-18,19.12 Nürnberg
-20.12 München
Apoi pleaca spre Italia iar in 28.12 si 1.1 au concert in Bruxelles.

Concertul se cheama "Eurotour",copiii cinta live in cinstea integrarii in UE.Daca aveti posibilitatea,mergeti.

Dupa concert,am mers la Weihnachtsmarkt-ul din centru.Moama,ce aglomerat!Am mincat,am mai beut cite o cafea sau vin fiert si trecura vreo 4 ore .


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Alina, multzumesc frumos de poze!

Am fost si noi in Tirgul de Craciun. Am mincat cirnaciori si clatite si am baut vin fiert. Am dat o raita si in Tirgul istoric, aveau foc de tabara si faclii, mama ce faina atmosfera! si eu bineinteles nu am avut camera la mine :(.

Ce pacat ca nu vine corul si pe aici. Noi romanii din nord si est va invidiem ce noroc aveti voi in München si Stuttgard. Pe la voi vine si teatru si cintareti...

Pt nostalgici: a aparut in germana "Betisorul fermecat" (carte pt copii)- cu titlul "Lustige geschichten". Are aceleasi desene, cred ca nu toate basmele (a mea carte din Romania era f groasa, asta e subtirica), costa aproape 10 euro. Eu l-am innebunit pe sot asa de mult cu cartea asta si am stat asa de mult in librarie sa ma uit la ea, incit mi-a cumparat-o de ziua de nume, bineinteles in ideea ca o vom folosii in acel viitor cind vom avea copii.

Un Advent frumos la toata lumea! La noi e soare!!!

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by aschiutza

Alina, multzumesc frumos de poze!


Pt nostalgici: a aparut in germana "Betisorul fermecat" (carte pt copii)- cu titlul "Lustige geschichten". Are aceleasi desene, cred ca nu toate basmele (a mea carte din Romania era f groasa, asta e subtirica), costa aproape 10 euro. Eu l-am innebunit pe sot asa de mult cu cartea asta si am stat asa de mult in librarie sa ma uit la ea, incit mi-a cumparat-o de ziua de nume, bineinteles in ideea ca o vom folosii in acel viitor cind vom avea copii.

Un Advent frumos la toata lumea! La noi e soare!!!

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar




Aaaaa,e carticica preferata a fiica-mii,se cheama "Betisorul nazdravan".E atit de veche,de la aniversarea mea de 4 ani ,groasa si cu coperti cartonate.
Am vazut-o la cineva si in ungureste deci a aparut in mai multe limbi pt ca a avut succes .

Aici si e mohorit ..

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, pe BR arata despre Romania si EU. Bineinteles pina acuma mai mult despre zona Sibiului si tigani . Sa vedem ce mai spun .

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:


Ok au aratat Ploiesti, problemele ecologice din cauza petrolului in zona (aici au dreptate), despre agricultura, Calugareni, pretul imobileleor, preturi in piatza vis a vis de supermarket, coruptie, Bucuresti,emigranti in Italia si Spania, etc.

Deci, cite putin din fiecare aspect, atins in citeva fraze si amgini, eventual un scurt interviu. Acu cineva care nu stie nimica despre Romania are capul calendar si probabil nu isi va aduce aminte de prea mare brinza .

Acu arata Bulgaria.

--------------
Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Buna ,
Corul Allegreto a cantat azi la Biserica din Stuttgart.Au catat asa frumos . Iar copii erau niste dulci. Mi-au placut mult de tot.

Mergi la inceput