Povesti, povesti, povesti...si iar povesti!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

Mikyyy, si eu si Bubu ne dorim ca povestea noastra sa fie trecuta in listuta, chiar daca nu e asa "glamorous", in plus, contine multe detalii legate de cezariana cu anestezie partiala/ epidurala. Din pacate, nu stiu cum s-o pun intr-un link sau ceva , acum apare pe pag. 1 (Povestea nasterii lui Bubu, minunea dumnezeiasca)

Inteleg ca trebuie sa nasti in curand, iti doresc Nastere usoara, fara peripetii, un bb sanatos, cuminte si mancacios!

Mamai de Bubu (19.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=128590

Acm sper sa fie OK

Mami de Bubu (19.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

Iaca mai jos si povestea noastra:

O burtica cu doua minuni

Totul a inceput in decembrie 2007… atunci am zis ‘Gata, e momentul sa avem si noi un copil’. Sotul ma ruga de vreo 5 ani…. Iar eu intr-un final m-am gandit ca ne-au ajuns cei 7 ani de prietenie si cei 2 de casnicie… si vroiam si eu un pui care sa ma iubeasca sa cum nepotelul meu o iubeste pe mami a lui. Buun, zis si facut: renunt la cafea, nu ma mai vopsesc, am grija sa mananc cat mai sanatos, iau acid folic si fier si…. Trecem la treaba! Minunea a venit prin februarie, atunci testul a aratat 2 liniute. Adevarata minune, adevarata veste soc a venit insa cand am ajuns la ecograf si au aparut… doi bebei!! Mai ca ma bufnea rasul cand m-a intrebat dna. doctor ce am facut de-am ramas gravida… i-am si spus ‘Pai… ce se face de obicei!’ Dar cum erau doi bebei, era si normal sa ma intrebe…. Mare mi-a fost mirarea, sau mai bine zis dubla! Si mie, si sotului, si rudelor – nu se asteptau ei nici macar la un bebe din partea mea, dar’mite la doi. Nimeni din familiile noastre nu a avut gemeni, n-am facut niciun fel de tratament, au venit pur si simplu din… cer!

Sarcina a fost cu suisuri si coborasuri. Slava Domnului, nu am avut mari probleme, insa nu a fost chiar o sarcina normala. Am fost si speriata de la bun inceput, gandindu-ma ca e o sarcina gemelara, ca riscurile sunt mari… Am aflat ca voi avea baieti pe la 3 luni jumate, cand am fost internata in spital in urma unei gripe… am avut noroc si am scapat si de asta, chiar daca am ramas cu traume de la Maternitatea Bucur… peste vreo 2 luni, baietii s-au transformat in fetite…. Am simtit o mica dezamagire, dar numai din cauza faptului ca ma obisnuisem cu ideea de a avea baieti. Dupa ce vazusem totul in albastru, imi era greu sa trec deodata la roz… Si tocmai cand ma readaptasem, cand am trecut la fundite si rochite roz, a venit verdictul final: vor fi baieti! Alt ecograf, alt medic… si de data asta nu s-a inselat.

De prin luna a 5-a am stat acasa, 50% din timp la orizontala. Pe masura ce burtica crestea, acest 50% se transforma in 60%, apoi in 70% si tot asa, pana cand nu ma mai dadeam jos din pat decat pentru baie. Dar era bine si asa, ca trebuia sa merg la baie cam o data la ora si jumatate…… Am suportat mancarimile de burta, arsurile pe gat, insomniile, plictiseala (vreo 3 luni nu am iesit din casa decat la control, la doctor), am suportat tot cu stoicism si dragoste pentru micutii din burtica. Tot pana la contractii… pe la saptamana 31. Colul era f scurt dar era prea devreme sa nasc, asa ca doctorul m-a trecut pe gynipral. Atunci a inceput distractia…. viata mea se scurgea intre 3 ore de palpitatii si tremurici din cauza pastilelor si 5 ore de contractii, mai mult sau mai putin intense…. Si asteptam, si asteptam…

Am dus-o asa pana la 35 de saptamani. Exact cand imi spusese si doctorul ca e termenul limita: mai putin nu, mai mult da. Si cum de ce ti-e frica nu scapi… cum nu ma gandeam ca voi naste exact in cele 2 zile in care doctorul meu nu era in Bucuresti - dar am nascut, cum nu credeam ca mi se va rupe apa, era 100% o cezariana programata – totusi mi s-a rupt apa, cum nu credeam ca tocmai mie mi se va intampla asta noaptea – totusi noaptea s-a intamplat! Eram treaza si am auzit pur si simplu cum s-a rupt ceva in mine, apoi am simtit cum curge ceva din mine si…gata. Pe 26 septembrie, la 01.50 noaptea eram in mijlocul sufrageriei, privind amuzata cum sotul dadea la propriu din colt in colt, in timp ce din mine curgea lichidul… stiam ca nu mai pot da inapoi, ca acum nasc orice ar fi! Si ma simteam usurata, chiar amuzata de agitatia sotului care ar fi facut orice decat sa-mi aduca si mie un prosop…

Am ajuns la Elias la 02.10. Pe o ploaie torentiala. Doctorii si asistentele… f suspiciosi. Se temeau ca bebeii erau prea mici la numai 35 de saptamani. Ultima ecografie arata 2000 gr fiecare. Am avut de asteptat o alta cezariana, oricum nu aveam contractii decat f rar si fara dureri. Cand s-au hotarat ca voi face cezariana, cand au inceput controalele, au inceput si contractiile…. Apoi in sala de operatii a fost horror… nu-mi placea sala, ma apucase un tremurat ingrozitor si doctorii m-au pus sa stau pe spate iar eu simteam ca ma sufoc! Din cauza burticii f mari, toata sarcina nu am putut sa stau pe spate, nu mai mult de 5 minute. Asa ca pana si-a facut efectul anestezia – totala – am trecut prin niste momente groaznice. Unde mai pui ca fetele lungi ale doctorilor incepusera sa ma ingrijoreze de-a binelea – oricat de optimista fusesem eu pana atunci, incepuse sa incolteasca teama in sufletul meu… teama pentru bebeii mei. Apoi…. Mi s-a taiat firul. Imi amintesc apoi vag cum cineva ma striga ‘Maria! Maria! Trezeste-te!’. As fi vrut sa le spun ca mie mi se spune Luminita, nu Maria, dar nu aveam forta… am auzit apoi ceva de un telefon si de niste servetele… era sotul, incerca sa le strecoare in salonul de Terapie Intensiva unde eram eu… era deja vineri dupa ora 10.00. Seara, m-au mutat in salon si, cu chiu cu vai, am reusit sa ajung la bebeii mei, gratie unei infirmiere super de treaba. Atunci am aflat ca avusesera 2600 gr si 48 cm si respectiv 2640 gr si 51 cm, ca erau sanatosi tun, perfect dezvoltati si fara niciun fel de probleme!!!!! Zilele petrecute apoi in spital stateam mai mult cu ochii pe pereti… ma tot gandeam, privind o amarata de poza facuta cu telefonul mobil, cum va fi acasa, si mai ales cand vom fi acasa… cum e cu pampersul, cum e cu buricul, cum e cu baia, cum e cu mancarica, cum o sa ii tin, avand in vedere ca nu-si tin capul… Doamne, aveam o mie si una de intrebari!! S-au risipit insa intr-o secunda cand am ajuns acasa si toate au venit cu drag de la sine.

Nu va pot descrie sentimentul, emotiile, starea in care eram cand i-am vazut pentru prima oara! Dar cu siguranta voi, mamicile, stiti deja ce vreau sa spun… si mai mult decat atat, ma bucur ca am inca aceeasi stare!!! Ca, oricat de obosita as fi, nu ma plang, nu simt greutatile, chiar daca sunt singura cu ei in marea majoritate a timpului. Chiar daca acum, in timp ce le scriu povestea, fac ture pe langa patuturile lor si ma intrerup din 5 in 5 minute... Ii ador nespus, ii simt mereu ca fiind o parte din mine, ei depinzand de mine si eu de ei in aceeasi mare masura. Ma rog necontenit la Dumnezeu sa mi-i tina sanatosi si pe mine in putere pentru ei. Si ma mai rog, ca intr-o buna zi, sa le pot darui o surioara….

Am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa!


Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e frica de ziua in care n-am sa mai fiu eu...

Ce nu te darama, te face mai puternic!


http://luminita2008.shutterfly.com/

http://tusibebe.wordpress.com
http://luminitamalanca.wordpress.com


Luminita, pai povestea ta e impresionanta la dublu!

Imi amintesc de sotul meu cum sarise din pat (era 1 fara 10 noaptea) si, tot asa, dadea din colt in colt - "ce facem?"
Iar puii tai sunt dulci tare! Sa-ti traiasca, sa fie sanatosi! Te asteapta momente frumoase, haioase, la dublu (dar de fapt la puterea "n").


Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Multumesc mult pentru cuvintele frumoase, Andruskandu!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel


Povestea noastra:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=87842&REPLY_ID=4363694


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e frica de ziua in care n-am sa mai fiu eu...

Ce nu te darama, te face mai puternic!


http://luminita2008.shutterfly.com/

http://tusibebe.wordpress.com
http://luminitamalanca.wordpress.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata_myky spune:

buna fetelor.m-am decis sa scriu si eu povestea nasterii minunii mele,asadar
Minunea mea,Christian


Totul a incepun cu un banal test de sarcina,facut doar pt a ma convinge ca nu sunt insarcinata.Nici nu visam sa ramin,supa ce 3 ani am tot incercat,dupa o sarcina oprita in evolutie la 8 sapt.
Era duminica la prinz cind m-am trezit si am mers la baie si am facut testul.In asteptarea rezultatului m-am asezat pe covor turceste si in citeva minute am citit cel mai frumos cuvint din viata mea''insarcinata''ma uitam la test ,ma uitam la cutie,si iar la test pin am inteles ca nu e o greseala si desi germana mea era de ''balta''am inteles.Simteam ca se invirte casa cu mine,am inceput sa pling si cu testul in mina am mers in dormitor sa il arat lui iubi,care dormea.I-am dat un cot si i-am bagat testul sub nas,Asa cu ocii mici s-a uitat si l-a pus deoparte.A dat sa se intoarca sa doarma mai departe cind l-am vazut ca sare din pat si face ochii mari.Se uita la test ,se uita la mine si imi da un pupic cu un Zimbet pe care nu il mai vazusem la el m-a intrebat daca sunt fericita.Fericita putin spus,eram in al 9 lea cer.
Sarcina a fost fara probleme,fara greturi si fara pofte.La 5 sapt am mers la dr si am vazut bulina pt prima oara.La 9 sapt am schimbat medicul si atunci pot sa spun ca am simtit ca m-a nasc a doua oara cind i-am auzit inimioara puiului meu.Vrau sa va spun ca am simtit ca voi avea baiat din ziua cind am facut testul.Timpul a trecut repede.N-eam mutat din Austria in Germania,cind aveam 2 luni am venit in tara,apoi pe la 5 luni iar la Romaniaca si atunci mi s-a confirmat ecografic ca voi avea baiat.Binenteles Iubi a primit vestea prin telefon.Acum vine partea funny,cind m-am intors am mers iar la ginegu meu si la echo l-am intrebat ce este.foarte nonsalant ne zice ca e posibil sa fie fetita ca el nu vede altceva,dar nu este sigur.asadar pina in momentul nasterii noi nu am stiut cu certitudine ca este baietel.Timpul trecea,hormonii mei tot mai,neuronul meu era varza si a venit si momentul cind am programat nasterea.DPN-ul era 3 noiembrie,dar pt ca eu sunt mica in bazin docul meu a zis facem cezariana.OK.data fiind stabilita 16 oct.Eram putin dezamagita ,caci vroiam sa fie scorpion ca si mine,dar...
Pe 15 oct eu eram calma de parca nici nu urma sa nasc a doua zi,in schimb iubi era terminat,pierdut si socat,ca si a doua zi la spital.Saracu parca el urma sa fie facut cangur.
16 oct,ora 7 plecam la spital,cu bagaj,catel si fotograf.totul a decurs bine,mi-au montat sonda nu am simtit nimic desi inca nu imi facusera anestezia.M-au dus in sala de operatie si acolo am primit anestezie rahi cred ca se numeste.In cateva minute si- a facut efectul si a inceput Dr sa taie.La ora 9.03 l-am auzit prim data pe pui,nici nu era scos si el tipa de mama focului.Mi l-au dat sa il pup si l-au luat la spalat.Dr a ramas socat caci BB a avut cravata dubla ceea ce la echo nu s-a vazut.A mai durat cred 20 de min si m-au dus in post-operator sa treaca efectul anesteziei.la ora 11.00 mi-am tinut cu adevarat minunea in brate si i-am dat sa pape.Era asa de mic,a avut 2520g si 48 de cmm,ca miera si frica sa il tin.Apoi a inceput cosmarul meu.Christian,nu sugea suficient ca era prea mic,si i-au montat sonda sa il hraneasca.Am facut furia laptelui,m-am muls cu pompa pina am facut rani,pina cind am zis cata eu vreau acasa.Dar nu a fost acasa si am mers la spitalul de copii pt inca 5 zile.acolo O echipa foarte de treaba m-a incurajat si am decis ca merita sa astept.dupa 3 zile puiul meu minca numai de la sin si au decis sa imi dea drumul acasa.Am simtit ca inebunesc in spital.Dar totul a tercut si acum cind il vad cum imi zimbeste ma topesc toata si uit de noptile in care nu dorm.Asta este poveste noastra ,nu foarte spectaculoasa dar...Eu ii multumesc lui DD ca mi l-a daruit .Chiar zisesem ca daca nu fac un BB pina la 25 de ani nu mai fac.Iata ca cu 1 luna inainte de ziua mea avenit pe lume Minunea lu mama.

MAMICA FERICITA DE bb CHRISTIAN
http://community.webshots.com/user/catamyky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Salutare, sa va povestim si noi cum ne-am nascut.

poveste cu Teo, poveste cu Radu

Teo, Jurnal... la bord

Adudei:
Sfarsit de iulie 2006, in vizita la niste prieteni in Lunguletu. Micul Adudei, copilasul de aproape un an al unor invitati sta numai la mine in brate si nu-si ia ochii din ochii mei. Invitatii fac haz de noi, si la plecare ne ureaza sa ajungem repede acasa ca s-o punem si noi de un Adudei. Apai asa am facut.
Am stiut de cand faceam dragoste ca o sa raman insarcinata, si imi amintesc de noaptea aceea ca fiind cea mai frumoasa si intensa
noapte de dragoste.

Barza:
1 august 2006, plec in delegatie cu masina. Pe un camp, foarte aproape de marginea soselei, o barza cum n-am mai vazut, pentru ca
berzele stau de obicei intr-un picior pe cate un stalp, alerga pe ambele picioroange si batea din aripi. Aia era barza mea, m-a lovit
certitudinea faptului ca mi se intamplase in sfarsit sa raman insarcinata si mi-au dat lacrimile.
Cand am ajuns la Targu Mures am cumparat din prima farmacie un test de sarcina pe care l-am pastrat in geanta pana in ziua in care
trebuia sa imi vina ciclul si am putut in sfarsit sa il folosesc. Doua liniute, doua liniute....

Nu se poate, ba se poate!
Ii spun sotului meu. Doamne! Aoleu! Ce ne facem! Cum asa! Nu se poate! Nu prea vroia, spunea el, sa aduca in lumea asta nenorocita si
cruda un copil. Ce sa-i oferim?
Mergem la ecografie la un doctor oarecare. Spun oarecare, pentru ca l-am urat din tot sufletul pentru felul cum ne-a tratat mai
tarziu. Deocamdata, sotul meu vede micul bob la ecograf, ii aude inima si ne uitam amandoi uimiti la miscarea brauniana din jurul
micutului punct. Parca clocotea totul in febra unei zidiri frenetice. Suntem insarcinati, suntem insarcinati, topaia si sotul meu dupa
ce a vazut ecografia. Opt saptamani spune doctorul, zece stiam eu sigur.

Varicela:
La sfarsitul lui septembrie ne-am luat concediu, planuiam sa facem ceva deosebit, ca doar era ultimul nostru concediu in doi. Pana sa
ne hotaram daca mergem in Toscana sau tot in Rodos, m-am trezit cu temperatura mare si plina de bube.
Am sunat medicul de familie si ne-a trimis o salvare urgent. VARICELA... a fost diagnosticul. Atat evolutia "buboaielor" cat si
analizele de sange ne-au confirmat nefericita veste. Nu stiam despre ce e vorba. Nu intelegeam de ce se agita toti. Medicul de
familie mi-a dat concediu, sase saptamani, si mi-a spus sa sun imediat ginecologul.
L-am sunat pe domnul Oarecare, si mi-a spus pe un ton sec sa vin imediat la spital sa facem intrerupere de sarcina. Pai cum sa vin,
sunt plina de bube si foarte contagioasa. O sa imbolnavesc toate gravidutele care respira pe-acolo...
Mi-a zis ca trebuie sa vin acum, pentru ca pot face intrerupere la cerere. Completez un formular si gata! Daca stau pana cand ies din
izolare, nu se mai poate intrerupe la cerere. Doar pe motive medicale.
Pai zic bine, atunci vreau sa astept si sa imi spuneti daca sunt probleme sau nu. Ce probleme pot de fapt fi?! Nu stiam mare lucru
despre asta, si nimeni nu vroia sa imi spuna nimic.
Mi-a raspuns ca el nu se poate ocupa de asa ceva, si ca nu merita riscul. Ori vin la el acum sa facem intrerupere, ori nu mai avem ce
sa discutam. Faci altul draga, de ce sa risti?
Chiar nu stiam ce sa fac. Imi doream acest copil din tot sufletul, dar imi doream si sa fie sanatos si fericit, in plus nu stiam despre
ce e vorba. Si nimeni nu vroia sa imi spuna nimic. Sotul meu a fost foarte hotarat din prima clipa, desi asta nu mi-a fost foarte de
folos la inceput. A spus ca el si-a vazut copilul la ecograf si nu ma lasa sa-l omor. Indiferent ce ar avea. Nu parea foarte rational,
dar daca nu era asa de hotarat cine stie ce faceam...
Am sters pe dr. Oarecare din agenda, si am cautat alt doctor. E plina lumea de doctori Oarecare, si unul cate unul am epuizat cel
putin douazeci de medici care au vrut sa imi faca intrerupere de sarcina sau nu se ocupa de cazul meu. Si repede, pana nu se fac 14
saptamani. Ca dam in codul penal dupa aceea!

Parintele Ioan, California si Dr.T:
Simteam ca inebunesc, in casa, singura, oribila din cauza bubelor care ma mancau si pe care le-am avut pe tot corpul din par pana in
calcaie, slabita si deprimata. Nu gaseam doctor, nu gaseam informatii adevarate, cineva care sa imi explice ce sa fac ca sa aflu in ce
stadiu sunt, si ce analize se pot face ca sa stim mai multe informatii. In fond, daca e asa de grav, orice medic poate recomanda
intreruperea, si dupa 14 saptamani, nu?!
Diversi membri ai familiei ma sunau (mama, soacra) sa ma intrebe daca m-am hotarat sa fac intrerupere pana nu e prea tarziu, sau
pana nu patesc eu ceva... cosmar.
Minunata resursa nesecata de informatii, deseori contradictorii, INTERNETUL, marele WWWdotcom mi-a salvat sanatatea
mentala, care in aceasta etapa era singura in masura sa ma tina sa nu ma faram.
Si anume in trei feluri.

Primul: am gasit intamplator o "biserica online", site religios apartinand comunitatii crestin ortodocsilor dintr-un orasel din Canada.
I-am scris parintelui Ioan care avea adresa de mail acolo, pentru sfaturi crestinesti, si el mi-a raspuns trimitandu-mi in schimb
acatistul parintelui Nectarie. M-a invatat sa ma rog la acest sfant in fiecare seara timp de trei saptamani. M-am rugat pana am
nascut, si mi-am gasit linistea si increderea. Si speranta.

Cel de-al doilea: The Fetal Treatment Center, San Francisco - California Site-ul lor de internet este fantastic

http://fetus.ucsfmedicalcenter.org/ si are si o pagina pentru "consultatii on-line". Mi-am expus problema si acolo, ce aveam de
pierdut... Am primit in doua saptamani o scrisoare de la catedra de virusologie, cu explicatii complete, riscuri pentru fat, analize
care se pot face, explicatii, statistici (cate procente din copiii mamelor cu varicela au prezentat malformatii fetale, in functie e
varsta sarcinii, etc). Mintea mea sta mult mai bine acum... trebuie doar sa gasesc unde sa fac aceste analize...

Cel de-al treilea, Dr. T. Am gasit adresa de mail a Minunatului doctor tot pe internet. I-am scris. Si mi-a raspuns!
Intalnirea cu el, prima iesire dupa izolare a fost minunata. M-a linistit, am planificat analizele, l-am vazut pe bebe, si totul a intrat pe un fagas oarecum "normal". Am inceput sa ma bucur de sarcina, sa cumpar haine de gravida, sa reiau bazinele matinale de trei ori pe saptamana si sa imi pese de serviciu si de cei din jur.
Sa ma ierte Dumnezeu ca nu am fost sigura de la inceput ca totul va fi bine, si ca m-am temut. Cred ca sotul meu a stiut de la prima
ecografie ca totul e bine, si a crezut in El pana la capat, prin toate incercarile.

Teodor
Morfologiile de sarcina, PCR-ul si amniocenteza ne-au confirmat ca bebe se dezvolta normal, boala nu a stabatut placenta si ca totul
e bine. Stiam deja ca este baietel, sotul meu fusese sigur de asta de la inceput, acum trebuia sa ne hotaram la un nume.
Dupa lungi dezbateri care nu au dus la niciun rezultat, intr-o dimineata ne-a sunat mama sa ne spuna ca a visat un tanar frumos pe
care il striga Teddy si care era in vis nepotul ei.
Asa ca Teodor, "dar de la Dumnezeu", a ramas sa-i fie numele. Daca asa a visat bunica, te pui cu visele? Asta a fost simplu.

Lamaze:
M-am hotarat sa nasc normal. Apai daca e sa fie normal, sa fie cat mai normal. Unde ma informez? O prietena ma trimite la o
prietena care se ocupa de cursuri Lamaze. Am aflat cum e cu durerea, am vazut filme, am plans sa casetele cu alaptere (toate
gravidele plang cand vad bebelusi, pampersi, si orice chestie putin mai trista pe postul acasa, din fuga scanului cu telecomanda?) si
m-am hotarat sa am rabdarea de a lua toate senzatiile incet incet pentru a naste cat mai normal.

Pastele 2007
In anul acesta Sfintele Pasti au picat tare devreme. 8 aprilie. Luni, pe 9 am fost la mama in vizita s-o sarbatorim cum se cuvine.
Ziua ei este pe 30 martie, dar fiind in post, s-a hotarat sa serbeze in prima zi de Pasti. O zi superba, soare, cald. Ne-am oprit in
drum spre mama in parc si ne-am plimbat putin (mai mult...) apoi la mama, mancarica buna, dulciuri, entertainment, discutii in
contradictoriu cu unii si cu altii, poze, in fine. Pe la 5 m-am simtit cumva, greoaie. Parca o indigestie mai avea loc in stomacul meu oprimat. Ne-am urcat in masina si am condus pana acasa. M-am intins, m-am relaxat, am vazut ultimul episod din Camera de Hotel pe
AXN, si la 11:50 am adormit. La 12 fix am stranutat si am simtit ca m-am udat.
Fug repede la baie razand, uite, m-am p***t pe mine! Dar nu se mai termina! Mai stau putin sa ma gandesc. Nu se poate, a zis Dr. T ca
pe 16 ne vedem la UN CONTROL. Azi e abia 10. Pana la urma am acceptat realitate (NAAAAAAAASC) si l-am trezit pe sotul meu. Am
sunat medicul de familie (o femeie extraordinara care mi-a fost alaturi in toata aceasta perioada) si ea ne trimite salvarea. Am
facut ceva bagaje (total inutile) pe fuga, m-am epilat tot pe fuga si niinoooo, niiinoo, spre Elias. Sun la "numarul de nasteri"... nimic.
In fine, ajung la Elias, ma internez, sunt bagata intr-o camasa decolorata si primesc o mare carpa (sterila) pe care am stat calare
urmatoarele ore. Sunt separata de sotul meu la inceput, pana medicul de garda imi face primul control. Dilatatie 3. Foarte frumos,
zic eu, pot sa ma plimb?
Plimba-te daca n-ai ce face.
2:30. Ies pe hol si incep sa patrulez in pijamale, calare pe carpoi, de mana cu sotul meu, numarand contractii. Nu ma doare nimic, ceea
ce imi intareste convingerea ca le voi lua incet incet pe toate. Poate merge fara epidurala, de fapt cred ca mi-e mai frica de ace in
coloana decat de durerile facerii (asa cum auzisem despre ele la curs). Tot pe la ora asta dau de Dr. T. Ce cauti aici?! Pai Hristos a
Inviat! pai bine, nasti acu? Nu. Atunci ma duc sa ma culc.
Avusese doua cezariene de urgenta, si salile de travaliu s-au dovedit a fi pline de pacientele lui, asa ca a avut de lucru pe 10 si 11
aprilie 2007 sa-si aminteasca toata cariera :D cand a fost Pastele in anul acela.
Ne revedem dimineata pe la 7. Totul merge bine (zic eu). Dilatatie 5. Ma intreaba daca vreau epidurala. Pai n-am nevoie, nu ma doare
nimic. Biiineeee.
Ma plimb in continuare, deja epuizata fizic, insetata si flamanda. Toata lumea (sotul, sora, prietenele cu care vorbeam la telefon)
este plictisita, si am schimbat deja o tura de garda (stie toata lumea ce inseamna asta... financiar vorbind, nu?).
Pe la 13-14 incep sa fac 13-14. Ma doare. Ma pun repede pe masa: dilatatie 7. Da-i inainte. Pai nu pot. Ma doare rau. Adica RAU. Nu
mai pot vorbi la telefon, nu mai pot iesi pe hol, nu pot nici macar descrie durerea pentru ca nu am mai simtit asa ceva. Nu ma dor
contractiile, ma dor oasele bazinului. Ma doare ca atunci cand mi-am luxat glezna cazand de pe tocuri inalte, de vreo 10 ori mai tare.
As spune INSUPORTABIL daca as avea aer pentru un cuvand asa de lung. Epidurala, zice cineva. Dau din cap ca da.
Din pacate nu a ajutat prea mult. Fara plimbare, de la 8 cat ajunsese dilatatia mea cand am acceptat epidurala, nu s-a mai intamplat
nimic pana la ora 16. Durerile nu au incetat absolut deloc, urlam, muscam din pumni si din cand in cand trageam cate una in perete sa
ma conving ca ma doare mai rau decat daca mi-as rupe mana. Sau poate daca imi rup mana, nu ma mai doare pentru ca ma concentrez in
alta parte?!?!
Deja a trecut foarte mult timp. Nu-mi mai simt picioarele. Dr. T e de garda si tinerele din echipa lui imi tot spun sa imping. "Nu stie
sa impinge" zice una din ele, si incerca sa imi explice "sa impinge ca si cand face caca". Ei bine, nu-mi vine sa fac caca, nu stiu ce
vreti de la mine, sunt obosita si vreau sa dorm...
Bebe nu a vrut sa coboare. Monitorul fetal arata ca nu ii e bine. Imi pun o masca de oxigen. Dilatatie 10, la ora 16:30. Ma cocoata pe
masa (nu mi-am simtit picioarele oricum inca 6 ore dupa ce am nascut). Imi vine sa iming. Imping. Acum stiu ce vrea sa zica. Chiar am impresia ca fac caca, si ma simt foarte jenata. A fost nevoie de pompa cu vacuum. La ora 16:45 mami rade cam stupid, bebe iese vanat
si obosit si el, cu o urma pe cap de la pompa si ... as vrea sa spun ce frumos e, cum l-am privit... adevarul e ca mi l-au luat imediat si
l-au pus pe masa de pediatrie unde nu stiu ce proceduri i-au facut. "Nu vorbeste" tot intreb eu deja panicata, si Dr. T incepe sa
rada... mai ai mult de asteptat pana vorbeste, draga mea... Se aude si Teodor in sfarsit plangand, l-au pus intr-o patura si fuga cu el.

Tati l-a vazut, i-a facut o poza si a declarat satisfacut ca nu mai e nevoie de test de paternitate. Ii seamana leit.
Eu am vazut mica minune abia dupa de mi s-au dezmortit picioarele si am putut umbla. Este cel mai frumos bebe si doarme linistit
printre altii care urla.
Ma doare sufletul de fericire si plang ca o idioata. Da, mi-a fost frica ca nu-l voi cunoaste, sau ca poate mi l-au incurcat... Dar nu!
Iata-l pe Teo, nascut pe 10 aprilie 2007 la 38 saptamani, ora 16:45, dupa tot atatea ore de travaliu. Acum are 3kg560g, 53 cm, Apgar
9, si promite sa nu stea mult la parametri acestia. Sssssst, deja se aude cum creste....

Radu cel plimbat.

Pentru cel de-al doilea baiat al nostru reperele sunt putine si precise.
Tati stie sigur ca Teo trebuie sa aiba un fratior sau o surioara (dar prefera sa nu fie surioara) pentru ca el stie cat de rau e sa

cresti singur la parinti. Mami e de acord, dar parca nu prea repede, abia incepe sa-si revina la realitate, si din august 2007 s-a
intors deja la munca...

Tata sau Nefertiti?
In decembrie 2007 a murit tata, Dumnezeu sa-l odihneasca, tare mi-e dor de el. In ianuarie 2008 am plecat la Cairo in interes de
serviciu. Nu am reusit sa vad Piramidele, dar am reusit sa ma indragostesc iremediabila de o bratara de aur cu Nefertiti. Dupa ce
m-a asigurat ca iese in pierdere, vanzatorul mi-a explicat ca marcajele de pe bratara sunt talismane de iubire si fertilitate.
Mda... sigur.
Tot in ianuarie a fost parastasul de 40 de zile dupa tata si a doua zi dupa parastas sotul meu, destul de neglijat in perioada grea de
pana atunci, si-a cerut "partea". Dupa toate socotelile din lume, nu aveam cum sa raman insarcinata, asa ca m-am decis sa nu stric
momentul cu greu creat trimitandu-l dupa prezervative. Nu aveam cum sa raman... nu iesea la socoteala....
Asa a aparut Radu, desi nu am stiut atunci. Abia in februarie cand nu mi-a venit ciclul mi-am dat seama. Doua liniute... doua liniute.
N-ati mai vazut un tati mai fericit si o mami mai mirata. De asta data eu am fost sigura ca e tot baiat, desi tati a asteptat cu
infrigurare prima morfologie.

Sarcina:
Am mers tot la Dr. T si sarcina aceasta a fost cat se poate de diferita de prima. Dureri de spate, dureri de burta, gaze, dureri de
picioare. La prima sarcina am luat 25kg. La a doua, 8. Toate acestea, de parca nu imi era destul de greu cu Teo, cu serviciul, cu
calatoriile (Paris, Brusseles) si fara sa ma vaicaresc, caci nu le-am spus decat prin mai ca sunt insarcinata (din nou). In rest, nimic
deosebit de o sarcina normala.

M-am hotarat sa nasc tot natural, desi imi aminteam cu neplacere de epiziotomie, durerile nasterii le-am uitat ca prin minune. De
data aceasta totusi... voi face epidurala.
Din august am intrat in prenatal, si zi de zi faceam mirare mamicilor, bonelor si bunicilor prin Tineretului plimbandu-l pe Teo si burta mea uriasa. Pe 10 octombrie e ziua surioarei mele, se faceau si 38 de saptamani, eram sigura ca nasc atunci, desi era o mare
problema... Dr. T era plecat din tara.
Ei bine n-am nascut. Treceau zilele, burta era tot mai mare, si mai mare, si mai mare si nu se intampla nimic. Pe 19 octombrie, am
pierdut numitul dop gelatinos. Nu l-am vazut la Teo, nu-i nimic, iata-l acum. Si iar asteptam. Pe 20 seara, terminandu-se si cea de-a
patruzecea saptamana de sarcina am facut o vizita la Elias, pentru o monitorizare. Nimic. Mai dureaza. Maine sigur.
Trece si maine. Contractii destul de puternice dar nedureroase, ba la 10 minute, cateva ore, ba nimic alte cateva ore.

22 octombrie 2008, sau cum l-a ratat Radu pe Dr. T
Intrucat serialul "Camera de hotel" a ajuns din nou la ultimul episod iar tati s-a plictisit de asteptat si s-a hotarat sa vada cu ochii lui ce se intampla, miercuri ne urcam in taxi (pana atunci am condus,
dar in ziua aceea mi s-a parut prea de tot) si cu un bagaj foarte sumar ne prezentam la Dr. T, care ma intreaba mirat ce fac. "te
asteptam sa ma suni de mult..."
Cand vrei sa nasti, zice dupa control. Pai azi. Era ultima zi de balanta.
Hai fugi la maternitate, ai dilatatie 3.
Era ora 15. Am plecat pe jos spre Elias, de la cabinet. Parca stateam pe loc, asa incet am ajuns. Mi se facuse frica. 4kg300 spusese
dupa ecografie. Poate se inseala... totusi am intrat in 41 de saptamani... trebuie sa se termine odata, nu?!
La spital, clisma, analize, rupt apa... fisa de internare... s-a facut 18. Vine si epidurala, impreuna cu o perfuzie cu calciu. Iar am prins schimbare de tura.
Deoarece nu se intampla nimic, si nu stiam cat o sa dureze, am dormit o ora, pana la a doua doza de epidurala. Dilatatie 5. Ora 19.
Mai motai putin, si cand s-a terminat perfuzia scap de mataraie si ma duc la baie, apoi ma plimb nitel. Vin sa ma vada si decid sa
adauge cate ceva prin perfuzie. Nu m-a intrebat nimeni daca vreau. Sa ma enervez, sau nu?! Pana sa ma hotarasc incepe sa ma doara.
Ma doare.
Nu se poate, ai epidurala.
Lasa ca am mai avut... si tot m-a durut.
Unde te doare? Pai mai jos asa. Iti vine sa impingi? Putin....
Vine doamna doctor care ma tot vizitase pana atunci si... "ce dilatatie ii dati?" o intreaba pe moasa. "8", zice dumneaei. "Vine bebe, dilatatie 10 curat" zice, "chemati-l pe T" si fuge intr-o cezariana. Era ora 20:30.
La mine se precipita lucrurile si imi vine sa imping pe bune "chemati-l pe T, chemati-l pe T" incep sa urlu. Moasa imi spune ca nu-l
cheama decat cand ma pune pe masa.
Nu stiu ce s-a intamplat de fapt. Cert e ca dupa ce m-am chinuit sa NU imping vreo 20 de minute, m-au pus pe masa si a venit
doctorul (rezident) care era de garda, si care fusese de garda si luni cand fusesem la monitorizare.
Probabil ca sa mai traga de timp a tot incercat sa ma convinga sa imping incet, cu pauze, ca sa apuce perineul sa se dilate si sa nu fie nevoie sa ma taie.
Dr. T nu mai vine, si astia nu stiu cu cine au de-aface. Radu mamii, patru kile. Nu taiati pe naiba.
Taie odata, urlu la el, si sa vina T!!!!
Pana la urma nu am mai putut astepta si Radu a rabufnit pe lume. M-a taiat repede ca sa-i faca loc. Pediatria, pediatria, striga moasa.
Nu e nimeni pe aici?! Asta inseamna sa nu nasti nici de Pasti nici de Craciun. Nu e nimeni.
Pana la urma a venit pediatria, l-au luat pe bebe, tipete, mi l-au aratat, 4kg 185g, 55 cm, l-au dus sa-l vada si tati, si intra si Dr. T.
Mi-au taiat cauciucurile, fir-ar! si pleaca inapoi.
Ma coase si ma doare. Zic, mai ai mult la goblen. Dr, dragut, zice "fac soarele si gata!"
Nu am nascut cu Dr. T dar am avut noroc ca era cineva acolo... O cezariana de urgenta si am ramas doar eu cu moasa. Data viitoare o
sa nasc de Craciun.
Am fost la control la Dr. T. Sunt bine. Ne vedem cand fac fata. Hi, hi.

Acum se spun alte povesti. Teo si Radu cresc mari.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Ada, superbe povestile puilor tai! Sa-ti creasca mari si sanatosi si... asteptam fata!!!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel


Povestea noastra:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=87842&REPLY_ID=4363694


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e frica de ziua in care n-am sa mai fiu eu...

Ce nu te darama, te face mai puternic!


http://luminita2008.shutterfly.com/

http://tusibebe.wordpress.com
http://luminitamalanca.wordpress.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Citat:
citat din mesajul lui cata_myky

buna fetelor.m-am decis sa scriu si eu povestea nasterii minunii mele,asadar
Minunea mea,Christian


Totul a incepun cu un banal test de sarcina,facut doar pt a ma convinge ca nu sunt insarcinata.Nici nu visam sa ramin,supa ce 3 ani am tot incercat,dupa o sarcina oprita in evolutie la 8 sapt.
Era duminica la prinz cind m-am trezit si am mers la baie si am facut testul.In asteptarea rezultatului m-am asezat pe covor turceste si in citeva minute am citit cel mai frumos cuvint din viata mea''insarcinata''ma uitam la test ,ma uitam la cutie,si iar la test pin am inteles ca nu e o greseala si desi germana mea era de ''balta''am inteles.Simteam ca se invirte casa cu mine,am inceput sa pling si cu testul in mina am mers in dormitor sa il arat lui iubi,care dormea.I-am dat un cot si i-am bagat testul sub nas,Asa cu ocii mici s-a uitat si l-a pus deoparte.A dat sa se intoarca sa doarma mai departe cind l-am vazut ca sare din pat si face ochii mari.Se uita la test ,se uita la mine si imi da un pupic cu un Zimbet pe care nu il mai vazusem la el m-a intrebat daca sunt fericita.Fericita putin spus,eram in al 9 lea cer.
Sarcina a fost fara probleme,fara greturi si fara pofte.La 5 sapt am mers la dr si am vazut bulina pt prima oara.La 9 sapt am schimbat medicul si atunci pot sa spun ca am simtit ca m-a nasc a doua oara cind i-am auzit inimioara puiului meu.Vrau sa va spun ca am simtit ca voi avea baiat din ziua cind am facut testul.Timpul a trecut repede.N-eam mutat din Austria in Germania,cind aveam 2 luni am venit in tara,apoi pe la 5 luni iar la Romaniaca si atunci mi s-a confirmat ecografic ca voi avea baiat.Binenteles Iubi a primit vestea prin telefon.Acum vine partea funny,cind m-am intors am mers iar la ginegu meu si la echo l-am intrebat ce este.foarte nonsalant ne zice ca e posibil sa fie fetita ca el nu vede altceva,dar nu este sigur.asadar pina in momentul nasterii noi nu am stiut cu certitudine ca este baietel.Timpul trecea,hormonii mei tot mai,neuronul meu era varza si a venit si momentul cind am programat nasterea.DPN-ul era 3 noiembrie,dar pt ca eu sunt mica in bazin docul meu a zis facem cezariana.OK.data fiind stabilita 16 oct.Eram putin dezamagita ,caci vroiam sa fie scorpion ca si mine,dar...
Pe 15 oct eu eram calma de parca nici nu urma sa nasc a doua zi,in schimb iubi era terminat,pierdut si socat,ca si a doua zi la spital.Saracu parca el urma sa fie facut cangur.
16 oct,ora 7 plecam la spital,cu bagaj,catel si fotograf.totul a decurs bine,mi-au montat sonda nu am simtit nimic desi inca nu imi facusera anestezia.M-au dus in sala de operatie si acolo am primit anestezie rahi cred ca se numeste.In cateva minute si- a facut efectul si a inceput Dr sa taie.La ora 9.03 l-am auzit prim data pe pui,nici nu era scos si el tipa de mama focului.Mi l-au dat sa il pup si l-au luat la spalat.Dr a ramas socat caci BB a avut cravata dubla ceea ce la echo nu s-a vazut.A mai durat cred 20 de min si m-au dus in post-operator sa treaca efectul anesteziei.la ora 11.00 mi-am tinut cu adevarat minunea in brate si i-am dat sa pape.Era asa de mic,a avut 2520g si 48 de cmm,ca miera si frica sa il tin.Apoi a inceput cosmarul meu.Christian,nu sugea suficient ca era prea mic,si i-au montat sonda sa il hraneasca.Am facut furia laptelui,m-am muls cu pompa pina am facut rani,pina cind am zis cata eu vreau acasa.Dar nu a fost acasa si am mers la spitalul de copii pt inca 5 zile.acolo O echipa foarte de treaba m-a incurajat si am decis ca merita sa astept.dupa 3 zile puiul meu minca numai de la sin si au decis sa imi dea drumul acasa.Am simtit ca inebunesc in spital.Dar totul a tercut si acum cind il vad cum imi zimbeste ma topesc toata si uit de noptile in care nu dorm.Asta este poveste noastra ,nu foarte spectaculoasa dar...Eu ii multumesc lui DD ca mi l-a daruit .Chiar zisesem ca daca nu fac un BB pina la 25 de ani nu mai fac.Iata ca cu 1 luna inainte de ziua mea avenit pe lume Minunea lu mama.

MAMICA FERICITA DE bb CHRISTIAN
http://community.webshots.com/user/catamyky



Sa-ti traiasca minunea! Sa fie sanatos si papacios!

Si Andrei a avut 2600gr si 48 cm, dar nastere normala, la termen... si nu a avut probleme cu suptul, nici febra laptelui n-am facut ( ca intrasem la ganduri, daca nu am lapte). Dar puiul meu a fost viguros... si m-a supt de numa', un an si 9 luni!
Asa-ti doresc si tie!

Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki78 spune:

Hi hi ce comica esti Gaia, am citit juma' de ora la povestea ta.Sa-ti traiasca!

http://concurs.profm.ro/minimosi/Neamt.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Vreau si eu sa-mi fie postata povestea nasterii in listuta de pe prima pagina. Am adaugat povestea le semnatura Mikyyy. Mersi

Isabela lui Raphael Nicolas (23.10.2008)
Poze RAPHAEL
Poze ISABELA
Povestea nasterii

Mergi la inceput