Congres sindrom down!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Violeta fetita ta are down?

Fetita de 3 ani are down. Baiatul este sanatos, frumos, destept....si este speranta mea si a sotului. O iubim foarte mult si pe Alexa dar nu ne putem pune prea mari vise. Nu stium ce va fi. Paul este un dulce, o iubeste enorm pe Alexa si se joaca mereu impreuna, fac prostii, o stiga, se cearta, se mai imping...dar sunt dulci cu tot cu micile lor prostioare.





Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

PAULA FEITA MEA NU ARE DAWN.TE INREBAM DOAR ASA SA AM SI EU INFORMATII DESPRE ASTA,DARECE CRED CAM TRECUT SI EU CAM 50 LA SUTA PRIN ACEST STRES SIND AM FOST INSARCINATA.DACA TE DANJEAZA NU TE MAI INTREB.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Paula, iti multumesc mult pt informatiile pe care mi le-ai dat in raspunsul tau. otodata simt nevoia sa te felicit pt puterea pe care ai avut-o de a lua-o de la capat cu cel de-al doilea copilas.

Avand un caz in familie, e vorba de nepotica mea, fetita fratelui sotului meu (daca asta are vreo relevanta) ma intereseaza orice legat de acest subiect. Observ cat de greu se dezvolta, ia f putin in greutate sau deloc, e mereu bolnava..etc. E dureros, dar pana la urma eu cred ca Dumnezeu ne da un copil asa cum este el cu un scop.

Eu cred ca e o mare binecuvantare sa ai un copil sanatos. Alte neajunsuri oricare-ar fi ele chiar nu conteaza absolut deloc.

Luisa si Dorothy (24 nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Violetamaria, te-am intrebat pentru ca de regula nu vor parinti sa spuns ca au copil cu probleme. Nu ma supar ca ma intrebi. Daca stiu iti raspund cu cea mai mare placere. Asa ca, sa nu eziti sa ma intrebi.

LuisaTL imi pare rau de fratele tau. Are si alte malformatii? Alexa a crescut foarte bine dar mereu am stat cu ea sub tratament. Nu stiu daca in primul an de viata zilele sanatoase au facut toate o luna. A foat greu dar trebuie iubita, ajutata cu ce putem si mergem mai departe. Sanatete multa si multa putere sa treceti cu toti peste toate.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

PAULA
am si eu o intrebare sper sa nu e deranjeze; de ce ai tinut sarcina daca ai stiut de la 2 luni?
acum sa trecem la altele,stii cumva VIGANOLUL se foloseste numai o luna si dupa aceea se arunca am citit undeva dar eu l-am folosit pina s-a terminat sticluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Vigantolul este valabil doar o luna de zile. Mai bine cumpara vigantolete pastile si sunt mai bune, se absorb mai bine sau faci ocura de D3. Daca vrei, intreaba mai bine un pediatru despre vigantolete sau de cura cu D3.
Daca ai fi trecut prin ce am trecut eu atunci nu ma mai intrebai.
Este primul copil si nu l-am crezut pe dr. Am fost la toti dr. de renume din buc. sa-mi confirme sau infirme spusele ginecologului. Toti la care am fost mi-au spus ca nu este adevara si ca bb este sanatos. Tu ce ai fi facut? A luptata sa se nasca si ma bucur. Este greu dar este foarte desteapta si sper ca prin ea sa se schimbe multe si mai ales mentalitatea.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

da Paula acum te inteleg perfect.in privinta mentalitatii mai avem de asteptat, inca nu stim sa il intelegem pe Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Violeta, te rog mult sa nu mai folosesti majuscule, textul este greu de urmarit. Multumesc pentru intelegere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

da m-am conformat
multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Sprijin pentru copiii cu Sindrom Down si autism - 2006/12/19 01:54

In cadrul programului "Educatie pentru toti", Asociatia People to People (PTP) - capitolul Roman, Colegiul National "Roman-Voda" (CNRV) si Centrul Educational "Eurasia" au demarat o campanie de stringere de fonduri pentru copiii cu sindrom Down si autism. Campania, care are sprijinul People to People International, isi propune stringerea de fonduri in vederea organizarii unui program educational pentru copiii speciali si organizarea de cursuri de formare pentru invatatorii si profesorii de sprijin care integreaza copiii in scolile din Roman.

"Campania de strangere de fonduri «Colind pentru copiii speciali» din cadrul programului «Educatie pentru TOTI!» isi propune sa sensibilizeze opinia publica si institutiile in vederea strangerii de fonduri pentru organizarea unor programe educationale pentru copiii cu Sindrom Down si Autism. Campania a fost initiata de Asociatia People To People Roman in colaborare cu Centrul Educational Eurasia si Colegiul National Roman-Voda.
Organizatorii isi propun sa infiinteze un centru de zi cu program de gradinita pentru copiii cu aceste dizabilitati pe cat posibil integrati in grupe cu copii fara dizabilitati. De asemenea se are in vedere organizarea unei Scoli de Sambata pentru copiii care sunt integrati in scolile din Roman (clasele I-IV ) si cei care nu sunt inscrisi la scoala. O alta componenta a programului o reprezenta organizarea de cursuri si seminarii pentru directorii, invatatorii si profesorii de sprijin care integreaza acesti copii precum si angajarea a cate un invatator pensionar in fiecare scoala care sa aiba statut de invatator de sprijin si sa se poata ocupa de elevii cu deficiente din fiecare scoala. In prezent, profesorii de sprijin sunt in numar insuficient, asigurand cate doua ore de consiliere pentru fiecare copil. In prezent, alternativele pe care le are un astfel de copil sunt fie de a sta acasa, fie de a merge la Scoala Speciala sau de a fi integrat intr-o scoala cu program normal. Majoritatea parintilor prefera fie sa isi tina copilul acasa sau sa incerce sa il integreze. Desi legislatia in vigoare s-a aliniat la normele europene si internationale, si anume promoveaza integrarea copiilor cu dizabilitati in scoli, acest lucru este foarte greu de realizat. Exista in Roman scoli care au reusit sa integreze cu succes unii copii, fapt datorat atitudinii pozitive a directorilor si invatatorilor care i-au primit, chiar daca nu s-au asigurat in prealabil cursuri de formare. De asemenea se asigura profesori de sprijin dar din pacate acestia au norma didactica la cateva scoli si astfel fiecare copil beneficiaza doar de doua ore de consiliere pe saptamana, ceea ce este insuficient. Chiar si asa, invatatorii care lucreaza cu unii din acesti copii sustin ca elevii au inregistrat progrese remarcabile in special sub aspectul socializarii si dezvoltarii limbajului. Deci, se poate. Consideram ca si acesti copii au dreptul la o educatie de calitate, la oferirea sansei de a se integra si a se bucura de educatie la fel ca ceilalti copii. Parintii au rezerve sa ii inscrie la scoli pentru ca nu au siguranta ca vor fi protejati, supravegheati si integrati corespunzator.

Chiar daca in prezent nimeni nu se preocupa de educatia acestor copii, nu se poate sa ramanem indiferenti si sa nu ne implicam. Dorim ca programul nostru sa fie un inceput care sa redea increderea acestor copii si familiilor lor ca se pot integra in societate si ca li se poate asigura o educatie corespunzatoare.

Facem apel si la voluntari: elevi, invatatori, profesori care doresc sa lucreze cu acesti copii. Va asteptam sa veniti in echipa noastra.
In vederea promovarii campaniei noastre si strangerii de fonduri, am infiintat un grup format din tinerii membri PTP sub indrumarea Prof. Ovidiu Trifan care colinda in aceste zile pentru acesti copii. Primiti colindatori?" (

profesor Sorina Danciu, initiatorul campaniei)

Cei care doresc sa ofere un sprijin pentru copiii cu Sindrom Down sau pentru copiii care sufera de autism, dar si parintii care doresc sa isi inscrie copiii in acest proiect, pot contacta redactia "Ziarului de Roman" - telefon 74.44.73 sau initiatorul campaniei, profesor Sorina Danciu - Colegiul National "Roman-Voda" - telefon 0722/929.556.


http://teron.mxhost.ro/~ziarman/index.php?option=com_joomlaboard&Itemid=24&func=view&id=259&catid=9

Mergi la inceput